Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zálohování  (Přečteno 1051 krát)

klasyc

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 470
Zálohování
« kdy: 24 Února 2009, 18:17:29 »
Ahoj, poradí mi někdo nějaký jednoduchý způsob, jak efektivně zálohovat data?
Hold jistota je jistota a já si na to nikdy sám nevzpomenu. Představu mám následující:

nějakým způsobem definuji adresáře, které chci zálohovat
nějaký program nebo skript se v pravidelných časových intervalech spustí, udělá zálohou (nejlépe přírůstkovou, jednou za čas kompletní)
když se připojím do domácí sítě, tak se mi poslední záloha sama nahraje na server (SMB, NFS...)

Hádám, že na to asi bude nějaký chytrý prográmek, ale určitě by to šlo řešit i skriptem.
Jaké máte zkušenosti? Nebo nezálohujete stejně jako já?
« Poslední změna: 24 Února 2009, 18:19:36 od klasyc »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Zálohování
« Odpověď #1 kdy: 24 Února 2009, 18:21:15 »

klasyc

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 470
Re: Zálohování
« Odpověď #2 kdy: 24 Února 2009, 19:43:56 »
Díky, vypadá to velmi slibně. Mám jedinou otázku: co se stane, když se "promešká" zálohovací termín? Spustí se ta záloha až poběží počítač a nebo se nespustí vůbec? To už je teda spíš otázka na cron...

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Zálohování
« Odpověď #3 kdy: 24 Února 2009, 20:29:00 »
Dobrý den,
mně se na zálohu naprosto dokonale osvědčil rsync viz http://www.root.cz/clanky/pokrocile-zalohovani-s-rsync/, ještě blíže:
Kód: [Vybrat]
man rsync Je v repozitářích.  Mám jej spouštěný prostřednictvím cronu viz man crontab, editace crontabu:
Kód: [Vybrat]
crontab -e Pokud chcete spouštět zálohu i na adresáře, kam nemáte normálně práva, tak je třeba zapsat vše do "superuživatelského crontabu", editace: 
Kód: [Vybrat]
sudo crontab -e. Po nastavení cca před rokem o tom, že se mi dělá záloha ani nevím, pokud nebude počítač spuštěn v tu dobu, kdy se má dělat záloha, záloha neproběhne a proběhne až v další naplánovanou dobu, možná i to jde nějak v cronu nastavit, ale jsem líný a prozatím jsem to ani nehledal, nebo si můžete nastavit zálohování každou hodinu a máte vymalováno, rsysnc dělá rozdílové zálohy, takže to ani moc nepoznáte.  Nebo to můžete nechat zálohovat po každém startu systému po přihlášení, např naklikáním  "systém-volby-sezení-programy při přihlášení", pak se Vám provede záloha při každém opřihlášení (je třeba nastavit pro každého uživatele zvlášť). Pokud chcete zálohu provést před odhlášením, přidejte zálohovací příkaz do /etc/gdm/PostSession/Default. No a poslední možnost, která mě napadá je záloha před přihlášením, tj. vždy po zapnutí počítače a naběhnutí přihlašovacího dialogu přidáním zálohovacího příkazu do /etc/rc.local. Tak a teď už si jen vybrat.
« Poslední změna: 24 Února 2009, 20:54:59 od matyskovo »
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.