Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalátor nevidí partition disku  (Přečteno 5239 krát)

Petr Valenta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Instalátor nevidí partition disku
« kdy: 08 Února 2009, 20:45:37 »
Ahoj,
Mám problém, mám notebook ThinkPad SL400, disk sem si ve Win rozdělil (byla tam jedna velká a 2 servisní). Tu velkoou sem rozdělil, bohužel při spuštění instalátoru Ubuntu 8.10 i 9.04 Alpha 4, mi instalátor neviděl partišny, pouze jen tu velkou, která podle něj nebyla naformátovaná(ty dvě servisní ne (podle velikosti)). Vypnul sem i AHCI. Instalátor od Win XP partišny viděl normálně. Nevíte někdo co s tím?

edit: když dám Places -> počítač, tak tam ty partition vydím, sem z toho jelen :-(
« Poslední změna: 08 Února 2009, 21:44:31 od Petr Valenta »

Spox

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #1 kdy: 08 Února 2009, 22:31:15 »
a co takhle rozdělit disk unstalátorem Ubuntu? Disk vidí, partici s Windows taky.

Petr Valenta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #2 kdy: 08 Února 2009, 22:46:34 »
unstalátorem? instalátorem, právě ten jej vidí jen jako jeden bez těch dvou servisních. bohužel ani program z live distribuce Gparted ty partition tak nevidí. Ty servisní partišny vidět nepotřebuju, jen ho chci na něco nainstalovat bez toho abych přišel o win.

PetrHerynk

  • Host
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #3 kdy: 09 Února 2009, 14:06:30 »
Nemáš je náhodou špatně vytvořeny? Mně se to ještě nikdy nestalo a jsem tomu rád. :)

Petr Valenta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #4 kdy: 09 Února 2009, 14:39:09 »
špatně vytvořený? jak to myslíš? instalátor od Win XP i Win 7, je viděl normálně a neměl problém, tak nevím

brdokoky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #5 kdy: 09 Února 2009, 18:59:13 »
špatně vytvořený? jak to myslíš? instalátor od Win XP i Win 7, je viděl normálně a neměl problém, tak nevím

Neskusal si prepnut bios na AHCI ?

Petr Valenta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #6 kdy: 09 Února 2009, 19:46:43 »
AHCI ve vypnutým ani zapnutým stavu nepomůže, zkoušel sem System Rescue CD a v něm nějakej nástroj na správu disků a ten ty partition viděl taky úplně normálně. Zajímalo by mě, proč to ten instalátor Ubuntu to nevidí

Vraťa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #7 kdy: 09 Února 2009, 21:56:04 »
Asi hloupá poznámka, ale dal jsi při instalaci Ubuntu možnost - Ruční rozdělení disku? Nebo to ukazuje jako jednu velkou partition při možnosti automatického nebo asistovaného rozdělení?
ntb: Asus F3F Intel Core Duo 1,66GHz; grafika integrovaná Intel GMA; Ubuntu 9.04 && Ubuntu 9.10 && Fedora 12 && Fedora 10 :D

desktop: Pentium 4 2,80GHz HT; nVidia 5700; Fedora 12

Petr Valenta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #8 kdy: 09 Února 2009, 22:48:48 »
ano ruční rozdělení jsem dal automatická viděla jednu velkou, možnost asistovanýcho rozdělení tam není,

brdokoky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #9 kdy: 10 Února 2009, 17:16:49 »
ano ruční rozdělení jsem dal automatická viděla jednu velkou, možnost asistovanýcho rozdělení tam není,

Skusal si len tak nahodou zo srandy , tak isto aj ine distro ?

Petr Valenta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #10 kdy: 11 Února 2009, 10:36:24 »
nahoře sem psal, že sem zkoušel System Rescue CD, nevím na čem to jede, ale je to linux, taky sem zkoušel Suse, ten vi partition viděl v poho (v AHCI), mohl je formátovat, ale nemohl měnit velikosti nebo vytvářet, bylo to přes Yast. U toho suse sem měl ale problém s boot loaderem, nechtěl mi ho nainsalovat. Nejraději bych ale Ubuntu, protože sem na něj zvyklej.

Vraťa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #11 kdy: 11 Února 2009, 11:02:34 »
Ještě mě napadlo, jestli by nebylo rozumné např. instalátorem oken tu vytvořenou partition smazat a nechat tam jen volné místo, místo kterého bys potom v instalátoru Ubuntu teprve vytvořil potřebné paritiony...
ntb: Asus F3F Intel Core Duo 1,66GHz; grafika integrovaná Intel GMA; Ubuntu 9.04 && Ubuntu 9.10 && Fedora 12 && Fedora 10 :D

desktop: Pentium 4 2,80GHz HT; nVidia 5700; Fedora 12

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #12 kdy: 11 Února 2009, 13:59:52 »
1/ SysRescCD jede na Gentoo
2/ Take se primlouvam za reseni vytvorit ve Windows jen prazdne misto, a to naformatovat az v instalatoru Ubuntu

Petr Valenta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #13 kdy: 11 Února 2009, 17:10:35 »
no to je sice pěkný, jen že už mám nainstalovaný Visty i XP, i s ovladačema a nechce se mi to znovu mazat kvůli ubuntu. ale rád bych na něm jel. Není možnost nějak do ubuntu dohrát podporu AHCI před tím než začnu instalovat? třeba by mu to pomohlo

Vraťa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #14 kdy: 12 Února 2009, 08:48:56 »
Já a předpokládám, že i Lukáš Svoboda jsme to mysleli trochu jinak. Mojí myšlenkou bylo pouze to, abys partitiony vytvořené instalátorem oken pro Ubuntu smazal (např. pomocí GParted atd.) a místo nich nechal volné místo. No a pak při instalaci Ubuntu, abys teprve vytvořil ve volném prostoru partitiony pro Ubuntu. Do paritionů oken bys vůbec nerýpal. Jen nezapomeň na zálohování.... :-)
ntb: Asus F3F Intel Core Duo 1,66GHz; grafika integrovaná Intel GMA; Ubuntu 9.04 && Ubuntu 9.10 && Fedora 12 && Fedora 10 :D

desktop: Pentium 4 2,80GHz HT; nVidia 5700; Fedora 12

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #15 kdy: 12 Února 2009, 10:29:12 »
jj, presne tak jsem to take myslel. To volne misto muzete udelat treba z Windows Partition Magicem nebo nejakym podobnym programem. Zalohovat v kazdem pripade, pri hybani s oddily se vzdycky muze neco pokazit.

Petr Valenta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: Instalátor nevidí partition disku
« Odpověď #16 kdy: 12 Února 2009, 10:38:27 »
no už sem přišel na to čím to je. nainstaloval sem totiž do XP partition magic, protože, když sem rozdělaoval disk tak sem mu nehcal málo místa, tak sem si řek že bezpečnější zvětšení partition bude přes partition magic než přes win správce. Když se PM spouštěl našel nějaký chyby na disku a já dal ať je opraví. Potom vyskočil Error 117 a PM zmizel, teď když ho zapnu pořád píše ten err. No tak sem si řek že je to divný a zkusil spusitit instalátor ubuntu (před tím tam byly partition vidět) a teď už zase nebyly. Podle mě PM narušil (ku..a prostě dos.al grr) partition table. Tak teď hledám něco čím to opravit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.