Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%  (Přečteno 12350 krát)

Martin Bajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • http://fict10n.net/
Ahoj,
 snažím se zjistit, jak nastavit power management tak, aby se baterie nabíjela jen na 97% místo na výchozích 100%, podobně jako to lze nastavit ve Windows resp. v utilitě dodávané k ThinkPadům. A dále jak provést reset baterie pod GNU/Linuxem? Díky za jakýkoliv tip.
 Mám IBM ThinkPad X60s, Ubuntu 8.10, GNOME.

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #1 kdy: 15 Dubna 2009, 18:36:45 »
neporadím, naopak mám otázku já....proč nabíjet jen na 97%? co to má za význam?
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

El_Diabl0

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 157
    • gfx
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #2 kdy: 15 Dubna 2009, 19:18:06 »
asi to setri baterku, resp ji neprospiva dys se nabije na 100 % ? nic jineho me nenapada

ale obcas mi to taky nabije jen na 97%
HP 6735s - 9.04 64bit (eyecandy) / XP Profi (performance)
&
AMD 6000+, ATI 4850, 4GB ram, 22 LCD, 1 TB space ... Windows XP Profi

DuckD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 878
  • Open Srdcař
    • www.duckd.cz
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #3 kdy: 15 Dubna 2009, 19:26:01 »
Li-ion a Li-pol bateriím se více opotřebovávají když jsou vybíjeny pod 50%.
Můžou ztratit hodně kapacity když jsou dlouho vybité.
Rovněž jim nedělá dobře když jsou dlouho plně nabité.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Li-ion (Jak prodloužit životnost)
8) Lidé žijí v souborech. ===>> LINUXTERO <<=== Pravidelná dávka tvého linuxtera!

MartenP

  • Host
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2009, 14:24:25 »
Taktéž bych rád věděl, co bych měl udělat pro to, aby se mi baterie nabíjela jen do 95prcnt.

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #5 kdy: 16 Dubna 2009, 15:10:02 »
Dobrý den,
nabíjením na 97% kapacity životnost baterie vůbec neprodloužíte. Navíc si nedokážu dost dobře technicky představit, jak by se to v notebooku vlastně řešilo. Tohle je jen marketingový blábol Li-xx baterie se nabíjejí metodou CC-CV (constant current - constant voltage) a chovají se při nabíjení podobně jako ideální kondenzátor, tj. baterie je nabíjena nejprve konstantním proudem, vetšinou o velikosti 1C a po dosažení jejího mezního napětí (4,1 nebo 4,2 V) konstantním napětím a proud si postupně omezuje sama až na nulu, ideální nabíječka pro Li-xx technologie je stabilizovaný zdroj napětí s omezením proudu. To, čím by se opravdu trochu prodloužila životnost Li-xx baterií je nabíjení na mírně nižší napětí než je povolené maximální, tj. u baterií s max 4,1 např na 4,05V, což ale v notebooku není možné, jelikož ochranný obvod v baterii je pevně nastaven (většinou právě na šetření baterie). Co Li-xx baterie opravdu likviduje je:
- vybíjení pod 3V - řeší ochranný obvod, který to nedovolí
- vybíjení velkými proudy - v notebooku většinou nehrozí
- nabíjení na větší napětí než je dovoleno
- vysoká / nízká teplota
- sám provoz baterie, výrobci většinou uvádí životnost cca 500-2000 cyklů, z mých zkušeností to je spíš ta spodní hranice

Suma sumárum, vypněte si tuhle utilitu, budete mít rychlejší start windows a v Linuxu po ní nepátrejte.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

nettezzaumana

  • Host
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #6 kdy: 16 Dubna 2009, 16:00:16 »
Dobrý den,
nabíjením na 97% kapacity životnost baterie vůbec neprodloužíte. Navíc si nedokážu dost dobře technicky představit, jak by se to v notebooku vlastně řešilo. Tohle je jen marketingový blábol Li-xx baterie se nabíjejí metodou CC-CV (constant current - constant voltage) a chovají se při nabíjení podobně jako ideální kondenzátor, tj. baterie je nabíjena nejprve konstantním proudem, vetšinou o velikosti 1C a po dosažení jejího mezního napětí (4,1 nebo 4,2 V) konstantním napětím a proud si postupně omezuje sama až na nulu, ideální nabíječka pro Li-xx technologie je stabilizovaný zdroj napětí s omezením proudu. To, čím by se opravdu trochu prodloužila životnost Li-xx baterií je nabíjení na mírně nižší napětí než je povolené maximální, tj. u baterií s max 4,1 např na 4,05V, což ale v notebooku není možné, jelikož ochranný obvod v baterii je pevně nastaven (většinou právě na šetření baterie). Co Li-xx baterie opravdu likviduje je:
- vybíjení pod 3V - řeší ochranný obvod, který to nedovolí
- vybíjení velkými proudy - v notebooku většinou nehrozí
- nabíjení na větší napětí než je dovoleno
- vysoká / nízká teplota
- sám provoz baterie, výrobci většinou uvádí životnost cca 500-2000 cyklů, z mých zkušeností to je spíš ta spodní hranice

Suma sumárum, vypněte si tuhle utilitu, budete mít rychlejší start windows a v Linuxu po ní nepátrejte.
.. uhm. chytry hoch ;) $karma++

DuckD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 878
  • Open Srdcař
    • www.duckd.cz
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #7 kdy: 16 Dubna 2009, 16:59:02 »
...
nabíjením na 97% kapacity životnost baterie vůbec neprodloužíte. Navíc si nedokážu dost dobře technicky představit, jak by se to v notebooku vlastně řešilo. Tohle je jen marketingový blábol ...

No já nevim co by to byl za marketingový tah. Buď mají chybu zde, zde a zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Li-ion#Jak_prodlou.C5.BEit_.C5.BEivotnost
http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_ion_battery#Storage_temperature_and_charge
http://www.powerdesignindia.co.in/STATIC/PDF/200806/PDIOL_2008JUN16_PMNG_PORTP_TA_01.pdf?SOURCES=DOWNLOAD
nebo jsi ty baterie vymyslel doma s tvojí tetou.
« Poslední změna: 16 Dubna 2009, 17:09:18 od DuckD »
8) Lidé žijí v souborech. ===>> LINUXTERO <<=== Pravidelná dávka tvého linuxtera!

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #8 kdy: 17 Dubna 2009, 15:35:06 »
No já nevim co by to byl za marketingový tah. Buď mají chybu zde, zde a zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Li-ion#Jak_prodlou.C5.BEit_.C5.BEivotnost
http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_ion_battery#Storage_temperature_and_charge
http://www.powerdesignindia.co.in/STATIC/PDF/200806/PDIOL_2008JUN16_PMNG_PORTP_TA_01.pdf?SOURCES=DOWNLOAD
nebo jsi ty baterie vymyslel doma s tvojí tetou.
Nevím, jestli jste si linky, které jste posílal četl, ale v podstatě všechny potvrzují, co jsem napsal. Graf závislosti počtu cyklů na velikosti cílového napětí při nabíjení dle mého názoru a mých zkušeností (prošlo mi rukama několik set Li-xx článků) není změřený, ale upravený pro větší názornost, nehledě k tomu, že tohle ve svém předchozím příspěvku jasně zmiňuji:
To, čím by se opravdu trochu prodloužila životnost Li-xx baterií je nabíjení na mírně nižší napětí než je povolené maximální, tj. u baterií s max 4,1 např na 4,05V, což ale v notebooku není možné, jelikož ochranný obvod v baterii je pevně nastaven (většinou právě na šetření baterie).
Tady je spor o nabíjení nižší kapacitu, vzhledem k nabíjecí charakteristice Li-xx článků, kdy při přechodu režimu CC -> CV je dodáno 90-94% možné energie je prakticky nemožné stanovit v provozních podmínkách notebooku okamžik, kdy je dobito 97% kapacity (nehledě k tomu, že užitná kapacita se v čase mění a je dost závislá na podmínkách nabíjení, čili i kdybych připustil, že nějaká aplikace bude monitorovat dodanou kapacitu nelze bez poměrně složitých kompenzačních výpočtů stanovit momentální účinnost procesu nabíjení, tj. efektivní dodanou kapacitu s přesností lepší než 10%).
Trvám na tom, že jako nabíječka v notebooku funguje pouze ochranný obvod, což je prachobyčejný stabilizátor napětí s proudovým omezením pevně nastavený na o málo nižší napětí než je maximální dovolené plus obvod odpojení baterie při dosažení vybití na cca 3V/článek. Většinou je ještě doplněn o "monitorování napětí" - komparátor sestaveený z několika OZ, který informuje v několika krocích notebook o napětí na baterii a notebook na základě standardní nabíjecí a vybíjecí charakteristiky usuzuje na zbývající kapacitu baterie (přesnost cca 10% a to jsem ještě optimista). Z tohoto důvodu je existence této ochranné utility minimálně diskutabilní.
Marketingový tah není v bateriích, ale v tom, že IBM říká - ke svým notebookům doáváme utilitu, která se postará o prodloužení životnosti Vaší baterie, jejíž účinnost je ale v praxi neměřitelná.
Nakonec mi dovolte ještě jednu drobnou opravu - Li-xx technologii dokáže zlikvidovat jedna jediná věc a to vývin plynu uvnitř článku, který elektrody nejsou schopny absorbovat zpět, toho se dá dosáhnout opět jedinou cestou - ohřátím článku na teplotu cca 120°C (teplota uvnitř článku ne na povrchu), toho se dá dosáhnout různými metodami a dle mých zkušeností to jsou první tři, které uvádím v předchozím příspěvku. Tím končím a omlouvám se, tohle už opravdu není o Ubuntu. Ale člověk se rád vykecá, když už konečně něčemu trochu rozumí :)
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

El_Diabl0

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 157
    • gfx
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #9 kdy: 17 Dubna 2009, 15:48:46 »
Ja teda verim tady panu bateriakovi, asi tak o 3898% víc nez panu skepktikovi :-)
HP 6735s - 9.04 64bit (eyecandy) / XP Profi (performance)
&
AMD 6000+, ATI 4850, 4GB ram, 22 LCD, 1 TB space ... Windows XP Profi

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #10 kdy: 17 Dubna 2009, 19:21:25 »
mě nabíjí vždy jen na 97% ...
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

DuckD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 878
  • Open Srdcař
    • www.duckd.cz
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #11 kdy: 17 Dubna 2009, 21:50:36 »
...
Nevím, jestli jste si linky, které jste posílal četl, ale v podstatě všechny potvrzují, co jsem napsal.
...

První odkaz:
Citace
Nenechávejte zbytečně dlouho plně nabité nebo úplné vybité baterie stát.

Druhý odkaz:
Citace
It is significantly beneficial to avoid storing a lithium-ion battery at full charge. A Li-ion battery stored at 40% charge will last many times longer than one stored at 100% charge, particularly at higher temperatures.

Třetí odkaz:
Citace
Avoid charging to 100 percent capacity

Nabitá baterie v notebooku po dlouhou dobu (notebook je při chodu připojen k síti) ztrácí kapacitu více než kdyby byla úroveň nabití 50%. Pokud se pletu, prosím o překlad vět uvedených výše.
8) Lidé žijí v souborech. ===>> LINUXTERO <<=== Pravidelná dávka tvého linuxtera!

richard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #12 kdy: 18 Dubna 2009, 09:16:01 »
Stav nabití akumulátoru lze přesně stanovit pouze z vlastností elektrolytu, což u hermetrických akumulátorǔ nelze. Údaje zjištěné na svorkách akumulátoru jsou pouze informativní. Různé programy power manageru ukazují o několik procent odlišné hodnoty.

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #13 kdy: 05 Června 2009, 20:26:36 »


máte někdo nějaký vysvětlení pro ten rozdíl ve výdrži?

a na druhým ntb Acer Aspire 5315 po 7 měsících během týdne  klesla kapacita baterky  na 40% (šlapal tak 1hodina 20min a pak najednou během tejdne se výdrž snížila tak na  23minut). A to taky nějak nechápu...
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

pavolzetor

  • Host
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #14 kdy: 05 Června 2009, 21:16:47 »
Možno, že keď so zobrazil dané okno si mal iné vyťaženie systému. Na to aceri mohol jeden článok "odísť" a tým pádom sa znížila kapacita a zvýšil odpor.

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #15 kdy: 06 Června 2009, 11:24:44 »
Možno, že keď so zobrazil dané okno si mal iné vyťaženie systému. Na to aceri mohol jeden článok "odísť" a tým pádom sa znížila kapacita a zvýšil odpor.

acer sem odnesl do reklamace, kde sem říkal že si myslím že mohl odejít jen jeden článek, ale obsluha říkal že to není možný že by ta baterie nešla vůbec. Tzn. že pokud jde notebook zapnout z baterie nemám nárok na reklamaci. Přesto sem trval na tom aby ho do reklamce přijali. Tak uvidím jak to vyřeší.
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

luta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #16 kdy: 06 Června 2009, 11:29:54 »
ad 1)
tohle jsem take sledoval kdysi v Ubuntu. Podle me jde o to, ze ta hodnota ve vlastnostech baterie je aktualni, kdezto hodnota v bubline je jakasi prumerovana hodnota nejspise z vice poctu vybiti baterie. Nainstalujte si balicek powertop a hned budete vedet na cem jste. Pokud se tomu da verit  :D
ad 2)
S tim snizenim vydrze druheho NB ..ano jde o tzv wear level, ktery se muze dosti navysovat. Dela to hlavne u hernich NB, ktere berou vetsi proud, nebo pri castem nadmernem vybijeni. Ja mam treba wear level 18% tj misto kapacity 54Wh cca 44Wh tj u me nejakych 40min vydrze mene. A za to si muzu sam, protoze jsem jednou testoval chovani clanku pri vybiti k "5%" ( az blikal NB oranzove). S jednim takovym vybitim vzrostlo opotrebeni o 5%. Pak se pridalo par nechtenych vybiti a bylo to  ;D NB mam 2 roky, uz ji tak netrapim a tak mam porad stejne opotrebeni a vydrz max 3h  ;)

S tou reklamaci je to s baterkami tezke (pul rok zaruka). Ale treba Vam to uznaji no  ;)
« Poslední změna: 06 Června 2009, 11:31:58 od luta »
Compal HEL81-T5500/945GM/3GB/100GB-7200ot/archlinux64

pavolzetor

  • Host
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #17 kdy: 06 Června 2009, 15:21:14 »
ja som nemyslel, že úplne odišla ale to sa tak o nás hovorí

inač ja mám tiež Lenovo a ak je batéria nabitá na 97 % tak mi ju v Ubuntu už nenabíja a vo Viste tam to píše 98 %.

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #18 kdy: 08 Června 2009, 19:16:47 »
dnes se vrátil ACER z reklamace, dostal novou baterii :)
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

klasyc

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 470
Re: prodloužení životnosti baterie, nabíjení jen na 97%
« Odpověď #19 kdy: 11 Června 2009, 23:50:03 »
Já bych s nabíjením baterie neexperimentoval. Má u sebe dle mých zkušeností velice chytrý obvod, který si nabíjení řídí naprosto sám a doufám, že dobře. Podle mě baterii nejvíc pomůžete tak, že ji nebudete nabíjet a vybíjet zbytečně, protože ten chytrej obvod si počítá nabíjecí cykly a podle toho upravuje její životnost. Prostě když mám baterku nabitou a mám po ruce zásuvku, tak baterii vyndám z notebooku a jedu jenom přes adaptér. Občas by se taky vyplatí nechat tu baterku skoro úplně vybít, protože právě při dosažení toho limitního bodu nabití si udělá ten řídící obvod bilanci, kolik ta baterie opravdu vydržela, a podle toho upraví její aktuální kapacitu a podle toho počítá i dobu výdrže. Z toho taky plyne fakt, že repase baterie není žádná legrace, protože sice můžete vyměnit články, ale ten obvod vám je nabíjí pořád podle kapacity těch starejch... ale to už je asi offtopic, tak se omlouvám...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.