Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst  (Přečteno 7305 krát)

Wolf84

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst
« kdy: 04 Března 2009, 13:09:30 »
Dobrý den,

mám následující problém: z pevného disku se začalo ozývat cvakání, jako kdyby se neustále zapínal a vypínal. Při pokusu o restart systém zatuhnul, počítač jsem tedy vypnul a zapnul a nyní už z disku nelze číst (resp. Ubuntu odmítá namountovat).

Zajímavé je, že se jedná jen o první a poslední partition, obě NTFS (obsahující Windows XP a uživatelská data), zatímco druhá a třetí partition (Ubuntu a swap) jsou v pořádku a lze z nich normálně nabootovat (přesto jsem disk raději odpojil a jedu teď z Live CD).

GNOME Partition Editor disk detekuje a jeho rozdělení včetně obsazeného a prázdného místa ukazuje správně.

Zajímalo by mě, zda mám šanci disk nějakým způsobem zprovoznit, nebo jestli mám jít rovnou do servisu. Jde totiž o velmi důležitá data, která bohužel nemám zálohovaná (já vím, moje chyba), takže nechci riskovat, že se nějakým svým neodborným zásahem připravím o možnost je zachránit (jestli už stejně není pozdě...).
MSI 865PE, Intel Pentium 4 3.5 GHz, 3 GB RAM, NVIDIA GeForce 7600GT
Mandriva 2010, kernel 2.6.31.12, GNOME 2.28.0

mjmichal

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst
« Odpověď #1 kdy: 04 Března 2009, 13:35:24 »
no mne to robilo a pri preinstalovani os mi vyhadzovalo ze nejaky zvezok je zly
tak mi nic ine neostalo len kupit novy

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst
« Odpověď #2 kdy: 04 Března 2009, 13:46:33 »
Já používám TESTDISK.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Wolf84

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst
« Odpověď #3 kdy: 04 Března 2009, 13:56:10 »
no mne to robilo a pri preinstalovani os mi vyhadzovalo ze nejaky zvezok je zly
tak mi nic ine neostalo len kupit novy

A zkoušel jste zachránit data? Je mi jasné, že ten disk asi budu muset vyměnit. Sice jsem se s tímhle problémem zatím nesetkal osobně, ale vím, že když disky začnou takhle cvakat (tj. parkovat hlavy i když zrovna nemají), zpravidla tím "ohlašují", že se blíží konec... mě jde ale o to, jestli mám šanci ještě zachránit data, která pro mě samozřejmě mají větší cenu než ten disk sám o sobě.
MSI 865PE, Intel Pentium 4 3.5 GHz, 3 GB RAM, NVIDIA GeForce 7600GT
Mandriva 2010, kernel 2.6.31.12, GNOME 2.28.0

mjmichal

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst
« Odpověď #4 kdy: 04 Března 2009, 13:58:16 »
no mne to robilo a pri preinstalovani os mi vyhadzovalo ze nejaky zvezok je zly
tak mi nic ine neostalo len kupit novy

A zkoušel jste zachránit data? Je mi jasné, že ten disk asi budu muset vyměnit. Sice jsem se s tímhle problémem zatím nesetkal osobně, ale vím, že když disky začnou takhle cvakat (tj. parkovat hlavy i když zrovna nemají), zpravidla tím "ohlašují", že se blíží konec... mě jde ale o to, jestli mám šanci ještě zachránit data, která pro mě samozřejmě mají větší cenu než ten disk sám o sobě.

no podarilo ked som ho nehal chvylu vypnuty asi tak cca hodku tak sa nejakym zazrakom podarilo nastartovam

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst
« Odpověď #5 kdy: 04 Března 2009, 14:10:16 »
Někdy to může být i zdrojem, nebo kšandou. Já bych disk vyzkoušel v externím boxu, nebo adaptéru, kterej má 100% funkční napájení i kšandu.

Když se disk vypíná během čtení dat, může to být i přehříváním. Dva (2,5 i 3,5) jsem zachránil tak, že jsem je nechal v igeliťáku zmrazit v mrazáku (-18) a po vyndání kopíroval data běžným způsobem, disk vydržel vždy 10-15 minut. Opakovaným způsobem jsem získal všechna data z disku, který se v NB (slabší napájení) už ani neroztočil a jen nepravidelně cvakal.

Co se nepodaří, může zachránit též TESTDISK.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Wolf84

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst
« Odpověď #6 kdy: 04 Března 2009, 14:14:01 »
no mne to robilo a pri preinstalovani os mi vyhadzovalo ze nejaky zvezok je zly
tak mi nic ine neostalo len kupit novy

A zkoušel jste zachránit data? Je mi jasné, že ten disk asi budu muset vyměnit. Sice jsem se s tímhle problémem zatím nesetkal osobně, ale vím, že když disky začnou takhle cvakat (tj. parkovat hlavy i když zrovna nemají), zpravidla tím "ohlašují", že se blíží konec... mě jde ale o to, jestli mám šanci ještě zachránit data, která pro mě samozřejmě mají větší cenu než ten disk sám o sobě.

no podarilo ked som ho nehal chvylu vypnuty asi tak cca hodku tak sa nejakym zazrakom podarilo nastartovam

Hm, to je možné, podle toho co jsem vygooglil se zdá, že na vině mohou být i problémy s teplem. Nicméně teď stejně nemám kam těch 400 GB zkopírovat :-( a i kdyby, je otázka, jestli by ten disk vydržel nějakou dobu v provozu, protože zřejmě tak jako tak odchází. Takhle cvakající disk může odejít opravdu kdykoliv.

Každopádně díky za odpověď!
MSI 865PE, Intel Pentium 4 3.5 GHz, 3 GB RAM, NVIDIA GeForce 7600GT
Mandriva 2010, kernel 2.6.31.12, GNOME 2.28.0

Wolf84

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst
« Odpověď #7 kdy: 04 Března 2009, 14:24:38 »
Já používám TESTDISK.

Díky. TestDisk neznám a vypadá opravdu slibně, otázka ale je, jestli je v tuhle chvíli vůbec bezpečné ten disk zapojit a zkoušet s ním něco dělat... opravdu nechci nic riskovat.

Někdy to může být i zdrojem, nebo kšandou. Já bych disk vyzkoušel v externím boxu, nebo adaptéru, kterej má 100% funkční napájení i kšandu.

Když se disk vypíná během čtení dat, může to být i přehříváním. Dva (2,5 i 3,5) jsem zachránil tak, že jsem je nechal v igeliťáku zmrazit v mrazáku (-18) a po vyndání kopíroval data běžným způsobem, disk vydržel vždy 10-15 minut. Opakovaným způsobem jsem získal všechna data z disku, který se v NB (slabší napájení) už ani neroztočil a jen nepravidelně cvakal.

Co se nepodaří, může zachránit též TESTDISK.

Díky za odpověď.

Přehříváním by to být mohlo, protože provozní teplota mých disků (celkem mám tři) je opravdu hodně vysoká, dokonce i navzdory přídavnému chlazení. Na druhou stranu, počítač mi v tomto stavu funguje dlouhodobě bez nejmenších problémů a někdy běží třeba i týden bez restartu.

Problém se zdrojem je možná pravděpodobnější vzhledem k tomu, že jsem nedávno vyměnil grafickou kartu za novější, která má podstatně větší spotřebu (a externí napájení). Zdroj mám 350W a předpokládám, že pro systém s P4, třemi disky a DVDčkem je to zřejmě jen tak tak.
MSI 865PE, Intel Pentium 4 3.5 GHz, 3 GB RAM, NVIDIA GeForce 7600GT
Mandriva 2010, kernel 2.6.31.12, GNOME 2.28.0

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst
« Odpověď #8 kdy: 04 Března 2009, 14:35:13 »
Vše časem stárne, slábne a odchází.
Ventilátory se zanášejí, napětí klesá, pohyblivé věci víc žerou, kondenzátory vysychají, kontakty a kabely korodují...
a jednou přijde chvíle, kdy zdroj přestává stačit i při nezměněné konfiguraci, natož když bednu plníte dalšími krámy :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Wolf84

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst
« Odpověď #9 kdy: 04 Března 2009, 14:44:27 »
Vše časem stárne, slábne a odchází.
Ventilátory se zanášejí, napětí klesá, pohyblivé věci víc žerou, kondenzátory vysychají, kontakty a kabely korodují...
a jednou přijde chvíle, kdy zdroj přestává stačit i při nezměněné konfiguraci, natož když bednu plníte dalšími krámy :-)

Určitě. Ve skutečnosti jsem chtěl letos koupit nový zdroj a externí disk - na zálohování :-) Naplánované jsem to měl hezky, ale problém se objevil dřív... Takové věci se bohužel stávají :-(

Nicméně stále zbývá otázka, co s těmi nešťastnými daty...
MSI 865PE, Intel Pentium 4 3.5 GHz, 3 GB RAM, NVIDIA GeForce 7600GT
Mandriva 2010, kernel 2.6.31.12, GNOME 2.28.0

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: pevný disk začal cvakat a nelze z něj číst
« Odpověď #10 kdy: 04 Března 2009, 14:53:51 »
Nicméně stále zbývá otázka, co s těmi nešťastnými daty...

Pokud je nemáš KAM zkopírovat, tak stejně nic nevyřešíš... Sehnat si další disk...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.