Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Mount ext4 [vyřešeno]  (Přečteno 2596 krát)

corey_cavalera

  • Host
Mount ext4 [vyřešeno]
« kdy: 02 Května 2009, 12:45:21 »
Dobry den.
Mam problemy se zapisovanim na ext4, jsem na live CD s ubuntu 9.04 a pri namountovani ztracim prava na tento disk, cili muzu jen cist. Uz s tim bojuju pul dne a nejak to nemuzu rozlousknout. Zkousel jsem mountovat nejak takto
Kód: [Vybrat]
sudo mount -o defaults,uid=999_ubuntu /dev/sda2 /media/dataasi delam chybu v zapisu uid, ale se zavorkama to byt nesmi. Kdyz oddil naformatuju na ntfs, tak se zapisem neni problem. Mozna se to tu uz resilo, ale tenhle zapis s uid nemuzu najit, nekde jsem videl uid=0, tak jsem napsal pouze to cislo, ale to nepomohlo. Jo, kdyz provedu ten prikaz, vzhodi mi to:
Kód: [Vybrat]
wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda2,
       missing codepage or helper program, or other error
       In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail  or so
Diky za pomoc, nejsem sice uplny zacatecnik, ale moc toho neumim.
« Poslední změna: 04 Května 2009, 02:13:58 od kiklhorn »

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: Mount ext4
« Odpověď #1 kdy: 02 Května 2009, 13:45:46 »
uid je blbě ne?
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Mount ext4
« Odpověď #2 kdy: 03 Května 2009, 13:03:34 »
uid ti nebude u ext4 fungovat, to ma smysl jen pri nastavovani "virtualnich" prav u filesystemu, ktere unixova prava nepodporuji.

corey_cavalera

  • Host
Re: Mount ext4
« Odpověď #3 kdy: 03 Května 2009, 14:02:42 »
Dekuji, aspon to nebudu zkouset pomoci UID, nemate nekdo radu jak na to? Muzu ho pripojit, ale nevim s jakyma vlastnostma (-o ) abych měl na disk právo. Pokud ho připojím jednoduše třeba sudo mount /dev/sda2 /media/data tak nemám na něj práva a jde na něj zapisovat pouze s právy roota, čili např. sudo cp /home/user/file.txt /media/data atd. Nevite jak by se dalo zapsat do fstab aby se disk pripojoval s pravy roota? Nejakou dobu uz jedu pouze na Linuxu, ale mel jsem porad pozustatek z oken, ntfs oddil protoze jsem na nem mel data. Ted jsem se odhodlal a data zalohoval, naformatoval oddil na ext4. Jenomze.. pokud na to v brzke dobe neprijdu, budu muset zustat na ntfs, coz by bylo zbytecne :-(

corey_cavalera

  • Host
Re: Mount ext4
« Odpověď #4 kdy: 03 Května 2009, 14:45:07 »
Tak jsem se dostal trošku dál, práva byly nastaveny pro ostatní pouze na spouštění, tak jsem zkusil změnit /media/data na rwx čili čtení, zapisování i spouštění, jenomže to změní práva jen na danou složku, není příkaz pro změnu práv pro složku a podadresáře? Tím by byl problém asi vyřešen..

corey_cavalera

  • Host
Re: Mount ext4
« Odpověď #5 kdy: 03 Května 2009, 15:09:24 »
Takže jsem to nejspíš dohnal ke své spokojenosti, alespoň zatím, uvidíme jestli práva neztratím, změnil jsem práva na /media/data, což je můj připojený oddíl pomocí příkazu
 
Kód: [Vybrat]
sudo chmod a=rwx /media/data
takže můžu do složky zapisovat a na následně zapsaná data práva už mám, protože jsem jejich vlastníkem, alespoň tak to chápu. Takže jsem se zase něčemu přiučil, nevím jestli jsem to udělal nejjednodušeji a správně, ale funguje to. LINUXU zdar :-)

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re: Mount ext4
« Odpověď #6 kdy: 03 Května 2009, 16:09:34 »
Tady je krásný příklad jak funguje "pomož si sám" :)
Snad se to někomu také bude hodit :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.