Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 3D akcelerace a opengl [vyřešeno]  (Přečteno 3349 krát)

Dephisto

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
3D akcelerace a opengl [vyřešeno]
« kdy: 19 Prosince 2008, 14:11:45 »
Ahoj, no jsem dá se říct úplnej looser e neznalec jak pc tak linuxu. Rád bych vyzkoušel jestli rozjedu na svém notebooku - ibm thinkpad A30 warcraft 3: frozen throne, 3D linuxové efekty, atd.. Co jsem zatím našel:
http://www.thinkwiki.org/wiki/ATI_Mobility_Radeon_7000
Zde se říká co mám za grafiku, lspci mi vypíše že mám ati radeon mobility M6 LY
Tato stránka říká, že by mohla jít i ta 3D akcelerace a že je na ni ovladač dri -
http://dri.freedesktop.org/wiki/ATIRadeon#head-63f20120f65b875b2e8888d4887ee02cdecb9c4c
a tady je instalace:
http://dri.freedesktop.org/wiki/Building
V té jsem ale úplně v lese, pořádně nevím k čemu je xorg, kernel..atd nějakou představu mám, ale co kde najít a co co znamená nevím. Protože mám xubuntu, což je jako ubuntu, stáhl jsem si balík dri2proto, ale po rozbalení jsou tam jen shellové skripty a s nimi nevím, co dál. Zkoušel jsem instalovat zbytek potřebných knihoven, ale píše mi to nenalezeno, takže nemám ani repozitory na ně. Jestli někdo má chvilku a byl by ochoten trošku poradi, budu rád.
« Poslední změna: 22 Prosince 2008, 15:33:58 od Dephisto »

premet

  • Host

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: 3D akcelerace a opengl
« Odpověď #2 kdy: 19 Prosince 2008, 14:29:04 »
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20nesvobodn%C3%BDch%20ovlada%C4%8D%C5%AF%20ATI%20(fglrx)
POZOR! Pokud v tom notebooku opravdi je Mobility Radeon 7000, tak tenhle ovladač určitě NEINSTALUJ, protože podporuje karty až od Radeonu 9500!!! Tahle karta by měla perfektně fungovat se svobodným ovladačem. Postup instalace https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

premet

  • Host
Re: 3D akcelerace a opengl
« Odpověď #3 kdy: 19 Prosince 2008, 15:13:19 »
Tak to jsem neveděl, omlouvám se  :).
S ovladači Nvidia a ATI nemám zkušenosti takže sem jenom poslal návod.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: 3D akcelerace a opengl
« Odpověď #4 kdy: 19 Prosince 2008, 15:52:14 »
Tak to jsem neveděl, omlouvám se  :).
S ovladači Nvidia a ATI nemám zkušenosti takže sem jenom poslal návod.
Ono to v tom návodu je napsaný, že pro starší Radeony nefunguje a že pro ně stejně dobře funguje svobodný ovladač, ale pro jistotu jsem na to ještě upozorňoval tady.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

premet

  • Host
Re: 3D akcelerace a opengl
« Odpověď #5 kdy: 19 Prosince 2008, 15:54:18 »
Přiznám se, že jsem to nečetl, jenom sem to tak projel abych veděl co tam vše je  :).

Dephisto

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re: 3D akcelerace a opengl
« Odpověď #6 kdy: 20 Prosince 2008, 00:37:56 »
Dík za návod, dělal jsem to podle toho až do kroku restartovat - ctrl + alt + backspace a pak mi to hodí error, že to nepojede, jedine v low-graphic modu..
Asi je spatne nastavenej ten monitor, ale vubec netusim co potrebuje a kde najit informace o tom. :-[

Dephisto

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re: 3D akcelerace a opengl
« Odpověď #7 kdy: 20 Prosince 2008, 01:27:35 »
Vypis z xorg.conf:
http://pastebin.com/m452fae3
Vypis z xorg.0.log
http://pastebin.com/m3703e23b (je tam jen cast, nevim proc jsem nemohl ziskat zbytek, jestli to je kvuli low graphic modu..)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: 3D akcelerace a opengl
« Odpověď #8 kdy: 20 Prosince 2008, 10:32:08 »
Ok. Je super žes dal výpisy. Zkusíme pár věcí:

1) Uprav v xorg.conf část "Monitor" na
Kód: [Vybrat]
Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection
Xserver má už celkem slušnou autodetekci, takže by to měl zvládnout.

2) V sekci "Screen" smaž nebo zakomentuj celou Subsection "Display"

Pokud nic nepomůže, dej v konzoli
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
Případné výpisy vkládej sem na fórum do [ code ]

Pro odfiltrování nepodstatných řádek z Xorg.0.log použij
Kód: [Vybrat]
grep -E '^\(EE\)' /var/log/Xorg.0.log > ~/Xerrors.logTo ti v domovské složce vytvoří soubor Xerrors.log , který bude obsahovat pouze chybová hlášení.

Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Dephisto

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re: 3D akcelerace a opengl
« Odpověď #9 kdy: 20 Prosince 2008, 11:27:42 »
Zadokumentoval jsem ty dvě části v tom monitoru a screenu a po kompletním restartu, ctrl+alt+backspace mi často nic neřekne.. a jsem pořád v low-graphic modu. Použil jsem ten příkaz, cos mi napsal a toto bylo v tom souboru:
Kód: [Vybrat]
(EE) No input driver/identifier specified (ignoring)
(EE) config/hal: NewInputDeviceRequest failed

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: 3D akcelerace a opengl
« Odpověď #10 kdy: 20 Prosince 2008, 22:32:41 »
Zadokumentoval jsem ty dvě části v tom monitoru a screenu a po kompletním restartu, ctrl+alt+backspace mi často nic neřekne.. a jsem pořád v low-graphic modu. Použil jsem ten příkaz, cos mi napsal a toto bylo v tom souboru:
Kód: [Vybrat]
(EE) No input driver/identifier specified (ignoring)
(EE) config/hal: NewInputDeviceRequest failed
Jsem z toho trochu jelen, protože tyto errory se vztahují myslím k touchpadu nebo k čemu. Zkusím ještě pohledat, jestli nenajdu nějaké řešení.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Dephisto

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re: 3D akcelerace a opengl
« Odpověď #11 kdy: 20 Prosince 2008, 23:56:36 »
Problém vyřešen, měl jsem tam v tom xorg.conf bludy, zaprvé jeden překlep, kterej toho asi moc neovlivnil a pak error hlavně v tom, že tam odkazuji na input device.. no po úpravách, kdy mi glxgears ukazují čísla nad tisíc, vypadá xorg.conf takto:
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "ati"
BusID "PCI:1:0:0"
Option          "XAANoOffscreenPixmaps"
# VideoRam 32768
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
# Option          "DPMS"
#       HorizSync       28-72
#       VertRefresh     43-60
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
DefaultDepth 16
SubSection "Display"
Depth 16
Modes "1400x1050" "1024x768"
EndSubSection
EndSection

Section "DRI"
        Mode 0666
EndSection
       
Section "Extensions"
        Option "Composite" "Enable"
EndSection

Section "ServerLayout"
        Identifier      "Default Layout"
        Screen          "Default Screen"
EndSection

Musel jsem snížit defaultdepth a uvažuji že ho ještě možná snížím na 8.. Jinak jsem totiž měl málo videoram (24->16), zkoušel jsem dát z ramky, ale to mi dělalo různé čáry a nedalo se nic hrát, takže asi nemám sdílenou grafiku, ale to netuším..Ten option u device, možná zkusím ještě zakřížkovat, jestli se to třeba nezrychlí a má to nějakej vliv... Ale extreme tux racer ted rozjedu, trošičku se to seká, ale teoreticky to hratelné je :-D Ale až dostahuji wara, chci zkusit jeho, jestli rozjedu.. a pak taky ty 3D srandičky, co jdou v linuxu, tak díkec a good luck chlapi  ;)

Dephisto

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re: 3D akcelerace a opengl [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 22 Prosince 2008, 15:36:21 »
Warcrafta 3 jsme nainstaloval přes wine, přepsal jsem složku movies, jinak to nejde spustit a přes příkaz s opengl jsem to spustil. Hrál jsem dotu se svým notasem i v rozlišení 1400x1050x16, ale sekalo se to a pak mě to odpojilo, dal jsem menší rozlišení ale trošku se to pořád sekalo, nic méně tak nějak se to ihrát dá. Ještě možná zkusím bitovou hloubku dát na 8 a pak už bych mohl mít i větší rozlišení a nemuselo by se to moc sekat.. To bylo jen tak na okraj, teď si jdu pohrát s nastavením systému aby se mi v něm lépe pracovalo. Dejv

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.