Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: /home nebo /media/něcojiného  (Přečteno 3624 krát)

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
/home nebo /media/něcojiného
« kdy: 23 Května 2009, 10:12:50 »
Zdravím,
zajímají mě vaše názory na to, zda je lepší "datový oddíl" připojit rovnou jako /home nebo ho připojit přes /media/cosi a /home na něj nasměrovat symlinkem?
Jde mi hlavně o to, aby při případné reinstalaci systému (neboť jeden nikdy neví) nedošlo k nějaké ztrátě dat.
Jedná se o instalaci na notebooku pro kamaráda, který ho pak si bude "prostě jenom brouzdat po internetu, koukat na filmy a tak".

premet

  • Host
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #1 kdy: 23 Května 2009, 10:18:05 »
Když ho nedáš při nové instalaci formátovat tak se ti s ním nic nestane ať bude kdekoliv.

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #2 kdy: 23 Května 2009, 12:34:36 »
Když ho nedáš při nové instalaci formátovat tak se ti s ním nic nestane ať bude kdekoliv.

Hmm. No, já měl za to, že oddělování systému od dat se dělá hlavně proto, aby zůstala data zachována i v případě, že se bude muset systém nainstalovat z gruntu znova, třeba i s formátováním disku. Když budu předpokládat, že se nic nestane, mohu to klidně všechno nechat v jedno oddíle, že ano.
Jde mi o to, zda je (podle vašeho názoru, milí ubunťáci) v případě nové instalace systému lepší (účelnější, ...) připojit datový oddíl rovnou jako /home a nechat instalátor, ať si v něm přebere, co potřebuje nebo nechat instalátor, ať si udělá nový /home sám a teprve po instalaci nastavit link na původní adresář a podle potřeby překopírovat "nové" soubory.

crowack

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
  • Poor willage boy
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #3 kdy: 23 Května 2009, 12:44:43 »
Tak jestli jsem to správně pochopil, tak by ti stačilo při instalaci udělat dva oddíly, jeden systémový připojit na / a druhý na uživatelská data připojit na /home. Takhle to řeším já, následně do /media si napřipojuju přes fstab windowsovský partice a nemám problém...pokud přijde na přeinstalaci, nechám zformátovat jenom oddíl co je na / a maximálně (pokud jde o hodně odlišný distro) pro jistotu povymazávám konfiguráky z /home.
OpenSUSE13.1 KDE ... Join the dark side, we have kookies :)

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #4 kdy: 23 Května 2009, 13:02:38 »
Jasně. Ty oddíly budou dva tak jako tak. Osobně si myslím, že pokud instalátor (jiné distro než Ubuntu v daném případě zatím nehrozí) narazí na existující /home, tak by si s ním měl bez ztráty kytičky poradit. Ta varianta "/home přes symlink" sice garantuje, že se s těmi daty během instalace zaručeně nic nestane (protože o nich instalátor nebude ani vědět, když ten disk nepřipojím), ale zase je pak (po obnovení linku) potřeba dát do pořádku konfiguráky.
Zajímalo by mě, jestli to takhle s tím linkem vůbec někdo dělá.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #5 kdy: 23 Května 2009, 13:08:09 »
Přes simlink jsem nikdy /home nepřipojoval, takže nulová zkušenost. Osobně mě to ale připadá zbytečný, když si to při instalaci připojím přímo (partition jako partition). Vždy jsem si při nové instalaci pouze pohlídal oddíl s původním /home, připojil jako /home a zkontroloval, že ho nebudu formátovat. Vždy bez jakýchkoliv problémů.

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #6 kdy: 23 Května 2009, 13:15:47 »
Vždy jsem si při nové instalaci pouze pohlídal oddíl s původním /home, připojil jako /home a zkontroloval, že ho nebudu formátovat. Vždy bez jakýchkoliv problémů.
Tak to je dobrá zpráva. Dík.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #7 kdy: 23 Května 2009, 13:19:24 »
Vždy jsem si při nové instalaci pouze pohlídal oddíl s původním /home, připojil jako /home a zkontroloval, že ho nebudu formátovat. Vždy bez jakýchkoliv problémů.
Tak to je dobrá zpráva. Dík.
/home jsem takto připojoval od verze ubu 6.10 do 8.10 (nebylo kam zálohovat), až nyní jsem si naformátoval komplet disk na ext4 (zazálohoval Home na ext. disk), tak jsem vytvořil nový.

pivik

  • Host
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #8 kdy: 23 Května 2009, 15:34:58 »
Nedávno jsem řešil podobný dilema. Nejdříve jsem vytvořil veliký oddíl /home a tam jsem měl všechna data. Po pár dnech se mi tohle řešení přestalo líbit. A to proto, že jseou důležitá data smíchaná se skrytými konfiguráky atd. Vcelku by to asi ničemu nevadilo, ale já mám rád pořádek. Takže jsem /home zmenšil na 10GB a na zbytku disku jsem vytvořil další oddíl etx3 na který jsem přesunul veškerá data a ten jsem připojil do /media/data. Je to podle mně lepší řešení.

crowack

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
  • Poor willage boy
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #9 kdy: 23 Května 2009, 16:55:03 »
Nedávno jsem řešil podobný dilema. Nejdříve jsem vytvořil veliký oddíl /home a tam jsem měl všechna data. Po pár dnech se mi tohle řešení přestalo líbit. A to proto, že jseou důležitá data smíchaná se skrytými konfiguráky atd. Vcelku by to asi ničemu nevadilo, ale já mám rád pořádek. Takže jsem /home zmenšil na 10GB a na zbytku disku jsem vytvořil další oddíl etx3 na který jsem přesunul veškerá data a ten jsem připojil do /media/data. Je to podle mně lepší řešení.
nemyslím si, že by ta data byla nějakým způsobem smíchaná, pokud se chci všech konfiguráků zbavit, stačí mi
Kód: [Vybrat]
sudo rm -r .* což odstraní veškeré skryté soubory a složky a mám jen "svoje" data...
OpenSUSE13.1 KDE ... Join the dark side, we have kookies :)

pivik

  • Host
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #10 kdy: 23 Května 2009, 19:03:13 »
Máš pravdu, ale jak říkám... mám rád pořádek... :D

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #11 kdy: 23 Května 2009, 19:14:09 »
Taky jsem chtěl svoje data vidět pohromadě v jednom adresáři. Proto to vše mám připojeno v /media:

/media/windows - systémový oddíl s WinXP
/media/data - datový oddíl s daty
/media/multimedia - datový oddíl s multimédii (fotky, videa, audia...)
/media/home - datový oddíl s konfiguračními soubory pro linux
/media/cd - připojená mechanika CR-RW
/media/dvd - připojená mechanika DVD-RW
/media/disketa - připojená disketová mechanika
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

pivik

  • Host
Re: /home nebo /media/něcojiného
« Odpověď #12 kdy: 23 Května 2009, 19:27:02 »
Jan Skořepa: přesně tak.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.