Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: RAID 1 z existujiciho systemu [vyřešeno]  (Přečteno 2758 krát)

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
RAID 1 z existujiciho systemu [vyřešeno]
« kdy: 03 Ledna 2009, 19:14:51 »
pred nekolika dny mi odesel 500GB sataII HDD, nastesti jsem na stejne velky 500GB udelal vcas DD a navic mam jeste data na serveru (zalohovano pres rdiff), kde bezi SW RAID 1 na 2x640GB.
rekl jsem si, ze jistota bude, kdyz vymeneny 500GB pridam k tomu systemovemu a udelam z nich RAID 1, abych nemel praci s obnovovanim dat za zaloh apod. problemem je, ze mam ted v PC nenaformatovany 500GB jako sdb a bezi tam systemovy 500GB jako sda, kde mam sda1 (system), sda2 (swap) a sda3 (uloziste dat).
otazka zni: jak udelat z uz beziciho systemu SW RAID1 (md0) s pouzitim zatim nenaformatovaneho (nerozdeleneho) disku tak, abych nemusel reinstalovat system, ktery uz mam hezky nastaveny a odladeny ?
postaci napriklad udelat DD z sda na sdb pomoci liveCD a pomoci Gparted oznacit oddily jako RAID a udelat vse potrebne z liveCD ?
co navrhujete ? hledal jsem vsude po wiki a tady na foru, ale vsude se to resi pres format a novou instalaci systemu apod...
diky predem za rady ;)
« Poslední změna: 06 Ledna 2009, 14:21:38 od kiklhorn »
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: RAID 1 z existujiciho systemu
« Odpověď #1 kdy: 04 Ledna 2009, 20:41:18 »
celý vtip je v tom
1) vytvořit z nového disku raid v degradovaném režinu (dva disky, z toho jeden chybějící)
2) nakopírovat data ze starého disku
3) upravit grub, starý boot ponechat (kdyby něco...), přidat nový záznam aby najížděl z raidu (a myslím že si i připravit initramfs)
4) po úspěšném nabootování na raidu dodat do raidu ten chybějící disk (původně ten single systémový) a nechat to pole zrekonstruovat
Něco k tomu zde: http://www.archlinux.it/wiki/index.php?title=Convert_a_single_drive_system_to_RAID , možná vygooglítei nějaký step-by-step pro Ubuntu.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: RAID 1 z existujiciho systemu
« Odpověď #2 kdy: 05 Ledna 2009, 08:26:18 »
diky za tip!
jeste se mi podarilo najit clanek z roku 2005, kde v podstate popisuji podobny postup
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=723
asi dnes neco zkusim pres ssh z prace nejak spachat  ;)
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: RAID 1 z existujiciho systemu
« Odpověď #3 kdy: 06 Ledna 2009, 11:23:30 »
tak ten navod, co jsem uvedl, obsahuje chybky a musel jsem nedodelany raid odebirat. nicmene jsem narazil na skvele how2, pres ktere neni v ubuntu problem a je to napsano hodne detailne a prehledne i pro laika:
http://www.howtoforge.com/software-raid1-grub-boot-debian-etch
muzu potvrdit funkcnost, uz to podle nej doma slape ;)
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

koukam

  • Host
Re: RAID 1 z existujiciho systemu [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 20 Ledna 2009, 20:22:22 »
Ahoj,

 anglicky moc neumim mohl by to někdo prosim preložit, google to přeloži doslovně a všechno. Dneska mi umřela 200disk, a data jsou fuč, co jsem tak četl tak se hodi zrcadleni, mam dva stejne disky ale nevim jak udelat ten sw raid1.
Mohli by jste mi prosim pomoct s nastavenim raidu1.
Nebo poslat už hotovy navod s komentaři co to dela?

Děkuji

Ahoj.

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: RAID 1 z existujiciho systemu [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 23 Ledna 2009, 10:09:35 »
no v cestine toho moc neni. vytvoreni RAID 1 jen na pridavnych discich (mimo systemoveho) jsem v cestine shrnul tady http://ubuntuhow2.blog.zive.cz/2009/01/softwarove-raid-pole-1-dil/ .... nechtel jsem to psat na ceskou wiki ubuntu, protoze to jiz je popsano v Aj. to by ti mohlo poslouzit. pokud chces RAID 1 ze systemoveho, tak na to chci napsat do konce pristiho tydne (nejpozdeji) dalsi navod, jak to udelat uz z beziciho systemu. snazim se rozvirit win vody na zive  ;)
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

1x23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 449
Re: RAID 1 z existujiciho systemu [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 25 Ledna 2009, 17:44:53 »
ahoj snažim se přidat disk do raidu, ale nedaři se mi to. Nainstaloval jsem raid1 ale už při instalaci nebyly připojene disky. ted jsem jeden disk odpojil a vytvoril na nem stejne oddily jak na prvnim, snažim se tam připojit disky přes webmin ale pišeme to že zařizeni je použivane nebo nedostupne. Koukal jsem že vytvořene oddily nejsou připojene, ale když je chci mountovat do vytvořene složky tak se mi to nedaři,
hlaška typu mount: /dev/sdb3 already mounted or /media/raid/raid_home busy.
už nevim jak přidat disk aby to začalo zrcadlit. Divne je to že raid1 nešel už od prvotni instalace.
NTB: Lenovo P50. OS - Ubuntu 18.04

Linux registred user: 499415

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.