Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nejde mi na SATA disk nainstalovat Ubuntu 6.06.1 deskop i386 [vyřešeno]  (Přečteno 2612 krát)

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Zdravím všechny,

Zakoupil jsem si nový stroj AMD Athlon 64 3000+, ASUS M2N Gb LAN, nForce 430, PCIe, RAID, SATA, WD 160GB WD1600JS/7.200ot/8MB/SATA300 a za boha nemohu rozjet Ubuntu.
 Instalace proběhne v poho, první restart, vyjmu CD a po restartu se zobrazí toto: CHYBA PŘI NAČÍTÁNÍ OPERAČNÍHO SYSTÉMU. Už si nevím rady, zkoušel jsem i Kubuntu 6.06, výsledek stejný. Nechal jsem smazat disk, rozdělit automaticky, ručně rozdělit, nic nepomohlo.
Když si dám opět Live CD, mohu se probírat složkami, takže Ubuntu tam je.

Win XP beží v poho, ale nechci v nich břednout. Ubuntu mi přirostlo k srdci.
Co mám udělat, abych Ubuntu rozchodil?
Maky
« Poslední změna: 25 Října 2007, 21:02:34 od Anna Taliánová »

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Nejde mi na SATA disk nainstalovat Ubuntu 6.06.1 deskop i386
« Odpověď #1 kdy: 09 Října 2006, 10:26:52 »
Citace: Maky
...Win XP beží v poho...
Windows jsou nainstalovane na stejnem disku jako Ubuntu? Menu Grubu pro vyber operacniho sysrtemu se zobrazi?

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Nejde mi na SATA disk nainstalovat Ubuntu 6.06.1 deskop i386
« Odpověď #2 kdy: 09 Října 2006, 11:42:49 »
Zatím jsem na novém stroji nezkoušel instalovat XP s Ubuntu dohromady. Byla to vždy čistá instalace Ubuntu bez XP. Když už jsem si nevěděl rady, smazal jsem Ubuntu a nainstaloval XP.

XP tam budu chtít taky. Na 160 GB SATA Master chci Ubuntu a 60 BG slave XP, tak aby mi nabízelo výběr operačního systému, po uplynutí daného času se automaticky spustilo Ubuntu. Tak jsem to měl nainstalované na starém PC. 60GB Ubuntu a 12 GB XP.
« Poslední změna: 25 Října 2007, 20:56:44 od Anna Taliánová »

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
« Poslední změna: 25 Října 2007, 20:57:02 od Anna Taliánová »

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Nejde mi na SATA disk nainstalovat Ubuntu 6.06.1 deskop i386
« Odpověď #4 kdy: 09 Října 2006, 14:22:44 »
PC je v záruce, takže s ním nechci dělat žádné harakiri. Z dodaných linků nejsem moc moudrý, navíc neovládám angličtinu tak jak bych chtěl.

Opravdu neexistuje žádná pomoc?
« Poslední změna: 25 Října 2007, 20:57:19 od Anna Taliánová »

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Nejde mi na SATA disk nainstalovat Ubuntu 6.06.1 deskop i386
« Odpověď #5 kdy: 09 Října 2006, 14:48:58 »
Citace: Maky
...Opravdu neexistuje žádná pomoc?
Mozna existuje, ale bohuzel konkretni problem s konkretnim kusem hardwaru lze tezko resit na dalku pres forum.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Nejde mi na SATA disk nainstalovat Ubuntu 6.06.1 deskop i386
« Odpověď #6 kdy: 09 Října 2006, 20:27:12 »
No pokusím se nainstalovat Ubuntu za XP a uvidím. Hned se do toho pouštím.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Nejde mi na SATA disk nainstalovat Ubuntu 6.06.1 deskop i386
« Odpověď #7 kdy: 09 Října 2006, 22:37:56 »
Takže se mi podařilo nainstalovat Ubuntu. KONEČNĚ!!
Vyřešil jsem to šalamounsky a děkuji svatému osvícení, že jsem si nechal ze starého PC 60 GB disk. Nevím, jak bych si poradil, kdyby měl jen 160 GB SATA.
Přesto bych byl rád, kdyby se můj problém s diskem SATA vyřešil úplně.

Postupoval jsem takto:
1. Nainstaloval jsem WinXP na 160 GB disk Xp (hodně neúspěšných instalací s Ubuntu, viz výše, instalace KUBUNTU ze zaslaného CD dokonce jsem sáhl po MANDRIVĚ 2006 CZ, stejný problém viz výše).
2. Pak jsem vložil CD s Ubuntu, reset počítače, instal Ubuntu.
3. Při rozdělení disku se Ubuntu snažilo obsadit automaticky disk s 60 GB a 160 GB SATA si nevšímalo, sáhl jsem po VLASTNÍM ROZDĚLENÍ DISKŮ.
4. Zmenšil jsem oddíl XP na 160 GB SATA na 50 GB a do zbylého volného prostoru vložil EX3.
5. Přepnul jsem na 60 GB disk a rozdělil ho na EX3 56 GB, swap linux 2 GB a další 2 GB systému. Hláška: OPRAVDU CHCETE VYŘÍDIT NEVYŘEŠENÉ UDÁLOSTI, dal jsem ok.
6. Proběhla instalace, reset Ubuntu, vyjmutí CD s UBUNTU.
7. Naběhly XP, hned na to kontrola disku 160 GB SATA, samovolný restart.
8. Zmáčkl jsem F8 (zde na fóru jsem se dočetl, že se tak dostanu na Ubuntu), což mne dostalo do tabulky, kde jsem si mohl vybrat bootování z DVD ROM, HDD 160 GB nebo z HDD 60 GB. Volba padla samosebou na HDD 60 GB.
9. Objevila se tabulka na výběr software (Ubuntu), než jsem stačil zareagovat, spustilo se zavádění Ubuntu. PRVNÍ volba z pěti.
10. Načetlo se Ubuntu, plocha, zadání uživatele, heslo a byl jsem konečně v Ubuntu.

Bohužel mi nejde Net a zvuk, ale to pořeším později. Jsem rád, že jsem Ubuntu rozchodil, avšak chtěl bych, aby se mi Ubuntu spouštělo automaticky a XP jako druhá volba.
Nevím, jak to dopadne, když smažu XP a pojedu jen v Ubuntu. 

MOJE ÚVAHA  PROBLÉMŮ SE SATA DISKEM:
* Pravděpodobný problém v disku SATA 160 GB, že nedovede přečíst zavaděč (LILO nebo MBR nevím, který tam je, jsem Ubuntu lama).
* Není problém v základní desce.
* Ubuntu není schopno zavést zavaděč nebo není vytvořen zavaděč pro SATA disky, tak aby ho SATA disk přečetl.

Snad se můj návod bude někomu hodit.
« Poslední změna: 25 Října 2007, 21:01:43 od Anna Taliánová »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.