K zalozeni tohoto vlakna me dohnaly blbe a blbejsi prikazy, jez se obcas objevi v prispevcich a co hur, cim blbejsi prikaz, o to uspesneji se siri. Rad bych z tohoto vlakna udelal kolekci prikazu, ktere v 99% pripadu neni zahodno spoustet. Nejde mi ani tak o prikazy typu "rm -rf /", ale spis o prikazy, ktere naoko uzivateli pomohou (no, vetsinou tomu tak ani neni), ale pritom maji neprijemny side-effect. Proto pokud mate nejakeho horkeho favorita, uvedte jej zde a pripojte kratky komentar, ktery ctenari osvetli, proc se nejedna zrovna o stastnou volbu a donuti jej se (snad i) zamyslet, nez takovy prikaz pouzije v budoucnu ci jej nedejboze nekomu doporuci. Samotny nazev vlakna odrazi me ocekavani, ze se bude kolekce utesene rozrustat - ostatne, jak by rekl eurokomisar Spidla: "Zdroje tu jsou.".
Pro zacatek bych uvedl prikaz, na nez jsem dnes opet narazil a ktery se zde objevuje snad jiz od veku veku. Tezko nekdy dohledame, kdo prvni prisel s napadem spustit (casto v kombinaci se sudo)
chmod -R 755 ~
ci jeste lepe
chmod -R 777 ~
nicmene tento prikaz vykazuje vyjimecnou reprodukcni schopnost. Je to takova univerzalni rada na problemy s pristupovymi pravy. Kratky dotaz na google mi pro "chmod -R 755" dava 46 vyskytu tady na foru, pro "chmod -R 777" dokonce 99. Ikdyz si uvedomuji, ze takovy pruzkum muze byt lehce zavadejici, presto me to dost vydesilo.
Takze k veci. Pri rekurzivnim (parametr -R) nastavovani pristupovych prav je vzdy dobre se nejdrive dvakrat zamyslet. Neprijemnym dusledkem vyse uvedenych prikazu je, ze ze vsech souboru v danem adresari (zde domovskem adresari) vytvori spustitelne soubory. Druhy pripad je jeste horsi, zde se navic jeste udeli pravo zapisu vsem uzivatelum systemu (Je to asi jako zapalovat drevo v kamnech s kanystrem benzinu. Sice to blafne, spali mi to vlasy, oboci a mozna i pul kuchyne, ale hlavne ze to chytlo.).
Pred spustenim prikazu, kteremu nerozumite, se alespon pokuste dohledat jeho smysl. Pristupova prava lze nastavovat i "citlivejsim pristupem". Napriklad muzeme odebirat/pridavat jednotliva opravneni zvlast (napr. "go-w" apod.), tedy vydat se cestou "nejmensich nutnych zmen". Sice tak chmod pouzijeme dvakrat ci trikrat namisto jednou, ale nedelame si tak v systemu neporadek.
Mimochodem, zminene prikazy maji i "blbeho" bratricka v rekurzivnim meneni vlastnictvi (prikaz chown). Pouziti tohoto prikazu na nevhodnem adresari (jako je treba ten korenovy) udela v systemu pekny svincik a ten je pak zraly na reinstal (ci obnovu ze zalohy).