Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: rozhozený xserver, 3D akcelerace  (Přečteno 2657 krát)

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
rozhozený xserver, 3D akcelerace
« kdy: 01 Května 2009, 17:59:14 »
Ahoj, mám problém, přestal mi nějak pořádně fungovat xserver a 3D akcelerace... Mám JJ a kartu od Intelu 4500 HD... Zkoušel jsem LiveCD Jaunty a tam fungovaly efekty naprosto bez problémů stejně jako dříve... Zkoušel jsem googlovat, ale návody buď nepomohly, nebo jsem jim nerozuměl... Uvažuju o reinstalu, nevíte, co všechno bych měl případně zálohovat - nerad bych přišel o programy, nechce se mi je stahovat znovu... Postačí pokud bych zálohoval jen normálně viditelné soubory v mém domovském adresáři a debbalíčky programů v  /var/cache/apt/archives? Nebo ještě něco dalšího?

výstup z glxgears:

Kód: [Vybrat]
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":20.0".
Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visual
Segmentation fault

výstup z  cat /var/log/Xorg.0.log|grep EE

Kód: [Vybrat]
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER
(EE) Failed to load /usr/lib/xorg/modules/extensions//libglx.so
(EE) Failed to load module "glx" (loader failed, 7)
(EE) module ABI major version (1) doesn't match the server's version (2)
(EE) Failed to load module "dri" (module requirement mismatch, 0)
(EE) intel(0): [dri] I830CheckDRIAvailable failed: glx not loaded

výstup z sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Kód: [Vybrat]
xserver-xorg postinst warning: overwriting possibly-customised configuration
   file; backup in /etc/X11/xorg.conf.20090501175624

tohle to mi to hlásilo i v recovery modu...


Díky moc za všechny rady, do reinstalu se mi moc nechce, sice by se asi pročistil počítač, ale ubuntu mám chvíli, tak to asi nebude tak hrozné...
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #1 kdy: 01 Května 2009, 18:53:22 »
Dej tu výstup z
Kód: [Vybrat]
ls -l /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so
dpkg -l | grep -E 'mesa|glx|intel'
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #2 kdy: 01 Května 2009, 19:22:25 »
Dej tu výstup z
Kód: [Vybrat]
ls -l /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so
dpkg -l | grep -E 'mesa|glx|intel'

Kód: [Vybrat]
janik@janik-laptop:~$ ls -l /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so
-rw-r--r-- 1 root root 520376 2009-02-12 19:43 /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so
janik@janik-laptop:~$ dpkg -l | grep -E 'mesa|glx|intel'
ii  libdrm-intel1                              2.4.9+git20090427.11b60973-0ubuntu0sarvatt                 Userspace interface to Intel-specific kernel
ii  libdrm-intel1-dbg                          2.4.9+git20090427.11b60973-0ubuntu0sarvatt                 Userspace interface to Intel-specific kernel
ii  libgl1-mesa-dev                            7.4.1~git20090428+mesa-7-4-branch.656cd707-0ubuntu0sarvatt A free implementation of the OpenGL API -- G
ii  libgl1-mesa-dri                            7.4.1~git20090428+mesa-7-4-branch.656cd707-0ubuntu0sarvatt A free implementation of the OpenGL API -- D
ii  libgl1-mesa-glx                            7.4.1~git20090428+mesa-7-4-branch.656cd707-0ubuntu0sarvatt A free implementation of the OpenGL API -- G
ii  libglitz-glx1                              0.5.6-1                                                    Glitz OpenGL library GLX backend
ii  libglu1-mesa                               7.4.1~git20090428+mesa-7-4-branch.656cd707-0ubuntu0sarvatt The OpenGL utility library (GLU)
ii  mesa-common-dev                            7.4.1~git20090428+mesa-7-4-branch.656cd707-0ubuntu0sarvatt Developer documentation for Mesa
ii  mesa-utils                                 7.4.1~git20090428+mesa-7-4-branch.656cd707-0ubuntu0sarvatt Miscellaneous Mesa GL utilities
ii  rss-glx                                    0.8.2-1ubuntu3                                             Really Slick Screensavers GLX Port
ii  whois                                      4.7.30                                                     an intelligent whois client
ii  wvdial                                     1.60.1+nmu2                                                PPP dialer with built-in intelligence
ii  xserver-xorg-video-intel                   2:2.7.99.1+git20090427.e55d9431-0ubuntu0sarvatt            X.Org X server -- Intel i8xx, i9xx display d
rc  xserver-xorg-video-intel-2.4               2:2.4.1-1ubuntu11~ppa1                                     X.Org X server -- Intel i8xx, i9xx display d
ii  xserver-xorg-video-intel-dbg               2:2.7.99.1+git20090427.e55d9431-0ubuntu0sarvatt            X.Org X server -- Intel i8xx, i9xx display d
janik@janik-laptop:~$
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #3 kdy: 01 Května 2009, 20:07:18 »
Co to máš za "sarvatt" verze těch balíčků? Např.
ii  libdrm-intel1                              2.4.9+git20090427.11b60973-0ubuntu0sarvatt                 Userspace interface to Intel-specific kernel
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #4 kdy: 01 Května 2009, 20:41:50 »
tak to netušim, ale když to dám do synapticu ukáže:

This package is built from a snapshot of DRM development code, to provide the
features necessary for testing new X.org drivers.  Do NOT expect this package
to be stable!

No podle návodu Martena, http://martenuv.blog.cz/0904/jak-na-vzdy-aktualni-jadro-a-x-server, jsem nastavil, abych měl vždy nejnovější xserver (ne jádro) , zkoušel jsem, jestli se to nespraví ale nespravilo... Tak jestli to nebude ono... mám to odinstalovat?
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #5 kdy: 01 Května 2009, 20:58:57 »
mám to odinstalovat?
No když Ti to nefunguje, tak asi jo, ale rozhodnutí je na Tobě...
Mělo by stačit zakomentovat ten řádek v sources.list
Kód: [Vybrat]
deb http://ppa.launchpad.net/xorg-edgers/ppa/ubuntu jaunty main a updatovat, nejlépe pomocí
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade ať vidíš, co se děje. Pokud to nepomůže (nechá to tam ty novější, což je možné), budeš je asi muset přeinstalovat.

Další tipy pro Intel grafiku viz
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=30918.0
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1130582

Pro srovnání u mě (dnes jsem dělal update)
Kód: [Vybrat]
$ dpkg -l | grep -E 'mesa|glx|intel'
ii  libdrm-intel1                              2.4.5-0ubuntu4                     Userspace interface to intel-specific kernel
ii  libgl1-mesa-dri                            7.4-0ubuntu3                       A free implementation of the OpenGL API -- D
ii  libgl1-mesa-glx                            7.4-0ubuntu3                       A free implementation of the OpenGL API -- G
ii  libglu1-mesa                               7.4-0ubuntu3                       The OpenGL utility library (GLU)
ii  mesa-utils                                 7.4-0ubuntu3                       Miscellaneous Mesa GL utilities
ii  xserver-xorg-video-intel                   2:2.6.3-0ubuntu9                   X.Org X server -- Intel i8xx, i9xx display d
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #6 kdy: 01 Května 2009, 21:20:54 »
no já to zkusil, při nejhorším pojedu na liveCD, což je na práci docela maso, ale...


Zakommentovat znamená vložit křížek?

Ale já si myslim, že rozhasenej je ten xserver, hodilo by se mi vědět, jak ho celej re-instalovat, nebo ho prostě dát tak, jak byl defaultně po instalaci...
problém s 3D akcelerací podle mě nastsal, co jsem se pokusil naistalovat nějakej driver nebo co pro 32 bit když mám 64 bit... Stačilo se to stáhnout, když jsem si toho všimnul, ale po restartu už prostě 3D nefachalo... a to to ani nebylo  nainstalovaný... potom jsem to zkusil nainstalovat - v návodu byla i část jak to vrátit zpět, ale to mi počítač zatrhnul - právě kvůli 32 x 64 bit...

takže vůbec nevím... napadá tě (a vás ostatní) něco?

EDIT: to nebyl dobrej nápad to odinstalovávat... Ubuntu se mnou odmítá komunikovat graficky... nevíš jak to vrátit? já si totiž s terminálem moc netykám - oblíbený příkaz whoami :D - a nevím ani jak to pořádně zadat: sudo apt-get ale nevim co přesně...
« Poslední změna: 02 Května 2009, 17:36:59 od Janik »
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #7 kdy: 02 Května 2009, 21:22:23 »
- a nevím ani jak to pořádně zadat: sudo apt-get ale nevim co přesně...
1)
Kód: [Vybrat]
man apt-get2) když to chcete trochu graficky
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install aptitude
sudo aptitude
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #8 kdy: 02 Května 2009, 21:32:10 »
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install xserver-xorg-video-intel
Místo toho xserver-xorg-video-intel si zadej ten balík, který si odinstaloval.

Zakomentovat znamená vložit křížek před, třeba takto:
Kód: [Vybrat]
# deb http://ppa.launchpad.net/xorg-edgers/ppa/ubuntu jaunty main
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #9 kdy: 02 Května 2009, 23:18:53 »
no děkuju za pomoc...  aptitude je sice fajn, leč já netuším, co tam... já jsem ty balíky pouze odstranil, nikoliv úplně odstranil, což by snad mělo znamenat, že tam (na HDD) měly někde být, připravené k istalaci... Krom toho nevím jak se připojit přes terminál k Wifi síti, jsem zvyklý na GNOME....

také přesně si nejsem jistý, které balíky to byly, jen vím, že poté co jsem synapticu zadal hledat

This package is built from a snapshot of DRM development code, to provide the
features necessary for testing new X.org drivers.  Do NOT expect this package
to be stable!

ale přišel jsem, že musely začínat na "libdrm", tak je zkusím všechny nainstalovat...

Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #10 kdy: 02 Května 2009, 23:35:35 »
Pokud tam (HDD, konkrétně ve /var/cache/apt/archives) ten balík je, apt-get ho ani nestahuje, a rovnou ho instaluje, takže teoreticky nemusíš být připojený.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #11 kdy: 03 Května 2009, 17:48:11 »
A není tam nějaká možnost, jak zjistit, které balíky jsou stáhlé, ale nenainstalované?
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #12 kdy: 03 Května 2009, 19:18:58 »
Nevím, jestli na to existuje jeden příkaz, napadá mě třeba
Kód: [Vybrat]
dpkg -l | grep -v '^ii'
Nebo přímo v tom adresáři takto
Kód: [Vybrat]
ls -l /var/cache/apt/archives/*intel*(pokud hledám balíky obsahující slovo 'intel' - možno tam dát jakékoliv jiné slovo : )
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

airboy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #13 kdy: 03 Května 2009, 20:25:12 »
Ja mám tiež ten istý problém. Grafika intel X4500HD, 64 bit Ubuntu jaunty. Systém má strašne dlhú odozvu, objavujú sa chyby v obraze, celé je to poprehadzované. Dokáže niekto spísať návod krok za krokom čo s tým pre začiatočníka? Diky...

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #14 kdy: 03 Května 2009, 20:42:21 »
Ja mám tiež ten istý problém. Grafika intel X4500HD, 64 bit Ubuntu jaunty. Systém má strašne dlhú odozvu, objavujú sa chyby v obraze, celé je to poprehadzované. Dokáže niekto spísať návod krok za krokom čo s tým pre začiatočníka? Diky...
Troufám si tvrdit, že to nebude "ten istý problém", ale zkus tu dát výpis z níže uvedených příkazů (pokud možno do "kódu") a příp. screenshot té "poprehadzované" obrazovky, ať víme, co to konkrétně znamená.
Kód: [Vybrat]
cat /etc/X11/xorg.conf
cat /var/log/Xorg.0.log

Jinak vcelku podrobný návod najdeš zde, bohužel pouze anglicky: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1130582
 
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #15 kdy: 03 Května 2009, 20:47:24 »
Nevím, jestli na to existuje jeden příkaz, napadá mě třeba
Kód: [Vybrat]
dpkg -l | grep -v '^ii'
Nebo přímo v tom adresáři takto
Kód: [Vybrat]
ls -l /var/cache/apt/archives/*intel*(pokud hledám balíky obsahující slovo 'intel' - možno tam dát jakékoliv jiné slovo : )

děkuju, mrknu se na to, pal dám vědět.
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

airboy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #16 kdy: 03 Května 2009, 20:50:18 »
mne pomohol tento návod http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1136738&highlight=intel+X4500HD
Celkovo blblo prostredie. Napr. Firefox miesto webstranky zobrazoval plochu, akurat posunutu o kus na stranu. alebo rozmazanu plochu, nieco na sposob šumu v digitalnom obraze. Totem nereagoval. Prehraval sice filmy aj hudbu, ale medzi jednotlivymi skladbami bola dlha odmlka. Isiel bez vizualizacie, chybali v nom vsetky tlacitka, lista s menu, atd... System reagoval celkovo pomaly. Mne pomohol navod vyssie, teraz mi to fachci uplne v pohode.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #17 kdy: 03 Května 2009, 21:01:54 »
mne pomohol tento návod http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1136738&highlight=intel+X4500HD
Celkovo blblo prostredie. Napr. Firefox miesto webstranky zobrazoval plochu, akurat posunutu o kus na stranu. alebo rozmazanu plochu, nieco na sposob šumu v digitalnom obraze. Totem nereagoval. Prehraval sice filmy aj hudbu, ale medzi jednotlivymi skladbami bola dlha odmlka. Isiel bez vizualizacie, chybali v nom vsetky tlacitka, lista s menu, atd... System reagoval celkovo pomaly. Mne pomohol navod vyssie, teraz mi to fachci uplne v pohode.
Díky z odkaz, to vypadá taky dobře.

Jenom pozor, podle návodu máš asi aktivovanou akceleraci uxa, kdyby Ti systém občas mrznul, tak ten řádek z xorg.conf vyhoď. Mně to blblo, hlavně při spolupráci s compizem, ale mám jinou kartu Intel.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #18 kdy: 03 Května 2009, 21:17:23 »
Ja mám tiež ten istý problém. Grafika intel X4500HD, 64 bit Ubuntu jaunty. Systém má strašne dlhú odozvu, objavujú sa chyby v obraze, celé je to poprehadzované. Dokáže niekto spísať návod krok za krokom čo s tým pre začiatočníka? Diky...
Troufám si tvrdit, že to nebude "ten istý problém", ale zkus tu dát výpis z níže uvedených příkazů (pokud možno do "kódu") a příp. screenshot té "poprehadzované" obrazovky, ať víme, co to konkrétně znamená.
Kód: [Vybrat]
cat /etc/X11/xorg.conf
cat /var/log/Xorg.0.log

Jinak vcelku podrobný návod najdeš zde, bohužel pouze anglicky: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1130582
 

jenže já si rozhasil xserver... to není to samé... a pak jsem odinstaloval balíky, které se mi alespoň trochu staraly o grafiku...
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #19 kdy: 04 Května 2009, 16:50:33 »
tak... Povedlo se mi, nějakým záhadným, neznámým způsobem rozchodit grafické zobrazování... Asi byl úplněk a já hodinu poskakoval o půlnoci kolem notebooku... :D No zkrátka jsem něco zkusil a vyšlo to... Jinak ale problémy trvají, compiz ani 3D akcelerace se se mnou nekamarádí...  Potřeboval bych nějakou radu, jak dostat všechno nastavení grafiky na default po upgradu na 9.04 To mi to fungovalo... Sice pomalu, ale přeci... Teď si chci zapnout film a během 5 minut spadne...
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: rozhozený xserver, 3D akcelerace
« Odpověď #20 kdy: 08 Května 2009, 22:23:18 »
zase... tak mi ubuntu zase přestalo fungovat...

zprvu se po načtení neukazovalo nic, když jsem v záchraném modu odinstaloval a nainstaloval balík gdm, tak se mi alespoň ukázal terminál....

není nějaký super-příkaz na reinstall ovladačů grafické karty na defaultní po instalaci? Začínám z toho mírně šílet, fungovat na liveCD není nic moc...
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.