Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Foto v Linuxu - Raw-Panorama-Digikam-HDR  (Přečteno 4312 krát)

martin.h

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 181
    • Fotografie v Linuxu
Foto v Linuxu - Raw-Panorama-Digikam-HDR
« kdy: 16 Února 2009, 20:52:48 »
Dobrý den
Po zkušenostech, které jsem měl jako začátečník (přeběhlík) se zpracováním fota v linuxu jsem založil web o "fotografii v Linuxu" a rád bych na něj upozornil. Zároveň hledám další fotonadšence a prosím o pomoc. Cílem je poskytnout co možná nejvíce informací na jednom místě, tutoriálů a postupů při zpracování obrázků v Linuxu. Zpracování RAW, Panoramat (např. Hugin), HDR atd. Ovládání digikam a dalších programů. Budu rád, když se ozvete. Je spousta věcí se kterými si nevím rady. Odkaz na stránky a ICQ je v mém profilu.
Athlon 5200+, 2GB, GeForce 8600, Linux Mint - Helena 64

jeso

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re: Foto v Linuxu - Raw-Panorama-Digikam-HDR
« Odpověď #1 kdy: 16 Února 2009, 23:46:57 »
Nechtěl bych autorovi nabourávat jeho taktiku, ale tady je link na ty stránky:

http://www.hubka.info/

  :)

..jestli v tom fakt byl nějakej fígl, smáznu to..
AMD X2 5600+ 64bit, 4086 Mb Adata, NVidia GeForce 9800GTX+, MSI K9N NeoV2
Ubuntu 10.04
---- Lidé se dělí do 10 skupin: prvních devět si myslí že je to vtip o číselných soustavách, ta desátá je normální. :-)

martin.h

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 181
    • Fotografie v Linuxu
Re: Foto v Linuxu - Raw-Panorama-Digikam-HDR
« Odpověď #2 kdy: 18 Února 2009, 18:12:12 »
Fígl v tom žádný nebyl  ;)   A nemáš nějakou radu pro ty stránky.
Athlon 5200+, 2GB, GeForce 8600, Linux Mint - Helena 64

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Foto v Linuxu - Raw-Panorama-Digikam-HDR
« Odpověď #3 kdy: 18 Února 2009, 18:17:42 »
http://www.root.cz/clanky/hdr-fotografie-v-linuxu/
http://www.root.cz/clanky/zpracovani-raw-na-linuxu/
http://www.linuxexpres.cz/praxe/hugin-svet-je-velke-panorama


Stačí hledat :). Pokud to chceš všechno sesypat na jeden web, budeš asi muset kontakovat původní autory a dovolit se o publikování jinde...

martin.h

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 181
    • Fotografie v Linuxu
Re: Foto v Linuxu - Raw-Panorama-Digikam-HDR
« Odpověď #4 kdy: 19 Února 2009, 15:52:27 »
Ano díky ten článek HRD jsem nenašel. Ale na webu chci řešit konkrétnější postupy typu krok za krokem. Obecně víme asi všichni co je to RAW... Autory budu opravdu kontaktovat to není špatný nápad dík.  Pokud máš ještě nějaké - napiš.
Athlon 5200+, 2GB, GeForce 8600, Linux Mint - Helena 64

martin.h

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 181
    • Fotografie v Linuxu
Re: Foto v Linuxu - Raw-Panorama-Digikam-HDR
« Odpověď #5 kdy: 22 Března 2009, 20:15:55 »
No a pokud někdo narazíte na podobné odkazy jako od Vetinariho dejte mi je sem děkuji. Návštěvnost stránek roste-to je dobře i když podle statistik je více návštěv z operačního systému win a nejvíce hledané slovo ufraw nebo raw. To jen tak pro zajimavost. Připravuji další postupy pro digiKam, ale pořád jsem nevyřešil to automatické spuštění po zapojení fotoaparátu nebo karty. Jako vždy - existuje nějaké jednoduché řešení....
Athlon 5200+, 2GB, GeForce 8600, Linux Mint - Helena 64

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Foto v Linuxu - Raw-Panorama-Digikam-HDR
« Odpověď #6 kdy: 27 Března 2009, 15:06:58 »
Zdravím
Předně moc chválím web , sám jsem na něj přišel , když jsem hledal  informace o huginu. A k tomuto bych měl dvě poznámečky :
Ten článek je super , ale myslím že by prospělo pokračování, kdy byste vysvětlil  význam některých funkcí a nastavení v huginu. Já jsem nakonec vždycky tak dlouho něco zkoušel, až jsem byl s výdledkem spokojený , ale je to tanec v temnotách.

No a hlavní můj problém je , jak z informací o foťáku a objektivu vyčíst a zadat správné údaje do huginu. Na začítku se mě to na něco ptalo , a byl jsem dost ztracený. Navíc můj kompakt toho do EXIFu ukládá proklatě málo.

Normální BFU vezme foťák a na objektivu vidí napsané nějaké údaje (ohnisková vzdálenost ...) a potřeboval by vědět , co má podle nich nastavit.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

martin.h

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 181
    • Fotografie v Linuxu
Re: Foto v Linuxu - Raw-Panorama-Digikam-HDR
« Odpověď #7 kdy: 30 Března 2009, 15:42:49 »
Dobrý den
na pokračování článku pracuji, ale bude to chvíli trvat. A co se týče exif - pokud je fotoaparát ukládá, tak Hugin už nemusíte nijak nastavovat. Ohnisko a další informace jsou právě v exif. No a samozřejmě je lepší fotit na manuální nastavení fotoaparátu nebo alespoň nezoomovat atd. Nebo máte nějaký konkrétní problém?
jinak jsem rád že jsem pomohl...
Athlon 5200+, 2GB, GeForce 8600, Linux Mint - Helena 64

Tommy_CZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Foto v Linuxu - Raw-Panorama-Digikam-HDR
« Odpověď #8 kdy: 19 Června 2011, 20:17:35 »
Zdravím, dobrý a vcelku aktuální článek je na http://www.mohamedmalik.com/?p=321 , jen ho přeložit :)
Je pro digikam s hugin pluginem, mě dost pomohl (i když neupozorňuje na to, že HDR v huginu a pak ještě v něčem do čeho se to hází je neskutečně pomalé, 3 fotky se seskupují klidně 15min a ukládají snad ještě déle.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.