Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vytvoření domácí bezdrátové síťě [vyřešeno]  (Přečteno 2651 krát)

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Vytvoření domácí bezdrátové síťě [vyřešeno]
« kdy: 07 Prosince 2008, 09:45:25 »
Vyzná se tady někdo trochu v sítích?

Mám nyní doma pouze drátovou síť. K Internetu jsem připojený pomocí WiFi, venkovní anténa je připojena do AP. K nastavení toho AP nemám přístup (je tam heslo od poskytovatele), pomocí DHCP přiděluje počítačům v síti adresy 192.168.5.100-1xx. K AP je připojen switch, k němu dále všechny PC a tiskárna.
Nyní bych ale potřeboval bezdrátovou síť po celém domě (tahat všude kabely by byl problém).
Vyhlídnul jsem si tento router. Potřeboval bych ale trochu pomoci se zapojením, moc se v těchto věcech nevyznám.
Jestli to dobře chápu, stačí připojit AP do WAN portu routeru a switch do jednoho z ostatních portů? Pak počítače v síti budou mít adresy přidělené od routeru, tedy 192.168.1.1-x? Jak to bude s adresami, když už 192.168.1.1 je? Podle tracepath je to zřejmě nějaký server/router poskytovatele.

Oblast, kterou potřebuji pokrýt signálem je docela velká, jeden router (ještě k tomu když bude v rohu oblasti) ji zřejmě nepokryje. Chápu dobře, že stačí koupit další takovou krabičku, nastavit ji jako repeater a umístit někam doprostřed?

Ještě poslední otázka - máte někdo zkušenosti s DD-WRT nebo OpenWRT? Na vybraném routeru by měly fungovat oba a zajímalo by mě, zda má cenu firmware měnit.
« Poslední změna: 11 Ledna 2009, 08:50:06 od Tomáš Pikálek »

Pavel Půlpán

Re: Vytvoření domácí bezdrátové síťě
« Odpověď #1 kdy: 07 Prosince 2008, 10:57:10 »
Ten routřík bude mít na WAN adresu z rozsahu LAN ápéčka. Ono by se to ve skutečnosti mělo označovat obráceně. AP totiž má vysílat, ne přijímat. LAN routeru si zvol jakou potřebuješ. Pro příklad doma mám:

Server/router:
- WAN 10.107.xxx.xxx (připojení k providerovi)
- LAN 192.168.1.1 (domácí síť drátem)
- natuje a bridguje

Router/AP:
- WAN 192.168.1.2 (domácí síť drátem)
- LAN 192.168.2.xxx (domácí síť drátem i bezdrátem)
- natuje a déhácépuje
« Poslední změna: 07 Prosince 2008, 11:40:42 od Pavel Půlpán »

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re: Vytvoření domácí bezdrátové síťě
« Odpověď #2 kdy: 08 Prosince 2008, 19:52:09 »
Kód: [Vybrat]
Jak to bude s adresami, když už 192.168.1.1 je? Podle tracepath je to zřejmě nějaký server/router poskytovateleTen WL-500gP má  výchozí IP 192.168.1.1 a masku 255.255.255.0. To není problém změnit. A jaký je default router, maska a DNS?

Myslím, že v tomto případě by mohl ten WL-500gP taky pracovat v operačním modu "Access Point" ( v "System Setup")
V tomto modu by bylo všech 5 eth. portů a WLAN spojeno jako bridgem a vše by bylo na jedné IP síti.
IP adresy by snad mohl přidělovat stávající DHCP server.  Ale na druhu stranu mít vlastní firewall taky není k zahození.

Druhá taková krabička by se nejspíš  nastavila na AP mode: "Hybrid" (ve Wireless-Bridge). Byla by klientem první krabičky a AP pro další počítače.

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Vytvoření domácí bezdrátové síťě
« Odpověď #3 kdy: 08 Prosince 2008, 21:11:43 »
Myslím, že v tomto případě by mohl ten WL-500gP taky pracovat v operačním modu "Access Point" ( v "System Setup")
Tohle nechci, jinak bych si koupil něco "obyčejnějšího". Už jenom proto, že se mi líbí možnost nastavení statického přidělování DHCP (aspoň DD-WRT by to mělo umět - aby určité PC mělo opravdu vždy stejnou IP). Pak taky QoS mi přijde jako užitečná věc.

A jaký je default router, maska a DNS?
Kdybych věděl, co to je  ;D
Network-manager ukazuje toto:


A ještě jednou pro jistotu jak to vlastně vypadá a co potřebuji:

(to AP? je ta současná krabička, do které nemám přístup)
Chci, aby spolu všechny počítače mohly navzájem komunikovat a také chci Asus využívat jako DHCP server, na něm QoS a další věci co umí...

DuckD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 878
  • Open Srdcař
    • www.duckd.cz
Re: Vytvoření domácí bezdrátové síťě
« Odpověď #4 kdy: 08 Prosince 2008, 23:54:37 »
Oblast, kterou potřebuji pokrýt signálem je docela velká, jeden router (ještě k tomu když bude v rohu oblasti) ji zřejmě nepokryje. Chápu dobře, že stačí koupit další takovou krabičku, nastavit ji jako repeater a umístit někam doprostřed?

Jak je to velká oblast? Nestačila by jen jedna krabička se silnější anténou (říkal si že bude v zařízení v rohu: sektorová anténa) a pustit v AP nejvíc šťávy?

Ještě poslední otázka - máte někdo zkušenosti s DD-WRT nebo OpenWRT? Na vybraném routeru by měly fungovat oba a zajímalo by mě, zda má cenu firmware měnit.

Pokud máš sílu, čas a chuť se něco dozvědět, zkus to. Na www.czfree.net ti pomůžou.
8) Lidé žijí v souborech. ===>> LINUXTERO <<=== Pravidelná dávka tvého linuxtera!

Pavel Půlpán

Re: Vytvoření domácí bezdrátové síťě
« Odpověď #5 kdy: 09 Prosince 2008, 08:29:05 »
Ne, že by to byl nějakej síťovej kolos, ale bylo by krásný nasadit dynamický routování... 8)

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Vytvoření domácí bezdrátové síťě
« Odpověď #6 kdy: 09 Prosince 2008, 18:38:33 »
Jak je to velká oblast? Nestačila by jen jedna krabička se silnější anténou (říkal si že bude v zařízení v rohu: sektorová anténa) a pustit v AP nejvíc šťávy?
Přibližně 15x10m + ideálně ještě kousek zahrádky. To by problém nebyl, problémem jsou podle mě 3 patra (router bude na nejvyšším). Z toho důvodu také nechci použít sektorovou anténu, stejně bych ji musel dát aspoň do dvou pater.
Anténa se mi doma válí tato, zkusím použít, i když má vertikální úhel jen 20°.
Každopádně nejdříve zkusím chytat vše jen na router, teprve pokud nepůjde (nebo to bude hodně pomalé), koupím další krabičku.
Mimochodem, co myslíte tím pustit víc šťávy?

Ne, že by to byl nějakej síťovej kolos, ale bylo by krásný nasadit dynamický routování... 8)
Nejlepší by stejně bylo vyvrtat díry a natahat všude kabely :)
Mimochodem, co by jsi tam chtěl dynamicky routovat, když tam bude jen jeden router? Pokud tedy dobře chápu podstatu dynamického routování...  ???

Zatím děkuji za pomoc.
Až router přijde a budu mít čas jej zapojit, vše vyzkouším a dám vědět, případně se ještě zeptám.
DD-WRT určitě zkusím, čím víc o něm čtu, tím víc se mi líbí.
« Poslední změna: 09 Prosince 2008, 18:41:52 od Tomáš Pikálek »

Pavel Půlpán

Re: Vytvoření domácí bezdrátové síťě
« Odpověď #7 kdy: 09 Prosince 2008, 18:40:23 »
Sice vidím jeden router, ale vidím i dvě ápéčka... ale, máš recht, zbytečná komplikace a náklady na provoz. ;)

DuckD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 878
  • Open Srdcař
    • www.duckd.cz
Re: Vytvoření domácí bezdrátové síťě
« Odpověď #8 kdy: 09 Prosince 2008, 23:38:42 »
Wifi signál se umí probouchat barákem klidně o ty dvě patra, víc šťávy jsem myslel větší výkon vysílačky - wifi.
8) Lidé žijí v souborech. ===>> LINUXTERO <<=== Pravidelná dávka tvého linuxtera!

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Vytvoření domácí bezdrátové síťě
« Odpověď #9 kdy: 11 Ledna 2009, 08:49:56 »
Úplně jsem zapomněl napsat, jak jsem dopadl...

Nakonec mám nový router na adrese 192.168.2.1 a počítače na 192.168.2.1xx, takže DNS je stále na staré adrese a vše krásně funguje.
WiFi bohužel po celém době signál neměl (nepomohla ani 10dBi anténa), tak jsem koupil další krabičku a tu nastavil jako repeater. Propustnost byla ale docela malá, takže jsem nakonec natáhl ještě kousek kabelu, zapojil ji jako AP a od té doby je krásný signál všude. Jen lituji, že jsem si nekoupil dražší variantu s 802.11n.

Na routeru jsem nejdříve zkusil DD-WRT. Fungoval moc pěkně s velmi podrobným nastavením a hodně možnostmi.
Nefungovaly mi ovšem takové věci jako Samba nebo nějaká jednoduchá aplikace na stahování s webovým rozhraním, tak jsem včera nahrál X-WRT Kamikaze (OpenWrt s WebIf), kde mi zatím funguje vše, co potřebuji.
Originální firmware jsem moc dlouho nezkoušel, takže nemohu porovnat, zda se vyplatí nahrávat neoriginální.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.