Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Na jednom PC Win+K8.04 + 8.10 na dalším HDD - jak na to?  (Přečteno 1515 krát)

PG

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 88
Původně jsem měl na PC Win XP a následně jsem si přiinstaloval Kubuntu 8.04. Nedávno jsem si dokoupil disk a chci si na něj nainstalovat Kubuntu 8.10.
Zjistil jsem, že vlastně nechápu, jak se vybere při instalaci z CD disk, ze kterého se bude bootovat (dokud byl jeden Hdd, bylo to jedno) a jak to celé správně provést.
Mám za cíl:
- zachovat na prvním disku XP + K 8.04
- nainstalovat na nový disk K 8.10 včetně bootování, tedy kdybych např. v BIOSu nastavil nový disk jako bootovací, (nebo odpojil první disk) aby se mi nabootoval systém z druhého
- Pro normální provoz bootovat z prvního HDD (xp+K 8.04) a volbou v menu.lst forwardnout bootování na nový systém (2. HDD).
Jinak řečeno, nechcí být v případě K 8.10 nijak závislý na prvním HDD, ale na druhé straně bych rád zachoval možnost natáhnout kterýkoliv systém bez zasahování do BIOSu, čistě jen volbou z grubovského menu.lst.

Chci se proto zeptat, jak to správně udělat. Přece jen mám trošku strach experimentovat.
Zatím jsem jednou zkusil odpojit první HDD a nainstalovat systém na 2. HDD, který pak fungoval. Bohužel jsem pak různými pokusy s grubem ztratil možnost jej nabootovat.

Potřebuji vědět, jak přinutit instalák, aby nainstaloval systém na zvolený HDD včetně boot (a aby fungovaly např. aktualizace jádra) a pak jak to propojit s původním systémem.

Nemec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
Re: Na jednom PC Win+K8.04 + 8.10 na dalším HDD - jak na to?
« Odpověď #1 kdy: 18 Ledna 2009, 19:09:09 »
Zdravím, přepni si v biosu boot disk na ten nový
potom Ubuntu normálně nainstaluj
mělo by to fungovat bez problému.
Pokud chceš botovat i ze starého hardu, tak jenom dokopíruj z nového menu lst do starého bootovací údaje a uprav označení disků. disky prohlídneš z cmp pomocí fdisk nebo doinstaluj grafický gparted. Pozor na označení, Grub používá označení o jeden stupeň nižší než systém.

PG

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 88
Re: Na jednom PC Win+K8.04 + 8.10 na dalším HDD - jak na to?
« Odpověď #2 kdy: 18 Ledna 2009, 19:13:22 »
Já myslím, že musím při instalaci bootovat z CD, ne?
Jak určím, na který HDD se má v závěru přenést jádro a grub? Vždy jsem zatím instaloval jen na PC s jediným diskem, Mám obavy, abych si nezpůsobil nepříjemnosti.

Nemec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
Re: Na jednom PC Win+K8.04 + 8.10 na dalším HDD - jak na to?
« Odpověď #3 kdy: 18 Ledna 2009, 19:19:34 »
i to můžeš nastavit, pouze pořadí bootu disků.
Grub se nainstaluje na ten disk, který je boot.
starý grub ale zůstane zachován i na druhém disku
Následně si do starého systému přeneseš část souboru menu.lst,který přidáš do tamtoho menu.lst což je řídící soubor grubu. neboj poznáš co máš přenést, je to dobře popsané. Hlavně čti nastavení disků

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.