Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu GNU/Linux - návrhy správných formulací [vyřešeno]  (Přečteno 21032 krát)

Martin Bajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • http://fict10n.net/
Ahoj, na adrese https://launchpad.net/distros/ubuntu/+bug/62443 jsem reportoval chyby v terminologii a formulacích, které Ubuntu pravidelně opakuje již od prvopočátku existence distribuce.

Toto je jediná věc, která mi na Ubuntu vadí.
Bylo by fajn, kdyby se někdo připojil, přotože vývojář, která reportovanou chybu četl, ji označil jako "This is not a bug in Ubuntu."

Díky.
« Poslední změna: 20 Října 2007, 02:30:19 od Anna Taliánová »

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #1 kdy: 27 Září 2006, 16:52:25 »
Podpořil jsem.

zigi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 389
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #2 kdy: 27 Září 2006, 20:13:57 »
presne tak, hura do nich
..:: be free - use kubuntu ::..

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #3 kdy: 27 Září 2006, 21:57:50 »
pokud chcete opravit par vet v ubuntu, tak prosim. pokud chcete ale dosahnout toho, aby se vsude, kde se vyskytuje "linux", vyskytovalo "gnu/linux", tak dost silne nesouhlasim. jsem velkym zastancem linuxu a floss, ale tohle je extremismus, kterej nikomu neprospeje. zasadni je totiz otazka - chcete dostat linux mezi lidi? pokud ne, ok, nemam argument. pokud ale ano, tak je gnu/linux zrudnost. pokud chcete neco dostat do povedomi, aby to bylo znamy, potrebujete jednoduche a dobre pamatovatelne jmeno. linux takove jmeno je. gnu/linux, navic jeste s lomitkem (!!!), takove jmeno opravdu neni. pokud nebudete lidi presvedcovat o vyhodach linuxu, ale o vyhodach gnu/linuxu, tak vam utecou. nejake silene krypticke akronymy si fakt pamatovat nebudou a ani nechteji. linux je zvucny a jednoduche jmeno, majici slusny potencial. gnu/linux je jeho zabijak. osobne jsou mi celkem ukradene spory mezi torvaldsem a stallmanem o spravnost oznaceni, to co ma sanci na uspech je pouze a jedine "linux". at uz to nepravem zahrnuje i software ktery s tim nesouvisi, nebo ne.
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #4 kdy: 27 Září 2006, 22:28:42 »
Citace: Ripper
pokud chcete opravit par vet v ubuntu, tak prosim. pokud chcete ale dosahnout toho, aby se vsude, kde se vyskytuje "linux", vyskytovalo "gnu/linux", tak dost silne nesouhlasim. jsem velkym zastancem linuxu a floss, ale tohle je extremismus, kterej nikomu neprospeje. zasadni je totiz otazka - chcete dostat linux mezi lidi? pokud ne, ok, nemam argument. pokud ale ano, tak je gnu/linux zrudnost. pokud chcete neco dostat do povedomi, aby to bylo znamy, potrebujete jednoduche a dobre pamatovatelne jmeno. linux takove jmeno je. gnu/linux, navic jeste s lomitkem (!!!), takove jmeno opravdu neni. pokud nebudete lidi presvedcovat o vyhodach linuxu, ale o vyhodach gnu/linuxu, tak vam utecou. nejake silene krypticke akronymy si fakt pamatovat nebudou a ani nechteji. linux je zvucny a jednoduche jmeno, majici slusny potencial. gnu/linux je jeho zabijak. osobne jsou mi celkem ukradene spory mezi torvaldsem a stallmanem o spravnost oznaceni, to co ma sanci na uspech je pouze a jedine "linux". at uz to nepravem zahrnuje i software ktery s tim nesouvisi, nebo ne.
Souhlas, proto nepodporim...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Martin Bajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • http://fict10n.net/
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #5 kdy: 27 Září 2006, 22:45:39 »
To je právě otázka, co má šanci na úspěch. Podle mě GNU/Linux.
Mrkni se na tento FAQ, jsou tam odpovědi na tvoje otázky. http://www.gnu.org/gnu/gnu-linux-faq.html

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #6 kdy: 27 Září 2006, 23:27:00 »
Citace: Ripper
pokud chcete opravit par vet v ubuntu, tak prosim. pokud chcete ale dosahnout toho, aby se vsude, kde se vyskytuje "linux", vyskytovalo "gnu/linux", tak dost silne nesouhlasim. jsem velkym zastancem linuxu a floss, ale tohle je extremismus, kterej nikomu neprospeje. zasadni je totiz otazka - chcete dostat linux mezi lidi? pokud ne, ok, nemam argument. pokud ale ano, tak je gnu/linux zrudnost. pokud chcete neco dostat do povedomi, aby to bylo znamy, potrebujete jednoduche a dobre pamatovatelne jmeno. linux takove jmeno je. gnu/linux, navic jeste s lomitkem (!!!), takove jmeno opravdu neni. pokud nebudete lidi presvedcovat o vyhodach linuxu, ale o vyhodach gnu/linuxu, tak vam utecou. nejake silene krypticke akronymy si fakt pamatovat nebudou a ani nechteji. linux je zvucny a jednoduche jmeno, majici slusny potencial. gnu/linux je jeho zabijak. osobne jsou mi celkem ukradene spory mezi torvaldsem a stallmanem o spravnost oznaceni, to co ma sanci na uspech je pouze a jedine "linux". at uz to nepravem zahrnuje i software ktery s tim nesouvisi, nebo ne.
Kdyz jsme u jednoduchosti tak mas pravdu gnu/linux je slozite a melo by se to jmenovat, tak jak je spravne, dobre to zni, souvisi jasne s myslenkou a duvodem a to ne linux, ale prave "GNU".  Ze se tomu hovorove, ciste omylem, rika po jedne casti, ktera byla vytvorena v dobe, kdy ostatni casti jiz existovali a samozrejme s pomoci nastroju projektu GNU jakym je treba gcc, neni duvod nepouzivat  spravny nazev ktery je "GNU" a nekdy je mozne pouzit oznaceni gnu/linux, aby bylo jasne, ze nepouzivam treba gnu/hurd.

 

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #7 kdy: 28 Září 2006, 02:02:32 »
IMHO resite "nabozenstvi" = uplny zbytecnosti.
Ripper ma pravdu "Linux" je proste zazita *znacka*. Jednoducha, dobre zapamatovatelna, obecne velmi dobre znama. Chytry manager by si takove znacky vazil, tezil z ni a budoval na ni. Nabozensky zaslepenec by se ji naopak snazil rozbit v zajmu nejake "vyssi pravdy"...

Tomáš "Piškot" Petera

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 839
    • http://www.spolnet.cz
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #8 kdy: 28 Září 2006, 02:14:06 »
Souhlas nic se nemá přehánět ...
Už to funguje ... tedy než se rozhodnu to zase poladit.

Martin Bajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • http://fict10n.net/
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #9 kdy: 28 Září 2006, 08:47:50 »
Díky této "úplné zbytečnosti" dnes můžeš používat Ubuntu.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #10 kdy: 28 Září 2006, 09:41:24 »
Citace: fict10n
Díky této "úplné zbytečnosti" dnes můžeš používat Ubuntu.
Nikdo GNU nezpochybnuje! Jen stale opakovani GNU/Linux je trochu divne. Kdyz se bavis s kolegou o Linuxu, urcite nerikas to GNU. Staci to vysvetlit jednou, a je dostano vsem narokum.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #11 kdy: 28 Září 2006, 10:21:41 »
Oznámení o chybě bylo znovu nastaveno jako odmítnuté s odůvodněním, že těmto a podobným formulacím byla věnována velká pozornost.

Tomáš "Piškot" Petera

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 839
    • http://www.spolnet.cz
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #12 kdy: 28 Září 2006, 10:24:39 »
Linux už je dost zažitý termín, když někdo příjde bude chtít LINUX a GNU/LINUX ho odradí, protože lidé nesnáší komplikace.
Už to funguje ... tedy než se rozhodnu to zase poladit.

Martin Bajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • http://fict10n.net/
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #13 kdy: 28 Září 2006, 10:55:39 »
Mluvím o GNU, ať už se bavím z kýmkoliv. Když se mě někdo zeptá co používám, tak řeknu "GNU/Linux", popř. jen "GNU", distribuce Ubuntu (na desktopu) a Debian (na serveru). Pak následuje otázka "a co Linux"? V klidu vysvetlím, že GNU je operační systém a Linux je jedna velice důležitá část.

Fakt mě nebaví odpovídat na otázky typu:
 "jaké fonty používáš v Linuxu?" -> žádné, v GNOME pouzivam DejaVu
 "Jaké používáš Linuxy? -> zadne Windowsy
A nemám chuť vysvětlovat zmatek, který vzniká tím, že se stejné jméno používá pro dvě různé věci. To jsou, ale všechno nepodstatně detaily.

 Podívej se jak to momentalne s Linuxem (jadrem) vypada. Vetsina vyznamnych vyvojaru Linuxu je proti prijetí GNU GPL verze 3. Linux Torvalds veřejně propaguje používání nesvobodného, proprietárního software a klidně je ochoten do jádra pustit DRM. Linux často mluví o "dělání lepšího software". Lepšího pro koho??! Ve skutečnosti jde o filozofii svobodného software. Linus si sám vybral GNU GPL pro licencování Linuxu, protoze to pro něj a pro rozvoj jádro bylo přínosné. Dnes je mu to na obtíž.

 Je neuvěřitelný zázrak, že tu dnes máme diky spolupráci komunity úžasný a především svobodný systém a aplikace, které jsou lepší něž produkty korporací, které vladnou milardami dolarů, manipulují veřejné mínění, podplácejí celé vlády atd. Přesně tyhle firmy se mezi nás snaží zanést rozkol. Kolik procent uživatelů Ubuntu si toto uvědomuje ?

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #14 kdy: 28 Září 2006, 11:31:47 »
HEWLETT PACKARD by sa asi ohradil, keby bol uvadzany ako PACKARD, preto sa mi zda spravnejsie GNU/Linux, GNU-Linux a pod. U uzivatelov s tym nevidim ziadny problem, ti co v tom maju hokej teraz, budu mat v tom hokej stale.

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #15 kdy: 28 Září 2006, 12:10:58 »
Citace: Petr Tomeš
Oznámení o chybě bylo znovu nastaveno jako odmítnuté s odůvodněním, že těmto a podobným formulacím byla věnována velká pozornost.
Naprosto souhlasím, moc dobře vědí proč to tak uvedli do života. Já tomu rozumím.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #16 kdy: 28 Září 2006, 13:07:25 »
Citace: fict10n
Díky této "úplné zbytečnosti" dnes můžeš používat Ubuntu.
Tady zas nekdo necte pozorne, nebo spis ani cist/porozumet nechce. Preji hodne uspechu ve tve krizove vyprave :)

Navrhuji, aby kazdy misto reseni blbin stravil cas uzitecneji, treba napsanim clanku na Wiki :)

zigi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 389
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #17 kdy: 28 Září 2006, 14:15:33 »
blbina to neni .. pokud se vsude bude uvadet jen oznaceni linux, tak novi uzivatele za chvilku nebudou vubec vedet, co to vlastne GNU bylo a je .. samozrejme, v bezne mluve i ja pouzivam oznaceni jen linux, ale s vedomim, ze vim o co jde .. proto se priklanim, ze v officialnich oznacenich, frazich atd. by to melo byt pouzivano spravne, tedy GNU/Linux .. nebo-li, jak bylo uvedeno na plakatu InstallFestu 2004:

Citace
Byt IN je nuda, budte GNU!
jinak s fict10n ohledne GPL v3 vs. kernel developers uplne nesouhlasim, na kazde strane je trochu pravdy
..:: be free - use kubuntu ::..

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #18 kdy: 28 Září 2006, 18:32:35 »
fict10n:

Nevim jak ty, ale ja pouzivam GNU/Linux i Linux.
Jestlize dodavas slovicko GNU, tvrdis, ze mas absolutne free distribuci. Pokud ano, jiste nepouzivas proprietalni ovladace napr. ke grafice a jinym zarizenim.
Pak s tebou souhlasim, oznacuj si to jak chces. Ja mam spis Linux s proprietalnima funkcema(mp3).

Autu tez nerikam petidverovy sedan Skoda Octavia TDi 1.9l. Proste reknu auto a kdyz se nekdo zepta, co to je, pak to rozvedu.

HAWK...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Martin Bajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • http://fict10n.net/
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #19 kdy: 28 Září 2006, 18:43:34 »
Citace: zigi
blbina to neni .. pokud se vsude bude uvadet jen oznaceni linux, tak novi uzivatele za chvilku nebudou vubec vedet, co to vlastne GNU bylo a je .. samozrejme, v bezne mluve i ja pouzivam oznaceni jen linux, ale s vedomim, ze vim o co jde .. proto se priklanim, ze v officialnich oznacenich, frazich atd. by to melo byt pouzivano spravne, tedy GNU/Linux .. nebo-li, jak bylo uvedeno na plakatu InstallFestu 2004:

Citace
Byt IN je nuda, budte GNU!
jinak s fict10n ohledne GPL v3 vs. kernel developers uplne nesouhlasim, na kazde strane je trochu pravdy
Četl jsem mj. tyto články:
1. Why Torvalds is sitting out the GPLv3 process, http://www.linux.com/article.pl?sid=06/09/25/2311215
2. GPLv3 Position Statement (vyjádření některých jaderných vývojářů), http://www.ussg.iu.edu/hypermail/linux/kernel/0609.2/1923.html


ad1/
 Linus Torwald mluví bez faktických argumentů. "GLPv3 neni ďábel", "GPLv3 se pouze nepostaví vedle již existujících licencí jako je GPLv2". Pak si stěžuje a dělá uraženého, že nebyl přizván k procesu formulování znění 1. návrhu GPLv3, pouze návrh mohl komentovat jako všichni ostatní. Na jednání komise ustavené pro GPLv3 se nedostavil(ví), protože "necítil, že to stojí za to." Déle si stěžuje, že návrh nemohl komentovat dříve než byl zveřejněn (bylo mu Ebenem Moglenem řečeno, že může komentovat až hotový návrh). Nakonec je tam věta, kteráou nedokážu přeložit/nechápu ji.
 V dalším odstavci Linus mlží. Říká, že "pravděpodobně odmítne zůčastnit se (asi další diskuse), protože nemá rád komise a setkání" a že raději věci řeší pres email. Pak Linus naznačuje, že komise ustavené FSF "byly nastaveny tak, aby byly ještě zákeřnější než někdy jsou". A že "nejsou otevřené". (pozn. FSF od počátku jasně říká, že je otevřena diskusi, ale že nakonec sama rozhodne o výsledném znění. Důvod je vysvětlen zde: http://fsfeurope.org/projects/gplv3/barcelona-rms-transcript.en.html)
 Mlžení pokračuje v následujícím odstavci a přechází ve lhaní, když Linus říká: "GPLv2 umožňuje setkávání lidí z open source a free software v dokonalé harmonii". Kdežto "GPLv3 je výslovně navržená tak, aby takové setkávání neumožňovala". Dále se Linus snaží podsunout myšlenku, že autoři licence GPLv3 chtějí "unést" (pozn. asi jako Al-Kajda letadla?) programový kód projektů licencovaných pod licencí "Apache".
 Nakonec přidává FUD: "Na GPLv3 toho není tak moc špatného, ale co vytváří GPLv2 tak skvělou". "Pokud dáváte GPLv3 přednost, pokračujte a používejte ji, není to jako zabíjet a jíst malé děti k snídani". Nakonec dodává, že GPLv3 nijak nevyčnívá nad ostatní licence, "snad kromě drobností v požadavcích".

shrnuji:
 Linus Torvald neuvedl jediný faktický důvod proč je pro něj GPLv3 nepřijatelná. Dělá FUD; mlží, pomlouvá, straší, lže. Při vší úctě k jeho práci, takto se chová *censored*. Domnívám se, že Linusovi vadí především to, že GPLv3 neumožňuje do jádra přidat DRM. Proč mu to vadí je jasnější ze stanoviska vývojářů, viz níže. Rozdíl mezi GPLv2 a GPLv3 je totiž právě ve věcech jako jsou DRM a Tivoization. GPLv3 je pouze "drobný" upgrade GPLv2, který odstraňuje nedostatky resp. snaží se zamezit novým způsobům jak obcházet GPLv2, která byla vydána již v roce 1991. Nedochází ke změně smyslu původní licence.


ad2/
sekce 2
 Vývojáři open source si stěžují na velké množství open source licencí. :-)

sekce 3 Linux and Freedom
 (pozn. není jasné zda je myšlen Linux jako jádro, nebo 'Linux' jako operační systém ?, pravděpodobně jádro. Toto je přesně jeden z důvodů proč jsem reportoval bug https://launchpad.net/distros/ubuntu/+bug/62443)
 překládám tak jak tomu rozumím:
 Definuje se svoboda jednotlivců (jsou zde výslovně jmenování vývojáři (jádra? :-O) , korporace a komerční zájmy) "s rozdílnými a někdy až konkurenčními zájmy" spolupracovat a těšit se ze vzájemné prospěšnosti / synergie jejich nezávislého konání. A říká se zde, že nechtějí žádné změny do GPL, ktré by tuto "základní vývojářskou synergii" ohrozilo.

sekce 5.1 DRM ustanovení
 volně přeloženo:
 Užití DMR medálními firmami, při jejich pokusu ovládat obsah v uživatelem vlasněném zařízení, považujeme za hluboce narušující (myšleno asi svobodu 0 z definice SS). Naše víra v 'základní svobody' ze sekce 3 nám zakazuje akceptovat licence, které obsahují omezení těchto 'základních svobod' ze sekce 3.

sekce 5.2 Dodatečné omezující ustanovení
 Opet si jaderní open spource vývojáři pobrečeli nad velkým množstvím open source licencí. V další větě místo aby otevřeně řekli a mluvili za sebe, že se jim GPLv3 nehodí do krámu, tak začínají strašit, že GPLv3 bude "noční můra pro naše distribuce, pro vypořádání se s nekompatibilitami mezi licencemi".

shrnuji:
 Spolupráce vývojářů s korporacemi a komerčními subjekty je stavěna nad svobodu uživatele používat výsledný software. Zdá se mi, že tito "Linuxáci" poněkud zvlčili a zapomněli odkud vzešli. Opět na mě působí jako partička zmrdů, kteří si chrání svoje zájmy a ještě se při tom ohánějí "svobodami" uživatelů, na které, když na to přijde, kašlou.


 Psamím tohoto výlevu jsem strávil celé odpoledne, ale nelituji toho. Pomohlo mi to ujasnit si postoje Linuse Torvaldse a některých jaderných vývojářů ke svobodnému software a jeho uživatelům.

Martin Bajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • http://fict10n.net/
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #20 kdy: 28 Září 2006, 18:55:07 »
Citace: milhouse
fict10n:

Nevim jak ty, ale ja pouzivam GNU/Linux i Linux.
Jestlize dodavas slovicko GNU, tvrdis, ze mas absolutne free distribuci. Pokud ano, jiste nepouzivas proprietalni ovladace napr. ke grafice a jinym zarizenim.
Pak s tebou souhlasim, oznacuj si to jak chces. Ja mam spis Linux s proprietalnima funkcema(mp3).

Autu tez nerikam petidverovy sedan Skoda Octavia TDi 1.9l. Proste reknu auto a kdyz se nekdo zepta, co to je, pak to rozvedu.

HAWK...
předmět: Skoda Octavia TDi 1.9l
jde o to , že neřekneš "TDi", řekneš mám "Skodovku" nebo "Oktávku". A když je potřeba tak to rozvedeš na "Skoda Octavia TDi 1.9l"

předmět: Debian GNU/Linux 3.1 Sarge
analogicky neřeknu "Linux". řeknu mám "Debiana" nebo "GNU". A když vidím zájem, tak to upřesním na Debian GNU/Linux 3.1 Sarge.

chápeš? :-)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #21 kdy: 28 Září 2006, 19:10:44 »
Chapu. Cetl jsem tvuj dlouhy prispevek. Ve vysledku je pravda, ze do textů by se melo psat GNU/Linux.

Ovsem hovorove s tebou nesouhlasim.
  Kdyz reknu kamosoj, ze pouzivam Linux, obcas vedi co to je, neb se slovo LINUX vyskytuje mezi lidmi casteji. Kdyz reknu GNU, nebo Ubuntu, vyvali na me oci. A pak to vysvetluju. Vysledek(vysvetleni) je tedy stejny.
Taky beru na vedomi, ze to jsou vetsinou lidi, co moc origo programu nemaj, takze je GNU fakt netrapi. :) Ale kdyz jsem ted 2 lidi prekecal na Linux, vysvetlil jsem, ze to je "zadarmo" a legalni.

  Rozdil nas dvou je asi ten, ze to berem kazdej z druhy strany. A ja vic lajcky. :)
Tak nic ve zlim, proste tak to je.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #22 kdy: 29 Září 2006, 10:59:42 »
Citace: fict10n
V klidu vysvetlím, že GNU je operační systém a Linux je jedna velice důležitá část.
copak je GNU? GNU is NOT Unix
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

Martin Bajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • http://fict10n.net/
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #23 kdy: 29 Září 2006, 12:36:37 »
Citace: reaper
Citace: fict10n
V klidu vysvetlím, že GNU je operační systém a Linux je jedna velice důležitá část.
copak je GNU? GNU is NOT Unix
Co znamená zkratka GNU? GNU is NOT Unix, rekurzivní akronym
Co je GNU? Kompletní operační systém systém podobný Unixu, jehož vývoj byl započat v roce 1984 v rámci GNU Projektu, http://www.gnu.org/gnu/thegnuproject.cs.html

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Ubuntu GNU/Linux, návrhy správných formulací (vyřešeno)
« Odpověď #24 kdy: 29 Září 2006, 13:13:29 »
Normalne pouzivam oznacenie GNU/Linux. Je tu vsak nazov Ubuntu, ktory nahradza oznacenie GNU, toto predsa neodporuje filozofii GNU, ci ano? Licencia sa tyka predsa zdrojoveho kodu, nie nazvu-znacky produktu. Ak zoberiem zdrojovy kod programu A, upravim ho, dodrzim licenciu a program budem distribuovat pod oznacenim B, je predsa vsetko v poriadku...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.