Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nastavení odlišných virtuálních ploch  (Přečteno 7015 krát)

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Nastavení odlišných virtuálních ploch
« kdy: 05 Ledna 2009, 19:02:06 »
Jak to zde znám, asi mne pošlete k vyhledávátku nebo na Google. Hledal jsem zde asi 20 minut, ale řešení jsem nenalezl.

Nainstaloval jsem Wine. Představoval jsem si, že jedna plocha bude Ubuntovská a druhá bude tím nezbytným zlem pro aplikace Wokňácké.
Dvě plochy dole vpravo vidím, ale obě jsou navázány na adresář home/uzivatel/Plocha/ . To znamená, že jsou vždy stejní zástupci na obou plochách. Změna vzhledu plochy (pozadí apod.) reaguje také na obě plochy nikoliv na tu, v níž změnu provádím. Takže nejsem schopen objevit kouzlo vícero ploch v Ubuntu.

Prosím o poradu, jak na to. Díky všem.

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #1 kdy: 05 Ledna 2009, 19:26:55 »
:D

to bude asi tím, že ty plochy jsou určené na rozdělení práce/oken/druhů oken ;)
« Poslední změna: 05 Ledna 2009, 19:37:41 od Fracty »

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #2 kdy: 05 Ledna 2009, 19:30:05 »
Já se omlouvám předem. Moje kví kvé toto nepochopilo. Zatím se učím. Návor ohledně Wine a Virtuálních ploch na wiki jsem četl. Výsledek je jen matný. Jinak bych se tu takhle neztrapňoval.

pistacik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #3 kdy: 05 Ledna 2009, 19:33:58 »
Opravdu nejde mit jednu plochu pro widle a jednu pro Linux.... Naco widle?

Peknej prehled nahrazek za windows aplikace jei na lhttp://proc.linux.cz/ekvivalenty.htm
Dell Latitude E6500, dualboot Win7/UBU10.10

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #4 kdy: 05 Ledna 2009, 19:38:59 »
Ale samozřejmě není problém si na jedné ploše pootvírat okna aplikací spouštěných přes wine a na druhé (a třetí a čtvrté a...) to ostatní.
Xubuntu 12.04

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #5 kdy: 05 Ledna 2009, 19:42:54 »
Opravdu nejde mit jednu plochu pro widle a jednu pro Linux.... Naco widle?

Peknej prehled nahrazek za windows aplikace jei na lhttp://proc.linux.cz/ekvivalenty.htm

Když dělám nějaký web, musím dosáhnout kompatibility v různých prohlížečích, tedy i v IE6 a IE7. Já má dual boot, takže něco ladit znamená neustále restartovat PC a bootovat jednou Linux, jednou Widle. Ještě jsem se dozvěděl, že jde udělat virtuální Widle, jenže těm bych musel vyčlenit nevím kolik RAMky z mých asi 1.3MB. To nechci omezovat kvůli renderování home videí. Proto Wine, ale stejně mi to nechodí. IE6 jsem nainstaloval, ale stejně nejde spustit. Tjéé pakárna.

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #6 kdy: 05 Ledna 2009, 19:44:11 »
Ale samozřejmě není problém si na jedné ploše pootvírat okna aplikací spouštěných přes wine a na druhé (a třetí a čtvrté a...) to ostatní.
Nic jiného mi nezbývá. Na co tedy používáte všichni ty 3D kostky, kde na každé je jiný vzhled plochy?

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #7 kdy: 05 Ledna 2009, 19:44:15 »
V tom případě potřebuješ spíš virtuální počítač, řekl bych. http://wiki.ubuntu.cz/VirtualBox
edit: na to testování
Xubuntu 12.04

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #8 kdy: 05 Ledna 2009, 19:47:02 »
V tom případě potřebuješ spíš virtuální počítač, řekl bych. http://wiki.ubuntu.cz/VirtualBox
edit: na to testování
Však už vím, viz výše. jak jsem řekl bojím se, že to zabere hodně ramky pro sebe. Mám jen 1.MB. Nejsem znalec, ale nezůstane pak pro Linux málo?
Sorry . Mám 1.3 MB RAM

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #9 kdy: 05 Ledna 2009, 19:53:14 »
Asi to bude spíš 1.3GB, řekl bych, 1.3MB by bylo málo i samo o sobě. Bohužel hlubší zkušenosti s Virtualboxem nemám, ale z laického pohledu, kdy winXP chodili plynule na systému s 300MB RAM a winVISTA se rozběhli na 1GB RAM a Ubuntu tu někdo používá s 512 RAM, mi připadá, že je to schůdné řešení.

Jinak, Já třeba 3D kostku nepoužívám, nenašel jsem pro ni využití. A jak nastavit dvě různé plochy, to taky nevím (jako aby na jedné byli třeba ikonky a druhá byla prázdná apod.).
Xubuntu 12.04

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #10 kdy: 05 Ledna 2009, 20:01:20 »
Máš pravdu. Ta ramka bude v GB. To jsem ulítl. No, ty Visty bych nepotřeboval. Tak, že že bych to zkusil? Zběžně jsem na to včera koukal. Myslím, že to není pro nováčka žádná sranda. Už jsem starší ročník, ale co se může podělat. Když nejde o život, ...  :D

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #11 kdy: 05 Ledna 2009, 20:25:01 »
Klasickým Alt+Tab přepínáš jenom mezi okny, kdeždo virtuální plochy umožňují přepínat i mezi rozložením oken - tzn. jedna plocha např terminál+gedit, druhá firefox+IM, třetí krusader, atd...

Pokud Ti na testování stránek stačí IE4Linux, jde nainstalovat pod wine. Pokud potřebuješ i např. firefox pod win atd., zkrátka celý win, vyzkoušej VirtualBox. Těžký ani složitý to není, i ty RAM Ti budou stačit. Nastav si dostatečný swap (pokud už ho nemáš - aspoň 2GB) a při zaplém virtualbox pamatuj, že nemáš spouštět další aplikace náročné na RAM - GIMP, editace videa apod.

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #12 kdy: 05 Ledna 2009, 20:43:07 »
Přátelé, já věděl, že to nebude pro mne sranda. Postupoval jsem podle wiki nápovědy. Tj.
1. Stáhnul jsem .deb balíček pro Ubuntu 8.10 ze stránky http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
2. Šlápnul jsem na to a ono se to nainstalovalo. Tedy řeklo to, že instalace byla dokončena. Říkám si ty vogo, jsi vědec!
3. Šel jsem do Aplikace > Systémové nástroje > Sun xVM VirtualBox . To nic nespouští. (Pro mně bežný stav)
4. S ohledem na zkušenost z předchozího bodu zkouším v terminálu postupovat dle wiki zadáním sudo usermod -G vboxusers -a uživatelské_jméno, kde uživatelské jméno jsem zadal to, co dávám běžně při instalaci balíčků, což přináší zajímavý výsledek:
sudo usermod -G vboxusers -a moje_heslo
usermod: uživatel moje_heslo neexistuje

Téměř vynikající výsledek. Možná pro zkušenější borce dokonce úsměvné. Pro mne rozhodně ne. Na texty v nápědách typu "nic to není", nebo "je to otázka 2 minut" už jsem alergický  ;) , protože to je jako by mi tam psali, že jsem blbej jak poleno (a měli by pravdu  ;D )

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #13 kdy: 05 Ledna 2009, 20:50:38 »
Možná proto, že při instalaci balíků zadáváte heslo, ale zde se má zadat uživatelské jméno? :) Je to to, kterým se přihlašujete při zapnutí počítače. Dá se vypsat takhle jednoduše:
Kód: [Vybrat]
echo $USERCož celý váš problém zjednodušuje na tento příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo usermod -G vboxusers -a "$USER"

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #14 kdy: 05 Ledna 2009, 20:51:35 »
neplést jméno_uživatele a moje_heslo...

Jinak po nainstalování je k dispozici pouze virtuální počítač, ještě je do něj potřeba nainstalovat Windows.

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #15 kdy: 05 Ledna 2009, 20:59:55 »
neplést jméno_uživatele a moje_heslo...

Jinak po nainstalování je k dispozici pouze virtuální počítač, ještě je do něj potřeba nainstalovat Windows.
Takže tedy, provedl jsem v terminálu toto s tímto výsledkem:
Kód: [Vybrat]
aloisius@aloisius-desktop:~$ echo $USER
aloisius
aloisius@aloisius-desktop:~$ sudo usermod -G vboxusers -a "$USER"
[sudo] password for aloisius:
aloisius@aloisius-desktop:~$

Když teď zadám znovu: sudo usermod -G vboxusers -a "$USER",
už to vyplivne jen toto: aloisius@aloisius-desktop:~$ .

Tedy předpokládám hotovo. Výsledek je, že stejně nelze spustit ten Aplikace > Systémové nástroje > Sun xVM VirtualBox.

Domnívám se, že je třeba se do něj nejdříve dostat, tam udělat nějaká nastavení a pak tedy instalovat ty Windows. (?)

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #16 kdy: 05 Ledna 2009, 21:03:06 »
neplést jméno_uživatele a moje_heslo...

Jinak po nainstalování je k dispozici pouze virtuální počítač, ještě je do něj potřeba nainstalovat Windows.
Takže tedy, provedl jsem v terminálu toto s tímto výsledkem:
Kód: [Vybrat]
aloisius@aloisius-desktop:~$ virtualbox
Program 'virtualbox' není v současné době nainstalován.  Můžete jej nainstalovat napsáním:
sudo apt-get install virtualbox-ose
bash: virtualbox: command not found
aloisius@aloisius-desktop:~$


Když teď zadám znovu: sudo usermod -G vboxusers -a "$USER",
už to vyplivne jen toto: aloisius@aloisius-desktop:~$ .

Tedy předpokládám hotovo. Výsledek je, že stejně nelze spustit ten Aplikace > Systémové nástroje > Sun xVM VirtualBox.

Domnívám se, že je třeba se do něj nejdříve dostat, tam udělat nějaká nastavení a pak tedy instalovat ty Windows. (?)


Ještě jsem zkusil spustit to z terminálu a výpis je takový:
Kód: [Vybrat]
Aplikace > Systémové nástroje >aloisius@aloisius-desktop:~$ virtualbox
Program 'virtualbox' není v současné době nainstalován.  Můžete jej nainstalovat napsáním:
sudo apt-get install virtualbox-ose
bash: virtualbox: command not found
aloisius@aloisius-desktop:~$

To asi moc k ničemu nepomohlo, že?
Doplněno: Nevím, kde se vzalo v klipu z terminálu toto Aplikace > Systémové nástroje > na začátku, takže za to sorry.
« Poslední změna: 05 Ledna 2009, 21:06:10 od aloisius »

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #17 kdy: 05 Ledna 2009, 21:08:31 »
 ;D Aby toho nebylo málo, tak když jsem dbal v terminálu na case sensitive, vyhodilo to toto, a to už by něčemu napovídat:
Kód: [Vybrat]
aloisius@aloisius-desktop:~$ VirtualBox
VirtualBox: supR3HardenedMainGetTrustedMain: dlopen("/usr/lib/virtualbox/VirtualBox.so",) failed: /usr/lib/libQtNetwork.so.4: undefined symbol: _ZN14QObjectPrivate15checkWindowRoleEv
aloisius@aloisius-desktop:~$

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #18 kdy: 05 Ledna 2009, 21:41:19 »
Vidím, že už nemá nikdo nápady. Z té poslední hlášky v terminálu se mi jako laikovi jeví, že je nefunkční nějaký soubor libQtNetwork.so.4.
To snad stačí někde vzít a nahradit souborem, který není poškozený?  Pakliže ano, prosím Vás zkušenější o radu, kde ho vzít.
Nerad bych z linuxu utíkal po pár týdnech, ale pokud by snad toto bylo takto obtížně řešitené, a že s podobnými problémy se setkávám od začátku, pak Linux ještě není pro mou intelektuání úroveň (přidám si jako dítě ze školky) a budu se muset potupně přiřadit k těm, kteří to nezvládli,.. a vrátit k blbýmu Microsoftu  :( . Sakra práce.


Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #19 kdy: 05 Ledna 2009, 22:37:57 »
A qt4 nainstalováno máš? Co vypíše
Kód: [Vybrat]
kde4-config --versionmělo by to vypsat něco jako tohle:
Kód: [Vybrat]
Qt: 4.4.3
KDE: 4.1.85 (KDE 4.1.85 (KDE 4.2 Beta2)) "release 3.1"
kde4-config: 1.0
Pokud ne zkus doinstalovat balík "libqt4" např přes
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install libqt4
P.S. Jsem teď na OpenSuSE, takže nevím, zda se ten balík jmenuje stejně, pokud ne, zapni si Systém>Správa>Správa balíků synaptic a dej vyhledat qt4→z toho, co to najde, naistaluj  to co bude vypadat nejpodobnějc, např: qt4..

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #20 kdy: 06 Ledna 2009, 09:51:24 »
P.S. Jsem teď na OpenSuSE, takže nevím, zda se ten balík jmenuje stejně, pokud ne, zapni si Systém>Správa>Správa balíků synaptic a dej vyhledat qt4→z toho, co to najde, naistaluj  to co bude vypadat nejpodobnějc, např: qt4..

Díky. Jsem teď at work. Odpoledne se na to podívám a vyzkouším. Teď vím jen, že v Synapticu jsem zadával najít string "libQt" a v názvech toho bylo nalezeno docela dost.

Proč jsi teď OpenSuSE? Je přítulnější?

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #21 kdy: 06 Ledna 2009, 10:47:18 »
Tak to je otázka jako stvořená pro flame :). Já používám SuSE z důvodu KDE4, přijde mi mnohem víc odladěnější než Kubuntu verze. Na GNOME jsem si prostě nezvykl.

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #22 kdy: 06 Ledna 2009, 11:25:26 »
Tak to je subjektivní důvod. Já jen doufal, že napíšeš "Když jsem měl Ubuntu, měl jsem řadu podobných problémů, než jsem to vychytal. Přešel jsem na OpenSuSE a to je mnohem vyladěnější"  :)

Popravdě řečeno, mám pocit, že jsem si to rozbrabčil přidáváním a odebíráním různých balíčků. Často mi to hlásilo, že odinstalace, nebo instalace, vyžaduje provést změny v souvisejících věcech, které již nainstalovány byly. Ta provázanost je jistě výhodou, ale asi to bude dost citlivá věc pro kooperaci mezi jednotlivými soubory.

Kupříklad jsem chtěl vyzkoušet 3D efekty, tak jsem nainstaloval Compiz a také Screenlets (názvosloví si zde od Windows mašiny nepamatuji přesně). To chtělo při instalaci nějaký svůj ovladač na grafickou kartu. Provedl jsem, rozběhalo se to, ale za následek to mělo, že se u Opery a Amaroku zobrazovaly texty v nabídkách jen po té, když se do těch prostor kliklo myší. Dal jsem tedy 3D zrušit.

Druhý den jsem zapnul počítač a hned po nabootování to vypisovalo něco o problémech s nastavením ovladače ke gr. kartě a nabídlo default. To jsem potvrdil a od té doby jen trápení a trápení.

Také začal z ničeho nic padat Firefox. Což jsem se dozvěděl, že je dobré zabít "kill firefox" nebo také odebrat dva jisté soubory ve složce Firefoxu. To ovšem pomůže pouze na jedno sezení. Ani nový profil nevydržel dlouho bez padání. A tak dále. To co mne potkalo za 14 dní s Linuxem a Ubuntu, to jsem nezažil na Windowsech z rok. Když jsi v Linuxu nováček, je třeba počítat, že to sežere velké množství času od pročítání diskusí přes využívání metod pokus/omyl (bohužel někdy jiného nezbývá).

No a v poslední řadě ty zážitky se zprovozněním VirtualBoxu. Já vím, že na tomto fóru jsem mezi zarytými příznivci Linuxu, a tak si možná přečtu opět cosi o uplakanosti, ale když si zagůglíš, zjistíš, že podobné zkušeností při upřímné touze přejít od Widlí na Linux mají i jiní. Kdyby mi bylo 17 a nemusel se živit prací, pak o nic nejde, ale to už mi není dávno  :D .
 

« Poslední změna: 06 Ledna 2009, 13:49:57 od aloisius »

dosmanak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 122
  • JŮ HELE
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #23 kdy: 06 Ledna 2009, 15:18:10 »
Ona instalace Virtualboxu a OS do něj není většinou úplná brnkačka ani ve Windows (aspoň myslím).
Díky tomu, že mám málo místa na disku, tak na nějaký virtuální vymoženosti nemyslím.
Pokud jsi začátečník v Linuxu, tak je rozběhání virtual stroje asi fakt trochu velký sousto. Když jsem nainstaloval svou první verzi linuxu, vydržela mi asi měsíc, než jsem to rozbordelil tak, že jsem musel reinstalovat.
Je fakt, že to byla Mandriva a že jsem se choval značně neohleduplně. A taky jsem měl dost nestandartní HW, ale prostě jsem se chtěl něco naučit, tak jsem furt něco upravoval a nakonec systém vykazoval známky vlastní inteligence, žádná slast.
Teď jsem ale spokojenej.
DOSmaňák
Věčný začátečník

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Nastavení odlišných virtuálních ploch
« Odpověď #24 kdy: 06 Ledna 2009, 16:54:10 »
Ona instalace Virtualboxu a OS do něj není většinou úplná brnkačka ani ve Windows (aspoň myslím).
Instalace VirtualBoxu spočívá v nainstalování balíku, což zvládne snad každý. Že to někomu kvůli špatně konstelaci zvězd :D nejede, to už je jiná věc...
A instalace OS do virtuálního PC je úplně stejná jako na běžné PC (s výjimkou ovladačů, kde se místo nich nainstalují tzv. Přídavky pro hosta)...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.