Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zamena Webcamery a TV karty  (Přečteno 1789 krát)

xromano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 152
Zamena Webcamery a TV karty
« kdy: 22 Ledna 2009, 21:38:06 »
Ahoj, Ubuntu 8.10 si nejak prehodilo webcameru a TV kartu tak, ze nefunguje ani jedna. Pri spusteni skype se mi podle vypisu v lsusb sice nadetekuje spravne zarizeni, ale pri spusteni testu kamery se objevi bud zelene pruhy nebo skype rovnou spadne. zajimave je, ze integrovany mikrofon na kamere funguje bezchybne. Napadla me moznost zameny s TV kartou a zkusil jsem XavTv. Tam se objevi obraz z kamery, ale program vubec netusi, ze existuje i TV karta. Vypis lsusb tykajici se webcamery (cely vypis doufam, neni potreba,nechci to tady zaplacat):
Bus 007 Device 002: ID 046d:08d9 Logitech, Inc. QuickCam IM/Connect

Vypis lspci, radek tykajici se TV karty:
02:00.0 Multimedia controller: Philips Semiconductors Device 7231 (rev 11)

V zadne z programu jsem nenasel moznost volby mezi temi dvema zarizenimi. Sice to uplne nesouvisi, ale uvedomil jsem si, ze kdyz spustim Xane, tak mi vedle skeneru nabidne pouzit "USB kamera, zarizeni V4l", podle ID zarizeni je to ale webcamera, takze system to nejak zamotal. Da se to rozmotat? :-)

Diky moc za kazdou radu.


Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Re: Zamena Webcamery a TV karty
« Odpověď #1 kdy: 22 Ledna 2009, 23:54:13 »
Jo jo, tohle se mi také stávalo - jde o to, že obě zařízení spolu při bootu závodí, kdo první dostane identifikaci /dev/video0. Na to druhé pak zbyde /dev/video1. Doporučuji vyzkoušet tento návod (anglicky), je to krapet složitější na porozumění, ale mělo by to zabrat.

Sám se přiznám, že jsem to nakonec vyřešil jinak (špinavým hackem detekujícím konkrétní zařízení před spuštěním tvtime/Skype), ale výše uvedený návod řeší tento problém sytémově. Pokud nezabere, dejte vědět a zkusíme to vyřešit jinak.

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Re: Zamena Webcamery a TV karty
« Odpověď #2 kdy: 23 Ledna 2009, 00:04:10 »
Zde na LinuxQuestions.org je to vysvětleno možná jasněji a lépe - tazatel nakonec vyřešil problém pravidlem pro udev, které říká, že když je zařízení připojené přes USB a má určité identifikační znaky, bude vždy rozpoznáno sytémem jako /dev/video5.

xromano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 152
Re: Zamena Webcamery a TV karty
« Odpověď #3 kdy: 23 Ledna 2009, 21:22:50 »
Ahoj, diky za tip. Nastavil jsem udev na video5, jak je uvedeno v navodu. Situace se zmenila v tom, ze nejede nic. Podival jsem se do /dev a zjistil, ze video5 tam je. Jenze tam neni video0 ani video1,coz je divne. Ma hybridni DVB-T a DVD-S kartu, takze by ty zarizeni tam meli byt. Jak  je tam dostanu? V lspci je karta videt, ale nema zrejme driver.

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Re: Zamena Webcamery a TV karty
« Odpověď #4 kdy: 25 Ledna 2009, 19:35:50 »
Jestli tomu dobře rozumím, postupoval jste tedy podle návodu z LinuxQuestions.org, určil jste tedy pouze jediné pravidlo pro USB webkameru s tím, že TV karta dostane automaticky /dev/videoX. Po restratu teď máte v /dev pouze /dev/video5, jinak nic, žádné jiné /dev/video. Předtím ale karta fungovala, takže driverem to není.

Zkuste tedy číslo v názvu souboru s pravidlem (/etc/udev/rules.d/25-name-video-devices.rules) změnit na 010, restartovat a mrknout znovu do /dev. Pokud to nezabere, změnte jej na 99 a postup opakujte.

Něco z toho by mělo zabrat.

xromano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 152
Re: Zamena Webcamery a TV karty
« Odpověď #5 kdy: 26 Ledna 2009, 19:08:13 »
Presne tak, postupoval jsem podle navodu. Nahlednutim do /dev zjistim, ze prislusne video010 nebo video99 tam je, ale webka je nefunkcni (testovano ve SKype). Televizni karta je s cipem SAA7231 a o ni neni v adresari /dev ani zminka. Vypis lspci ji ale najde (viz nahore). Situace s drivery na tuhle  kartu je dost spekulativni. Na nemeckem foru Ubuntu jsem nasel, ze tahle TV karta neni podporovana, psal to tam nekdo, kdo ma uplne stejne PC jako ja (tzv. High End PC od firmy Medion prodavane siti Aldi). Na jinem webu jsem ale nasel vyrobce TV karet s timto cipem a ten tvrdi, ze jsou Linux ready a nabizi na svem webu nejaky ovladac. Otazka je, co se stane, kdyz jej nainstaluji, zatim jsem nemel odvahu :-) Ale zacinam z toho mit dojem, ze napred musim rozchodit TV kartu. Ta karta ma celkem 3 vstupy (analog, digi a satelit). Pokud tomu spravne rozumim, tak musim dat analog na video0. Webka by se pak mohla chytit na video1, u ni snad s driverem problem nebude, fungovala v Xwtv.  Digi a satelitni vstup na TV karte by snad nemely byt v tomto pripade rozhodujici. Nebo se pletu? Ma cenu zkouset ten ovladac od jineho vyrobce? Co muzu riskovat? Diky moc za ochotu.
Roman

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.