Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Wi-Fi, Network Manager, WPA2  (Přečteno 7322 krát)

josef_m

  • Host
Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« kdy: 20 Března 2009, 20:09:02 »
Zdravím,
prosím o pomoc s následujícím:
nedaří se mi připojit k Wi-Fi síti WPA2, Network Manager ale funguje, protože na škole se připojím k tamější síti bez problémů. Po pročítání příspěvků ve fóru jsem zkoušel wicd, ale ten "fungoval" stejně, tedy bez připojení k WPA2. Navíc pak přestal zobrazovat sítě s hláškou, že nic nenašel, tak jsem se vrátil k Network Manageru. Ten po instalaci chtěl heslo ke klíčence ... co to je? je to heslo, které používám k připojení k WPA2 síti? (ve WIN XP mi to jede bez problémů) když jsem to heslo zadal, nic se nedělo, zobrazil okno pro zadání hesla znovu a znovu a znovu, asi po pátém pokusu přestal.
Když se chci připojit ke své síti, tak mi nahlásí "K bezdrátové síti je vyžadováno ověření" ... to vím, ale tlačítko "Připojit" je šedé. Když chci přes "Upravit připojení" upravit nastavení dané sítě, tak sice můžu formulář vyplnit, ale tlačítko "OK" je šedé/neaktivní ... jsem v koncích
Tak si říkám, Ubuntu se kolikrát prezentuje, jak má hezké grafické prostředí a tak, ale řekl bych, že vychytání všech much ohledně připojení k netu je důležitější, než "pružná" okna. Nicméně o Ubuntu mám stále vážný zájem ...
Prosím poraďte ... jsem v koncích

viper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #1 kdy: 20 Března 2009, 20:53:52 »
nejsem odborníkem linuxu ,ale heslo ke klíčence si musíš vytvořit ,není to heslo k tvé wifi síti , klíčenka je podle mého názoru takový malý trezor na hesla , bohužel toto se mi taky na ubuntu nelibí , že pokud používam wifi se šifrovanou sítí tak při každém startu systému musim zadat heslo do klíčenky aby se mi wifi připojila , bohužel nevim jestli to jde bez použití klíčenky aby se to připojilo automaticky

PS: trochu jsem zde hledal zkus to

http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,29452.0.html

bohužel ubuntu nepoužívam nemohu vyzkoušet
« Poslední změna: 20 Března 2009, 20:57:18 od viper »
ntb TOSHIBA , ubuntu 8.10

josef_m

  • Host
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #2 kdy: 20 Března 2009, 21:53:38 »
Děkuju za reakci, ale ... netuším jaké je tam heslo, matně si vzpomínám, že jsem při instalaci něco zadával, ale dával jsem "tam" tuším heslo stejné jako pak pro roota, abych si to nepletl, nicméně po vyzkoušení všech hesel, která používám nezabralo žádné. Pak jsem zkusil ten poslaný odkaz a dostal jsem se ke klíčenkám, ale když neznám staré heslo, nové stejně asi nezadám ... zkusil jsem tu "default" klíčenku smazat a založit novou ... stejně při pokusu o přihlášení k WPA2 síti počítač hlásí, že chce autorizaci. Formulář pro heslo ke klíčence zobrazuje jen tehdy, kdy nanovo ručně definuji kýženou síť ... plus, stejně to "nové" heslo nebere ... ach joooooo ... pomohla by nová instalace systému? (stejně se na ni chystám u verze 9.04, ale celkově toto je právě to, co se mi u win nelíbí: řešení problémů reinstalací...)
Do budoucna se taky nemůžu spoléhat na to, že budu mít internet jen v knihovně :-(

viper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #3 kdy: 20 Března 2009, 22:01:16 »
v tom ti neporadim ,nevim jestli to tvuj problém vyřeší a 9.04 ti nepomuže mam naistalovanou alfa verzi ve virtual boxu a klíčenka je tam taky a sám nevim jestli jde obejít používam mandrivu 2009 s gnome a tam klíčenka neni a na moji sít se připojuji automaticky a mam též šifrování wpa2
ntb TOSHIBA , ubuntu 8.10

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #4 kdy: 21 Března 2009, 13:01:17 »
takže obvykle v systému jsou klíčenky 2 > login a default může pro ně být stejné heslo a obvykle jedna druhou automaticky odemyká, nebo je jedna nastavená pro automatické odemknutí při přihlášení...
jinak je správné, že tam heslo, jelikož poté cizí lidé ukrást vaše přihlašovací údaje z klíčenek a nedej bože šifrovací klíče...
za další NetworkManager umí bez problému WPA2

jakou máte wifku / ovladač

a výstup z

nm-tool

josef_m

  • Host
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #5 kdy: 21 Března 2009, 20:12:13 »
- klíčenky v systému ... kde jsou? můžu nějak změnit heslo k přístupu, když neznám to staré? (jsem jediný uživatel svého NTB) je možné provést něco jako když se mění zapomenuté heslo roota v nouzovém režimu? "seahorse" ukazuje prázdné pole ... ale podle jiných příspěvků nějaké klíče uložené asi budou /home/(username)/.gnome2/keyrings ... obsahuje dva soubory

- věřím tomu, že NetworkManager umí WPA2, ale mně to nejede :-( je mi jedno, který správce/program/manager mě připojí, hlavně že to pojede. Bez netu je mi počítač /Ubuntu?/ na nic.

- nevím jakou mám wifku (=nedaří se mi najít nic podobného jak jsem mohl nahlížet na popis hardware ve Win...) jedině rozšroubovat počítač (jo, ale který z těch údajů je název zařízení? že by "Cisco Aironet MPI350"?)... ale, wi-fi připojení mi jede, nicméně jen na nezabezpečených sítích (v mém případě knihovna na uni.)

- ovladač ... taky netuším ... jak to zjistit? když zapnu Ovladače hardwaru, tak se mi vypíše "Nepoužívají se žádné nesvobodné ovladače." a nevidím žádné další možnosti jak se podívat, jaké, byť "svobodné", ovladače se vůbec používají ... :-/

Výstup z nm-tool:

Kód: [Vybrat]
NetworkManager Tool
State: disconnected

- Device: eth0
----------------------------------------------------------------
  Type:              Wired
  Driver:            tg3
  State:             unavailable
  Default:           no
  HW Address:        00:0F:1F:C0:35:01
  Capabilities:
    Supported:       yes
    Carrier Detect:  yes
  Wired Settings
- Device: eth1 ----------------------------------------------------------------
  Type:              802.11 WiFi
  Driver:            airo
  State:             disconnected
  Default:           no
  HW Address:        00:0E:9B:44:08:CE
  Capabilities:
    Supported:       yes
  Wireless Settings
    WEP Encryption:  yes
  Wireless Access Points
    Alex6001:        Infra, 00:19:CB:86:F7:92, Freq 2417 MHz, Rate 22 Mb/s, Strength 35 WPA WPA2
    Arcor-570401:    Infra, 00:1A:2A:57:04:6B, Freq 2452 MHz, Rate 11 Mb/s, Strength 20 WPA WPA2
    Zimmer 2123 (DSL 16.000) WLAN: Infra, 00:C0:A8:E4:DF:1C, Freq 2437 MHz, Rate 11 Mb/s, Strength 1 WPA WPA2
    Sajid_Zi1306_DSL:Infra, 00:19:CB:A0:43:E6, Freq 2412 MHz, Rate 22 Mb/s, Strength 30 WEP
    Andreas App. 2206: Infra, 00:12:BF:78:0C:06, Freq 2442 MHz, Rate 11 Mb/s, Strength 30 WEP
    Zimmer-2128:     Infra, 00:12:BF:CF:48:EE, Freq 2422 MHz, Rate 11 Mb/s, Strength 28 WPA WPA2
    5101 cjay:       Infra, 00:18:39:C7:63:AB, Freq 2427 MHz, Rate 54 Mb/s, Strength 25

Síť mého zájmu je Alex6001 ... v současnosti bez šancí se připojit :'(
(aby se předešlo "vtipným" odpovědím: klíč k přístupu mám, ve Win mi to jede ;-) ale moje snaha do budoucna je Ubuntu, a to čím dřív, tím líp

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #6 kdy: 22 Března 2009, 10:14:49 »
odpověď už je okamžitě vidět z výstupu.... je jasné že to nejde, když to váš ovladač nepodporuje;)

viz
Wireless Settings
    WEP Encryption:  yes

a výstup z karty např od intelu / atherosu

Wireless Settings
    Scanning:        yes
    WEP Encryption:  yes
    WPA Encryption:  yes
    WPA2 Encryption: yes



no a řešení je buď jiný / lepší ovladač nebo karta

josef_m

  • Host
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #7 kdy: 22 Března 2009, 13:58:48 »
děkuju za odpověď ... ok, takže jestli ta moje karta WPA2 neumí, tak snad by pomohl nový ovladač ... nevím (zkusím).
Nová karta ... ještě že je tu ebay ;-) ale protože NTB který mám, už je postarší, nechce se mi kvůli němu moc utrácet, ale jestli je toto poslední investice, jak 100% rozchodit internet s WPA2 na Ubuntu, tak si dám říct :-) ještě si musím projít (jestli najdu) seznamy hardware, abych nekoupil něco, co nebude s Ubuntu spolupracovat, nebo máte někdo nějaký konkrétní tip? (intel atheros ... a pod. snad to půjde tak do 20€, jestli nechcete zveřejňovat kvůli příp. reklamě, napište prosím email)

teď mi teda zbývá ještě dořešit ty klíčenky ... ;-)

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #8 kdy: 22 Března 2009, 14:59:29 »
Doporucuju pouzivat jako network managera Wicd. V patek jsem zkousel instalovat novej Hub, kterej mel default nastaveni na WPA/WPA2 a Ubuntu i Sabayon mi to odmitali pobrat, zatimco Vista na tom slapala v klidu. Neustale se tam menil WPA key a proste to neslo ani omylem. Kdyz jsem to zmenil pres Vistu na pouze WPA, tak to sice slo, ale padalo to jako listi na podzim. Ve finale mi to pobral Wicd na obou distribucich. Karta je Intel PRO 3945ABG...
edit: Ted jsem si vsiml, ze wicd byl uz vyzkousenej, ale presto je porad lepsi, nez network manager...:)
Jde o to, ze nektere sifrovani je WPA/WPA2 a s tim ma network manager zrejme problem. Dost mozna je problem i v driverech, tezko rict..
« Poslední změna: 22 Března 2009, 16:39:54 od Pepe999 »

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #9 kdy: 22 Března 2009, 16:44:09 »
děkuju za odpověď ... ok, takže jestli ta moje karta WPA2 neumí, tak snad by pomohl nový ovladač ... nevím (zkusím).
Nová karta ... ještě že je tu ebay ;-) ale protože NTB který mám, už je postarší, nechce se mi kvůli němu moc utrácet, ale jestli je toto poslední investice, jak 100% rozchodit internet s WPA2 na Ubuntu, tak si dám říct :-) ještě si musím projít (jestli najdu) seznamy hardware, abych nekoupil něco, co nebude s Ubuntu spolupracovat, nebo máte někdo nějaký konkrétní tip? (intel atheros ... a pod. snad to půjde tak do 20€, jestli nechcete zveřejňovat kvůli příp. reklamě, napište prosím email)

teď mi teda zbývá ještě dořešit ty klíčenky ... ;-)
Jeste dodavam, ze pokud karta funguje v XP na WPA2, mela by byt funkcni i pod Ubuntu, zalezi ale na driverech, ci spravci pripojeni. Da se zkusit jeste wifi-radar...

josef_m

  • Host
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #10 kdy: 23 Března 2009, 13:39:17 »
dneska jsem tu wifi (Cisco Aironet MPI350) kartu zkusil dát do NTB s Win XP (SP3), po instalaci ovladače nejnovější verze spojení s WPA2 klaplo. Tzn. že by pro Ubuntu stačila aktualizace ovladače -> další zádrhel... ovladač pro Linux jsem si ze stránek (po náročné registraci) stáhl, nicméně při pokusu spuštění skriptu "install" (podle k ovladači přiloženého návodu) systém po mě chce, abych se přihlásil jako root. Jestli se nemýlím, v Ubuntu stačí před zadávaný příkaz napsat "sudo", potvrdit heslem a jsem jako root, ale mně to vypíše, něco jako neoprávněný přístup ...  takže ovladač asi nenainstaluju, nebo máte nějaký tip?

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #11 kdy: 23 Března 2009, 14:46:53 »
přepnout se
Kód: [Vybrat]
sudo -spak příkazy co potřebujete pod rootem
Kód: [Vybrat]
exit
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

josef_m

  • Host
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #12 kdy: 23 Března 2009, 21:36:08 »
děkuju všem za odpovědi ...
po nejrůznějších pokusech jsem s tím strávil další den ... (jedná se o wi-fi kartu pro NTB: Cisco Aironet MPI350 a síť WPA2; ve Win XP bez problémů...)

- aktualizace ovladače - i když jsem se přihlásil jako root, stejně pořád ta samá hláška, že nemám práva, ale kdo je má? je to můj počítač, "můj" systém, jsem přihlášený jako root, co víc můžu udělat pro to abych -byl oprávněn-? (chmod 777 "soubor" jak se zdá taky nezabírá)
-- nezabírá ani stažený ovladač pro linux, ani ten pro windows (prostřednictvím Ndisgtk)

- už nemůžu ... při představě, kolik času už to stálo a bez výsledku, co mě čeká dál při zdolávání té klíčenky? ach jo  :'( tolik můj "návrat" k Ubuntu  :'(

Teď mě čekají zkoušky a 20.4. nám tu začíná semestr, takže kdybyste ještě někdo chtěli k tomuto tématu přispět a pomoct, budu reagovat se zpožděním. Předem dík za další nápady :-)

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #13 kdy: 24 Března 2009, 11:46:23 »
tady je starší návod týkající se ndiswraperu, mohl by fungovat... je tam popsáno, že se mu podařilo zprovoznit WPA, možná ale měl jinou karu

http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-417254.html

josef_m

  • Host
Re: Wi-Fi, Network Manager, WPA2
« Odpověď #14 kdy: 16 Dubna 2009, 08:37:06 »
nakonec se mi podařilo danou věc s WPA2 vyřešit následnovně:

- původní karta (pod win xp síť Wi-Fi přes WPA2 brala, v ubuntu ne -> je funkční, ale na další instalci / úpravu ovladačů "zatím" nemám kdy)

- koupil jsem novou: Intel WM3A2200BG - ta fungovala okamžitě po připojení bez dalších úprav či instalace ovladače:

Intel   Wireless Settings
    WEP Encryption:  yes
    WPA Encryption:  yes
    WPA2 Encryption: yes

Sice mi to pomohlo vyřešit potíže s připojením, ale vnitřně s takovým řešením nesouhlasím, protože ne vždy budu mít přístup k ebay, resp. když ta původní fungovala pod jiným OS, určitě (?) by šla zprovoznit i v Ubuntu.

--

Klíčenka: kupodivu jí teď stačí heslo roota, dříve ne. Resp. vypadá to tak, že to heslo bylo i dřív ok, ale když karta nepracovala s WPA2, tak se objevovala hláška, že heslo pro klíčenku není správné (resp. byl jsem opětovně vyzýván k autorizaci před připojením k síti)...divné, co?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.