Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tiskárny a multifunkce Samsung  (Přečteno 7078 krát)

Pavel Půlpán

Tiskárny a multifunkce Samsung
« kdy: 02 Prosince 2008, 11:21:47 »
Zdarec mrkvani. 8)

Poslední dobou přemejšlím o koupi nové multifunkce. Dlouhou dobu jsem byl věrný v těchto periférkách železu od HP. Ale než se do něčeho bezhlavě vrhnu, chci se porozhlídnut na širším trhu.
No a teď rovnou k věci, narazil jsem na velice zajímavé, ať již funkčností bo cenou, multifunkční zařízení z dílny Samsungu (viz. tento link). Podle všeho je k dispozici oficiální podpora a ovladače též pro Linux.
Má někdo s podobnými kousky zkušenost?

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #1 kdy: 02 Prosince 2008, 14:55:12 »
Nevím, jak u multifunkcí, ale vyzkoušel jsem dvě laserovky (ML2010 a pak barevná CLP3xxx). ML2010 jela naprosto bez problémů, prostě plug & play a CLP3xxx nejela hned (špatný driver), musel jsem doinstalovat linuxový driver z přiloženého CD. Takže za sebe můžu periferie od samsungu doporučit
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Pavel Půlpán

Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #2 kdy: 02 Prosince 2008, 15:20:12 »
A po technické stránce, myšleno kvalitou produktu jako takového?

tlamic

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #3 kdy: 02 Prosince 2008, 16:18:38 »
Zdravím, vlastním černobílou multifunkční tiskárnu Samsung SCX-4521F. V G.G šlo všechno bez problémů. V H.H a I.I. nejde scaner. Komunikuji se Samsungem od července 2008 o tom, že na jejich stránkách inzerují podporu pro Linux. Bez výsledku. Pořád samé výmluvy o tom, že to někde v Korei řeší. Ale nic. Mám na Notbooku jako dual Fedoru 10. Tam originál driver od Samsungu funguje bez problémů a funkční je i scaner. Takže rpm distribuce myslím bez problémů, deb distribuce problém. Honza 

Pavel Půlpán

Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #4 kdy: 02 Prosince 2008, 16:24:38 »
4tlamic: To znamená, že driver je pravděpodobně funkční, akorát si nerozumí s distrem od kluků z Canonicalu. To mi bohatě stačí. ;)

tlamic

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #5 kdy: 02 Prosince 2008, 16:38:30 »
Pokud by jsi uměl (nebo někdo jiný) přepsat ten script pro tu tiskárnu, aby fungovala pro deb.distribuce a mě ho poslal, tak mě ušetříš místo na disku s tou Fedorou. Předem dík. Honza 

Pavel Půlpán

Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #6 kdy: 02 Prosince 2008, 16:43:17 »
A zkoušel jsi to i na jiných debiáních distribucích než je Ubuntu?

PS: Pokud ti driver fungoval u starší verze systému, neměl bys hledat řešení u výrobce produktu, ale úplně někde jinde.

tlamic

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #7 kdy: 02 Prosince 2008, 16:50:02 »
Zkoušel, bez výsledku. Nejsem v Linuxu žádný odborník, takže se svou latinou jsem byl u konce a proto jsem to zkoušel přes výrobce. Honza
 

Pavel Půlpán

Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #8 kdy: 02 Prosince 2008, 16:54:20 »
Není to kárání, neboj. :D

Ale mrkni semka, jestli máš nějaké povědomí o angličtině, jsou tam celkem užitečné odkazy:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=341621

tlamic

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #9 kdy: 02 Prosince 2008, 17:10:38 »
Přiznám se, že od toho července 2008 jsem prošel googl a vyzkoušel cca 20 návodů. Tenhle zkusím samozřejmě zítra v kanclu taky a poreferuji. To s tím "bash místo sh" už mám za sebou. Honza

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #10 kdy: 02 Prosince 2008, 18:25:45 »
A po technické stránce, myšleno kvalitou produktu jako takového?
Takhle - s jinými laserovkami nemám žádnou zkušenost, vím prostě jen, že to funguje a funguje to dobře...
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Pavel Půlpán

Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #11 kdy: 02 Prosince 2008, 23:34:42 »
4Schmaky: Díkec, něco takového jsem potřeboval slyšet... ;)

tlamic

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #12 kdy: 03 Prosince 2008, 13:35:58 »
Zdravím, referuji, jak jsem slíbil. Podle tohoto návodu "http://jacobo.tarrio.org/Samsung_SCX-4200_on_Debian" mě xsane najde scaner, ale při skenování to hlásí tuto chybu "chyba během čtení V/V zařízení" Honza
 

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #13 kdy: 16 Prosince 2008, 00:21:05 »
Nějaké novinky o této multifunkci? Známý ho koupil kamarádce a má tam Ubuntu. Tak trochu z toho šílím... Jen tisk jsem zprovoznil, ale chceme i skenovat... Když to porovnám, tak zlatá inkoustová multifunkce od HP, která pod Ubuntu jede naprosto bez problémů (skvělá značka, nevím, proč lidi preferují Canon) a to ji mám přes pět let a pořád tiskne jako nová. mmm
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #14 kdy: 29 Prosince 2008, 22:05:37 »
Zdravím všechny!

Podařilo se mi rozchodit multifunkci od Samsungu, konkrétně jde o SCX-4300. Bylo to jednodušší, než jsem si myslel - stačilo vsunout do mechaniky CD a tam byly ovladače :-D
Stačí spustit autorun jako root - v terminálu ve složce CD napsat
Kód: [Vybrat]
sudo ./autorun
Spustí se grafický průvodce, který vás provede krok za krokem instalací. Poté jsem počítač restartoval a v menu Aplikace se objevila nová položka - Samsung Unified Driver, ve které se dá spustit program pro správu této tiskárny (asi nebylo třeba restartovat počítač, ale nenapadlo mě hledat speciální položku v menu.. Všiml jsem si toho až po restartu..

Tento program řeší i problém s Xsane (který mi házel chybu a fungoval pouze, pokud jsem Xsane spouštěl jako root). Program od Samsungu totiž umožňuje i práci se skenerem. Jednoduše v levé části okna programu si vyberete skenery a poté kliknete na tlačítko Properties... a spustí se program na skenování. Paráda...

Tleskám Samsungu, zírám, že tu je od někoho taková podpora... Už ne jen pouhé ovladače, ale rovnou celý funkční program pro práci se zařízením...

Možná už tu někde na fóru je stejný příspěvek, ale já ho nenašel. Tak si to raději nenechávám jen pro sebe  ;) a dávám vědět..

Mějte se fajn!

Martin
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #15 kdy: 29 Prosince 2008, 22:50:45 »
Ahoj,

potíž je, že k SCX-4200 jsem měl staré ovladače. Takže jsem je stáhl, instalace byla ok, až na to, že část se skenováním prostě padá (kliknu a spadne to). To je docela problém. Napadla mě i jiná myšlenka - co zkusit drivery pro SCX-4300 na SCX-4200? Přemýšlel jsem i o zaslání bugu do Bugzilly Ubuntu, nevíte jak na to?

Pro martin.bazant - jakou verzi Ubuntu máš? Já poslední 8.10, návod pro xsane pro 8.04 mám a asi by to i šlo, ale kamarádce funguje až Ubuntu 8.10, takže tam downgrade není možný. Dík za info.
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #16 kdy: 04 Ledna 2009, 17:28:12 »
Ahoj,

Ubuntu mám 8.10, budu muset aktualizovat podpis :).

Ovladače bych snad mohl poslat někam na FTP, ale zatím zkus tyhle odkazy, mělo by tam něco být:

http://www.nodevice.in/driver/company/Samsung/Multifunctional/page6.html

http://www.opendrivers.com/driver/285454/samsung-scx-4300-unified-driver-3.00.27-linux-free-download.html

http://www.nodevice.com/driver/SCX-4300_SEE/get50077.html

Ten první odkaz je pro SCX-4200, druhý by měl být pro SCX-4300 a ten poslední taky pro SCX-4300, ten jsem jediný zkusil stáhnout, ale při rozbalování mi to hází chybu.

Když tak dej vědět, když to nepůjde, dal bych někam na net ty ovladače z CD.. A omlouvám se za pozdní odpověď, mám teď dočasně omezenější přístup na net...

Martin
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #17 kdy: 08 Ledna 2009, 20:55:09 »
A to je odkaz na balík s oficiálními ovladači? Mám nejnovější a s nimi mi skenování stejně nefunguje... (ani xsane ani dodávaný sw)
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #18 kdy: 10 Ledna 2009, 20:47:29 »
Omlouvám se, na internet se teď skutečně dostávám zřídka. V pondělí zkusím někam na FTP nahrát ty data z CD a dám sem odkaz. Na CD jsou soubory jak pro x86, tak i pro 64 bitové PC, co potřebuješ? Snad se mi to podaří nahrát..
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #19 kdy: 10 Ledna 2009, 23:41:36 »
No, kamarádka má platformu 64bit, ale týpek jí tam nahrál verzi x86, takže tu. Ale pokud se jedná o ofiko ovladače, tak ty jsem si stáhl a nepomohlo... Ale proč to nezkusit, že...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #20 kdy: 12 Ledna 2009, 20:00:46 »
A to byly ovladače pro SCX-4300? Ty jsem totiž na stránkách Samsungu nenašel.

Na tomlhe odkazu http://www.edisk.cz/stahni/91333/scx-4300.7z_15.74MB.html jsou uloženy ty ovladače (pro obě platformy). Mělo by tam být úplně všechno kromě manuálů, z manuálu jsem tam dal jen ten v češtině. Je to zabalený 7zipem, má to necelých 16 MB, po rozbalení necelých 80MB. Instalace bude klasická - pomocí sudo spustit autorun. Snad to pomůže. Nevím jaký je rozdíl mezí SCX-4200 a SCX4300, na první pohled mi přijde že jen v barvě, ale to asi nebude ten hlavní rozdíl. Zkus to a dej vědět..

Martin
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #21 kdy: 14 Ledna 2009, 23:53:46 »
A to byly ovladače pro SCX-4300? Ty jsem totiž na stránkách Samsungu nenašel.

Ne, to byly oficiální pro SCX-4300. Smím se zeptat, kde jste sehnal tyto? To jsou přímo od Samsungu? Zkusím to s tou tiskárnou, třeba to pojede, ale nevím, jak s Ubuntu 8.10. Hlavně mi jde o to skenování...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #22 kdy: 16 Ledna 2009, 08:31:26 »
Jo, tyhle mám přímo z CD, které jsem dostal k tiskárně, ale jsou právě pro scx-4300 (kde jsi sehnal ty oficiální? Nejsou náhodou taky z CD od tiskárny)

V tomhle týdnu jsem si 2x přeinstalovával Ubuntu (mám 8.10). Když jsem si ho přeinstaloval poprvý, hned jsem si nezprovoznil tiskárnu, nechal jsem to až na druhý den, mezitím jsem si nainstaloval nějaký soft a druhý den ejhle, samsungácká instalace nechce naběhnout v grafickým režimu, šlo to pouze v textovým. Tak jsem to zkusil v textovým, ale to jsem rozběhal jen tiskárnu, skener mi to nechtělo najít.

No, když už to jednou v grafickým režimu šlo, jal jsem se do další přeinstalace Ubuntu. Hned po čistý instalaci jsem dal instalovat tiskárnu, grafický režim naběhl v pohodě, ale skener mi to stejnak po nainstalování nechtělo najít.. Tak jsem zrestartoval počítač a už to šlape, snad se potřeboval načíst při startu systému, nebo co..? Takže možná že jsem nemusel podruhý instalovat Ubuntu. Jo, je myslím si důležitý se při instalaci ovladačů přidat do té skupiny lp (nebo jak se jmenuje) a spouštět ji se sudo (ale to už jsem myslím psal).

Ještě jeden poznatek - při instalaci, pokud si dobře pamatuju, si můžeš vybrat, jakou tiskárnu máš - je tam jak scx-4200, tak i scx-4300 (a další). Takže můžeš zkusit oboje. Přeju zdárné zprovoznění. Kdyby něco, piš.

Jo, při spuštění toho autorunu mi to v terminálu stejně hlásilo něco o grafickým režimu, že je to spuštěný v GTK místo QT nebo tak nějak, teď už hodně lovím v paměti a nevím to přesně, ale jen že mi to něco hlásilo i při tom úspěšném pokusu.

Martin
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #23 kdy: 16 Ledna 2009, 23:05:43 »
Ty původní ovladače jsem měl ze stránek Samsungu. Na CD byly velmi staré a nefunkční.

No, když už to jednou v grafickým režimu šlo, jal jsem se do další přeinstalace Ubuntu. Hned po čistý instalaci jsem dal instalovat tiskárnu, grafický režim naběhl v pohodě, ale skener mi to stejnak po nainstalování nechtělo najít.. Tak jsem zrestartoval počítač a už to šlape, snad se potřeboval načíst při startu systému, nebo co..? Takže možná že jsem nemusel podruhý instalovat Ubuntu. Jo, je myslím si důležitý se při instalaci ovladačů přidat do té skupiny lp (nebo jak se jmenuje) a spouštět ji se sudo (ale to už jsem myslím psal).

Hm, řešíme to s jedním uživatelem Ubuntu 8.10 (já nemohu testovat) a tomu se to nechce rozjet, tvrdí, že tyto ovladače jsou ty samé, jako jsou u Samsungu na webu. O textovém režimu slyším poprvé, třeba bych to přes něj zvládl, jak na to?

Jinak do skupiny lp jsem se při posledním pokusu u kamarádky přidal, ale jak to myslíš "spouštět ji se sudo"? Normálně se jí objevil odkaz v menu, má tam i sekci skenování, ale když na to klikne, program spadne, myslíš, že to je ono?
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: Tiskárny a multifunkce Samsung
« Odpověď #24 kdy: 17 Ledna 2009, 10:06:04 »
Ne, myslel jsem spouštět instalaci se sudo, ale to nejspíš děláte, když se to nainstaluje.

Koukám, že už na stránkách Samsungu jsou vážně ovladače ke stažení... Asi to budou tedy ty samé. (Ani nevím, kdy je tam dali, ale když jsem je sháněl koncem prosince, určitě tam nebyly.)

Zkuste to na čisou instalaci Ubuntu, tam by přeci (snad) nemělo nic haprovat. Po instalaci v textovým režimu jsem sice mohl tisknout, ale skener mi nefungoval (nevím, možná by pomohl jen ten restart). Ale s čistou instalací přeci nemůže být nikde problém? Jinak ten textový režim mi naběhl sám, ale možná s nějakým příkazem jako "-t" ?

Jinak program na samotný skenování mi funguje bez problému, spouštím ho normálně z nabídky Aplikace-> Samsung U. D. -> Samsung U. D Configurator.

Zkoušejte a dávejte vědět, třeba mě něco napadne..

Martin

edit: zkuste tem samsungácký program spustit z terminálu a podívat se co to napíše, když ten program spadne. Dejte to sem, třeba tam něco najdeme..
« Poslední změna: 17 Ledna 2009, 10:14:39 od martin.bazant »
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.