Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Samba prava + prava souboru  (Přečteno 749 krát)

Jezza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 96
Samba prava + prava souboru
« kdy: 09 Září 2009, 12:15:07 »
Mozna to patri spis do obecne podpory, ale kdyz se to tyka i samby, dal jsem to do siti.

Asi spatne chapu system prav v linuxu.

Presne podle navodu na wikine, jak rozchodit sambu, tak jsem si nastavil u slozky tatka, kterou chci sdilet prava na 777. Pak jsem nakonfiguroval dle navodu sambu:
Kód: [Vybrat]
[Tata]
  comment = Group Folder
  path = /home/data/tatka
  public = yes
  writable = no
  valid users = Tata
  create mask = 0700
  directory mask = 0700
  force user = nobody
  force group = nogroup

A predstavoval jsem si ze z windows se uzivatel Tata, pripoji k dane slozce a bude z ni moci stahovat. Coz sice funguje. Ale prekvapilo me, ze kdyz se pripojim na server uzivatelem treba mamka :), ktery je normalni uzivatelem. Tak muze cokoliv v teto sdilene slozce delat. Coz si myslim je zpusobeno nastavenim prav na 777. Je nutne mit nastavena takova prava u sdilene slozky? Predstavoval bych si to tak, ze tuto slozku muze primo ze serveru upravovat pouze admin. Velky problem to neni, protoze uzivatele s pristupem na sambu z stejne sve ucty na serveru maji bez hesla...ale zajimalo by me, jestli je tedy nutne mit prava na 777.

Dalsi dotaz se tyka samotnych prav, ty jejich 3 sekce se vztahuji k owner, group a user. Neni mi ale jasne na jakou group a jakeho usera se to vztahuje?

Asi je to dost lame dotaz...ale myslel jsem, ze tomu rozumim, ale tenhle problem mi ukazal ze ocividne ne.   :(

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.