Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 64bitové programy a čeština  (Přečteno 2031 krát)

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
64bitové programy a čeština
« kdy: 16 Srpna 2009, 22:33:53 »
Dobrý večer....
předem se omlouvám jestli sem muj přispěvek nepatří,
chtěl bych přejít z Windows na linux....vybral jsem si Kubuntu...jsem z toho ještě pořád tak trochu paf ale už se v tom začínám trochu orientovat  :) a to hlavně díky vašemu Fóru a všemu co k tomu patří...
Ale odpověd na dvě věci které mě trápí jsem tu nenašel:
1) Mám nainstalované 64bit. linux a zjistil jsem, že když mam balíček v 32bitech tak se mi nenainstaluje a hodí chybu...dá se to někde v nastavení vypnout nebo to je takto schválně?
2) Ikdyž jsem si nainstaloval češtinu - a stáhla se mi i aktualizace pořád mam některé texty v angličtině...dá se někde manuálně aktualizovat čeština tak aby bylo kubuntu plně v česky....
Jsem v linuxu naprotý nováček a laijk  :)
Předem děkuji za vaše odpovědi...
Mykci
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

picard

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 563
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #1 kdy: 17 Srpna 2009, 10:26:00 »
ad 1) Na 64-bitový operační systém si musíte instalovat 64-bitové programy.
        Na 32-bitový operační systém si musíte instalovat 32-bitové programy.
ad 2) Pro Ubuntu ani Kubuntu neexistuje speciální česká lokalizovaná verze. Dobrovolníci se ho snaží lokalizovat do češtiny, ale stále není přeloženo všechno.

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #2 kdy: 17 Srpna 2009, 13:28:36 »
Dobrý večer....
předem se omlouvám jestli sem muj přispěvek nepatří,
chtěl bych přejít z Windows na linux....vybral jsem si Kubuntu...jsem z toho ještě pořád tak trochu paf ale už se v tom začínám trochu orientovat  :) a to hlavně díky vašemu Fóru a všemu co k tomu patří...
Ale odpověd na dvě věci které mě trápí jsem tu nenašel:
1) Mám nainstalované 64bit. linux a zjistil jsem, že když mam balíček v 32bitech tak se mi nenainstaluje a hodí chybu...dá se to někde v nastavení vypnout nebo to je takto schválně?
2) Ikdyž jsem si nainstaloval češtinu - a stáhla se mi i aktualizace pořád mam některé texty v angličtině...dá se někde manuálně aktualizovat čeština tak aby bylo kubuntu plně v česky....
Jsem v linuxu naprotý nováček a laijk  :)
Předem děkuji za vaše odpovědi...
Mykci

v menu systém, správa, jazyková podpora. Je nutné tam vybrat češtinu, na instaůačním CD není kompletní.
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

picard

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 563
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #3 kdy: 17 Srpna 2009, 13:31:48 »
Dost Vám s Ubuntu pomůže, když si projdete tento článek na wiki: http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20po%20instalaci

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #4 kdy: 17 Srpna 2009, 19:18:49 »
 :) Děkuji moc....a mohu se ještě na něco zeptat?
1) chtěl jsem si přidat  GPG klíč a jel jsem podle návodu ale jakmile jsem ho měl vybrat, ve složce Home jsem neviděl vůbec žádné soubory.
2) Nainstaloval jsem si google picasa, ale špatně se mi zobrazujou háčky....je to spíše v nastavení programu nebo v nastavení systému - něco jako výchozí písmo?
Vážně díky moc....
M.
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

picard

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 563
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #5 kdy: 17 Srpna 2009, 19:32:39 »
ad 1) Jaký klíč konkrétně? Podle jakého návodu? Ve složce Home nejsou žádné soubory, pouze adresáře jednotlivých uživatelů Ubuntu.
To ten soubor bude pravděpodobně v adresáři /home/vaše_uživatelské_jméno. Abyste se do něj dostal, stačí v Terminálu resp. konzoli spustit příkaz:
Kód: [Vybrat]
cd  Taky se často automaticky ukládají soubory stažené z internetu do adresáře /home/vaše_uživatelské_jméno/Plocha nebo také /temp.
« Poslední změna: 17 Srpna 2009, 19:35:43 od drhlik »

qUAKER

  • Host
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #6 kdy: 17 Srpna 2009, 19:33:39 »
ad. 64 bit) 32bitové programy je možné nainstalovat, musí se balík nainstalovat s parametrem --force-architecture přes dpkg(dpkg --force-architecture -i balik.deb) a pak se musí dotahat 32bitové knihovny(hledej na googlu "getlibs") ale v 99% případů je dostupný 64bitový program.

ad. Picasa) asi budeš potřebovat balíček msttcorefonts(přes Synaptic) a pak možná ještě doinstalovat font Tahoma tak, že jej prostě zkopíruješ do /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts s právy administrátora.(Je to proto, že Picasa ve skutečnosti běží přes Wine - věc umožňující spouštět windows programy, je to v podstatě vrstva poskytující systémová volání Windows a překládá je na nativní.. s využitím windowsových i svých knihoven.

ad. přidávání gpg klíče) Synaptic a Zdroje Softwaru se pouští s právy administrátora, tzn. zobrazí se ti administrátorská(rootovská) domovská složka, musíš si najet na / a ve složce "home" najdeš i svou.

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #7 kdy: 17 Srpna 2009, 20:22:17 »
Chtěl jsem si nainstalovat xbmc viz:
http://xbmc.org/wiki/?title=HOW-TO_install_XBMC_for_Linux_on_Ubuntu_with_a_minimal_installation_step-by-step
jde mi o to, že když otevřu mojí domovskou složku (kde jsou dokumenty, hudba ... atd) a tam mam uložený ten soubor s klíčem ale když ho chci importovat tak se mi vůbec nic v té složce nezobrazi a přitom tam vše je....

Tak s tím Picasem nevím, asi budu hledat jinou alternativu... :)
Přecijenom mam linux týden....zatím bomba ale učím se o sto šest a hlavně mě to baví....
Velký dík patří i vám všem za vynikající stránky s návody a střícnost a ochotu poradit nováčkovi...  :)
Díky všem.
M.
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

picard

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 563
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #8 kdy: 17 Srpna 2009, 20:45:46 »
Já to podle Vašeho návodu zkusil - odstavec "Adding PPA Keys" a ten "xbmc-ppa.key" jsem uložil a našel, když jsem v Systém -- Správa -- Zdroje softwaru - karta Ověření - Přidat klíč vybíral z adresářů a souborů zmíněný soubor, jen jsem musel rolovat až dolů a hledat, protože jich tam mám moc.

picard

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 563
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #9 kdy: 17 Srpna 2009, 20:47:48 »
Teď jsem zjistil, že stačí, když vyberu Místa -- Domovská složka a výše zmíněný soubor .key a poklikám na něj, tak se mi automaticky naimportuje

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #10 kdy: 17 Srpna 2009, 21:00:27 »
Aha?  :) mě se nezobrazuje...a když na něho kliknu tak se mi otevře "otevřít pomocí:"   ;)
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #11 kdy: 18 Srpna 2009, 20:16:33 »
...a mohu se ještě na něco zeptat? Stáhl jsem si balíček se softwarem. Ale má koncovku *.tar.bz2. Poradí mi někdo, prosím, jak to nainstalovat. Něco jsem si tady o tom přečetl ale trochu v tom plavu.... :)
Díky moc.
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)


qUAKER

  • Host
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #13 kdy: 18 Srpna 2009, 20:28:18 »
pokud to má koncovku .tar.bz2, tak to bude asi zdrojový kód. Ten se může kompilovat(sestavit) různými způsoby - pokud archiv rozbalíš a je tam soubor autogen.sh, spusť si terminál, v něm si najeď do složky s rozbaleným kódem a pusť "./autogen.sh --prefix=/usr" pak "make" a pak "sudo make install"

pokud je tam soubor configure, tak udělej to samé co u autogen, jen autogen.sh nahraď slovem configure.

pokud je tam soubor Makefile(ne Makefile.am nebo Makefile.in), tak stačí spustit jen "make" a "sudo make install"

pokud je tam soubor "setup.py" tak to je program napsaný v Pythonu a nekompiluje se, prostě pusť "python setup.py build" a "sudo python setup.py install --prefix=/usr"

pokud je tam soubor Makefile.pl, je to program v Perlu a nekompiluje se, prostě pusť

perl Makefile.pl
make
sudo make install

pro zdrojové balíčky s autogen.sh, configure nebo makefile budeš potřebovat mít nainstalovaný balík build-essential + configure si kontroluje závislosti a pokud něco chybí, tak ti řekne a můžeš to přes Synaptic nainstalovat.

pro balíky se setup.py budeš potřebovat balíky python-all-dev, python-setuptools + také si to řekne když tomu něco chybí.

pro balíky s Perl.pl budeš potřebovat balík perl + také by si to mělo říct o závislosti(nejsem si jistý)

jinak instalační instrukce by se měly nacházet v rozbalené složce - první kontroluj soubor README v textovém editoru a pokud tam nebude, tak soubor INSTALL.

více na Ubuntu Wiki, tam je jak používat terminál i instalovat ze zdrojového kódu.

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #14 kdy: 18 Srpna 2009, 23:50:53 »
Díky moc....
Mohu ještě jednu prozbu?  :) Podařilo se mi nainstalovat "nějaké kodeky" a filmy s avi se mi už krásně přehrávají ale problém mam s DVD. zatím používám xine (nevím jestli je dobrý nebo ne - ) Podle všeho to chce ještě něco nainstalovat ale já nevím co a kde to hledat  :) Opět jsem tu už něco četl ale zase v tom plavu a nevím kudy kam....
Diky mo....
Jte tu opravdu moc hodný.... ;)
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #15 kdy: 19 Srpna 2009, 03:24:54 »
Jestli jste četl na wiki průvodce po instalaci jak dával odkaz Drhlík, tak jste určitě narazil na http://wiki.ubuntu.cz/Vyhrazen%C3%A9%20form%C3%A1ty/P%C5%99ehr%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD%20DVD. To vám nefunguje?
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #16 kdy: 19 Srpna 2009, 19:46:57 »
Píše mi to toto:
"Pro práci s DVD není dostupný žádný vstupní modul.
Možná je špatná syntaxeMRL nebo meexistuje soubor nebo dat" ???
Díky...
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: 64bitové programy a čeština
« Odpověď #17 kdy: 21 Srpna 2009, 17:37:07 »
Tak už mi běží i DVD ale mam zase jinej problém....Internet mi běží hrozně pomalu....
Mam ho od UPC 30Mb/s ale jak říkám, jede hrozně pomalu.... našel jsem tu pár návodu viz. http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,20091.0.html ze kterého jsem to chtěl zkusit ale narazil jsem na problém s tím, že zmiňovaná soubor aliases prostě nevidím.
Díky z každou radu....
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.