Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win  (Přečteno 4243 krát)

corsab

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« kdy: 24 Listopadu 2008, 18:39:01 »
Dobrý den,

nainstaloval jsem Ubuntu 8.10. na flash v persistant modu a potřeboval bych mít
nějaký adresář přístupný jak ze spuštěného Ubuntu, tak z prostředí MS Windows v zaměstnání.

Flash má po instalaci souborový systému FAT32, ve Windows je na flash viditelný obsah
stejný jako na Live CD, pokud ve Windows vytvořím složku, mohu do ní kopírovat atd.,
v Ubuntu je pak viditelná pod /CDROM, mohu z ní číst, ovšem nemohu do ní nic zapsat - vlastnosti složky ukazují, že práva má root.

Poraďte prosím, jak změnit práva složky v /cdrom, aby jí mohl měnit "live session user", případně jak jinak vytvořit složku s právy zápis/čtení
viditelnou z Ubuntu i Windows.

Díky všem.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #1 kdy: 24 Listopadu 2008, 19:16:57 »
Nemozes vytvorit na tej flashke dalsi oddiel s FAT32?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #2 kdy: 24 Listopadu 2008, 19:23:34 »
a tam nejde moutnout primo disk windows?
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Slaine

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #3 kdy: 27 Února 2009, 15:40:20 »
To by mě taky zajímalo, zatím to dělám tak, že si spustim gnome commander jako root a do /cdrom muzu zapisovat. Nejdou nějak třeba jen na adresari v /cdrom změnit práva? Vždy když je změním, tak se změna neprojeví. Případně, jak vytvořit nový oddíl na Flash, aniž bych přišel o data na ní. Dík

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #4 kdy: 27 Února 2009, 15:47:43 »
já bych na té flashce udělal další oddíl na data...

Slaine

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #5 kdy: 27 Února 2009, 15:57:49 »
Takže nabootovat třeba z live CD a v Gparted vytvořit nový oddíl, případně jaký - ext3?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #6 kdy: 27 Února 2009, 17:39:21 »
Takže nabootovat třeba z live CD a v Gparted vytvořit nový oddíl, případně jaký - ext3?
FAT32 aby ho videl aj win.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Slaine

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #7 kdy: 02 Března 2009, 11:23:22 »
tak jsem to zkoušel, ale tu druhou FAT32 partišnu co vytvořim nevidim pod windama, a když nahraju live USB na tu druhou part. a první nechám neobsazenou, tak mi zase nenabootuje USB flashka. (obě part. jsou FAT32)

Slaine

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #8 kdy: 04 Března 2009, 13:10:11 »
Poradíte někdo zkoušel jsem toho dost a bez výsledku. Dík

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #9 kdy: 04 Března 2009, 14:02:33 »
Mě se podařilo toto:

1) smazat všechny oddíly
2) vytvořit na začátku flešky oddíl FAT32 (hlavička msdos), nejraději ve Windows
3) na zbylé místo nainstalovat Ubuntu, vytvoří si oddíl ext3 a swap.


Výsledně mám na flešce 3 oddíly. FAT32 je viditelný z win i Ubuntu zvenku i z Ubuntu z flešky.

P.S. nebylo na flešce předtím U3?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Slaine

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #10 kdy: 05 Března 2009, 11:41:26 »
A to jsi Ubuntu instaloval způsobem - Create a USB startup disk ? Já to zkoušel tak, že jsem si udelal 2 part. Fat32 a do druhé jsem nainstalil ubuntu, ale pak mi to nebootovalo z flashky.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #11 kdy: 05 Března 2009, 14:13:36 »
A to jsi Ubuntu instaloval způsobem - Create a USB startup disk ? Já to zkoušel tak, že jsem si udelal 2 part. Fat32 a do druhé jsem nainstalil ubuntu, ale pak mi to nebootovalo z flashky.

Ne, instaloval jsem to úplně běžným způsobem. Popsal jsem to zde http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,27118.0.html
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Slaine

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #12 kdy: 05 Března 2009, 15:03:32 »
Ale z hlediska "omezeneho" počtu zápisu na flashku je asi lepší vytvoření verze s persistentním souborem, nebo se pletu?

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #13 kdy: 05 Března 2009, 15:12:43 »
Ale z hlediska "omezeneho" počtu zápisu na flashku je asi lepší vytvoření verze s persistentním souborem, nebo se pletu?

Ale mě to zase chodí. Na třech fleškách, nejstarší používám téměř rok.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Slaine

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #14 kdy: 05 Března 2009, 15:31:02 »
Nevis teda, jaký je rozdíl mezi těma dvema instalacema, proc je na to v ubuntu zvlástní program. Kazdopádně mě se také zatím líbí jak mi to jede i update mi funguje. Az na to, že zapisovat na flashku musim jako root.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #15 kdy: 05 Března 2009, 15:34:46 »
Tak to fakt nevím, když jsem to instaloval, byl tam program jen jeden. Fungují mi i práva, zkrátka systém se chová úplně stejně, jako kdyby byl na HDD (včetně swapu).
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Slaine

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #16 kdy: 06 Března 2009, 09:25:08 »
Ok, ještě bych se chtěl zeptat jestli náhodou nevíš jak na problém připojování HDD. Když si spustim ubuntu na nove vytvořené "live usb flashce" připojí se mi hdd normálně. Ale když spustím linux na témže stroji podruhé tak už mi to hlásí chybu "mount: according to mtab, /dev/sda2 is already mounted on /mnt/disk1" bo tak nějak. Sda2 musím manuálně odpojit, obnovit info v gparted a pak mi ho to připoji.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: vytvoření adresáře dostupného z Live Ubuntu i Win
« Odpověď #17 kdy: 06 Března 2009, 10:08:47 »
Tak to neznám, protože mi to funguje. Bude to asi nějakým automatickým připojováním...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.