Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: špatné rozlišení na 22" LCD FS  (Přečteno 4907 krát)

Aredraj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
špatné rozlišení na 22" LCD FS
« kdy: 01 Prosince 2008, 10:19:09 »
Zravím všechny a zároveň prosím zkušené uživatele o pomoc a radu. Jsem na linuxu začátečník a po shlédnutí Mandrivy a openSUSU jsem si nainstalil Ubuntu, který se mi zdálo nejlepší. Mám ale problém se zobrazováním. Systém jede na notesu Toshiba s VGA Mobil intel 4series Express chipset family. Po instalaci Ubuntu rozpoznalo správné rozlišení 168*1050, ale druhý den už mi nedovolil toto rozlišení a v možnostech mi nabízí nejvíc 1024*768, což je blbost a zobrazení vypadá hrozně. Pokud externí LCD odpojím, tak na notesu je obraz nádherný 1280*800. Můžete mi nikdo poradit jak mu vnutit natvrdo rozlišení 1680*1050? Prosím o detailní postup nastavení, protože jsem naprostý začátečník, ale widlí už mám plný zuby. Díky všem

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #1 kdy: 01 Prosince 2008, 14:15:36 »
No a co kdy odpojíš dysplej v notebuku. Nemyslím fyzicky, ale ve Volby - Rozlišení obrazovky. Pokud to pomůže můžeš zkusit změnit vzájemnou polohu monitorů.

Jinak můžeš zkusit upravit xorg.conf
Kód: [Vybrat]
sudo cp  /etc/X11/xorg.conf   /etc/X11/xorg.conf.stary
gksudo  gedit /etc/X11/xorg.conf
Ta záloha asi moc důležitá nebude neboť v xorg.conf beztak nic není měl by to fungovat stejně i kdyby tam vůbec žádný xorg.conf nebyl, ale nic tím nepokazíš.
V souboru xorg. conf nahraď sekci Device pro grafickou kartu a sekci Monitor.   
V sekci monitor můžeš případně odkomentovat HorizSync a VertResfresh a dá tam případně hodnoty pro ten konkrétní monitor.
Sekci Screen by mělo jít smazat připadně ji upravit aby odpovídly Identifiers.
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
        Identifier     "Itegrovana grafarna"
        Driver          "intel"
        Option         "monitor-VGA" "vystup VGA"
        Option         "monitor-LVDS" "zabudovanej dysplej"
        #Option        "monitor-TMDS-1" "vystup DVI"
EndSection

Section "Monitor"
        Identifier      "vystup VGA"
        #HorizSync     30-70
        #VertRefresh  60
        Modeline      "1680x1050"  147.14  1680 1784 1968 2256  1050 1051 1054 1087
        Option          "PreferredMode"  "1680x1050"
EndSection

Uložit.
Odhlásit přihlásit.
Pokud je monitor připojen přes DVI tak myslím, že úprava je jasná.
« Poslední změna: 01 Prosince 2008, 18:54:18 od ulawak »

Aredraj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #2 kdy: 01 Prosince 2008, 16:34:50 »
Děkuju moc za tip, četl jsem, že jde editovat xorg.conf, ale neznám linuxový příkazy tak jsem nevěděl jak. Když vypnu pouštění signálu na LCD notesu, tak mi stejně umožní na LCD 22" jen zmíněné mizerné rozlišení. Protože jsem z těch informaci trochu divokej, zeptám se možná hloupě, ale to mám upravit tak aby vypadal přesně jak uvádíš? V současné chvíli vypadá takhle:

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   Device      "Configured Video Device"
   SubSection "Display"
      Virtual   2640 800
   EndSubSection
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
EndSection


A vůbec nechápu proč nikde není uvedený žádný rozlišení, podle čeho teda nabíhá a kde to mám opravit. Můžu to upravit přesně dle vašeho návodu. Mám výstup před D-SUB na 22" LCD Fujitsu siemens, ale nevím kde a jak a jestli mám nějak instalovat nějaký ovladače na grafiku, nebo ne?
Děkuji za další odpověď JK

Aredraj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #3 kdy: 01 Prosince 2008, 16:44:47 »
Ještě abych nevypadal jako úplná Lama, pochopil jsem že mám nahradit sekci Device a Monitor, ale jak upravit ty identifiers aby jako souhlasily - to nechápu co to je. Jo ještě jsem zapoměl, že mám Ubuntu 8.10 (nevím jestli to má nějakej vliv, třeba od 8.04 apod.)

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #4 kdy: 01 Prosince 2008, 16:50:37 »
http://wiki.ubuntu.cz/Nastavení%20monitoru
v synapticu nainstaluj startupmanager ;)
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Aredraj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #5 kdy: 01 Prosince 2008, 17:27:24 »
Ten startup manažer je dobrej nápad, akorát bohužel zase neřeší problém, protože mi pro změnu nabízí jen 640x480, 800x600, 1024x768, 1280x1024 a 1600x1200 ale ne požadovaných 1680x1050, tak nevím. Ale kdyby tam bylo požadovaný rozlišení tak je to výborná elegantní cesta k jeho změně. Bohužel se asi budu muset nějak poprat s předcházejícím postupem, který přiznávám je na mě trošku složitější. Ještě bych se zeptal proč mi nabízí v bootovacím menu dvě volby ubuntu - jedna je s kernel 2.6.27-9 a druhá s kernel 2.6.27-7   ?????

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #6 kdy: 01 Prosince 2008, 17:39:53 »
No přesně to nevím,ale ta první spouští aktuální verzi jádra jedna je recovery mode a ty starší kernely tam zůstávají po upgrade :)
« Poslední změna: 01 Prosince 2008, 17:43:55 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #7 kdy: 01 Prosince 2008, 18:53:19 »
Citace
A vůbec nechápu proč nikde není uvedený žádný rozlišení, podle čeho teda nabíhá a kde to mám opravit
Prostě to umí autodetekci. A xorg.conf není často vůbec potřeba. Jenom pokud se něco nedetekuje správně nebo si chci něco speciálně nastavit použiji xorg.conf. Ty výrazy jako "Configured Video Device" a "Configured Monitor" nemají žádný informační význam a jsou tam jen jako taková šablona.
Mělo by to fungovat přesně tak jak jsem  to napsal a se smazanou sekcí Screen. K těm identifiers: Prostě nahradit "Configured Video Device" a "Configured Monitor"  za  "Itegrovana grafarna" a "vystup VGA".
A když koukám na tu tvou sekci Screen hned tam vidím zradu. Virtual by měl udávat plochu na, kterou se oba monitory vejdou. Nejlépe abych si je mohl dát i vedle sebe nebo pod sebe. Ten 1680x1050 se tam nevydá ani sám.
Buď tu sekci Screen smazat. Nebo opravit virtual. Ideálně
Kód: [Vybrat]
Virtual 2930 1850Ale nevím kolik maximálně tam u této verze grafiky může být. Každopádně zvýšit těch 800 nad 1050.
Ale myslím, že velká šance na úspěch bude, když jednoduše přejmenuješ xorg.conf takže tam jako nebude.
Kód: [Vybrat]
sudo mv /etc/X11/xorg.conf    /etc/X11/xorg.conf.stary

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #8 kdy: 01 Prosince 2008, 20:01:21 »
 1)Problém s rozlišením monitoru : do sekce Screen a podsekce Display řádek Modes a tvé rozlišení (příklad "1024x768")
2)Pokud chceš vnutit monitoru vnutit i obnovovací frekvenci,přidáš hodnotu frekvence tak aby řádek vypadal takto -
-Modes (příklad "1024x768")
3)x.org pokud špatně rozpozná monitor proto do sekce- Monitor doplníš řádky s info o výrobci a modelu monitoru -
-(příklad VendorName "Acer")
-(příklad ModelName "AL1916W")
Pokud máš starší monitor je potřeba zadat do sekce-
Monitor hodnoty - HorizSync 30-65 a VertRefresh 50-75


Je to v souboru ( konfiguračnísoubor X.org:/etc/X11/xorg.conf )
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Aredraj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #9 kdy: 01 Prosince 2008, 20:38:05 »
Zkouším upravit ten xorg a prej nemám práva na uložení změn. Kde to mám změnit prosím vás. Koukal jsem na práva přes systém-> správa->oprávněni a je tam toho nějak moc. Nevím co změnit. Docela mě to mrzí poněvadž to je jediná věc, která mi teda na systému vadí. A vůbec nechápu proč při instalaci detekoval na monitoru správně 1680*1050 a teď mi to nechce dovolit??? I když dám detekovat monitory, tak nic, jen 1280x1024. Díky za další rady a tipy.

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #10 kdy: 01 Prosince 2008, 20:44:44 »
musíš ten xorg otevřít jako root abys mohl editovat  ;)
příkaz máš nahoře v topicu  ;)
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

premet

  • Host
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #11 kdy: 01 Prosince 2008, 20:49:48 »
Zkus si nainstalovat grandr a pak si dát Systém → správa → multiple screen (možná to budeš mít jinak) a tam si to naklikat, taky to tak používám  :).

Aredraj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #12 kdy: 01 Prosince 2008, 21:03:44 »
Zatím pořád neúspěch, zkusil jsem teda jako smazat ten xorg.conf a to jsem si dal, po restartu začal řvát že nastartuje v nouz. režimu a teď je to ještě horší, vidím tak 2/3 obrazu a v konfiguraci mi tvrdí neznámý monitor s frekvencí 0 (předtím aspoň věděl, že je to 22" FS). Poslední tip s multifunkční obrazovkou už teď nezabírá, protože podle něj je jen nedefinovaný jeden monitor a xorg.conf je teď prázdnej. Co myslíte, že teď bude nejlepší??? Upravit ten xorg???

Aredraj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #13 kdy: 01 Prosince 2008, 21:07:17 »
Ještě bych se zeptal jak mám přejmenovat ten zálohovanej xorg.conf.stray na původní tedy jakým příkazem, díky

Aredraj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #14 kdy: 01 Prosince 2008, 21:17:44 »
chlapi, jak mám dostat zpátky xorc.conf.stray a udělat z něj ten podle kterýho to najíždělo původně ať se na to dá aspoň dívat, s tím co mi to zobrazuje teď se nedá pracovat?

premet

  • Host
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #15 kdy: 01 Prosince 2008, 21:18:20 »
Kód: [Vybrat]
sudo mv /etc/X11/xorg.conf.stray /etc/X11/xorg.conf nebo místo  mv dáš cp a zkopíruje se jen  :)

Aredraj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #16 kdy: 01 Prosince 2008, 21:37:51 »
Tak jsem zrestartoval s vypnutým 22" LCD a na displeji notesu je prostě nádhernej obraz no a po zapnutí ext LCD 22" ho zase nadetekoval správně ale bohužel mi opět nedovolí zobrazovat správný rozlišení. xorg.conf je teď prázdnej. Už na to nemám nervy asi jsem lama. Přečtu si všechny vaše příspěvky pořádně ještě jednou a večer ještě budu laborovat. Moc všem prozatím děkuju za snahu pomoci. JK

premet

  • Host
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #17 kdy: 01 Prosince 2008, 21:49:00 »
A co ten Grandr, zkoušel jsi ??

Aredraj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #18 kdy: 01 Prosince 2008, 23:12:42 »
Grandr jsem vyzkoušel, je to pěkný, jasný a grafický, takže perfektně použitelný, ale problém je v tom, že i ten grandr mi dovolí zvolit na ext LCD pouze 128 x 720, prostě musím mu vnutít natvrdo 1680x1050, jen pořád nevím jak správně zeditovat ten xorg.conf a taky už jich tam mám teď tolik, že nevím kterej je aktuální? Podle kterýho systém opravdu nabíhá podle xorg.conf.conf ??? A jak ho otevřít jako root, vím, že mi někdo psal že je to v topicu. Co to je topic někde nahoře nebo ? Omlouvám se za zřejmě pro vás stupidní dotazy, ale 10 let jsem valil widle a předtím si pamatuju ještě dosácký příkazy a tohle je opravdu změna v myšlení i logice systému.

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #19 kdy: 01 Prosince 2008, 23:18:48 »
Kód: [Vybrat]
gksudo  gedit /etc/X11/xorg.conf
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Aredraj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: špatné rozlišení na 22" LCD FS
« Odpověď #20 kdy: 01 Prosince 2008, 23:52:05 »
HURÁÁÁááááááá, podařilo se a je vyřešeno. A to následujícím způsobem, xorg.conf jsem opravil sekce device a monitor přesně podle rad uživatele Ulawaka a pro jistotu jsem ještě do sekce screen hodil doporučené 2930 x 1850. Po odhlášení a přihlášení to sice ještě blblo, že mi nezobrazil celé lišty a i wallpaper byl na 2/3, ale po restartu naběhlo v požadovaném rozlišení 1680x1050 a je to nádhera. Teď již je  ideální používat onen teď nevím kým zmíněný gradr, kde umožňuje krásně volit nastavení na ext. LCD i int. displej. Ufff, děkuji vám všem za zájem pomoci začátečníkovi, myslím že jsem dostal pěknou školu alespoň v základních příkazech a něco málo jsem pochopil i když bych to potřeboval ještě pořádně vysvětlit, ale efekty mi jdou takže jsem moc spokojen a vypadá to nádherně. Hlavně je všechno 10x rychlejší než na widlích. Ještě jednou všem děkuju za příspěvky, hned si všechno kopíruju na horší časy a jdu studovat základní příkazy systému. SMRT Woknům - už je nechci nikdy ani vidět, nejsem žádnej hráč a zatím jsem našel všechny ekvivalentní programy i pro Linux Ubuntu, jen snad ještě jestli nemáte náhodou nikdo tip na editaci fotek třeba něco jak Paint shop pro nebo tak.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.