Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nejde číst windowsí disk z windows  (Přečteno 1159 krát)

Pavouk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Nejde číst windowsí disk z windows
« kdy: 11 Června 2009, 16:44:24 »
Máme v naší neziskovce windows (asi 2000) server a začal jsem měnit některé pracovní stanice z XP za Ubuntu (9.04).
Doinstaloval jsem sambu: sudo apt-get install samba smbfs
a z mnoha síťových disků 2 na začátku připojuji - přes /etc/fstab   
//server/sdilena_slozka1  /media/nazev1 ....
vše  skvěle funguje, jde číst, zapisovat.  (Nemluvě o rychlosti Ubuntu proti XP, kde běžely zpomalovače typu AVG či Spyboot)
Akorát, že nově založený adresář (založený z Ubuntu na tom serveru) na tom serveru nelze ve win přečíst...
Nedá se do něj dostat, je vidět jen název adresáře...
Používáme gnome-commander a tam asi přes "nový adresář - F4".
Jinak soubory normálně otevírat jdou.

Dík.



LorD_OniX

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re: Nejde číst windowsí disk z windows
« Odpověď #1 kdy: 11 Června 2009, 20:05:51 »
Ahoj, zkus si vytvorit v Ubuntu novou slozku, prekopiruj tam obsah te stare, ktera nejde zobrazit, a zkus to z XP jestli ti to pujde zobrazit. Ono to tak obcas umi udelat a treba je to v tom.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Nejde číst windowsí disk z windows
« Odpověď #2 kdy: 12 Června 2009, 07:43:45 »
Budete muset nastavit práva v fstab. Bez čtení dokumentace to bude asi těžký. Viz "man fstab".
Víc poradí jiní, nejsem v tom moc zběhlí.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Pavouk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Problém je asi v tečce na konci názvu adresáře
« Odpověď #3 kdy: 12 Června 2009, 14:17:45 »
Tak jsem dle rady LorD_OniXiho vytvořil (z Ubuntu) adresář podobného jména a z Win šel přečíst. Starý jsem smazal a nový přejmenoval na ten starý a nic.....
Nakonec jsem zjistil, že z win (průzkumník či WinCommander) obecně nejdou číst adresáře, které mají na konci znak "." (tečka)
Resp. když ve windows založím adresář cosi. (tečka na konci) tak ho win založí jako cosi a tečku umažou. Ubuntu (linux) to na win disku
dovolí založit, akorát že pak nejdou takto z win číst a dostat se dovnitř.

Tj. buď toto už není problém ubuntu a nebo by mohlo fstab nakonfigurovat tak, aby to také tečku dávalo pryč. Potkal jste se s tím taky někdo?

Minule jsem nenapsal celé nastavení fstab - tak tu je (podle nějakého fóra, ale jak říkám, jinak to funguje snad dobře):
//server/sdilena_slozka1  /media/nazev1   cifs  guest,uid=1000,iocharset=utf8,codepage=unicode,unicode  0  0

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.