Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe  (Přečteno 2408 krát)

geronimo72

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • No Future, No Hope
    • http://www.lyrika.sk/galeria
Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« kdy: 18 Června 2009, 09:36:05 »
Bre rano,

uz dlhsiu dobu to sledujem a aby som pravdu povedal aj mi to na Linuxe a Ubuntu vadi. Rovnake programy maju vo Win a v Linuxe rozne defaultne nastavenia resp. niektore funkcie chybaju. Ako priklad mozem uviest napr. Firefox - vo Win je defaultne nastaveny backspace ako tlacitko spat (nehovoriac o roznom rozlozeni tlacitiek v chybovych hlaskach a tak), alebo Filezillu, ktora ma vo Win ako prve tlacitko na liste dropdown menu z roznymi ftp servermi zatial co v Linuxe je tam len tlacitko ktore otvori dalsie okno, v ktorom sa da pripojit na server. Neviem ci maju programatori na to specialny dovod, alebo je to sposobene portovanim, ale kazdopadne by bolo prijemnejsie keby taketo rozdiely neboli.

Co mi tiez vadi, je nemoznost rozsirit stlpec v Nautiluse jednoduchym dvojklikom tak ako je to mozne vo Win.

Existuje na toto nejake rozumne vysvetlenie alebo to len ja nespravne vnimam?

Dakujem

PS: pre vsetkych nervoznych nadavacov: pouzivam Linux a nemienim s tym prestat, ale v praci som donuteny robit na Win a tak tieto rozdiely vidim a vadia mi. Vypocitavanie toho ako je Win na figu si nechajte a skuste sa sustredit na to o com som pisal. dakujem...
No Future, No Hope

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #1 kdy: 18 Června 2009, 12:42:46 »
U Firefoxu si zvykněte na alt+šipky vlevo, vpravo - funguje to všude, nebo si ten backspace zapněte v konfiguraci. (about:config, browser.backspace_action = 0)
Nautilus jsem pod Windows nezkoušel, takže nevím.
Filezilla - své přání pište programátorům.

Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #2 kdy: 18 Června 2009, 12:53:08 »
Jo, menší rozdíly ve Firefoxu taky pociťuju - ze stejného důvodu jako geronimo. Ale celkem jsem si zvykl, neobtěžuje mě to.

geronimo: Pokud ti schází nějaká funkce a vidíš ji jako reálně možnou, napiš vývojářům softwaru, oni si cení názorů od uživatele. Například ty sloupce v  Nautilu v 8.04 mi taky chybí (tedy přizpůsobování dvojklikem), ale nejsem si jist, jestli už to náhodou nautilus v novější verzi neumí. Npříklad umí otevírat složky v panelech, což v 8.04 nejde (a taky mi to schází).
Xubuntu 12.04

geronimo72

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • No Future, No Hope
    • http://www.lyrika.sk/galeria
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #3 kdy: 18 Června 2009, 15:42:41 »
@kiklhorn: nepochopili sme sa, mne nejde o to ako tu funkciu nahradit alebo zapnut, ale o to ze nechapem preco tam ten rozdiel je. ak je ta funkcia vo win defaultne zapnuta po instalacii tak preco je v linuxe vypnuta? (a ano zapol som si ju cez about:config hned po nainstalovani). to iste sa tyka nautilu a filezilly, boli to len priklady k mojmu zamysleniu...

@Ender Wiggin: ani v 9.04 ten dvojklik nevie, ale to s tymi panelmi je zaujimava info. a co sa tyka pisania vyvojarom, ja nemam ziadnu novu poziadavku alebo tak, ja len nechapem preco robia rozne verzie toho isteho programu. preco proste nanapisu jeden a ten 1:1 preportuju do druheho systemu (samozrejme vramci technickych moznosti)...

este raz, nejde mi o to ako spominane priklady odstranit alebo napravit, ale o to preco to tak je. preco nemoze byt ten program rovnaky bez ohladu na pouzity system. urcite by to sprijemnilo prechod medzi systemami...
No Future, No Hope

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #4 kdy: 18 Června 2009, 17:14:29 »
Zrejme to bude tym ze kazdy OS(win., lin, mac) ma inu filozofiu ovladania a namiesto aby kazdemu systemu nutili ovladanie z win. tak ho prisposobuju podla ovladania programov toho systemu.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #5 kdy: 18 Června 2009, 17:48:26 »
Třeba takový Nero je taky rozdílné a hodně.... rozlišení vzhledu bude asi hrát roli nastavení jednotlivých prvků různých gui knihoven a podobně... určitě je ale naškodu, nedělat stejné funkce ve stejných programech.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

cinan

Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #6 kdy: 18 Června 2009, 20:41:43 »
ked je k3b, tak naco nero?
Blog-zapisky: http://blog.cinan.sk/

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #7 kdy: 19 Června 2009, 09:42:02 »
Rozdíly jsou bezvadný. Nauč se je milovat a budeš šťastnej :-)
Není nic horšího, než představa, že by bylo všechno všude stejný.

oyankee

  • Host
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #8 kdy: 19 Června 2009, 09:58:05 »
Souhlas.

geronimo72

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • No Future, No Hope
    • http://www.lyrika.sk/galeria
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #9 kdy: 19 Června 2009, 10:15:21 »
suhlasim s tym ze rozdiely su fajn a su nutne inak sa tu utluceme nudou. ale napriek tomu si myslim ze v rovnakych veciach (v tomto pripade programoch) by tie rozdiely nemali byt. Uz len preto aby sa clovek nemusel furt prisposobovat ked robi na dvoch roznych systemoch. Navyse zo skusenosti viem, ze ludi co linux nepoznaju taketo veci odradzaju a mozem vysvetlovat kolko chcem ze staci len mala uprava v configu (resp. jedno zbytocne otvorene okno vo filezille a kliknutia navyse neukecam nijako :D)
No Future, No Hope

cinan

Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #10 kdy: 19 Června 2009, 12:53:08 »
tak povedz, ze linuxova verzia je ta spravna a vo windowse su chyby a pod. :D
Blog-zapisky: http://blog.cinan.sk/

nettezzaumana

  • Host
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #11 kdy: 19 Června 2009, 12:59:16 »
no, rozdil mezi GNOME a win asi bude vic bolestny nez to same pro KDE ..

KDE3* povazuju za superstabilni a asi v soucasne dobe nejdokonalejsi prostredi .. GNOME povazuju za osklivou ostudu

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #12 kdy: 19 Června 2009, 13:36:32 »
no, rozdil mezi GNOME a win asi bude vic bolestny nez to same pro KDE ..

KDE3* povazuju za superstabilni a asi v soucasne dobe nejdokonalejsi prostredi .. GNOME povazuju za osklivou ostudu
Pokud pomineme žabomyší flejmy Gnome vs KDE, FIrefox je jiná pro KDE a pro GNOME ? Nebo jiné linuxové programy...
Xubuntu 12.04

geronimo72

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • No Future, No Hope
    • http://www.lyrika.sk/galeria
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #13 kdy: 19 Června 2009, 14:15:50 »
tak povedz, ze linuxova verzia je ta spravna a vo windowse su chyby a pod. :D

nejde o to kde je to spravne, to mi je osem. ide o to ze je to rozdielne a tym padom nepohodlne resp. vyzaduje to kopec nastavovania....
No Future, No Hope

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #14 kdy: 19 Června 2009, 14:21:57 »
nejde o to kde je to spravne, to mi je osem. ide o to ze je to rozdielne a tym padom nepohodlne resp. vyzaduje to kopec nastavovania....

No, já tedy nemám pocit, že bych někde musel něco extra moc nastavovat. Kupříkladu v době, kdy jsem ještě (z důvodů, jež se nakonec ukázaly, jako zcela nicotné) měl na pc vedle sebe ubuntu a wokna, jsem měl jeden profil pro firefox i thunderbird pro obě prostředí. Seděl na woknech a z ubuntu na něj směřoval link. A fungovalo to bez nejmenších problémů - zprávy jsem mohl stahovat tam i tady, záložky a všechno možné ve ff taky spravovat tu i onde. A že má ff v každém prostředí trochu jinej ksicht, to je přece fuk. Unifikace je peklo.

geronimo72

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • No Future, No Hope
    • http://www.lyrika.sk/galeria
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #15 kdy: 19 Června 2009, 15:38:53 »
nejde o to kde je to spravne, to mi je osem. ide o to ze je to rozdielne a tym padom nepohodlne resp. vyzaduje to kopec nastavovania....

No, já tedy nemám pocit, že bych někde musel něco extra moc nastavovat. Kupříkladu v době, kdy jsem ještě (z důvodů, jež se nakonec ukázaly, jako zcela nicotné) měl na pc vedle sebe ubuntu a wokna, jsem měl jeden profil pro firefox i thunderbird pro obě prostředí. Seděl na woknech a z ubuntu na něj směřoval link. A fungovalo to bez nejmenších problémů - zprávy jsem mohl stahovat tam i tady, záložky a všechno možné ve ff taky spravovat tu i onde. A že má ff v každém prostředí trochu jinej ksicht, to je přece fuk. Unifikace je peklo.

ach jaj, pisal som niekde nieco o xychte? asi sa budem musiet naucit pisat este jednoduchsie a zrozumitelnejsie. a teraz ruku na srdce, naozaj si myslis ze normalny bezny uzivatel si TB a FF dokaze nastavit a nalinkovat tak ako to mas ty? a aj keby ano, tak to este stale nie je dovod aby mal FF vo win defaultne nastavene ine funkcie ako v linuxe. A co sa tyka nastavovania: chytili ste sa tu jedneho prikladu, ale som si isty, ze FF a filezilla nie su jedine programy ktore maju rozne funkcie v zavislosti na systeme.....
No Future, No Hope

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #16 kdy: 19 Června 2009, 16:42:15 »
"Normální běžný uživatel" obvykle používá pouze jednu platformu, takže pokud vůbec něco nastavuje, tak většinou jen jednou a dost. Pokud má uživatel potřebu se pořád v něčem vrtat, není asi už tak úplně normální a běžný uživatel. Požadavky na stejné rozhraní čehokoliv na různých platformách mi připadá stejně debilní jako mnohé panevropské glejty snažící se v Evropě nivelizovat plošně vše od veřejných záchodků přes fastfoody až po vzhled, velikost, cenu a platnost jízdenky MHD. A když jedu např. do Řecka, jedu tam hlavně proto, že je to tam JINÉ než tady nebo ve Švédsku.
Nesnáším stejné věci. Jsou ubíjející a dobré tak akorát pro blbce. A neznám jediný, sebemenší důvod, proč by měl svět být "idiot friendly".
A s touhle diskusí končím.
Sbohem.
« Poslední změna: 19 Června 2009, 16:44:20 od mka »

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Zamyslenie sa nad rozdielnostou programov vo Win a Linuxe
« Odpověď #17 kdy: 19 Června 2009, 18:51:46 »
"Normální běžný uživatel" obvykle používá pouze jednu platformu, takže pokud vůbec něco nastavuje, tak většinou jen jednou a dost. Pokud má uživatel potřebu se pořád v něčem vrtat, není asi už tak úplně normální a běžný uživatel. Požadavky na stejné rozhraní čehokoliv na různých platformách mi připadá stejně debilní jako mnohé panevropské glejty snažící se v Evropě nivelizovat plošně vše od veřejných záchodků přes fastfoody až po vzhled, velikost, cenu a platnost jízdenky MHD. A když jedu např. do Řecka, jedu tam hlavně proto, že je to tam JINÉ než tady nebo ve Švédsku.
Nesnáším stejné věci. Jsou ubíjející a dobré tak akorát pro blbce. A neznám jediný, sebemenší důvod, proč by měl svět být "idiot friendly".
A s touhle diskusí končím.
Sbohem.
Práce - windows, doma - ubuntu. Běžně.
Xubuntu 12.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.