Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: MySQL a komercne ucely [dostatočne vysvetlené]  (Přečteno 3448 krát)

wam]Spider007

  • Host
MySQL a komercne ucely [dostatočne vysvetlené]
« kdy: 23 Června 2009, 20:23:53 »
Otazka je jadnoducha...
Je mozne pouzit MySQL aj pre komercne vyuzitie (tvorba databazovych aplikacii)? Alebo je potrebne zaobstarat si Enterprise verziu?

diky
« Poslední změna: 27 Června 2009, 16:25:37 od wam]Spider007 »

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #1 kdy: 23 Června 2009, 20:45:30 »
MySQL používám rád a nikdy jsem nad tím nepřemýšlel. Tedy pokud chápu dobře že když uděláš web php + mysql a prodáš ho jestli nebude problém ? Nevidím důvod.

nejsem zrovna licenční znalec tak mě když tak nekamenujte spíšem poučte :)
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #2 kdy: 24 Června 2009, 11:48:14 »
když je mysql zabudováno v aplikaci, nebo řešení ve kterém není použitelná žádná jiná databáze než mysql.
Zdroj: TFG
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

wam]Spider007

  • Host
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #3 kdy: 24 Června 2009, 20:16:09 »
když je mysql zabudováno v aplikaci, nebo řešení ve kterém není použitelná žádná jiná databáze než mysql.
Zdroj: TFG


tak google som pouzil, viac-menej som z toho vsak nepochopil nic, ale ak plati to co si napisal, tak potom sa da pouzit na komercne ucely :).

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #4 kdy: 26 Června 2009, 17:19:09 »
dneska jsem si koupil jednu chytrou knížku na téme PHP5 a MySQL5 a je tam probírané i licencování takže : pokud vyvinu program který chci prodávat a opbsahuje MySQL ( pro představu např program pro evidentci knih v knihovně ) tak pro něj neplatí GPL ale musí si zákazník ( i já ) koupit licenci Mysql Enterprise což prý vychází na rok cca 500€ .

jsou zde vychvalovány i výhody této verze ale nevím jestli by mi to za těch 500€ stálo...
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

wam]Spider007

  • Host
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #5 kdy: 26 Června 2009, 18:29:42 »
hm...

a co ak vyviniem java aplikaciu (pre evidenciu skladu), ktora komunikuje s mysql databazou? Je to aplikacia robena zakaznikovi na mieru a predavam mu len riesenie nie technologiu (technologia v tomto pripade Java, MySQL).
Zakaznik si u seba na serveri nainstaluje mysql a ja mu tam prehadzem vsetky tabulky, view, procedury etc.

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #6 kdy: 26 Června 2009, 18:35:50 »
No, speciálně u LAMP serverů bych to viděl tak, že mě jako zákazníka příslušného hostingu nemusí nějak trápit, zda má provozovatel hostingu všechno licenčně čisté. Alespoň do chvíle, dokud hosting jede :-)

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #7 kdy: 26 Června 2009, 20:13:30 »
wam]Spider007 : nevím no. taky jsem si myslel, že je to totálně bez problému a tohle mě trochu vyvedlo z míry. co bych pak z mojí oblíbené MySQL měl ? pošlu sem sken toho článku, o kterm jsem psal
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #8 kdy: 26 Června 2009, 21:00:14 »
« Poslední změna: 26 Června 2009, 21:06:42 od Premet »
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

jfoot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 197
  • ..nemožné ihned, zázraky do tří dnů...
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #9 kdy: 26 Června 2009, 22:26:22 »
Zdravím sql developery na tomto threadu,

poučte mě a prozraďte, proč jste se vyhnuli použití nějaké open source databáze
namísto martýria kolem licencování ?  Dík
Po šesté atomové válce  povrch planety Rogoz nevypadal pěkně...

Dítě nevinné...Co ty můžeš vědět...o sadomasochistické derivaci oidipovského komplexu...(O.Neff, K. Saudek, Arnal & Dva dračí zuby)

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #10 kdy: 26 Června 2009, 22:35:08 »
pokud sis procetl ty skeny tak vis ze MySQL je svobodná ale pouze v případě, že ji člověk používá s jistými pravdili. a právě o těch pravidlech mluvíme. kdy je už potřeba Enterprise a kdy ještě ne.

a důvod proč ji používáme ? je to skvělá databáze. s PHP je neodmyslitelně spjata, s rychlostí je na tom dobře, snadné ovládání přes phpmyadmina..
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

jfoot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 197
  • ..nemožné ihned, zázraky do tří dnů...
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #11 kdy: 26 Června 2009, 22:41:42 »
OK. Dík.
Po šesté atomové válce  povrch planety Rogoz nevypadal pěkně...

Dítě nevinné...Co ty můžeš vědět...o sadomasochistické derivaci oidipovského komplexu...(O.Neff, K. Saudek, Arnal & Dva dračí zuby)

wam]Spider007

  • Host
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #12 kdy: 27 Června 2009, 00:32:19 »
Zdravím sql developery na tomto threadu,

poučte mě a prozraďte, proč jste se vyhnuli použití nějaké open source databáze
namísto martýria kolem licencování ?  Dík

pokial viem, tak mysql je open source. Ale neda mi neopytat sa. Co by ste doporucili ako nahradu mysql? (okrem postgre, to mi moc nesedi).

@stet: dik za skeny, readnem si to

edit: pise sa tam "v tomto pripade si vas zakaznik musi kupit komercnu licenciu MySQL". Takze nie vyvojar, ale pouzivatel. AK to on neurobi, nebude to moja chyba, pretoze ja som mysql pouzil len na vyvoj.
« Poslední změna: 27 Června 2009, 00:39:41 od wam]Spider007 »

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #13 kdy: 27 Června 2009, 08:52:52 »
jo, to máš pravdu. asi si to musí koupit zákazník. chtělo by to někoho kdo tomu fakt rozumí aby to osvětlil :)

btw : je smutné když místo dobrodružného vývoje se musíme zabívat věcma jako je licence MySQL
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

jfoot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 197
  • ..nemožné ihned, zázraky do tří dnů...
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #14 kdy: 27 Června 2009, 08:53:25 »
Zdravím diskutující,

pokial viem, tak mysql je open source

Jasně, "..dostal jsi mě, Brade.." ( a teď by měl začít štěkat samopal... ;D). Špatně jsem se vyjádřil, měl jsem se zeptat ve smyslu "Proč jste se vyhnuli implementaci databáze, za jejíž použití netřeba platit..." (pozdě už jsem mrtvý..... ;D ;D)

Ale neda mi neopytat sa. Co by ste doporucili ako nahradu mysql? (okrem postgre, to mi moc nesedi).

Zdá se mi, že jste zkušený vyvojář a tak Vám nebudu doporučovat nic. Není to alibismus, každý vývojář volí dle různých okolností, pro některé je volba použité technologie srdeční záležitostí  -viz stet  o pár příspěvků výše. Proč ne, na tom není nic špatného. Mrkněte sem  http://www.geocities.com/mailsoftware42/db/ , tady je článek srovnávající open source databáze. Je tam popsána i licenční politika, myslím, že tam by se mohla nacházet odpověď na Vaši otázku.

My požíváme převážně komerční databáze (Oracle, Informix) a před nutnost použít nelicencovanou (lépe neplacenou) databázi nás postavili někteří zákazníci. Zvolili jsme postgreSql, protože se nám zdálo, že se v rámci implementace příkazů relativně nejméně odchyluje od syntaxe, kterou používá Oracle či Informix (lépe, nejméně se odchyluje od SQL-92 standardu). Pokud budete psát db třídu, od které bude požadována schopnost přístupu do stejneného typu databáze (relační) avšak od různých výrobců, tak na tento problém narazíte. Anebo už jste narazil a já nosím sovy do Athén, uhlí do Newcastle, v Čechách dříví do lesa... ;D

edit: pise sa tam "v tomto pripade si vas zakaznik musi kupit komercnu licenciu MySQL". Takze nie vyvojar, ale pouzivatel. AK to on neurobi, nebude to moja chyba, pretoze ja som mysql pouzil len na vyvoj.

No, máte pravdu, a rozhodně bych stál o to, abyste sem napsal, jaké byly reakce zákazníka,
kterému jste oznámil, že si bude muset zaplatit za licenci databáze  :D. Rozhodně je Vám asi jasné, že bude dobré to zákazníkovi dopředu oznámit, abyste nevyvíjel třeba půl roku aplikaci, kterou Vám zákazník (třeba není zrovna movitý) kvůli licenci databáze částečně nezaplatí....
« Poslední změna: 27 Června 2009, 09:23:46 od jfoot »
Po šesté atomové válce  povrch planety Rogoz nevypadal pěkně...

Dítě nevinné...Co ty můžeš vědět...o sadomasochistické derivaci oidipovského komplexu...(O.Neff, K. Saudek, Arnal & Dva dračí zuby)

wam]Spider007

  • Host
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #15 kdy: 27 Června 2009, 10:26:03 »
@to jfoot: celkom rozsiahla odpoved...skusim odpovedat :)

Citace
Zdá se mi, že jste zkušený vyvojář a tak Vám nebudu doporučovat nic. Není to alibismus, každý vývojář volí dle různých okolností, pro některé je volba použité technologie srdeční záležitostí  -viz stet  o pár příspěvků výše. Proč ne, na tom není nic špatného. Mrkněte sem  http://www.geocities.com/mailsoftware42/db/ , tady je článek srovnávající open source databáze. Je tam popsána i licenční politika, myslím, že tam by se mohla nacházet odpověď na Vaši otázku.

My požíváme převážně komerční databáze (Oracle, Informix). Zvolili jsme postgreSql, protože se nám zdálo, že se v rámci implementace příkazů relativně nejméně odchyluje od syntaxe, kterou používá Oracle či Informix.

Vdaka za poklonu ;) a ten link si urcite kuknem.
My v praci pouzivame MS SQL a trochu aj Oracle (myslim, ze 11g). Co sa tyka oracle, tak jeho syntax je pre mna uplne nepochopitelna :D a chybaju mi tam nejake veci, ktore MS SQL ponuka. Klient pre Oracle pouzivame TOAD, mozno poznate...komplikovanost nadovsetko.
Ano postgre ma dost podobnu syntax ako oracle a preto mi moc nesedi. Asi som uz degenerovany a odchovany na MS SQL :D.

Co sa tyka mysql a mojej otazky. Ide o moju sukromny projekt, v praci mysql nepouzivame. Syntax v mysql je sice odlisna od ostatnych, ale nie je tazke si na nu zvyknut, dobre sa mi s nou pracuje. Mohol by som aplikaciu sirit pod GPL a vyhnut sa enterprise, to by vsak znamenalo spristupnit know-how nie len moje (co by nebola az taka tragedia) ale aj zakaznikove, kedze je aplikacia robena jemu na mieru a za aplikaciu si zaplatil.

Citace
a rozhodně bych stál o to, abyste sem napsal, jaké byly reakce zákazníka,
kterému jste oznámil, že si bude muset zaplatit za licenci databáze  :D. Rozhodně je Vám asi jasné, že bude dobré to zákazníkovi dopředu oznámit

oznamit mu to oznamim...potom dam vediet

este ale ciste teoreticky: ak tu aplikaciu bude zakaznik pouzivat len u seba vo firme pre svoje interne ucely, cize o nej bude vediet len on, jedna sa o komercne ucely? Alebo komercny ucel je uz to, ze si za app. musi zaplatit?

jfoot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 197
  • ..nemožné ihned, zázraky do tří dnů...
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #16 kdy: 27 Června 2009, 14:26:24 »
Zdravím Vás,

tady máte odkaz :  http://www.gnu.org/philosophy/categories.cs.html,
kde je Vaše otázka, dle mého názoru pěkně zodpovězena, já se aspoň vyhnu
výrobě dalšího lapsu na toto téma, jakého jsem se už dopustil.
Nicméně, obecně platí, myslím toto : jakmile vyvíjíte software pro komerční účely, tedy za účelem
jeho prodeje a následného zisku, tak musíte pečlivě zjistit, zdali použité technologie, komponenty, atd.,
třetích stran, které jsou taktéž předmětem prodeje, nepodléhají poplatkům za jejich užití.
Pakliže ano, tak realizovat ony platby, samozřejmě nejlépe prostřednictvím smlouvy se zákazníkem. V případě
databáze se můžete dohodnout, že licenci zaplatí zákazník. Výrobce každé databáze , jejíž užití je zpoplatněno
tyto podmínky zveřejňuje, jak tady pomocí oskenovaných dokumentů   ochotně popsal stet. Může také být,
že jste partnerem výrobce databáze a on Vám udělí právo přeprodat licenci.
Takže za přeprodej inkasuje on i Vy.
Může ale být, že se na nějaké zjišťování, jestli máte platit za cokoliv prostě vykašlete, nainstalujete Vaši aplikaci
včetně doprovodných technologíí třetích stran, oznámíte to zákazníkovi, on pokýve hlavou a život jede dál, no problem.
Může se ale stát, že se u Vašeho zákazníka někdy poté objeví zástupci Protipirátské unie, či berního úřadu a  velice rychle se dostanete do kontaktu s lidmi v kravatách, jezdících v drahých autech, kteří se docela orientují ve světě paragrafů a
s nimiž je docela těžké pořízení. Marně jim budete
vysvětlovat, že jste v dobré víře a "za pár šupů" naprogramoval po nocích aplikaci, jejíž užití má někomu usnadnit život.
Abyste mi rozuměl, nechci říci, že máte za všechno automaticky zaplatit, jak se nám tady občas snaží vsugerovat velký Bill..
Spíše chci říct, abyste byl ve světě s přídomkem "komerční" dobře krytý.
Čili pokud zákazníkovi naprogramujete aplikaci, použijete v ní mySql  a neexistuje dokument, který by dokazoval, že jste
zákazníkovi PRODAL, PŘEPRODAL (a všechny odvozeniny tohoto slovesa a jeho významy) Vaši aplikaci spolu s mySql,
není třeba, dle mého názoru platit. Čili kdybyste měl v ruce papír, kde Vám zakazník podepíše, že jste mu nainstaloval Váš software bezúplatně, tak byste měl být z obliga...
Nicméně, konfrontujte vždy tuto poslední větu s konkrétní licencí, viz odkaz výše...

P.S.
Všimněte si onoho nenápadného slovesa "koupili" hned v první větě jednoho z dokumentů, které tu podal stet...

    Howgh.  Ať se Vám daří...   ;)
Po šesté atomové válce  povrch planety Rogoz nevypadal pěkně...

Dítě nevinné...Co ty můžeš vědět...o sadomasochistické derivaci oidipovského komplexu...(O.Neff, K. Saudek, Arnal & Dva dračí zuby)

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #17 kdy: 27 Června 2009, 14:55:05 »
jinými slovy pokud jsem dobře pochopil : pokud to je jakošto legální práce pro zákazníka ( např : jakošto imaginární živnostník naporgramuju někomu aplikaci na evidenci skladu a vystavím mu za to fakturu a nechám si to zaplatit ) tak platí ona komerční licence Enterprise.

ale pokud u nás na škole napíšu třídnímu herbářovej systém, dostanu za to 1, poukázku na knížku a 3kila na ruku za zavřenými dveřmi kabinetu tak se nic neděje. v případě nějaké kontroly se usměje a řekne "jo to tehdá jsem se nudil a napsal jsem si to sám pro moji potřebu"

chápu dobře ?

btw : tu GNU si večer přečtu až budu mít čas
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

wam]Spider007

  • Host
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #18 kdy: 27 Června 2009, 16:02:12 »
No uz som asi totalne dopleteny :D

Nicméně, obecně platí, myslím toto : jakmile vyvíjíte software pro komerční účely, tedy za účelem
jeho prodeje a následného zisku, tak musíte pečlivě zjistit, zdali použité technologie, komponenty, atd.,
třetích stran, které jsou taktéž předmětem prodeje, nepodléhají poplatkům za jejich užití.

Technologia ako taka ale nie je v mojom pripade predmetom predaja.

Kravatakom mozem vysvetlit, ze mi typek zaplatil za to, ze som dosiel k jeho PC a naprogramoval som mu na jeho pocitaci (kde mal MySQL) nejaku databazu a k nej nejake GUI. Aplikaciu typek vyuziva len na svojom PC a nikto okrem neho k nej nema pristup a nezaraba na nej. Zaplatena bola len praca na aplikacii - resp. vyvoj samotny. :D

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #19 kdy: 27 Června 2009, 16:12:15 »
... musíte pečlivě zjistit, zdali použité technologie, komponenty, atd.,  třetích stran, které jsou taktéž předmětem prodeje, nepodléhají poplatkům za jejich užití.

To je to podstatné. Jestliže např. naprogramuji webovou aplikaci a prodávám toliko tuto aplikaci, je to v klidu. To, že v té aplikaci využívám funkce, které nějakým způsobem komunikují s MySQL serverem ještě neznamená, že je snad MySQL součástí dodávky sw. Stejně jako když někdo prodává program pro Wokna, tak přece probůh s tím programem neprodává (automaticky) i ta wokna. Je to jasné?

wam]Spider007

  • Host
Re: MySQL a komercne ucely
« Odpověď #20 kdy: 27 Června 2009, 16:20:24 »
... musíte pečlivě zjistit, zdali použité technologie, komponenty, atd.,  třetích stran, které jsou taktéž předmětem prodeje, nepodléhají poplatkům za jejich užití.

To je to podstatné. Jestliže např. naprogramuji webovou aplikaci a prodávám toliko tuto aplikaci, je to v klidu. To, že v té aplikaci využívám funkce, které nějakým způsobem komunikují s MySQL serverem ještě neznamená, že je snad MySQL součástí dodávky sw. Stejně jako když někdo prodává program pro Wokna, tak přece probůh s tím programem neprodává (automaticky) i ta wokna. Je to jasné?

jj, mas recht...dik za vysvetlenie

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: MySQL a komercne ucely [dostatočne vysvetlené]
« Odpověď #21 kdy: 27 Června 2009, 17:44:16 »
Ještě bych dodal, že výše uvedené neřeší otázku, zda ty - jako vývojář, který vyvíjí sw za peníze - bys pro tento účel neměl mít sám zakoupenou nějakou licenci,  je-li výropbcem MySQL pro takový účel vyžadována :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.