Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problémy s CD/DVD mechanikami v K3b  (Přečteno 3268 krát)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Problémy s CD/DVD mechanikami v K3b
« kdy: 01 Ledna 2009, 18:00:58 »
Dobrý den,

už delší dobu mám problémy s detekcí vypalovaček v programu K3b. Používám prostředí Xfce - Xubuntu HH. V PC mám 2 vypalovačky:

- HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H22L (/dev/scd0)
- TEAC CD-W540E (/dev/scd1)

Po spuštění K3b se mi někdy v seznamu zařízení ukážou obě, někdy jen jedna z nich a někdy dokonce žádná. Takže potom nejde vypalovat. Třeba před asi hodinou jsem K3b spustil a byla vidět jen ta H22L. Vypnul jsem K3b a pokračoval v jiné práci. Po asi půl hodině jsem K3b opět spustil a vypalovačky jsem tam viděl obě. Přitom jsem s PC nic nedělal (restart, aktualizace...), jen brouzdal na netu a komunikoval IM.

Nevíte prosím někdo, čím by to mohlo být? (Ve Windows XP obě fungují bez problémů.)

Díky moc za odpovědi.
« Poslední změna: 17 Března 2009, 23:42:32 od Jan Skořepa »
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

nic-nechci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • Cyklo TJ Písečná
Re: Problémy s CD/DVD mechanikami v K3b
« Odpověď #1 kdy: 01 Ledna 2009, 18:05:32 »
Můžu tě ujistit, že tento problém se vyskytuje i u mě, leč v trochu jiné formě...ntb mi takto občas nevidí siťovou nebo wifi kartu :-D  A taky mě vůbec nenapadá proč...
Cyklo TJ Písečná rulez :-) Linux (Ubuntu JJ + Fedora 11) + MSI EX600
Linux user since 18.9.2008.
Google je všemocný :-)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Problémy s CD/DVD mechanikami v K3b
« Odpověď #2 kdy: 02 Ledna 2009, 21:24:57 »
No právě - myslel jsem, že to je třeba HW (kabel, mechanika), ale ani výměna tomu nepomohla. I po poslání mechaniky na reklamaci nic nenašli. Navíc každá mechanika je jiného výrobce (DVD-LG, CD-TEAC). Tak teda nevím, čím to je.  :(
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Problémy s CD/DVD mechanikami v K3b
« Odpověď #3 kdy: 28 Února 2009, 17:14:44 »
Tak vypadá to, že jsem problém vyřešil. Zdá se, že to bylo nastavením parametrů ve /etc/fstab. Měl jsem tam nastaveno např. pro DVD toto: /dev/scd0 /media/dvd auto user,noauto 0 0.

Hledal jsem po fóru, kde byly různé možnosti, a jednu zkusil, co tam doporučovali (/dev/scd0 /media/dvd auto user,atime,noauto,ro,dev,exec,suid 0 0) - a zatím mi to funguje (tj. mechaniky jsou vidět, po vložení média je vidět jeho obsah, RW-média se dají smazat, můžu vypalovat - a to nejen v K3b, ale i v Braseru nebo Gnome bakeru).

Takže další plus pro Linux.  :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Problémy s CD/DVD mechanikami v K3b
« Odpověď #4 kdy: 17 Března 2009, 23:42:07 »
Tak bohužel problém zůstal i po změně parametrů. Někdy se projevuje, jindy ne. Třeba jsou viditelné obě mechaniky, vložím zvukové CD, na chvíli se tam objeví informace o CD, ale po necelé sekundě se tam napíše, že v mechanice není žádné médium. Nebo dokonce v seznamu ta mechanika zmizí. Prostě záhada. Tohle se mi děje v Xubuntu. Zkusil jsem Linux Mint (což je vlastně upravené Ubuntu) a tam se tento problém zatím neprojevil. Myslíte, že by to mohlo být tím GNOME, že by ten (zřejmě) bug nebyl v XFCE ještě vyřešený?
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Problémy s CD/DVD mechanikami v K3b
« Odpověď #5 kdy: 18 Března 2009, 09:10:53 »
Linux Mint má verzi i s XFCE. Tu jste nezkoušel?
http://www.linuxmint.com/download.php

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Problémy s CD/DVD mechanikami v K3b
« Odpověď #6 kdy: 19 Března 2009, 22:05:18 »
Děkuji za tip, o víkendu to vyzkouším.

Jinak k současné situaci. Dnes jsem zkoušel (se stejnými parametry ve u CD/DVD mechanik /etc/fstab) chování zvukového CD-R a datového CD-RW v obou mechanikách:

Chování v Xubuntu (XFCE):
- K3b - po vložení zvukového i datového CD se na chviličku (asi 1 s) zobrazil název CD, ale poté se zobrazilo hlášení "Žádné informace o médiu"
- Krusader -  po vložení zvukového CD se zobrazilo "Zařízení chráněno proti zápisu, připojuji pouze pro čtení, chybný superblok, chybná kódová stránka, I/O error"; po vložení datového CD se obsah CD načetl normálně (připojení do složky)
- Thunar -  po vložení zvukového CD se nic nestalo - přes ikonu zařízení se nelze na médium připojit; po vložení datového CD se médium načetlo normálně

Chování v Linux Mintu (GNOME):
- K3b - po vložení zvukového i datového CD zobrazil název CD, vše v pořádku
- Krusader -  po vložení zvukového CD se zobrazilo "Zařízení chráněno proti zápisu, připojuji pouze pro čtení, chybný superblok, chybná kódová stránka, I/O error";  po vložení datového CD se obsah CD načetl normálně (připojení do složky)
- Nautilus -  po vložení zvukového i datového CD se zobrazila ikona zařízení, na médium se lze připojit

V K3b se v Xubuntu někdy zobrazují obě mechaniky, někdy jen jedna, někdy dokonce řádná. Po odhlášení a opětovném přihlášení se to někdy zlepší, přesto ale třeba po vložení CD-RW se zobrazí, abych vložil připojitelné médium - prostě na to nic nevypálím; v Linux Mintu se vždycky zobrazí obě mechaniky a obě bez problémů umožní vypalování.

Začínám mít dojem, že je to vlivem prostředí XFCE/GNOME (například na GNOME se mi bluetooth komunikace s mobilním telefonem podařila zprovoznit, ale na XFCE ne). Uvidím ještě o víkendu, jak dopadnu s tím Linux Mint XFCE...
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Problémy s CD/DVD mechanikami v K3b
« Odpověď #7 kdy: 22 Března 2009, 16:28:04 »
Nainstaloval jsem si Linux Mint XFCE a mám tady výsledky:
- K3b - po vložení zvukového i datového CD zobrazil název CD, vše v pořádku
- Krusader -  po vložení zvukového CD se zobrazilo "Zařízení chráněno proti zápisu, připojuji pouze pro čtení, chybný superblok, chybná kódová stránka, I/O error";  po vložení datového CD se obsah CD načetl normálně (připojení do složky)
- Thunar -  po vložení (pouze) datového CD se zobrazila ikona zařízení, na médium se lze připojit

Takže mi to vychází, že na GNOME to chodí podobně jako na XFCE, co se těchto 3 věcí týče.

Jenže jsem zjistil další věci, co mi na GNOME fungují a na XFCE nefungují:

- K3b - GNOME - funguje    ripování do MP3 (a taky do dalších formátů)
- K3b - XFCE    - nefunguje ripování do MP3 (do dalších formátů funguje)
- bluetooth - GNOME - funguje připojení, odesílání souborů na mobil, procházení soubory v mobilu
- bluetooth - XFCE    - funguje připojení, odesílání souborů na mobil, ale nefunguje procházení soubory v mobilu (je zašedlé - neaktivní)

V obou dvou případech (ripování v K3b i komunikace přes bluetooth) jsem si ověřil, že v GNOME i XFCE mám nainstalované stejné balíčky aplikací. Vůbec netuším, v čem je problém, že se to chová jinak, spíše tedy že v XFCE mi některé věci nefungují. Neporadí prosím někdo?

MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.