Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tablet Aiptek 12000U - nastavení  (Přečteno 1666 krát)

VojtaW

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Tablet Aiptek 12000U - nastavení
« kdy: 02 Ledna 2009, 13:13:07 »
Mám problém s tímto USB tabletem, mám Intrepid Ibex hpnx7300, čerstvě nainstalováno. Když tablet prostě jenom zapojím chová jako myš - tzn. v módu relative, když pohybuju s perem nad tabletem, pohybuje se i kurzor - tipoval bych to na to, že za každý bod rozlišení tabletu jeden pixel na monitoru. Když se ale zkusím dotknout tabletu celé se to změní - dotek není rozpoznaný jako stisk, a kurzor už se jenom pohybuje když se pero dotýká tabletu. Zkoušel jsem návod na http://wiki.ubuntu.cz/USB%20Tablet, podaří se mi nastavit vstup na input/tablet, jenomže v tu chvíli, co použiju to nastavení xorg.conf, které tam doporučuje(bez hranic), přestane tablet fungovat úplně. Jsem čerstvá ubuntu lamka, takže nevím jak zjistit kde je problém. ??? Tipoval bych to ale na to, že wacomí drivery si nerozumí s aiptek tablety. Viděl jsem nějaký aiptek driver na sourceforge, ale toho se trochu bojím, co udělá. Víte někdo jak na to? Taky je možné, že tenhle návod prostě nefunguje kvůli tomu, že už je zastaralý - v mém xorg.conf vůbec není předpokládaná sekce ServerLayout...
What?
LAMA is evolving!
--- V nějakém okamžiku v budoucnosti --- Congratulations! Your LAMA Evolved into UŽNELAMA!

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Tablet Aiptek 12000U - nastavení
« Odpověď #1 kdy: 03 Ledna 2009, 02:02:06 »
1) Výrobce drivery nedodává,
2) drivery jste si možná našel, ale na sf se bojíte, i ten grafický konfigurátor tam vypadá dobře. http://aiptektablet.sourceforge.net/gaiptek.html
Je ale pravda že od roku 2006 bylo mnoho změn, drivery by měly být ve formě modulů již v jádře, možná bude použitelné něco z těch klikátek.
3) Wacom drivery nejsou asi to pravé

4) Zbývá snad jen podívat se sem: https://help.ubuntu.com/community/AiptekTablet
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

VojtaW

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Tablet Aiptek 12000U - nastavení
« Odpověď #2 kdy: 03 Ledna 2009, 12:06:11 »
Tak jsem to vyzkoušel podle https://help.ubuntu.com/community/AiptekTablet, obnovil xorg.conf a pomocí locate zjistil, že v jádře opravdu je ovladač na aiptek. Vytvořil jsem tedy hal policy,  nic v chování tabletu se po restartu nezměnilo.

Podíval jsem se do aiptek driver manuálu, kde byla možnost "device" s cestou označena jako povinná, ale v návodu to vůbec nebylo zmíněno. Podle toho samého návodu, akorát podle části pro starší verze ubuntu jsem tedy vytvořil udev pravidlo se symlinkem do input/aiptektablet:
Kód: [Vybrat]
BUS=="usb", DRIVER=="aiptek", KERNEL=="event[0-9]*", SYMLINK+="input/aiptektablet"
KERNEL=="event[0-9]*", SYSFS{vendor_id}=="0x08ca", SYMLINK+="input/aiptektablet"

Do hal policy jsem přidal řádku:
Kód: [Vybrat]
<merge key="input.x11_options.Device" type="string">/dev/input/aiptektablet</merge>

To hrabání v udevu nebo v hal policy asi nebyl úplně nejlepší nápad, protože teď se mi zasekl počítač při startu, objevila se bootovací obrazovka, na malou chviličku i kurzor, ale nakonec to skončilo na černé obrazovce s výpisem:
Kód: [Vybrat]
*Starting system tools backend     [OK]
...nějaké další výpisy...
*Checking battery state            [OK]

Pomůžete mi prosím někdo z bryndy ven? :P
What?
LAMA is evolving!
--- V nějakém okamžiku v budoucnosti --- Congratulations! Your LAMA Evolved into UŽNELAMA!

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Tablet Aiptek 12000U - nastavení
« Odpověď #3 kdy: 03 Ledna 2009, 12:11:24 »
Nabootuj v Live CD a sněz co jsi si nadrobil :D
Jinak doporučuji v Live CD si spustit nautilus v rootu, ať můžeš bezproblémů procházet a upravovat konfiguráky co jsi upravoval.
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilus

VojtaW

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Tablet Aiptek 12000U - nastavení
« Odpověď #4 kdy: 03 Ledna 2009, 12:26:39 »
Jo dík, sotva co sem ten příspěvek napsal, tak sem běžel k notebooku, protože mě napadlo, že z Live Cd by to mohlo fungovat. Takže amendment done, ale co dál? Všiml sem si, že i když je na tabletu napsáno Aiptek, na krabici je napsáno hyperpen, tak to zkusím ještě nastavit pro hyperpen, protože v manuálu bylo napsáno, že pro hyperpen je jinačejší postup. Tak jdu na to.
What?
LAMA is evolving!
--- V nějakém okamžiku v budoucnosti --- Congratulations! Your LAMA Evolved into UŽNELAMA!

VojtaW

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Tablet Aiptek 12000U - nastavení
« Odpověď #5 kdy: 03 Ledna 2009, 14:45:44 »
S tím hyperpen driverem to byla mýlka, dle manuálu by přesně s tabletem Aiptek Hyperpen 12000U měl fungovat driver xserver-xorg-aiptek-input, který mám nainstalovaný.

Pokusím se tedy problém zrekapitulovat a trochu jinak nasvětlit.
Reakce na tablet je taková, jak jsem už popsal v dřívějším příspěvku - tzn. nějak funguje pohyb pera nad i po tabletu, a rozpoznání doteku pera. Správné zprovoznění je (až na přítlak, ten není jistý) pak jenom záležitostí nastavení. To nastavení se s největší pravděpodobností provede pomocí vytvoření .fdi souboru v /etc/hal/fdi/policy, jak je to doporučeno na https://help.ubuntu.com/community/AiptekTablet. Aplikování nastavení podle tohoto návodu však nepřináší žádný znatelný efekt.  :-\

Kde je chyba? Lze nějak ověřit, jestli je soubor vůbec brán v úvahu? V nejhorším, jak se lze vloupat do souboru ovladače a zjistit co jsou možné parametry a hodnoty konfigurace? Můžete mi prosím někdo pomoct?
What?
LAMA is evolving!
--- V nějakém okamžiku v budoucnosti --- Congratulations! Your LAMA Evolved into UŽNELAMA!

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Tablet Aiptek 12000U - nastavení
« Odpověď #6 kdy: 03 Ledna 2009, 14:55:31 »
Kód: [Vybrat]
modinfo aiptek
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

VojtaW

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Tablet Aiptek 12000U - nastavení
« Odpověď #7 kdy: 04 Ledna 2009, 15:00:58 »
Po chvíli naprostého zoufalství jsem zjistil, že chyba byla naprosto triviální. Bylo to v řádku
Kód: [Vybrat]
...
<merge key="input.x11_options.SendCoreEvents" type="string">true </merge>
...
, kde neměla být mezera za true.  :D

Ale aby život nebyl tak jednoduchý, když vytvořím ten .fdi soubor, objeví se mi přihlašovací obrazovka, kde vše výborně funguje(poměry rozlišení, mód, úúplně vše), ale nejde se zalogovat. Objeví se fialově čárkovaná obrazovka a vyplivne mě to zase na přihlašovací obrazovku. Když soubor odstraním, problém zmizí. Je to asi proto nějaký suprabug, nebo chyba v souboru, radši postnu celý obsah, název a cestu.
Kód: [Vybrat]
/etc/hal/fdi/policy/10-aiptek.fdi
Kód: [Vybrat]
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<deviceinfo version="0.2">
  <device>
    <match key="info.product" contains="Aiptek">
      <merge key="input.x11_driver" type="string">aiptek</merge>
      <merge key="input.x11_options.SendCoreEvents" type="string">true</merge>
      <merge key="input.x11_options.USB" type="string">On</merge>
      <merge key="input.x11_options.Type" type="string">stylus</merge>
      <merge key="input.x11_options.Mode" type="string">absolute</merge>
    </match>
  </device>
</deviceinfo>

Nevidíte někdo chybu, nebo nemáte zkušenosti s tím, co z toho by mohlo ten bug vyvolat?
« Poslední změna: 04 Ledna 2009, 15:02:50 od VojtaW »
What?
LAMA is evolving!
--- V nějakém okamžiku v budoucnosti --- Congratulations! Your LAMA Evolved into UŽNELAMA!

mejla77

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Tablet Aiptek 12000U - nastavení
« Odpověď #8 kdy: 06 Ledna 2009, 00:56:07 »
při odpojeném tabletu se zalogovat jde, po zalogování a nastartování systému jde tablet připojit a funguje relativně normálně (nejdou mi boční tlačítka :( takže nemám pravé tlačítko myši - kdybyste věděli co s tím, předem děkuju), přítlak funguje, našel jsem na jednom anglickém serveru tuhle úpravu fig souboru ...

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<deviceinfo version="0.2">
  <device>
    <match key="info.product" contains="Aiptek">
      <merge key="input.x11_driver" type="string">aiptek</merge>
      <merge key="input.x11_options.SendCoreEvents" type="string">true</merge>
      <merge key="input.x11_options.USB" type="string">On</merge>
      <merge key="input.x11_options.Type" type="string">stylus</merge>
      <merge key="input.x11_options.Mode" type="string">absolute</merge>
      <merge key="input.x11_options.zMin" type="string">0</merge>
      <merge key="input.x11_options.zMax" type="string">511</merge>
    </match>
  </device>
</deviceinfo>


podle výrobce má 512 úrovní přítlaku (z min - z max  : 0 - 511 je právě těch 512 úrovní)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.