Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přechod z Win na Ubuntu  (Přečteno 2603 krát)

jiku

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Přechod z Win na Ubuntu
« kdy: 24 Února 2009, 09:45:12 »
Dobrý den! Rozhodl jsem se přejít na jiný OS a stáhl jsem si instalaci OS Ubuntu-8.04-desktop-i386. Můj současný OS je Win Provesional SP1, PC mám osazeno dvěma HD – jeden systémový, druhý rozdělený na čtyři oddíly, z nichž jeden je záloha systému. Nový OS chci nejdříve vyzkoušet vedle Win. Potřebuji poradit s instalací v těchto bodech:
1:mohu instalovat přímo z Win nebo je lepší instalaci vypálit a nainstalovat z CD? Z Win
   instalace spustit jde (vyzkoušeno)
2:budou funkční oba OS ?
3:jak lze vyřešit volbu OS při startu PC
4:je tato verze v češtině?
Na závěr by mě zajímal Váš názor na volbu verze, popřípadě jiné doporučení.
Dík za každou radu a trpělivost! Jirka


petergula

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1016
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 24 Února 2009, 10:08:13 »
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99echod%20z%20Windows%20na%20Ubuntu

citaj a co Ti nebude jasne potom sa konkretnejsie pytaj.

Tvoje dotazy:
1. Y
2. Y
3. GRUB
4. Y - podla toho, co si odkial stiahol, stahoval si odtialto? http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout
ntbk Dell 6420 (Amd Ati, Intel i7, 4GB RAM, 256GB SSD ...)
secondary/u svokrovcov:
Xubuntu (64bit) ntbk Asus A6Je (Ati X1450, Intel Core2Duo T5500, 2.5GB RAM ...)

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 24 Února 2009, 10:10:18 »
1) na vyzkoušení to nainstaluj z Win, mělo by to být jednodušší, kdyby ses pak ale rozhodl používat ubuntu napořád jako hlavní os, volil bych samostatnou instalaci

2) ano. jen je třeba dát při instalaci pozor, abys windowsovský oddíl nepoškodil/nesmazal

3) ubuntu instaluje automaticky GRUB, který ti dá na výběr, nevím teď jak je to řešeno při instalaci z win, ale určitě je tam volba taky

4) po standardní instalaci je v češtině jen část systému, plnou podporu je potřeba doinstalovat...

5) od dob KDE 4.x jsem jednoznačně pro GNOME, příp. xfce, takže ubuntu nebo xubuntu

jiku

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 24 Února 2009, 10:49:48 »
Díky za rady. Stáhl jsem poslední verzi Ubuntu z odkazu od peterguli a chystám se k instalaci. Ještě mám dotaz kam instalovat. Systémový disk mám dost velký a mohl bych na něm vytvořit ještě jeden oddíl. Je lepší dát jiný OS na druhý disk nebo instalace do nově založeného oddílu na systémovém disku nijak nebude narušovat chod obou OS?

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 24 Února 2009, 10:52:29 »
obecně vzato je celkem jedno... pokud máš zbytečný disk, dej to na něj, budeš mít víc místa a můžeš si udělat samostatnou partition třeba pro /home

ale když to dáš na jeden disk i s win, tak se nic nestane

jiku

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 24 Února 2009, 11:14:51 »
Díky, jdu na to. Ještě se zeptám na to jak si Ubuntu rozumí s Firefoxem a router-modemem Well pti 845 + další dva PC. To by asi neměl být problém, co?

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 24 Února 2009, 11:23:33 »
firefox je v ubuntu předinstalovaný browser... s modemem by snad problém být neměl, však to zkus z live cd, jestli se připojíš nebo ne

jiku

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 24 Února 2009, 13:46:27 »
Takže instalace proběhla bez sebemenších problémů. Teď začnu systém zkoumat a zkoušet. Existuje tu něco jako zástupci na pracovní ploše a průzkumník jako ve Win? Třeba na to přijdu sám, ale uvítám každý tip a radu. Ještě malý dotaz k ochraně. U Win používám Avast Home, Kerio + Spaybot. Lze toto využít i v Ubuntu? Ještě dodám, že mě mile překvapila jednoduchost instalace, grafické prostředí a chod celého systému.

qUAKER

  • Host
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 24 Února 2009, 13:52:56 »
plocha tam je, k "průzkumníku"(tady Nautilus) se dá dostat přes nabídku Místa nahoře, a co se týče Avastu a Spybotu, netřeba řešit, není potřeba. Firewall je přímo v systému, nicméně ze začátku má nastaveno na "vše povolit" takže je nutné přes nějaký program na správu softwaru(Systém(nahoře na panelu)->Správa->Správce balíků Synaptic ) nainstalovat např. balíček "firestarter" což je GUI na konfiguraci firewallu. Po konfiguraci firestarter nemusí dále běžet, protože firewall se startuje sám na pozadí a program je nutné spustit jen v případě změny nastavení.

v podstatě vše je česky popsáno na Wiki:

http://wiki.ubuntu.cz

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 24 Února 2009, 13:56:09 »
Viz má patička. Každé písmenko skrývá návody. ;)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Mraky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 386
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 27 Února 2009, 21:19:11 »
Díky za rady. Stáhl jsem poslední verzi Ubuntu z odkazu od peterguli a chystám se k instalaci. Ještě mám dotaz kam instalovat. Systémový disk mám dost velký a mohl bych na něm vytvořit ještě jeden oddíl. Je lepší dát jiný OS na druhý disk nebo instalace do nově založeného oddílu na systémovém disku nijak nebude narušovat chod obou OS?



co se týče velikosti disku, doporučuju tak 20GB při 6.5GBinstalaci.Při velikosti disku 10GB sem pak měl problém s místem a fierfox pak zlobil,a nefungoval jak má,.-)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 28 Února 2009, 08:02:21 »
Díky za rady. Stáhl jsem poslední verzi Ubuntu z odkazu od peterguli a chystám se k instalaci. Ještě mám dotaz kam instalovat. Systémový disk mám dost velký a mohl bych na něm vytvořit ještě jeden oddíl. Je lepší dát jiný OS na druhý disk nebo instalace do nově založeného oddílu na systémovém disku nijak nebude narušovat chod obou OS?


co se týče velikosti disku, doporučuju tak 20GB při 6.5GBinstalaci.Při velikosti disku 10GB sem pak měl problém s místem a fierfox pak zlobil,a nefungoval jak má,.-)

Mám na 2 PC pro / kolem 6GB, zvlášť /home a není problém. Občas to chce taky vyčistit po aktualizacích. Ale 10 GB je lepších...
Citace
sudo aptitude autoclean
« Poslední změna: 28 Února 2009, 08:11:30 od Milhouse »

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Mraky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 386
Re: Přechod z Win na Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 28 Února 2009, 10:53:24 »
Díky za rady. Stáhl jsem poslední verzi Ubuntu z odkazu od peterguli a chystám se k instalaci. Ještě mám dotaz kam instalovat. Systémový disk mám dost velký a mohl bych na něm vytvořit ještě jeden oddíl. Je lepší dát jiný OS na druhý disk nebo instalace do nově založeného oddílu na systémovém disku nijak nebude narušovat chod obou OS?


co se týče velikosti disku, doporučuju tak 20GB při 6.5GBinstalaci.Při velikosti disku 10GB sem pak měl problém s místem a fierfox pak zlobil,a nefungoval jak má,.-)

Mám na 2 PC pro / kolem 6GB, zvlášť /home a není problém. Občas to chce taky vyčistit po aktualizacích. Ale 10 GB je lepších...
Citace
sudo aptitude autoclean



já znám:sudo apt-get autoremove
je to něco podobnýho.-))

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.