Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]  (Přečteno 5514 krát)

bompfy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]
« kdy: 25 Ledna 2009, 21:15:33 »
Zdravím všechny linuxáky...

...můj problém, který jsem naznačil v předmětu příspěvku, se zde řešil už mnohokrát. A nejen zde. Prohledal jsem abclinuxu, ubuntuforums.org a snad tucet dalších fór a webů, ale řešení jsem nenašel. Mám nově pořízený notebook HP Compaq 6730s, chipset Intel GL40 Express, integrovaná grafika, distribuci 8.10 Interpid Ibex. Na rozdíl od většiny mi fungují tlačítka (Fn+F7 na zeslabení jasu a Fn+F8 na zesílení) a dokonce se zobrazí i grafický ukazatel, ale s intenzita se nemění. Snad jediné, na co jsem přišel po skouknutí jiného HPčka s 64-bitovou verzí Interpidu bylo, že v adresáři /sys/devices/virtual/backlight/ se nachází krom /acpi_video0 ještě /acpi_video1, kde se hodnoty brightness a actual_brightness po změně nastavení (přes klávesové zkratky) doopravdy mění, narozdíl od těch v /acpi_video0.
« Poslední změna: 03 Února 2009, 19:21:57 od kiklhorn »

bompfy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Opět regulace podsvícení LCD
« Odpověď #1 kdy: 26 Ledna 2009, 21:49:36 »
Tak jsem se pohnul o trošku dál...
Příkazem
Kód: [Vybrat]
lshal | grep laptop_panelsem získal následující výpis:
Kód: [Vybrat]
  info.capabilities = {'laptop_panel'} (string list)
  info.category = 'laptop_panel'  (string)
  laptop_panel.access_method = 'general'  (string)
  laptop_panel.brightness_in_hardware = false  (bool)
  laptop_panel.num_levels = 11  (0xb)  (int)

Podle výpisu ze stránek http://people.freedesktop.org/~hughsient/quirk/quirk-backlight-index.html by však část laptop_panel.brightness_in_hardware měla být nastavena na true. Neví někdo, jak toho dosáhnout? Případně mě alespoň nasměrovat k nějakému řešení.

bompfy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Opět regulace podsvícení LCD
« Odpověď #2 kdy: 27 Ledna 2009, 15:28:04 »
Nakonec jsem si pomohl sám  ;D

V adresáři /etc/modprobe.d/ stačilo do souboru options prřidat
Kód: [Vybrat]
options video no_automatic_changes=0 a regulace se jako zázrakem rozběhla. Jediný problém je, že při minimálním jasu se podsvícení zcela vypne a nejde opět zapnout (pomůže až restart). Ale s tím už si poradím  ;)

migalek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 13 Února 2009, 15:14:19 »
Diky za tip, pred casem jsem narazil na stejny problem, ale zatim nebyl cas to resit.


V adresáři /etc/modprobe.d/ stačilo do souboru options prřidat
Kód: [Vybrat]
options video no_automatic_changes=0 a regulace se jako zázrakem rozběhla.

Nicmene, ze toto reseni funguje je ale opravdu maly zazrak :-). Po pridani vyse uvedeneho do /etc/modporobe.d/options se mi behem bootovani objevila hlaska, ze modul video nezna parametr no_automatic_changes a z tohoto duvodu nebyl modul zaveden do jadra. Skutecny duvod, proc po tomto zasahu regulace podsviceni zacne fungovat, tedy neni parametr no_automatic_changes, ale selhani zavedeni modulu video behem bootu :-). Cemu ale tento modul vadi vazne netusim, dal jsem po tom nepatral.

Kazdopadne, cistejsi reseni by bylo uvest modul video v souboru /etc/modprobe.d/blacklist, cimz se zamezi jeho zavadeni do jadra.

Howgh.

buchvi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Re: Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 27 Března 2009, 16:40:19 »
Ano, opravdu funguje přidat do /etc/modporbe.d/blacklist řádek blacklist video, díky moc za pomoc. Jen se mi te při restartu zdálo, jako by se obrazovka na chvíli trochu pomaličku ztmavila a zase se zjasnila, může to být tím?
Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, plně aktualizované.
HP Compaq 6730s s intel grafikou.
Nohy nahoře a kafe někde poblíž.

apollo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 28 Března 2009, 21:10:25 »
Mozno by mi niekto vedel pomoct. Uz davnejsie som sa na fore na tento problem snazil dostat po odpoved, ale zatial marne. Mozno mi niekto bude vediet poradit teraz...
Mam HP 6830s a takisto mam problem s riadenim podsvetenia displeja cez funkcne klavesy FN+*. Ovladanie podsvietenia bez problemov funguje pri nastavovani cez applet na paneli, ale cez funkcne klavesy vobec neslape. A pritom ovladanie zvuku cez funkcne klavesy slape bez problemov.
Najskor som si myslel ze je problem v HAL, ale tam to vyzera v poriadku. Potom som nasiel tadu od ntz - skontroloval som co a kam zapisuje a to je tiez v poriadku. Dosli mi napady a nic som ani nenasiel na forach... Vie mi niekto pomoct, alebo ma aspon trochu nasmerovat? Vdaka.

buchvi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Re: Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 28 Března 2009, 22:09:42 »
Mozno by mi niekto vedel pomoct. Uz davnejsie som sa na fore na tento problem snazil dostat po odpoved, ale zatial marne. Mozno mi niekto bude vediet poradit teraz...
Mam HP 6830s a takisto mam problem s riadenim podsvetenia displeja cez funkcne klavesy FN+*. Ovladanie podsvietenia bez problemov funguje pri nastavovani cez applet na paneli, ale cez funkcne klavesy vobec neslape. A pritom ovladanie zvuku cez funkcne klavesy slape bez problemov.
Najskor som si myslel ze je problem v HAL, ale tam to vyzera v poriadku. Potom som nasiel tadu od ntz - skontroloval som co a kam zapisuje a to je tiez v poriadku. Dosli mi napady a nic som ani nenasiel na forach... Vie mi niekto pomoct, alebo ma aspon trochu nasmerovat? Vdaka.
A zkusil jsi postup popsaný o příspěvek výše - zblacklistovat modul video? Protože já mám prakticky totožný laptop co ty a mně to pomohlo...
Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, plně aktualizované.
HP Compaq 6730s s intel grafikou.
Nohy nahoře a kafe někde poblíž.

apollo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 28 Března 2009, 23:45:25 »
Mozno by mi niekto vedel pomoct. Uz davnejsie som sa na fore na tento problem snazil dostat po odpoved, ale zatial marne. Mozno mi niekto bude vediet poradit teraz...
Mam HP 6830s a takisto mam problem s riadenim podsvetenia displeja cez funkcne klavesy FN+*. Ovladanie podsvietenia bez problemov funguje pri nastavovani cez applet na paneli, ale cez funkcne klavesy vobec neslape. A pritom ovladanie zvuku cez funkcne klavesy slape bez problemov.
Najskor som si myslel ze je problem v HAL, ale tam to vyzera v poriadku. Potom som nasiel tadu od ntz - skontroloval som co a kam zapisuje a to je tiez v poriadku. Dosli mi napady a nic som ani nenasiel na forach... Vie mi niekto pomoct, alebo ma aspon trochu nasmerovat? Vdaka.
A zkusil jsi postup popsaný o příspěvek výše - zblacklistovat modul video? Protože já mám prakticky totožný laptop co ty a mně to pomohlo...

Samozrejme, skusil. Jediny vysledok bol ten, ze mi prestal fachat aj ten applet na paneli co nastavuje podsvietenie... Pokusal som sa o viac veci - okrem spominanych som skusal aj HAL nastavit na ine, pribuzne modely od HP, tiez neuspesne. Aj som blacklistol video, tiez nic. Aj som dival, ci nie je problem zapisovania hodnot pre podsvietenie do ineho suboru (ntz to popisoval na fore) -  taktiez nic, pretoze tam mam iba jeden a nie dva adresare s nastaveniami videa... Ako som napisal, dosli mi napady a nie som az tak skuseny borec, aby som sa vrtal hlboko v systeme - radsej si necham poradit od skusenejsich...

EliotOn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 18 Června 2010, 21:34:00 »
Vážení mám Acer 5635z a jedna z jeho chyb je taky nemožnost regulace jasu.... již jsem zkoušel :
sudo gedit /etc/default/grub
grub_cmdline_linux="quiet splash" přepsat na grub_cmdline_linux="quiet splash acpi_backlight=vendor"
(uložit a spustit "sudo update-grub" s následným rebootem). Jediný výsledek je ten, že mi začal reagovat ukazatel jasu. Ovšem LCD svítí stále naplno.
.
Dalším pokusem byla úprava souboru etc/modprobe.d/blacklist.conf
Po úpravě - vložení řádku:
options video no_automatic_changes=1
jsem jen náhodou zjistil, že dané soubory /identické/ mám ve složce dva .... jeden normální a jeden prázdný. Když jsem se toho prázdného chtěl zbavit, tak jako laik jsem neuspěl!??

Další nefukčnost po instalaci 10.04 je nemožnost tisku na tiskárně připojené v síti k PC v winXP. Vše se tváří Ok, ale papír nevyjede a nevyjede. Najde tiskárnu, pošle tisk do fronty a tam čeká - vše je zapnuto.

Další nefunkčnost se projevuje při bootování cca ve 12s NB zaparkuje disk. To se stává jen při delším časové prodlevě od posledního vypnutí cca 8 a více hodin. Jinak při příštím okamžitém startu je vše Ok... docela mě to štve a už to mám od instalace 9.10 z 9.04. Ani návrat k 9.04 to nespravil a 10.04 je na novém místě disku ???

play3man

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 287
Re: Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 18 Června 2010, 21:39:16 »
Viem mám ten istý NB a nejde to tam. Ešte v Ubuntu 9.04 to spraviť išlo. Ale od 9.10 vyššie už to nefunguje vôbec...
Stovky článků o hrách pro konzole značek Sony PlayStation, Microsoft Xbox a Nintendo. Sortiment se každým dnem rozšiřuje! Konzolista.cz
https://www.facebook.com/konzolista.cz
http://konzolista.tiscali.cz/

EliotOn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 18 Června 2010, 21:57:26 »
Zajímalo by mě, když máš stejný NB jestli máš i ostatní problémy jako já... hlavně jestli ti to padá při bootování jak popisuji.?????
Díky za odpověď.

play3man

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 287
Re: Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 18 Června 2010, 22:03:21 »
Ostatné problémy nemám :)
Stovky článků o hrách pro konzole značek Sony PlayStation, Microsoft Xbox a Nintendo. Sortiment se každým dnem rozšiřuje! Konzolista.cz
https://www.facebook.com/konzolista.cz
http://konzolista.tiscali.cz/

pajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
  • DELL vostro 1320
Re: Opět regulace podsvícení LCD [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 21 Června 2010, 21:26:07 »
Ja mam problem s tim ze mam jakoby "spatny rozsah" (dell vostro 1320)
kdyz je jas na maximum skoro mi vypaluje oci a kdyz je na minimum porad dost sviti, rad bych to posunul jeste nize, jenze nevim jak:( proste pridat nejaky mezikrok, jenze to uz by asi chtelo predela ovladac co?

Ale diky alespon me tadytenhle topic posunul kousek dal kde muzu hledat:D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.