mohol by mi niekto vysvetlit, ako je to s nerovnicou OSS != zadarmo? Open-source znamena (imo), ze zdrojaky su volne dostupne, tak preco by niekto za OSS platil? Potom odkial maju vyvojari/firma peniaze? Myslite, ze firma vyzije z prijmov z poskytovania podpory, aa instalacii na mieru?
Plete se tu několik pojmů dohromady.
Prvním z nich je open source a to není totožné se svobodným softwarem. Open source je čistě technická věc. Prostě kód je k nahlédnutí všem nebo velké skupině lidí, ale to ještě neznamená, že to může někdo používat. Existují open source programy, které nejsou volně šířitelné.
Pak je svobodný software. To znamená, že je vydán pod takovou licencí, aby to mohl kdokoliv měnit, používat, distribuovat atd. Z logiky věci vyplývá, že každý svobodný software je i open source, naopak to neplatí.
No a pak je tzv. software zdarma, nebo-li freeware. Ten nemusí být ani open source, ani svobodný, je jen prostě zdarma. Opět neplatí, že open source ba i svobodný software musí být zdarma.
Co se týče toho, jestli může open source vydělávat. Doporučoval bych zajít se zeptat např. do Red Hatu. To je společnost, která má svůj byznys založený výhradně na OSS a ročně má tržby přes půl miliardy dolarů. Ti vám myslím budou schopní odpovědět, jestli to jde nebo ne.
Lidi, kteří kladou takové otázky, mají dost často zúžený pohled domácího uživatele. Myslí si, že když jim stačí jejich linuxová distribuce, která je zadarmo, tak to stačí i všem ostatním. To je omyl. Doporučoval bych se zajít podívat do nějaké větší organizace. Pokud má někde nasazený Linux, tak tam s mnohem větší pravděpodobností najdete těžce zaplacené licence Red Hat Enterprise Linux než vypálené DVD s Debianem. Organizace totiž nepostupují tím stylem, že Debian je zadarmo, hodíme tam ho, kluci z IT si s tím už poradí. Taková organizace vyžaduje záruky. Záruky toho, že 24/7 bude někdo sedět na lajně a bude schopný jim poradit s problémem, nebo že odstraní chybu, která danou organizaci postihuje, také chce mít záruky, že software třetích stran, který používají bude se systémem fungovat. Certifikace v drtivé většině případů najdete jen u placených distribucí.
Open source nebo spíše svobodný software je prostě jen jeden z dalších byznys modelů. Pro zákazníky je OSS velkou výhodou, protože do značné míry odbourává vendor lock-in. Zdají se vám služby Red Hatu moc drahé nebo služby nekvalitní? Není nic jednoduššího, než přejít na Oracle Linux nebo CentOS, což jsou téměř totožné systémy právě kvůli tomu, že je RHEL open source. Co když se vám nelíbí služby Microsoftu a licenční poplatky za Windows Server jsou moc drahé? Platit je budeme muset i nadále, k nikomu jinému než MS jít nemůžete a migrovat na něco jiného je mnohem nákladnější. MS to ví a může si díky tomu nasadit cenu a služby nemusí být taky prvotřídní (kdo někdy volal na helplinku Microsoftu, ví své). Zato Red Hat se musí jinak otáčet, aby zákazníci neutekli ke konkurenci.