Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics  (Přečteno 7549 krát)

Dibur_X

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
  • "Život je jako tekoucí voda..."
Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« kdy: 20 Prosince 2008, 20:08:00 »
Ahoj můj operační systém je Ubuntu 8.10. Mám problém s grafcikou kartou jež se po příkazu lspci hlásí jako:

Kód: [Vybrat]
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)

Problém je v tom, že mám pocit jakoby nepracovala jak má. Zkoušel jsem tedy si změřit výkon 3D akcelerace dle návodu http://wiki.ubuntu.cz/Ovladače grafických karet#zaloha Vyhodilo mi to cca 500 - 700 FPS. Také jsem si všiml, že při spuštění v příkazáku
Kód: [Vybrat]
glxgears se mi zvíší zátěž na jednom ze dvou procesorů (dvou procesorový notebook AMILO Pi1505). Nedalo mi to a zkusil jsem spustit linuxovou hru "Extreme Tux Racer" silně se při běhu kousala a hratelnost byla velice malá. Mám pocit, že notbook by tuhle hru měl zvládnout bez problémů. Také se mi kousala ve Wine Age of Empires II... jeli vždy tak 2 sekundy a pak sekunda kous a furt dokola.

Zkoušel jsem tedy změnit ovladač, který jak jsem se dočetl je standartně v ubuntu nastaven (a je přímo od intelu)  "intel" na "i810".
Nahradil jsem přes sudo a gedit v xorg.conf nasledující část
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

za tuto část
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
Identifier "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller"
Driver "i810"
BusID "PCI:0:2:0"
Option "UseFBDev" "true"
EndSection

Po tomto zásahu se Xka nerozjeli, tedy skončil jsem při načítaní v příkazovém řádku z kterého jsem xorg.conf obnovil a Xka se rozběhli. Četl jsem něco ve smyslu, že xorg.conf se v tomto ubuntu (a i předchozích) již "obchazí" a spousta nastavení se nastavuje jinak či jinde. Zkoušel jsem také změnit ovladač prostředníctvím
Kód: [Vybrat]
sudo displayconfig-gtk jenže tento příkaz moje ubuntu nezná a ani znát nechce (nenabídlo stažení balíčku).

Sám si s tím nevím moc rady, jsem linuxový začatečník (ubuntu používám 14 dnů), taktéž na internetu jsem nenašel příliš pomoc i když obdobné problémy již někdo řešil řešení uvedeno nebylo. Vlastně ani nevím, zda je to skutečně tak, že to "neběží jak má". Je to tušení z kousání tuxe a ageovek... . Pro ty co to nalezli dle PC (AMILO Pi1505) mám potíže s uplným ztlumením zvuku (praskání) a s nefungující čtečkou karet (SD,MicroSD...) dám to ještě do jiného tématu. Předem moc děkuji všem za přečtení a případnou pomoc.

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #1 kdy: 21 Prosince 2008, 19:18:19 »
Kód: [Vybrat]
sudo nano /etc/X11/xorg.confa zmeňte to i810 na intel. Snáď to pomôže, ale od tej karty si nesľubujte veľa.

premet

  • Host
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #2 kdy: 21 Prosince 2008, 19:27:20 »
Mě pomohlo tohle, když jsem měl problémy s výkonem mojí Intel grafiky, ješte o něco starší kousek než máš ty, si přidat  do sekce device
 
Kód: [Vybrat]
        Option          "AccelMethod"       "XAA"
Jinak by ta tvoje grafika měla šlapat dobře, hry jako Extrem tux racer musí jet v pohodě.
Více možností v konfiguraci viz. man intel
« Poslední změna: 21 Prosince 2008, 19:29:34 od Premet »

Dibur_X

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
  • "Život je jako tekoucí voda..."
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #3 kdy: 21 Prosince 2008, 22:02:42 »
Kód: [Vybrat]
sudo nano /etc/X11/xorg.confa zmeňte to i810 na intel. Snáď to pomôže, ale od tej karty si nesľubujte veľa.
To jsem zkoušel právě naopak. A ten kod byl příklad jak jsem zkoušel přepnout intel na i810. Ale nepovedlo se jak jsem psal. xorg.conf je v mém systemu téměř prázdný a ke všemu je v něm napsano anglicky, že některé volby jsou systémem ignorovany, protože si to dělá automaticky.

Dibur_X

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
  • "Život je jako tekoucí voda..."
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #4 kdy: 21 Prosince 2008, 23:50:58 »
Mě pomohlo tohle, když jsem měl problémy s výkonem mojí Intel grafiky, ješte o něco starší kousek než máš ty, si přidat  do sekce device
 
Kód: [Vybrat]
        Option          "AccelMethod"       "XAA"
Jinak by ta tvoje grafika měla šlapat dobře, hry jako Extrem tux racer musí jet v pohodě.
Více možností v konfiguraci viz. man intel
Tak nastaveni tohoto Option nepomohlo. Stále to vytěžuje procesor až na jednu polovinu. Mrknu na další v man intel ale pochybuji, že na to přijdu. Chvilku jsem to řešil s kamarádem a na nic jsme nepřišli. Zkoušeli jsme modifikovat xorg.conf dle teto diskuze http://www.linuxquestions.org/questions/linux-hardware-18/intel-945gm-and-3d-acceleration-625937/. Bohužél jsme nedošli k závěru. Mám pocit, že me ubuntu 8.10 opravdu některé nastavení v xorg.conf  ignoruje. Byl bych rád kdby se tu našel někdo kdo mi opravdu pomůže. Prosím...

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #5 kdy: 22 Prosince 2008, 08:16:12 »
Dajte si Debian...a pôjde Vám to aspoň ako tak.

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #6 kdy: 22 Prosince 2008, 15:11:40 »
Mám obdobný problém, změnami xorg.conf jsem docílil jen nefunkčnosti vida atp., žádné pozitivní výsledky.
glxgears mi udělá kolem 300 fps (a méně), a to okno s ozubenejma kolama se nedá pořádně ani přesunovat (okno jo, ale obsah ne). Hry typu tuxracer nebo letadýlka na gl jsou taky nehratelné.
Xubuntu 12.04

Dibur_X

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
  • "Život je jako tekoucí voda..."
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #7 kdy: 22 Prosince 2008, 17:18:45 »
Dajte si Debian...a pôjde Vám to aspoň ako tak.
To není moc řešení. Protože co jsem slyšel, tak tahle změna xorg.config čeká pravděpodobně všechny distribuce, a bylo by na čase se naučit jak teda to nastavit atp.  Nehledě na to, že ubuntu a debian jsou si poměrně podobné jestli jsem to správně pochopil. Tedy správně ubuntu vzniknul z debianu. A abych reinstaloval systém pokaždé, když je problém tak to je moc komplikovany. Obzvláště když jsem si ubuntu dost zabydlel.

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #8 kdy: 22 Prosince 2008, 23:25:19 »
Instaloval jsem na notebook se stejným chipsetem ubuntu 7.x. 3D akcelerace fungovala. Po instalaci Ubuntu 8.04 3D akcelerace nefungovala (nešel hrát ani Planet Penguin Racer), ale asi po měsíci po aktualizaci vše začlo fungovat. Vypadá to, že se historie opakuje. Asi je tam nějakej bug.
xorg.conf se neobchází. Pokud neexistuje nebo v něm nic není, nastaví se implicitní hodnoty. 3d akcelerace by měla fungovat implicitně. Pokud jí někdo nechce může jí v xorg.conf vypnout.
Nemůžu vyloučit, že by nějaké nastavení v xorg.conf nemohlo pomoct, ale pravděpodobným řešením bude smazat xorg.conf a počkat na opravu.

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #9 kdy: 23 Prosince 2008, 10:51:23 »
Dajte si Debian...a pôjde Vám to aspoň ako tak.
To není moc řešení. Protože co jsem slyšel, tak tahle změna xorg.config čeká pravděpodobně všechny distribuce, a bylo by na čase se naučit jak teda to nastavit atp.  Nehledě na to, že ubuntu a debian jsou si poměrně podobné jestli jsem to správně pochopil. Tedy správně ubuntu vzniknul z debianu. A abych reinstaloval systém pokaždé, když je problém tak to je moc komplikovany. Obzvláště když jsem si ubuntu dost zabydlel.

Pozrite, ja viem, že je to možno neuveriteľné, ale ten istý xorg.conf a v debiane to šlo a v ubuntu nie. Skúšal som to riešiť aj s X3100 v 8.10 a zabil som tým 2 týždne a nič. Toto je môj xorg.conf
Kód: [Vybrat]
# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "sk"
Option "XkbVariant" "qwerty"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
EndSection

Section "Module"
Load "i2c"
Load "bitmap"
Load "ddc"
Load "extmod"
Load "freetype"
Load "int10"
Load "vbe"
Load "glx"
Load "GLcore"
Load "v4l"
Load "dri"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "intel"
Busid "PCI:0:2:0"
Option          "AccelMethod"       "XAA"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Configured Video Device"
Monitor "Configured Monitor"
DefaultDepth 16
EndSection

Section "DRI"

    Mode 0666

EndSection

A viac menej mi ide všetko k mojej spokojnosti. Až na niektoré veci ako True Combat ale keďže moc nehrácam stačí.

Dibur_X

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
  • "Život je jako tekoucí voda..."
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #10 kdy: 23 Prosince 2008, 18:59:16 »
Reakce na RIXX

Hmm. Tak jsem to zkusil znovu. Dal jsem do xorg.config přesně toto:
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "intel"
Busid "PCI:0:2:0"
Option          "AccelMethod"       "XAA"
EndSection
asi jsem to poprvé trošku blbě vyhodnotil. Po resetu jsem ihned spustil glxgears a začal vyhazovat od 850 do 1150 FPS... což je cca dvojnásobek předchozích hodnot. Spustil jsem age of empires II a jeli, řekl bych, jak na windows... . Pak jsem chtěl spustit Extreme Tux Racer ... vubec nereaguje ani po reinstalu (asi jiný problém). Přepnul jsem na jiného uživatele... tam tux racer jel 2 snímky za sekundu. Zkusil jsem tedy v tomto uživateli i glxgears a vyhazoval 213 FPS přesně... . Takže zjevně se něco změnilo. Navrátil jsem se do svého uživatele... a tam to jelo jako před resetem jak age of empires ktere se kousali tak glxgears vyhazoval cca 500-600 FPS... . Jdu zkusit znovu resetovat.

Tak po resetu dost zajímavé. Zase to nejede přitom v xorg.config je to stejné (neměnil jsem ho)... FPS stále okolo 500-600 age of empires se zase koušou. Myslím, že instalace extrem tux racer a dat, které k němu naleží (tedy celkově dva balíčky), asi něco změnila... . Ke všemu Age při ukončování spadly a zhodily mé přihlášení uživatele... naběhla přihlašovací obrazovka. Při padání jsem viděl horizontální modro fialové pruhy... .
« Poslední změna: 23 Prosince 2008, 19:16:06 od Dibur_X »

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #11 kdy: 23 Prosince 2008, 19:25:33 »
Tak to je veru dosť zaujímavé. Čo ukáže glxinfo | grep direct ? A skúste ten xorg.conf vymazať a opäť reštartovať a znova to tam dopísať. Nič iné ma bohužiaľ nenapadá.

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #12 kdy: 23 Prosince 2008, 23:33:02 »
Kód: [Vybrat]
direct rendering: No (LIBGL_ALWAYS_INDIRECT set)

To je právě to:(
Xubuntu 12.04

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #13 kdy: 24 Prosince 2008, 12:20:03 »
Máte doinštalované všetky balíčky mesa?? libgl1-mesa-dri libgl1-mesa-glx libglu1-mesa...

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #14 kdy: 24 Prosince 2008, 15:02:24 »
Ty, co nemají v názvu swx11 ano.
Xubuntu 12.04

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #15 kdy: 24 Prosince 2008, 15:07:33 »
Tak ma asi už nič iné nenapadá. SKúsili ste aj vymazať ten xorg.conf, reštartovať, hodiť ho tam na novo a reštartovať?

Dibur_X

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
  • "Život je jako tekoucí voda..."
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #16 kdy: 24 Prosince 2008, 21:13:51 »
Kód: [Vybrat]
dibur@dibur-notebook:~$ glxinfo | grep direct
direct rendering: Yes

To jsem už, dělal dle toho navodu na rozjeti grafiky... . Ještě zkusím smazat a resetovat. Ale je to dost divne chovani.

nickman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #17 kdy: 26 Července 2009, 10:58:02 »
Zdravim,
procetl jsem hodne vlaken a vyzkousel ruzne veci, ale bohuzel nic me nepomohlo, moje FPS je stale nizke :
richard@richard-laptop:~$ glxgears
861 frames in 5.0 seconds = 172.117 FPS
877 frames in 5.0 seconds = 175.295 FPS
873 frames in 5.0 seconds = 174.525 FPS
876 frames in 5.0 seconds = 175.103 FPS
871 frames in 5.0 seconds = 174.056 FPS
877 frames in 5.0 seconds = 175.386 FPS
XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0.0"
      after 11374 requests (33 known processed) with 0 events remaining.


Grafiku mam tady tuhle :
richard@richard-laptop:~$ lspci                                             
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)                                                                         
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)                                                               
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)


Tady je vypis z xorg.conf :
Section "Device"
        Identifier      "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Grap$
        Driver          "intel"
        BusID           "PCI:0:2:0"
        Option          "AccelMethod"       "XAA"
EndSection



Nevite nekdo jak to poladit aby to bylo lepsi ? Diky za opovedi
 

dog.big

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 216
  • inactive :/
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #18 kdy: 26 Července 2009, 19:51:46 »
Doporučuji pročíst si tento topic: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,37479.0.html
Momentálně Linux INACTIVE.. problém s IGP
My powerful PC :D: Laptop Toshiba L40-14D, CPU: Intel Celeron 1,73Ghz, Chipset: Intel GL960, RAM: 3GB dual ch., VGA: Intel x3100, HDD: 120GB Toshiba, Snd: Realtek HD

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #19 kdy: 26 Července 2009, 19:55:26 »
Takže se to týka i GM945?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

dog.big

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 216
  • inactive :/
Re: Problém s Intel Mobile 945GM/GMS, Integrated Graphics
« Odpověď #20 kdy: 26 Července 2009, 20:27:27 »
Ano.. upravím topic ;)
Momentálně Linux INACTIVE.. problém s IGP
My powerful PC :D: Laptop Toshiba L40-14D, CPU: Intel Celeron 1,73Ghz, Chipset: Intel GL960, RAM: 3GB dual ch., VGA: Intel x3100, HDD: 120GB Toshiba, Snd: Realtek HD

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.