Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC? [Vyřešeno]  (Přečteno 4480 krát)

Kreny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Zdravim,

mam na Vas dotaz. Jako HTPC jsem si koupil Prestigio ION PC
Specifikace jsou nasledujici : http://www.alza.cz/prestigio-ion-pc-250gb-xp-bez-os-cerny-d127436.htm
(ve zkratce Intel Atom, NVIDIA ION, 2GB RAM a GeForce 9400 )

Jakou byste mi tam poradili distribuci ?
Doma mam Ubuntu, se kterym jsem +/- spokojen, ale bojim se, ze to na nej bude moc. Takze Xubuntu ? Nebo sahnout po Tuxovi od "konkurence" ?

Chtel bych, aby to bylo co nejrychlejsi (kdo by taky nechtel:) ) a klidne za cenu omezene funkcionality. Proste staci mi, aby to umelo prehrat multimedia a dostalo se to na internet. Nic vice po tom nepotrebuji.

Poradite mi prosim ?
Diky.

p.s.: koukal jsem se na forum a nic k tomuto pc jsem tu nenasel, tak me prosim neukamenujte za pripadny duplicitni dotaz :)
« Poslední změna: 04 Srpna 2009, 12:01:35 od Kreny »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC?
« Odpověď #1 kdy: 03 Srpna 2009, 20:35:23 »
Klidně i Ubuntu -- mám "normální" Ubuntu na netbook a jediné, co tam tak úplně nestíhá je grafická karta, což by tady měl ION od Nvidii zcela vyřešit (na netbooku je nějaký sto let starý Intel).

Kreny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC?
« Odpověď #2 kdy: 03 Srpna 2009, 20:40:04 »
Citace
Klidně i Ubuntu -- mám "normální" Ubuntu na netbook a jediné, co tam tak úplně nestíhá je grafická karta, což by tady měl ION od Nvidii zcela vyřešit (na netbooku je nějaký sto let starý Intel).

pocitam, ze tam je taky Atom. Ten si s klasickym Ubuntu poradi bez problemu (tzn. odezvy systemu jsou v ramci moznosti rychle)? Zalozil jsem tohle vlakno, neb bych rad zvolil dobre hned napoprve, nejsem fanda stylu pokus/omyl, takze rad uvitam nazory/zkusenosti lidi, kteri neco podobneho maji doma take.

MartenP

  • Host
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC?
« Odpověď #3 kdy: 03 Srpna 2009, 20:45:21 »
Distribuci tam můžeš dát jakoukoliv. Důležité bude, jak si ji poladíš a vymazlíš. Doporučoval bych prostředí XFCE, LXDE, Fluxbox či jakékoliv jiné lehké prostředí. Jako distribuci bych volil Debian s XFCE nebo Xubuntu.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC?
« Odpověď #4 kdy: 03 Srpna 2009, 20:45:54 »
pocitam, ze tam je taky Atom. Ten si s klasickym Ubuntu poradi bez problemu (tzn. odezvy systemu jsou v ramci moznosti rychle)?

Ano, je tam Atom (do netbooků se snad nic jiného ani nedává). Super rychlost se čekat nedá, ale v rámci možností to jde -- do firefoxu to chce nějaký ten flashblock (flash spolehlivě "zabije" jakýkoli slabší procesor) a na systém se hodí povypínat nějaké ty zbytečnosti (viz wiki, je tam návod na zrychlení startu systému i aplikací).

Kreny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC?
« Odpověď #5 kdy: 03 Srpna 2009, 20:51:22 »
Citace
Distribuci tam můžeš dát jakoukoliv. Důležité bude, jak si ji poladíš a vymazlíš. Doporučoval bych prostředí XFCE, LXDE, Fluxbox či jakékoliv jiné lehké prostředí. Jako distribuci bych volil Debian s XFCE nebo Xubuntu.
a
Citace
...na systém se hodí povypínat nějaké ty zbytečnosti (viz wiki, je tam návod na zrychlení startu systému i aplikací).

takze kdyz to sloucim dohromady, vyjde mi Xubuntu + poradit se s wiki, jak to zrychlit? :)

A jaky mate na Netboku filesystem (pokud teda nemate SSD) ? Nebo ext2/3/4 tohle neovlivni (vykon na slabych masinach) ?

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC?
« Odpověď #6 kdy: 03 Srpna 2009, 21:35:18 »
ext4 by teoreticky mohl být o něco rychlejší, ale řekl bych, že je to v podstatě jedno

Kreny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC? [Vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 04 Srpna 2009, 12:03:03 »
ok, tak zkusim Xubuntu, odlehcim ho dle Wiki a FS dam ext4. Diky za pomoc

MartenP

  • Host
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC? [Vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 04 Srpna 2009, 13:20:03 »
Myslím, že nebudeš litovat. Debian by byl, co se týče náročnosti, lepší, musel bys ale konfigurovat mnohem déle a stálo by Tě to mnohem více nervíků.

tobr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC? [Vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 04 Srpna 2009, 13:59:25 »
Jestli to má fungovat jako skutečné HTPC, tak existuje specializovaná distribuce MythBuntu (vychází z Xubuntu), která má upravený instalační proces a také seznam použitých komponent a knihoven tak, ať plní svůj jediný účel, a tím je HTPC. Po startu nabíhá do MythWelcome, kde se rozhodne, zda se má nahrávat TV a start byl vynucený timerem v BIOSu anebo zda PC probudil uživatel s tím, že se chce na něco koukat. To pak vjede rovnou do hlavního menu aplikace. Ovládá se to dálkačem od TV karty. Samořejmostí je SSH a VNC správa s vedlejšího PC. Repozitáře jsou shodné s Ubuntu (je to xbuntu), takže žádná velká vyúková změna.

Určitě se dá téhož dosáhnout z normální desktop instalace, ale myslím, že jednak spoustu věcí je pak třeba dodělávat a dokonfigurovávat ručně, a určitě jsou nainstalovány zbytečné balíky (z hlediska HTPC). Takhle si v EPG na týden dopředu vyberu, co nahrávat z TV a PC se samo zapíná a vypíná. Vše dálkovým ovládáním. Výhodou je MythWeb rozhraní, kdy je možno veškeré ovládání, programování nahrávání, správa nahrávek dělat z Webu.

Pomocí WOL si vzbudím HTPC z práce, nastavím nahrávání apod.

Používám mnoho let nejprve s analog TV a teď s DVB-Ta maximální spokojenost.

Otázka je, co je primárním účelem toho stroje. Desktop s klávesnicí, myší a monitorem, nebo HTPC s TV s IR ovládačem.
If you can't learn to do something well, learn to enjoy doing it poorly.
Ubuntu 10.04 32bit, Athlon II X4 635, M3N78-VM (nVidia 8200), 2x2GB, SATA WD640AAKS, TV Genius Video Wonder III

Kreny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC? [Vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 04 Srpna 2009, 16:09:20 »
Otázka je, co je primárním účelem toho stroje. Desktop s klávesnicí, myší a monitorem, nebo HTPC s TV s IR ovládačem.

Dobry den,
predem moc dekuji za komentar

Primarnim ucelem je (zatim) prehravani multimedii na televizi, ovladam to bezdratovou klavesnici a mysi a jelikoz to ma spotrebu do 30W, tak i na torrent klienta, protoze je to pohodlnejsi nez mit torrenty na AP a chodit tam pres commandlajnu. Dale na prohlizeni fotek.

Zatim zadne nahravani televize, neb nemam TV dongle a ani dalkove ovladani, neb nemam IR dongle. To az v dalsi iteraci :)

Takze myslite, ze mam zkusit to MythBuntu ? (minimalne LiveCD za zkousku stat bude)
Neni tam problem s tim, ze takovy specializovany system se hure konfiguruje, kdyz tam uzivateli neco nesedi ?





col_boggy

  • Host
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC? [Vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 04 Srpna 2009, 16:15:01 »
Mythbuntu je pro takové účely určitě vynikající volba, s ovládáním ani nastavováním by neměly být sebemenší potíže. Možná bych se ještě podíval po linuxu přímo od intelu, tuším Moblin 2.0 (zatím v beta verzi, ale vypadá to velice slibně. je to distro, dělané speciálně pro pc s procesory atom).

Ext4 nepoužívat (zatím), má to tendenci občas smazat nějaká data - naproti tomu je jediný znatelný benefit v používání o několik sekund rychlejší boot a teoreticky přesouvání souborů. Atom není zase až tak špatný procesor, a s 2gb ram ddr2  tam poběží v podstatě jakákoliv distribuce s jakýmkoliv prostředím.
« Poslední změna: 04 Srpna 2009, 16:23:42 od wingman »

Kreny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: Jakou distribuci zvolit pro Prestigio ION PC? [Vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 04 Srpna 2009, 16:36:58 »
Mythbuntu je pro takové účely určitě vynikající volba, s ovládáním ani nastavováním by neměly být sebemenší potíže. Možná bych se ještě podíval po linuxu přímo od intelu, tuším Moblin 2.0 (zatím v beta verzi, ale vypadá to velice slibně. je to distro, dělané speciálně pro pc s procesory atom).

Ext4 nepoužívat (zatím), má to tendenci občas smazat nějaká data - naproti tomu je jediný znatelný benefit v používání o několik sekund rychlejší boot a teoreticky přesouvání souborů. Atom není zase až tak špatný procesor, a s 2gb ram ddr2  tam poběží v podstatě jakákoliv distribuce s jakýmkoliv prostředím.

Dekuji za Vas komentar. Urcite MythBuntu zkusim, uz taham ISO, hodim na flashku a uvidim, co to mym HTPC udela :)
Hezky den,
K+


 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.