Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozlišení monitoru HP w2007v na grafice ATI Radeon HD 3600.  (Přečteno 3402 krát)

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Rozlišení monitoru HP w2007v na grafice ATI Radeon HD 3600.
« kdy: 26 Listopadu 2008, 14:16:41 »
Fujtajbl vespolek.
Ubuntu 8.10 II 64b.
Compiz-fusion v pohodě funguje, ale marně se snažím dostat výstup z grafiky v nativním rozlišení monitoru, tj. 1680x1050. Po úpravě xorg.conf se sice ve volbě rozlišení obrazovky 1680x1050 objeví a na monitoru se zobrazuje v odpovidajícím rozlišení/velikosti, ale není to úplně ono. Některé svislé čáry jsou rozostřené a menší písmenka se pak hůř zobrazují a text se stává blbě čitelný. V menu "information" na monitoru hlasi "current settings: 1400x1050"  :o, což je nesmysl, protože nakreslený kruh je skutečně kruh a není nijak deformovaný.
Dělá to se svobodným ovladačem, s nesvobodným nainstalovaným přes ovladače hardwaru i s nejnovějším staženým z ati.amd.com.
Při pokusech s nastavením jsem si všiml, že v prvotním nastavení se svobodným ovladačem je max. rozlišení 1360x768, ale monitor v infu hlásil 1280x768. Řekl jsem si, že tady asi někdo neumí počítat, hodil do kalkulačky 1280/768*1050, výsledek 1750 -> gtf 1750 1050 60 -> úprava xorg.conf a po restartu co myslíte?? Měl ho TAM! Obraz perfektně ostrý, monitor si lebedil, že má konečně "svoje" rozlišení a přitom si vesele ignoroval xorg.conf, kde byl jediný!!! řádek "Modeline ..." s rozlišením 1752x1050.
Jenomže bez akcelerace :( a na nesvobodné ovladače tahle "finta" bohužel neplatí.
A fčíl mudruj.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Rozlišení monitoru HP w2007v na grafice ATI Radeon HD 3600.
« Odpověď #1 kdy: 26 Listopadu 2008, 14:37:41 »
Co k tomu říct - je to zajímavý úkaz. Jestli jsem to dobřwe pochopil, tak přidání "Modeline ..." do xorg.conf sice nastavilo správné rozlišení (i když jiné, požadované) a znefunkčnilo akceleraci.

Co mě napadá, zkus do sekce Device přidat vynucení toho či ohoho driveru (tedy driver "fglrx" pro nesvobodný, "ati" či "radeonhd" pro svobodný). Stejně se vůbec divím, že s HD3600 jede akcelerace s nesvobodným ati či radeonhd. Podle toho, co jsem o těchto ovladačích četl, tak moc funkční a stabilní s novými kartami nejsou.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Rozlišení monitoru HP w2007v na grafice ATI Radeon HD 3600.
« Odpověď #2 kdy: 26 Listopadu 2008, 16:21:02 »
Asi jsem to nenapsal jednoznacne. Se svobodnym ovladacem nejela akcelerace ani pred upravou xorg.conf.

Zkouset vynuceni driveru je bezpredmetne, protoze po instalaci napr. pres ovladace hardwaru se driver "fglrx" doplni automaticky.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Rozlišení monitoru HP w2007v na grafice ATI Radeon HD 3600.
« Odpověď #3 kdy: 26 Listopadu 2008, 16:36:06 »
Jak jsem zjistil, tak DVI vstup tenhle monitor nemá (propojením přes DVI místo D-SUB se mnoho problémů vyřeší). Takže jedeš buď bez akcelerace ve správném rozlišení na svobodném ovladači, nebo na nesvobodném s akcelerací, ale ve špatném rozlišení. Zkoušel jsi nastavovat přes Catalyst Control Center?

Krom toho Modeline, co zkusit přidat do xorg.conf do sekce Screen něco takového:

Kód: [Vybrat]
Section "Screen"
        ...
        DefaultDepth    24
        SubSection "Display"
                Depth           24
                Modes           "1680x1050" "... případná další rozlišení ..."
        EndSubSection
        ...
EndSection
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Rozlišení monitoru HP w2007v na grafice ATI Radeon HD 3600.
« Odpověď #4 kdy: 26 Listopadu 2008, 16:45:04 »
vsechno odzkouseno. (zase jsem se puovdne nevyjadril presne - jeden radek Modeline... v kombinaci s Modes... se stejnym rozlisenim)

...pripadna dalsi rozliseni...  v kombinaci s nesvobodnym ovladacem daji "korektni" vystup. korektni v tom smyslu, ze zobrazeni jakz takz odpovida, ale monitor 1680x1050 nerozpozna jako svoje nativni a jakekoli vyssi zobrazuje v "info > current settings" oznacuje jako 1400X1050.
« Poslední změna: 27 Listopadu 2008, 10:19:09 od Krysař »
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Rozlišení monitoru HP w2007v na grafice ATI Radeon HD 3600.
« Odpověď #5 kdy: 10 Prosince 2008, 14:58:04 »
Tak jeste jeden postreh o nelogickem chovani:

Pri pokusech o zmenu rozliseni (system - volby - rozliseni obrazovky) se pri prvni zmene rozliseni zmeni i vzhled a dalsi pokusy o zmenu rozliseni jsou neuspesne. Rozliseni lze sice zvolit, ale tlacitko "pouzit" je nepouzitelne.
Kdyz zkusim vzhled nastavit, tak pri spousteni: "system - volby - vzhled" vyskoci okno s hlaskou
Kód: [Vybrat]
Nelze spustit správce nastavení "gnome-settings-daemon".
Bez spuštěného správce nastavení prostředí GNOME se nemusí některé změny nastavení projevit. Tato chyba by mohla naznačovat problém se systémem Bonobo, nebo je možná aktivní správce nastavení jiného prostředí (např. KDE), a ten je v konfliktu se správcem nastavení prostředí GNOME.
Pokud pustim "vzhled" podruhe, tak se vzhled hned vrati na puvodni (bez jakehokoli nastavovani). Stejne se to chova, kdyz kliknu pravym mysitkem na pozadi a dam "zmenit pozadi plochy" - poprve vyskoci ta hlaska a podruhe se vzhled vrati.
Zmeny rozliseni pomoci Catalys CC se provadeji bez vedlejsich efektu.

Pomuze to k nejakemu napadu, jak vyresit puvodni problem, tedy dostat na monitor obraz v nativnim rozliseni?
Jake dalsi informace bych mel poskytnout?
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.