Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problémy s grafikou ATI HD2600  (Přečteno 1439 krát)

Vláďa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Problémy s grafikou ATI HD2600
« kdy: 06 Srpna 2009, 17:34:20 »
Ahoj,

mám výše zmíněnou grafickou kartu a neskutečné problémy s ní spojené v Kubuntu.

K počítači mám připojený CRT monitor (primární), LCD televizi přes DVI/HDMI a CRT televizi přes s-video. Nevím proč, ale Kubuntu je přesvědčené, že ten CRT monitor používat nechci a tvrdošíjně mi zapíná jako hlavní zobrazovař LCD televizi. To je sice pochopitelné, Windows 7 to dělají stejně, jenže tam to dvěma kliknutími změním. V kubuntu ne. Popíšu způsob chování se svobodnými i proprietárními ovladači:

1) Svobodné ovladače - Spustí se pouze LCD TV, monitor je černý a hlásí chybné frekvence. V ovládacím panelu mám k dispozici dvě DVI zařízení, což je chyba. Monitor je připojený přes VGA. Monitor lze jedině vypnout a nebo jej zapnout, potom ale hlásí chybné frekvence. Jediné řešení je před spuštěním PC vyškubat kabely od televizí. To uznáte není řešení ideální, zvlášť pokud třeba TV chci jako sekundární monitor používat (na filmy).

2) Nesvobodné ovladače - Pokud se je vůbec podaří rozběhat (nástroj KDE pro jejich instalaci zatím v žádném Kubuntu s KDE4 nikdy nefungoval, je třeba doinstalovat obdobný nástroj v GTK verzi), tak nabíhá Kubuntu neskutečně dlouho, monitor občas zobrazuje úplně rozpadlý obraz a vypadá to, že se PC zasekl. Počítač se potom poměrně často zasekává i při běžné práci. No každopádně s těmito ovladači už můžu zprovoznit CRT monitor a LCD TV zároveň a dokonce funguje i CRT TV (vždy pouze 2 zařízení současně - HW omezení karty). Jenže nikdy nedonutím Kubuntu, aby bral CRT monitor jako výchozí zobrazovač, menu, plocha a veškeré widgety se zobrazují pouze na LCD TV. Pokud ji vypnu, zbyde mi zcela nefunkční desktop na CRT monitoru.

Takže jedinou možností je momentálně vyškubat kabely od TV a nepoužívat je. Celé to má ale stejně ještě jeden háček. Po restartu počítače se vždy vyresetuje moje nastavení rozlišení. Kubuntu naběhne a lišta je vystřelená úplně mimo monitor a jedinou možností je přes Alt+F2 spustit ovládací panel (systemsettings) a v něm nastavit monitor. Je zajímavé, že moje nastavení se obnoví jakmile kliknu na ikonku nastavení monitoru aniž bych vůbec něco měnil.

Všechny tyhle problémy už v Kubuntu trvají víc než rok. Vždycky jsem doufal, že se to nějak opraví v další veri, ale jalikož ani v alfě 9.10 není žádný náznak řešení, musím s tím něco udělat sám. Jenže nevím co. Dokážete mi někdo poradit?

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Problémy s grafikou ATI HD2600
« Odpověď #1 kdy: 06 Srpna 2009, 17:51:25 »
asi budes muset rucne nastavit Xorg - ultimatnim zdrojem informaci je v tomto smeru gentoo-wiki.com

EDIT: ^ myslena editace xorg.conf
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

Vláďa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Re: Problémy s grafikou ATI HD2600
« Odpověď #2 kdy: 06 Srpna 2009, 18:10:18 »
S tím jsem si kdysi hrál v prehistorických dobách desktopového Linuxu. Ale mám takový pocit, že teď už je to nastavení někde jinde, protože můj xorg.conf je skoro prázdný. Není tam v podstatě co měnit.

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Problémy s grafikou ATI HD2600
« Odpověď #3 kdy: 06 Srpna 2009, 21:49:22 »
nj, on si to ted zjistuje automaticky HALd (da se na to podivat nekde v /etc/hal/... , ma to priponu fdi) , takze i kdyz je xorg.conf prazdny tak to funguje... Ale xorg.conf by porad mel mit prednost (jestli se pletu, tak me nekdo opravte).
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Problémy s grafikou ATI HD2600
« Odpověď #4 kdy: 07 Srpna 2009, 11:41:20 »
Z toho chování ve W7 je patrné, že karta považuje za primární DVI/HDMI výstup - LCD televizi, a ne ten (předpokládám VGA) CRT monitor. Takže pokud je možnost, přezkoušet zapojení.

Kombinace čehokoli s televizí přes S-Video je vražedná. Jediné nastavení, kdy mi TV fungovala, bylo, když měla nastavené stejné rozlišení s monitorem v režimu clone, ale pak buď plocha je větší než TV a "posouvá se", nebo musí být LCD v nižším než nativním rozlišení.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

libozvuk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re: Problémy s grafikou ATI HD2600
« Odpověď #5 kdy: 13 Září 2009, 23:27:30 »
Ahoj, já mám problém, že mám monitor ve stavu Clone, TV běží krásně, ale monitor ukazuje jen část a neposouvá se. Jak se dá zařídit, aby se posouval? Díky.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.