Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace ubuntu na prázdný notebook [vyřešeno]  (Přečteno 4497 krát)

WDRat

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Instalace ubuntu na prázdný notebook [vyřešeno]
« kdy: 25 Srpna 2009, 20:59:15 »
Zdravím!
Líbí se mi flozofie Linuxu, odráží to můj postoj ke světu. Logicky jsem při koupi nového noťasu hodil bobek na Mrkvosoft a koupil si pc bez operačního systému. Myslel jsem si, že si DIY nainstaluju systém sám.
Ovšem tady začal můj problém. Mám instalační CD ubuntu, mám od výrobce CD s Linpus Linux a mám v PC nachystaný program, který se jmenuje GRUB. Intuitivně tuším, že se pomocí toho zavádí Linux, ovšem já naprosto netuším jak. Poradí mi někdo?
(Já vím, jsem lama, ale fakt moc bych chěl mít linux na pc.)
« Poslední změna: 26 Srpna 2009, 12:21:58 od WDRat »

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #1 kdy: 25 Srpna 2009, 21:08:06 »
wiki.ubuntu.cz, hlavně průvodce instalací jsi četl?

Jinak doporučuji nejdřív Ubuntu vyzkoušet nanečisto (volba Vyzkoušet Ubuntu bez jakýchkoliv změn ve vašem počítači na LiveCD).
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

WDRat

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #2 kdy: 25 Srpna 2009, 21:12:42 »
Tento materiál jsem si (asi 3x) pročetl, ovšem problém nastaljiž prři prvním kroku. Spustí se mi ten grub a ne avizované okno s instalaci ubuntu.
Nemohl jsem udělat chybu např při vypalování cd s instalací? Soubory jsem ale kontroloval, byly tam vypalené přesně ty, které byly i v image...
Nemohli byste mi když tak sem dát odkaz na bootovací cd ubuntu? Už se s tím mořím půl dne, nejsem si jist jestli tomu rozumím. :-(

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #3 kdy: 25 Srpna 2009, 21:20:43 »
Musíš mít v BIOSu nastaveno primární bootování z CD mechaniky, tzn. aby počítač prvně zkoušel bootovat z CD, pak až z HDD. No a v té CD mechanice budeš mít to LiveCD Ubuntu...

Další info:
http://wiki.ubuntu.cz/Jak%20nainstalovat%20Ubuntu
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=23012.0
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #4 kdy: 25 Srpna 2009, 21:23:10 »
Tento materiál jsem si (asi 3x) pročetl, ovšem problém nastaljiž prři prvním kroku. Spustí se mi ten grub a ne avizované okno s instalaci ubuntu.
Nemohl jsem udělat chybu např při vypalování cd s instalací? Soubory jsem ale kontroloval, byly tam vypalené přesně ty, které byly i v image...
Nemohli byste mi když tak sem dát odkaz na bootovací cd ubuntu? Už se s tím mořím půl dne, nejsem si jist jestli tomu rozumím. :-(

Musíte nastavit počítač tak, aby z toho CD "startoval" -- http://wiki.ubuntu.cz/Zaveden%C3%AD%20syst%C3%A9mu%20z%20CD

WDRat

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #5 kdy: 25 Srpna 2009, 21:34:21 »
Než stihnu zmáčknout delete, objeví se  mi ten grub.  ;D
Mám počítač Acer Extensa 5635ZG a naprosto netuším jakou to má verzi biosu. Zkouším všemožné kombinace kláves, ktteré byly popsané ve článku, ale jenom se mi vždycky spustí instalace Linpusu, která stejně skončí hláškou" cannot touch ´var/lock/subsys/local´: Stale NFS file handle...  >:(

Na stolním pc jsem se v klídku dostal do nastavení biosu přes delete. Nový noťas na to ale neraguje...

(Jo a děkuji za tak rychlé reakce. .-)
« Poslední změna: 25 Srpna 2009, 21:36:03 od WDRat »

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #6 kdy: 25 Srpna 2009, 21:36:27 »
To liveCD musí být vypáleno jako obraz, tj http://wiki.ubuntu.cz/Jak%20vyp%C3%A1lit%20ISO
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #7 kdy: 25 Srpna 2009, 21:36:34 »
Než stihnu zmáčknout delete, objeví se  mi ten grub.  ;D
Mám počítač Acer Extensa 5635ZG a naprosto netuším jakou to má verzi biosu. Zkouším všemožné kombinace kláves, ktteré byly popsané ve článku, ale jenom se mi vždycky spustí instalace Linpusu, která stejně skončí hláškou" cannot touch ´var/lock/subsys/local´: Stale NFS file handle...  >:(

Na stolním pc jsem se v klídku dostal do nastavení biosu přes delete. Nový noťas na to ale neraguje...

(Jo a děkuji za tak rychlé reakce. .-)


Nějak to jít musí... Myslím, že je na čase přejít k nejdrastičtějšímu řešení -- otevřít krabici, ve které byl notebook zabalen, vyndat návod a tam si přečíst, jak se dostat do BIOSu :)

WDRat

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #8 kdy: 25 Srpna 2009, 21:37:16 »
To je nápad! Naprosto jste mne vystihl, rychle do koše vytáhnout návod. ;D Budu vás informovat jak pokračuje můj boj proti kapitálu Microsoft...

To liveCD musí být vypáleno jako obraz, tj http://wiki.ubuntu.cz/Jak%20vyp%C3%A1lit%20ISO
Tohle sem pravděpodobně nezmrvil, vše ve woknech fungovalo. Image pálit umím
« Poslední změna: 25 Srpna 2009, 21:39:54 od WDRat »

WDRat

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #9 kdy: 25 Srpna 2009, 21:50:59 »
Tak v návodu je úplné prd.  ;D Je tam dokonce směšný komiks, jak zapnout, vypnout pc, kam strčit baterku...
Ale jak se dostat do nastavení biosu, cha chá, to tam není. To asi může jedině servisák nebo já nevím.  :P Jdu se na to vyspat. Kdyby vás něco napadlo, prosím napište, budu moc vděčný za odpovědi.

klesco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #10 kdy: 25 Srpna 2009, 22:09:01 »
F10, F2, Del su najcastejsie klavesy pouzivane na vsup do biosu, jednoducho skus postupne vyskusat za radom s tym ze ich stlacas CELY cas od stlacenia gombika na start, do vtedy dokym ti nenabehne bios, popripade skus zistit aku mas zostavu, aky notebook

WDRat

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #11 kdy: 25 Srpna 2009, 22:27:28 »
Noťas mám tento. Zítra to budu řešit s odborníkem, pak vám napíšu v čem sem udělal chybu.
Ale jestli to vyřešíte dřív než odborník, pošlu vám poštou komiks Che Guevara ;D.

klesco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #12 kdy: 25 Srpna 2009, 22:45:54 »
myslim, ze pravou klavesou je F2, takze skus ho zapnut a stlacaj F2 dovtedy, dokym ti nenabehne bios

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #13 kdy: 25 Srpna 2009, 22:49:07 »
Zatím si přečti veselý příběh Renči se šťastným Ubunťáckým koncem, aneb: když to zvládla Renča, měl bys to taky zkusit. Pokud Ti to nainstaluje "odborník", nic se nenaučíš  :D

Noťas mám tento. Zítra to budu řešit s odborníkem, pak vám napíšu v čem sem udělal chybu.
Ale jestli to vyřešíte dřív než odborník, pošlu vám poštou komiks Che Guevara ;D.
Chybus' udělal v tom, žes' to vzdal, jako ten Guevara v bolívijských horách...   ;D
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

WDRat

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #14 kdy: 25 Srpna 2009, 22:56:23 »
myslim, ze pravou klavesou je F2, takze skus ho zapnut a stlacaj F2 dovtedy, dokym ti nenabehne bios
Heurékááááááááááááááááááááááááááááááá!!!
Pošli adresu, za čtyři stovky mi to stojí  ;D. Komiks je fakt dobrý.

Zatím si přečti veselý příběh Renči se šťastným Ubunťáckým koncem, aneb: když to zvládla Renča, měl bys to taky zkusit. Pokud Ti to nainstaluje "odborník", nic se nenaučíš  :D

Noťas mám tento. Zítra to budu řešit s odborníkem, pak vám napíšu v čem sem udělal chybu.

Ale jestli to vyřešíte dřív než odborník, pošlu vám poštou komiks Che Guevara ;D.
Chybus' udělal v tom, žes' to vzdal, jako ten Guevara v bolívijských horách...   ;D
Tahle hláška mě nakopla, už instaluju. Teď očekávejte salvu otázek, jak se co dělá. ;D

PS: Che to nevzdal, prostě ho přečíslili. Bojoval do posledního dechu (doslova, chudák astmatik).

Edit: Jé je, ono to hází nějaké errory. Ne je půl dvanácté, fakt to balím. Hasta siepmre. ;D Ale aspoň vím jak na to.
« Poslední změna: 25 Srpna 2009, 23:27:13 od WDRat »

Opice

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #15 kdy: 25 Srpna 2009, 23:03:06 »
Tohle jsem našel jako návod na BIOS...

http://www.computerhope.com/issues/ch000192.htm

WDRat

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook
« Odpověď #16 kdy: 26 Srpna 2009, 11:51:03 »
Děkuju moc, už to mám nainstalované. Ale ještě mě čeká dlouhá cesta. Otec zapomněl heslo na naši wifi síť v baráku, na kterou jsou napojené 2 stroje, teď budou tři. To buDe zas prace to vŠechno odznova nastavit. :'( A to sem si soudruzi chtěl užívat Linuxu...

WDRat

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Instalace ubuntu na prázdný notebook [vyřešeno]
« Odpověď #17 kdy: 26 Srpna 2009, 15:31:47 »
Píšu vám z Linuxu, vše dobře dopadlo.  ;D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.