Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: BOINC + CUDA  (Přečteno 6314 krát)

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
BOINC + CUDA
« kdy: 03 Července 2009, 23:33:38 »
Zdravím,
konečně se mi podařilo nainstalovat NVIDIA CUDA drivery a zprovoznit v BOINC GPU výpočty. Snad tento návod pomůže ostatním zájemcům. Na úvod třeba říci, že BOINC mi počítá projekty GPUGRID, ale zatím stále háže chyby při výpočtu..  :D

Postupoval jsem podle návodů z různých fór, tady se pokouším o někde více a někde méně doslovný přepis:

instalace ovladačů - http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=990978

Jak na to:

I.
Instalace ovladačů graf. karty - pokud máte už nějaké nainstalované a chcete novější (pro provozování CUDA je potřeba mít ovladače od určité verze), musíte ty stávající odinstalovat a zrestartovat počítač, poté můžete pokračovat.
1) stáhl jsem nejnovější NVIDIA ovladače (185.18.14) http://www.nvidia.com/object/cuda_get.html
2) skočil do terminálu (CTRL+ALT+F1), přihlásil se
3) vlezl tam, kde jsem měl stažené ovladače (u mě Plocha)
Kód: [Vybrat]
cd Plocha4) vypnul X.org/GDM (Gnome Display Manager)
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/gdm stop5) spustil instalaci
Kód: [Vybrat]
sudo sh ./Nxxx.run(Pokud po napsání N stisknete TAB, naskočí vám automaticky název souboru. Bacha, Linux rozeznává VELKÁ a malá písmena)

6) Během instalace zvolte, ať se x.org automaticky nakonfiguruje
7) zrestartoval jsem počítač
Kód: [Vybrat]
sudo reboot
Ovladače fungovaly bez potíží.

II.
A nyní samotné zprovoznění CUDA:
Stáhněte a nainstalujte CUDA Toolkit a poté CUDA SDK (ke stažení opět zde http://www.nvidia.com/object/cuda_get.html)

III.
BOINC mi stále házel zprávu, že nenašel knihovnu libcudart. Tato knihovna skutečně není součástí BOINC, kterého si můžete nainstalovat přes Synaptic, ani toho z GetDeb. Pokud tedy stejně jako používáte tento BOINC, musíte si aspoň na chvilku stáhnout a nainstalovat BOINC odsud http://boinc.berkeley.edu/download_all.php - při této instalaci již získáte knihovnu libcudart.so. Z nově vzniklého adresáře si tedy nakopírujte knihovnu libcudart.so tam, kde máte "svůj původní" BOINC nainstalován (např. ze Synapticu) (u mě /var/libs/boinc-client).
- stačí pokračovat krokem IV. níže :-)

IV.
Poté už BOINC danou chybu neházel, ale vyhodil jinou chybu - nemohl najít CUDA zařízení (CUDA device). K vyřešení tohoto problému pomohl postup odsud http://www.gpugrid.net/forum_thread.php?id=592

vytvoření odkazu na knihovnu:
Kód: [Vybrat]
user@host:/var/lib/boinc-client$ sudo ln -s /usr/local/cuda/lib/libcudart.so libcudart.so
a zrestartování BOINCu:
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/boinc-client restart
Teď by ve zprávách BOINC mělo být již vše v pořádku. Měli byste mj. vidět zprávu CUDA devices found a Coprocessor: GeForce....

Snad někomu tento návod pomůže. Pokud ano, napište, ať vím, že to k něčemu bylo  ;)

Možná, že nebylo třeba dělat krok III a je možné ho přeskočit (a pokračovat krokem IV) - můžete to někdo vyzkoušet.. Vyzkoušeno, netřeba podnikat krok III.

M.

EDIT 4-7-2009 Pokud se vám spouští BOINC automaticky společně se systémem, zdá se, že je potřeba provést pokaždé "restart" BOINCu pomocí příkazu
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/boinc-client restart - jinak vám to bude hlásit "No CUDA devices found".. Předpokládám, že uživatelé, kteří si musí BOINC spouštět ručně tento problém mít nebudou..

EDIT 29-7-2009 Při aktualizaci kernelu se vám nejspíš stane, že se nenačte x.org. Buď musíte ručně znovu nainstalovat NVIDIA ovladače (při instalaci se do nového kernelu automaticky zabudují NVIDIA ovladače), nebo si vytvořte podle tohoto návodu skript, který vám do nově instalovaného kernelu automaticky zabuduje NVIDIA ovladače.
« Poslední změna: 29 Července 2009, 20:28:19 od martin.bazant »
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: BOINC + CUDA
« Odpověď #1 kdy: 28 Července 2009, 10:07:35 »
Od včerejška už funguje GPUGRID.net pod Linuxem, konečně byla opravena chyba :-)

Pro úplnost přikládám citaci z http://www.gpugrid.net/index.php
Citace
Updating driver for LINUX users
July 27, 2009
Linux users can now update to the latest version of Nvidia drivers. We have hacked the BOINC-driver bug. Version 185.xx will be required in the future to be compatible with CUDA2.2.

Výpočty už probíhají bez chyb, jen to docela žere i výkon procesoru (proces Xorg si bere kolem 30% z výkonu CPU), i když mu dám nižší prioritu. A je to docela znát, počítač má pomalejší odezvu. Když projekt GPUGRID pauznu, tak se zátěž pro Xorg sníží na nějakých 5%. Ale předpokládám, že to počítá i pomocí GPU  ;D, protože mi stoupla teplota na grafice na zhruba 75°.
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

xaircon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
    • BOINC
Re: BOINC + CUDA
« Odpověď #2 kdy: 28 Července 2009, 11:28:51 »
Ja pocitam GPUGRID na Ubuntu zhruba od februara a bez problemov, avsak mne osobne na CUDA funguju len ovladace 180.60, akekolvek novsie mi sposobie to ze GPUGRID prestane pocitat a vypocet skonci s chybou a vsetky dalsie stiahnute tak isto pri zacati vypoctu skoncia s chybou. Vyskusam teda vytvorit ten link a uvidim s akym vysledkom.

Edit:
Tak teraz som si uvedomil,ze te linkovanie mi nepomoze, ja mam totiz BOINC stiahnuty z netu ako binarku a tu pouzivam a nie verziu z repozitarov, ale skusal som aj tak nalinkovat a dat nove ovladace a ako som predpokladal tak to skoncilo s chybou.
« Poslední změna: 28 Července 2009, 11:39:34 od xaircon »

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: BOINC + CUDA
« Odpověď #3 kdy: 29 Července 2009, 12:46:43 »
To jsem rád, že někdo zareagoval a napsal odpověď  :)

Je pravda, že na zprovoznění výpočtů pomocí GPU zase tolik není, ale protože jsem se na několika fórech setkal s dotazy, "jak to sakra pod Linuxem rozchodit", napsal jsem tenhle "návod".

Je zvláštní, že ti to s těmi novými ovladači nefunguje. Vím, že se na fóru řešily problémy, že ovladače novější než 180.XX házejí při výpočtu chybu, ale tahle chyba měla být právě předevčírem opravena. Dnes jsem opět přeinstaloval ovladače (na novější, 185.18.29) a výpočty mi fungují bez chyb.

Mám jen jediný problém - při výpočtu to dost žere výkon procesoru - Xorg si bere kolem 30% (průběžně se zátěž občas sníží, občas zvýší), ale způsobuje to, že je počítač k normální práci nepoužitelný. Přijde mi, jestli to není chyba - kromě Xorg se se spuštěním úkolu GPUGRID spustí i proces "acemd_6.6.......", který by měl počítat spolu s GPU. Podle mě by se snad Xorg neměl k výpočtům volat...

Poradíte někdo?  :) Nebo vám to všem taky dělá?
« Poslední změna: 29 Července 2009, 13:28:20 od martin.bazant »
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

xaircon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
    • BOINC
Re: BOINC + CUDA
« Odpověď #4 kdy: 31 Července 2009, 11:46:49 »
Ja počítam na 2 GPU, jedno je 9800GTX+, to ide nonstop (poskladal som PC zo starých komponentov - asi tri roky staré, minulý rok som robil upgrade) a na začiatku roka som si kúpil 9800GTX+ na hry ale hry ma akosi omrzeli tak som si to doniesol do roboty a tam to ide nonstop a vo firemnom mám 9500GT.  Čo sa týka 9800GTX+ tak pri počítaní sa dá na PC aj pracovať, vplyv výpočtov (GPUGRID) nieje moc poznať, ale na tej 9500GT je to otrasné, vtedy PC brutal mrzne takže sa naňom nedá nič robiť. Avšak pod Windows to človek absolútne neregistruje že grafika ide naplno, dokonca som hrával aj hry. (Len ja používam Ubuntu). Bolo by dobré keby sa ten vplyv Xorg-u upravil. Ale zase som si všimol, že ak Aqua@home beží cez GPU tak to nieje až tak poznať na svižnosti systému.

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: BOINC + CUDA
« Odpověď #5 kdy: 26 Listopadu 2009, 14:59:45 »
Tak nevím, co se změnilo, ale BOINC už pomocí CUDA počítá od čisté instalace - po nainstalování Ubuntu 9.10, nesvobodných ovladačů v. 185 a BOINC 6.10 (z GetDEB) vše šlape jak má, netřeba výše popsaného návodu.. Tipoval bych, že pomohla nová verzi BOINC..  :)

Počítač už je při počítání o něco málo svižnější, ale pořád je ještě znát, že se nějaké výpočty pomocí GPU dělají - není to ještě plynulý chod..  :(
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

Robert76

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: BOINC + CUDA
« Odpověď #6 kdy: 02 Března 2010, 21:18:14 »
Nemuzu si pomoct, musim otravovat. I kdyz jsem pochopil co a jak nainstalovat, i tu nejblbejsi cestu instalace z Centra software, stale nemuzu rozbehat na Ubuntu 9.10 stazeni balicku pro vypocet Boinc-u. Nerad osvezuji tema rok stare, ale ani po nove instalaci Ubuntu 64bit jsem Boinc nerozbehal. Nemate nekdo radu jak na to? Nasel jsem radu, ze mam zkopirovat ca-bundle.crt do slozky /var/..., ani to nepomohlo. Ucet jsem si aktivoval, Boinc ale furt nedokaze stahovat data na vypocet. Nemate nekdo nejaky navod, radu. Rad bych i na Ubuntu zurocil prebytecny vykon HW domaciho PC.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: BOINC + CUDA
« Odpověď #7 kdy: 03 Března 2010, 19:13:30 »
Ja jsem to udelal tak, ze jsem napred nainstalil tu verzi ze zdroju a pote preinstaloval(upgradoval, kvuli vypoctum grafiky) na tu posledni verzi ze stranek http://boinc.berkeley.edu/download.php
Nekde jsem nasel uz i baliky pro Lucid a tam uz je ta posledni verze 6.10.17. Staci akorat ve spravnem poradi preinstalovat baliky, ktere se nainstaluji behem instalace ze zdroju v Ubuntu. Kdyby byl problem, tak se staci ozvat, urcite to najdu.. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.