Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Windows 7 je velkou šancí pro Linux  (Přečteno 6205 krát)

Frejda62

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 335
  • Na Linuxu se stále učím.
Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« kdy: 06 Dubna 2009, 06:18:23 »
Milionář, vesmírný turista a především tvůrce operačního systému Ubuntu Mark Shuttleworth se nechal slyšet, že s příchodem Windows 7 začne zcela nová éra OS, ve které bude velkou roli hrát i Linux.

Tvůrce operačního systému Ubuntu, který je postaven na Linuxu - Mark Shuttleworth přišel s velmi provokativním výrokem na adresu Microsoftu. Podle něj se v éře Windows 7 bude znovu lámat chleba v oblasti operačních systémů. Podle Shuttleworthe nezáleží na tom, jaké je aktuální rozložení na trhu s operačními systémy. Zaobírá se prý otázkou, jaký systém bude používat další miliarda lidí, kteří již brzy rozšíří počítačový klub díky rychlému světovému rozvoji. A právě tady vidí jedinečnou šanci Linuxu. Současné rozložení v tomto případě prý nebude hrát roli.Shuttleworth tvrdí, že Windows 7 bude pro Microsoft znamenat po Vistě další úpadek, byť to tak dnes nevypadá. Nejde však o detaily, které v něm Microsoft vylepšuje. Jde o to, že lidé budou stále méně vázáni na Microsoft Office. K dispozici jsou už open-source alternativy a bude tu také Cloud Computing, tedy kancelářské nástroje na internetu. A Microsoft svou hegemonii do velké míry opírá právě o Office. Operační systému Linux, mezi nimi zejména Ubuntu, tak mají šanci prosadit se i ve stolních počítačích, nejen na serverech a pracovních stanicích jako dosud.

Hodně si Shuttleworth slibuje také od netbooků. V tomto segmentu začal Linux slibně, ale Microsoft ho nakonec válcuje i zde. Ale prý už ne dlouho. Chystá se totiž Ubuntu 9.04, které je určeno přímo pro netbooky, jimž je ušito na míru a pro uživatele bude velmi zajímavé. Přijdou ale i nové verze pro desktopy a servery. Zdá se, že Ubuntu chystá velký útok. Má ale šanci uspět?
frejda-desktop
Ubuntu 12.04
 i686 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ GeForce 9500 GT 1024 MB   RAM..2.G

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #1 kdy: 06 Dubna 2009, 08:42:46 »
U nás v rodině OS Windows získal majoritu v roce 1993 (nad Atari ST a MS-DOS) a ztratil jí po 14 letech (přechodem na Ubuntu).
Jelikož vše významné, co se událo ve světě se již předtím událo v naší rodině, můžu usuzovat, že...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

romciiik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 532
    • romiix.org
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #2 kdy: 06 Dubna 2009, 08:53:25 »
kto chce prejst prejde uz teraz.. ale zda sa mi blby dovod, resp. slaby dovod na radost,tesit sa z prechodu nie koli vyhodam linuxu ale koli znechutenosti z windowsu.

u nas doma sme mali vzdy win ale odkedy som sa zacal zaujimat o linux: ja - ubuntu, otec - ubuntu, frajerka - xubuntu, brat - xubuntu

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #3 kdy: 06 Dubna 2009, 09:36:20 »
Nebudu polemizovat o nových widlích jelikož je nepotřebuji a ani mě to nezajímá.Ale co se týká předinstalovaného linuxu na noteboocích je pěkná prasárna.Asus a Acer dával na ntb LINPUS a to stylem bez grafického rozhraní !!! Nelze se potom divit,že uživatel který uvidí tohle na displeji řekne,že Linux je pro magory.Snad se situace zlepší a bude mít našinec možnost si koupit pc s linxovou distribucí která mu vyhovuje.Situace by se markatně zlepšila i tak,že by výrobci nedávali předinstalované OM verze widlí.

Linpus jako podvod:
http://www.linuxexpres.cz/blog/linpus-distribuce-s-otazniky
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

romciiik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 532
    • romiix.org
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #4 kdy: 06 Dubna 2009, 11:28:14 »
bracho si kupil tiez extensu - hruza, pre laika fakt "vhodna" distribudia (linpus)
vpodstale asi pre hockoho...
neviem aky problem maju nahodit tam aspon ubuntu.. rozsypat nad enterom zrno a nainstaluje to aj sliepka
ked si uzivatel pozrie linpus asi tazko povie "jej, ten linux je fakt uzastny"..

Frejda62

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 335
  • Na Linuxu se stále učím.
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #5 kdy: 06 Dubna 2009, 12:29:12 »
airlive....Ten Linpus jsem viděl u jednoho borca byl v textovém režimu a nemohli jsme s tím hnout,prostě nereagoval na příkazy.Tak jsem mu tam vrzl Ubuntu a pohoda.. ;)
frejda-desktop
Ubuntu 12.04
 i686 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ GeForce 9500 GT 1024 MB   RAM..2.G

Frejda62

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 335
  • Na Linuxu se stále učím.
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #6 kdy: 06 Dubna 2009, 12:31:58 »
romciiik..U nás jsem získal na Ubuntu zetě a jeho bráchy když to viděli u mne tak to chtěli taky..
frejda-desktop
Ubuntu 12.04
 i686 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ GeForce 9500 GT 1024 MB   RAM..2.G

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #7 kdy: 06 Dubna 2009, 13:32:04 »
Sám jsem si ntb kupoval s Linpusem. Vzal jsem to ke známému, co dělá nějakého správce sítě a je to linuxovej nadšnec a když to viděl, řekl, že je to pouze zavaděč a jestli mi nevadí, že to smaže. Já v tu dobu věděl velký kulový (o něco málo méně než dnes) a tak jsem jen krčil rameny. Dodnes moc nechápu smysl té distribuce.
Xubuntu 12.04

Frejda62

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 335
  • Na Linuxu se stále učím.
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #8 kdy: 06 Dubna 2009, 13:39:21 »
Ender Wiggin...já taky ne.. ???Ale když se prodává nějaká věc z nainstalovaným systémem tak to mají mít dotažený až do konce.Že přijdeš domů a pustíš a vše funguje..  :)
frejda-desktop
Ubuntu 12.04
 i686 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ GeForce 9500 GT 1024 MB   RAM..2.G

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #9 kdy: 06 Dubna 2009, 13:51:27 »
Dodnes moc nechápu smysl té distribuce.

Smysl je, aby tam mohli napsat, že tam něco je nainstalované... Podobně někteří výrobci prodávají počítače s FreeDOSem...

Jinak malá poznámka -- Acer má "dva" Linpusy -- jeden napůl nefunkční zavaděč a druhý ten, co cpe do netbooků -- ten sice taky není dokonalý, ale je tam GUI a je alespoň trochu funkční...

romciiik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 532
    • romiix.org
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #10 kdy: 06 Dubna 2009, 13:52:54 »
tak mi napadlo.. čo vlastne znamená "kvalitná" distribúcia?
distribúcia je len výber a zosúladenie rôznych programov. z toho mi vyplýva, že ak bude mať linux preraziť, musí ponúkať programy na všetko čo človek potrebuje a pohodlie windowsu + niečo navyše (aby človek mal dôvod na prechod)

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #11 kdy: 06 Dubna 2009, 14:05:06 »
tak mi napadlo.. čo vlastne znamená "kvalitná" distribúcia?
distribúcia je len výber a zosúladenie rôznych programov. z toho mi vyplýva, že ak bude mať linux preraziť, musí ponúkať programy na všetko čo človek potrebuje a pohodlie windowsu + niečo navyše (aby človek mal dôvod na prechod)
Někdy rozhoduje i cena... Třeba já, kdyby byly windows zadarmo, bych asi linux neměl.
Xubuntu 12.04

Frejda62

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 335
  • Na Linuxu se stále učím.
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #12 kdy: 06 Dubna 2009, 14:14:22 »
Ender Wiggin... :D :D :D
frejda-desktop
Ubuntu 12.04
 i686 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ GeForce 9500 GT 1024 MB   RAM..2.G

Frejda62

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 335
  • Na Linuxu se stále učím.
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #13 kdy: 06 Dubna 2009, 14:22:33 »
Já koupil počítač s XP Home a mám aj linux,protože syn si v roce1999 koupil počítač z linuxem a mě to úplně vzalo ikdyž jsem se kolikrát vztekl když něco nešlo ale má zvědavost mě zas vrátila zpět k linuxu a teď mám ubuntu a jsem zněj úplně paf.Začínal jsem na Mandrivě a zkoušel jsem aj Debain ale ubuntu mě dostalo.. ;)
frejda-desktop
Ubuntu 12.04
 i686 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ GeForce 9500 GT 1024 MB   RAM..2.G

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #14 kdy: 06 Dubna 2009, 16:30:41 »
Nebýval na netboocích Xandros ? Též nechápu proč tam dávali tak šílený distro. Přece těch derivátů ubuntu na netbooky je hromada !

Jinak s příchodem Windows 7 si nemyslím, že by měl přijít nějaký Linuxový boom ! Právě naopak ! Sedmičky jsem zkoušel a sice nejsou tak dobré jako Debian ale jsou dobré. Kámoši co měli možnost to porovnat s Vistama tak říkali že je to mnohem lepší. Takže jak by mohly Sedmičky přinést Linuxu úspěch ?

Pro nově příchozí uživatele z třetího světa může být Linux krásnou volbou ale jak znám M$ tak jeho marketingové oddělení se o to postará :D
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

El_Diabl0

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 157
    • gfx
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #15 kdy: 06 Dubna 2009, 17:00:07 »
Dovolim si nesouhlasit, resp. naopak si myslim ze situace bude opacna. Vistu se podarilo MS protlacit i pres jeji debilnost a nedodelanost k relativne slusnym cislum ( s porovnavnim k tomu, co vista nabizi, jsou ta cisla spis az magicka ). Jenze jiz beta win 7 pracuje lepe, spolehliveji a rychleji nez finalni Vista, ktera je obecne spis nenavidena nez milovana, pro mnoho veci, ktere ale win 7 dle meho nazoru mit nebudou, jelikoz ani MS neni banda dementu..

Me postrehy a zkusenosti k Win 7 -

vicemene bezproblemova instalace HW , otazka ovladacu, kompatibility apod je proti linuxu uplne nekde jinde ...
HW narocnost - velice nizka, rekl bych srovnatelna s linuxem ( myslim, ze neprehanim . win 7 se da slusne rozjet opravdu na , pro vistu, nedostacijich pc )
cena - uvidime, ale prejit k nim budou chtit dle me lidi jak z XP ( preci jen uz to zastarava, chybi directx nove generace apod a lidi muzou chtit konecne zmenu )
-  tak nespokojeni uzivatele vist, kteri chteji MS ale nechteji vistu, a downgrade na xp pro ne neni dobre reseni ..
zda-li prejdou nejaci tucnaci, to tezko rict :-) nicmene porad je tato alternativa zajimavejsi nez co kdy nabidla a nabidne vista ..

Nechci chvalit ani vynaset do nebe Win 7, ktere jeste ani nejsou dodelane, ale pokud nekdo doufa, ze novy OS, ktery je o rad lepsi nez stary, napumpuje do zil linuxu novou krev, obavam se ze se dost splete ..
HP 6735s - 9.04 64bit (eyecandy) / XP Profi (performance)
&
AMD 6000+, ATI 4850, 4GB ram, 22 LCD, 1 TB space ... Windows XP Profi

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #16 kdy: 06 Dubna 2009, 17:08:04 »
Někdy rozhoduje i cena... Třeba já, kdyby byly windows zadarmo, bych asi linux neměl.
To si děláš srandu? :) Ty používáš linux jenom proto že je zadarmo?Já mám legální Xp profesional (nevim presne jak se to pise) a přesto jsem spíše na linuxu!Windows používám jen pro kompilaci windowsáckých aplikací a na hry.Jinak mi vyhovuje linux :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #17 kdy: 06 Dubna 2009, 17:22:18 »
To si děláš srandu? :) Ty používáš linux jenom proto že je zadarmo?Já mám legální Xp profesional (nevim presne jak se to pise) a přesto jsem spíše na linuxu!Windows používám jen pro kompilaci windowsáckých aplikací a na hry.Jinak mi vyhovuje linux :)

Taky mi to přijde dost divný mít jako jediný důvod cenu... Já mám dvě licence na XPéčka (+ na nějaký starší verze) a nepoužívám je vůbec :)

aloisam

  • Host
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #18 kdy: 06 Dubna 2009, 17:43:35 »
nevím, proč by to mělo být něco zvláštního, já jsem sice začínal tak, že jsem si koupil PC bez OS a k tomu za devět stovek Mandrivu, protože jsem nechtěl MS, ale u člověka který moc neřeší nějaký systém, jen když mu pc funguje, je cena naprosto legitimní motivace ;-)

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #19 kdy: 06 Dubna 2009, 20:56:29 »
Ohledně té ceny:
Za prvé - divím se, že moje karma za ten výrok neklesla pod magickou hranici 0 a nevykročila směrem k Hulánovi, protože jsem to opravdu čekal. (a nemusíte to napravovat teď, vůbec se jí nedotýkejte;)
Za druhé - nepsal jsem, že je to jediný důvod. Všichni tady víme, že OEM verze nějakých woken se ztratí v ceně HW a není proto zpravidla překážkou při koupi nového stroje. Abych to tedy trochu rozvedl, tak první kontakt mého ntb s linuxem byl velice  bolestný, chtěl jsem ho zkusit - byla to (kromě toho linpusu  ::) ) Mandriva 2008 a onen známý se s tím pral celý víkend až to dostal do stavu, kdy tam ten linux jakž takž chodil. Ale blbě. Kdyby byly windows zadarmo, normálně bych si je tam bez problémů nainstaloval a nesral se dál s linuxem, protože takové děsné věci jsem jaktěživ do té doby neviděl. Ale ony zadarmo nejsou a tak jsem po chvíli zkusil hardyho a Mandrivu poslal ke všem čertům (kromě jednoho čerta).
Za třetí - viz aloisam



Xubuntu 12.04

Pavel Půlpán

Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #20 kdy: 06 Dubna 2009, 21:13:22 »
Citace
Windows 7 je velkou šancí pro Linux

Dobrej džouk! 8)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #21 kdy: 06 Dubna 2009, 21:23:54 »
Vždycky je nejaky dovod, prečo sme prešli na Linux. Mńa rozne ojebávanie a zháňanie crackov na všeličo celkom bavilo, takže tie prachy určite neboli dovodom k prechodu na Linux. Taktiež máme doma kúpené XP (na PC manželky). Dovodom mojho prechodu na Linux boli virusy a nestabilita - a taktiež proletársky prístup, humánnosť, vzájomnosť, nekomerčnosť...nazvite to ako chcete, ale isté je, že také kamarátstvo, aké je tu, widláci nemajú... Takže mňa sa Windows 7 aj z jeho senzačnými vlastnosťami netýka a určite na neho neprejdem- neriešim žiaden problém, tak neviem prečo by som to robil! A taktiež mi je v tejto rodine celkom fajn :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Pavel Půlpán

Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #22 kdy: 06 Dubna 2009, 21:26:29 »
A taktiež mi je v tejto rodine celkom fajn :D

Kdyže to jdem zalejvat volátka? 8)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #23 kdy: 06 Dubna 2009, 21:31:33 »
hele prasisko pod na jabber - resim neco na strance
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Jiri Z

  • Host
Re: Windows 7 je velkou šancí pro Linux
« Odpověď #24 kdy: 06 Dubna 2009, 22:36:01 »
Citace
. Třeba já, kdyby byly windows zadarmo, bych asi linux neměl.

Člověče! Vy jste tu působil jako spící agent jisté velké IT firmy! A oni Vás probudili! Na avataru již nemusíte mít masku. Ještě, že jste napsal "asi". LoL!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.