Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: problem dual-head, různá rozlišení, ATi Catalyst 9.4, Ubuntu 9.04 [vyřešeno]  (Přečteno 1910 krát)

Zneužitkovatel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
ZDAR!
Rozhodl sem si nainstalovat Ubuntu Jaunty na svůj hlavní počítač po předchozích pozitivních zkušenostech s Linuxem z garáže.
Na hlavním PC mám grafiku ATI HD4870 512MB a instaloval jsem Ubuntu 9.04 x86_32. Po prvním nabootování jsem byle velice mile překvapen komplexností Ubuntu 9.04, které se takřka okamžitě dalo plně využívat. Jediný problém znamenal ovladač grafiky a mám s ním problém i teď po dvoudenním ustavičném hledání řešení.
Ovladač jsem instaloval podle tohoto návodu http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20nesvobodných%20ovladačů%20ATI%20(fglrx).
Instalace skrze správce nesvobodných ovladačů měla své mouchy - asi setinový výkon a při zapnutí Compizu zůstavali na obrazovce "šmouhy" po animacích. Stáhl jsem tedy Catalyst 9.4 z webu AMD a nainstaloval podle metody 2 ručně, což se ukázalo jako lepší řešení. Teď už mám problém "jen" s dual-head.
K počítači mám připojený LCD monitor a skrz HDMI pak televizi, bohužel mají obě zobrazovadla různé rozlišení. Pomocí aticonfig podle návodu http://wiki.cchtml.com/index.php/Aticonfighelp jsem zinicializoval nastavení pro dual-head a obě obrazovky jsou skutečně vedle sebe tak jak mají být, jak podle obrázku v CatalystCC, tak lze i mezi nimi přejíždět kurzorem myši. Při zapnutí compizu se ale na obrazovce s větším rozlišením jakoby vymezí prostor, odpovídající menší obrazovce, kolem kterého je obraz "rozbitý". Když compiz vypnu, tak mám obraz v pořádku na obou monitorech, ale například pokyn k maximalizaci na větším monitoru znamená, že se okno roztáhne opět jen na plochu odpovídající rozlišením menšímu monitoru.
Toto jsem zkoušel dále nastavit podle aticonfig, ale například při zadávání příkazu:
Kód: [Vybrat]
sudo aticonfig --add-pairmode=1920x1200+1920x1080
mi to vyhodí hlášku

Kód: [Vybrat]
Error: pair mode is not supported when RandR 1.2 is enabled!
toto jsem zkoušel řešit několika způsoby. Vypnutí randru, zapnutí xinamery nebo rekonfigurování xorg.conf a přepnutí na ovladač radeonhd znamená černou obrazovku. Nakonec jsem narazil na následující thread http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1095604, takže to vypadá že s problémem nejsem sám, ale zatím nikdo nezná řešení, krom čekání na novější Catalyst.

Zkouším další fígle, kdybych na něco přišel, dám vědět. Kdyby měl někdo stejný problém, tak ať se s ním tady taky podělí a kdyby někoho nějaký fígl napadl, tak sem s ním. Předem dík!


« Poslední změna: 29 Dubna 2009, 03:07:45 od kiklhorn »
Vím že vím *censored*.

Zneužitkovatel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: problem dual-head, různá rozlišení, ATi Catalyst 9.4, Ubuntu 9.04
« Odpověď #1 kdy: 27 Dubna 2009, 12:19:14 »
Jinak tady je můj xorg.conf

Kód: [Vybrat]
Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
Screen         "aticonfig-Screen[0]-1" 1920 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "ServerFlags"
Option     "Xinerama" "off"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-1"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
Option     "OverlayOnCRTC2" "1"
Option      "PairModes" "1920x1200+1920x1080"
Option      "DesktopSetup" "horizontal"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-1"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:1:0:0"
Screen      1
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-1"
Device     "aticonfig-Device[0]-1"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-1"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection
Vím že vím *censored*.

Zneužitkovatel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: problem dual-head, různá rozlišení, ATi Catalyst 9.4, Ubuntu 9.04
« Odpověď #2 kdy: 27 Dubna 2009, 14:59:32 »
Takto vypadá ono rozbití obrazu, když zapnu compiz


Obraz je rozbit u spodku a zhruba pixelově odpovídá přesahu oproti kratšímu displayi. Dokonce se ono rozbití mění podle nastaveného rozlišení sekundárního displaye.
Není vidět panel a kus plochy, i okno, které tam přesunu, avšak kurzor myši je vykreslen dobře a to nemám zaplé SWCursor. Kurzor se na obrázku nachází na tlačítku "Zavřít", které, ač není vidět, funguje. Obraz je rozbitý vždy takto dole, bez ohledu na to, kde sekundární display navazuje.
Když vypnu compiz, obraz je bez artefaktů, ale maximalizování roztáhne okno na stejnou plochu, tedy dole zas onen kus schází, to lze obejít obnovením z maximalizace a ručním roztáhnutím.
Mezi obrazovkami také nemohu přesouvat okna, na obou obrazovkách je vidět horní i spodní panel, a oba fungují samostatně, tedy nejsou klonovány, ale všechna okna se mi otevírají jen na displayi 1, ikdyž je spustím z nabídky na displayi 2. Začínám z toho bejt jelínek  ???
Vím že vím *censored*.

Zneužitkovatel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: problem dual-head, různá rozlišení, ATi Catalyst 9.4, Ubuntu 9.04
« Odpověď #3 kdy: 28 Dubna 2009, 16:36:13 »
Vyřešíno!!!
Aticonfig se tloukl s xrandrem, proto je třeba zasadit xrandrovi finální! Ale jak na to? Postupoval jsem podle tohoto bug reportu https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/347758
Přeloženo do češtiny
--------------------------
jestli vám aticonfig vyhazuje

Kód: [Vybrat]
Error: *** is not supported when RandR 1.2 is enabled!
pak shoďte X-ka (ctrl+alt+F1) a v textovém režimu zadejte

Kód: [Vybrat]
sudo cp etc/ati/amdpcsdb etc/ati/amdpcsdb.bkp
tím vytvoříme zálohu, kdyby se něco *censored* a pak

Kód: [Vybrat]
sudo nano etc/ati/amdpcsdb
otevře se vám textový dokument, ve kterém mají ovladače fglrx uložené nastavení, můžete tu šikovně měnit i jiná nastavení, nás ale zajímá sekce nadepsaná "[AMDPCSROOT/SYSTEM/DDX]", pod kterou dopíšeme:

Kód: [Vybrat]
[AMDPCSROOT/SYSTEM/DDX]
...
EnableRandR12=Sfalse
...

a pak ctrl+o pro uložení změn a ctrl+x pro vrácení do příkazové řádky,
dále je nutné upravit xorg.conf, takže nejdřív zazálohujeme

Kód: [Vybrat]
sudo cp /etc/X11/xorg.conf  /etc/X11/xorg.conf.bkpPOZOR! důležité je napsat velké "X"11 v cestě k souboru

a otevřeme xorg.conf v nanu

Kód: [Vybrat]
sudo nano /etc/X11/xorg.conf
zde pod Section "Device" dopíšeme

Kód: [Vybrat]
Section "Device"
...
Option    "DesktopSetup" "horizontal"
Option    "EnableRandR12" "false"
...

opět uložíme (ctrl+o), zavřeme (ctrl+x) a restartujeme (příkaz reboot ?, já restartuju natvrdo :D )

a po opětovném naběhnutí voila... žádná hláška s randrem 1.2 a vše funguje jak má.
(Pozn.: výsledky se mohou lišit :D )

Tímto prosím admonistrátora o udělení titulku [vyřešeno] a o přepsání nadpisu na nějaký výstižnější, např na chybovou hlášku "Aticonfig Error: *** is not supported when RandR 1.2 is enabled!", bude se to pak líp hledat.
Vím že vím *censored*.

smurfik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Mamm tento probelm v ubuntu 10.10. Kde uvedeny postup nepomaha poradil by me nekdo jak to udelat?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.