Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vypnutí počítače přes uspávací klávesu  (Přečteno 1509 krát)

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Vypnutí počítače přes uspávací klávesu
« kdy: 18 Září 2009, 16:41:34 »
Dobrý den, prosím o radu, jak vypnout počítač přes klávesu, která nyní slouží k uspání. Ve správě napájení jsou možnosti "Nedělat nic", "Uspat do paměti", "Uspat na disk". Já bych tuto klávesu ale raději použil přímo na vypnutí. Lze ji nějak předefinovat tak, aby se počítač vypnul, nabo alespoň aby byl vyvolán dialog pro vypnutí? V podstatě aby tato klávesa dělala to samé, jako tlačítko "Power" přímo na počítači?
Doma i v práci Linux Mint 17

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Vypnutí počítače přes uspávací klávesu
« Odpověď #1 kdy: 18 Září 2009, 18:45:03 »
Sice v Mintu, ale já tam tuto volbu mám. Ale může to ,ít co dělat s ACPI.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Vypnutí počítače přes uspávací klávesu
« Odpověď #2 kdy: 19 Září 2009, 12:36:11 »
nemam ako vyskusat kedze take tlacitko na klavesnici nemam, ale skus to nastavit v gconf-editore [alt+f2 -> gconf-editor] /apps/gnome-power-manager/buttons
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re: Vypnutí počítače přes uspávací klávesu
« Odpověď #3 kdy: 19 Září 2009, 15:46:19 »
nemam ako vyskusat kedze take tlacitko na klavesnici nemam, ale skus to nastavit v gconf-editore [alt+f2 -> gconf-editor] /apps/gnome-power-manager/buttons
Vypadalo to nadějně. Události "hibernate" jsem přiřadil akci "shutdown". Po vyzkoušení se nestalo nic, mám to tak totiž nastavené ve Správci napájění: "Stisknete-li tlačítko uspání do paměti: -> Nedělat nic". Tak jsem to změnil na "Uspat do paměti", a po vyzkoušení to uspalo do paměti. Správa napájení má, zdá se, přednost.
Doma i v práci Linux Mint 17

pakanek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re: Vypnutí počítače přes uspávací klávesu
« Odpověď #4 kdy: 19 Září 2009, 16:03:21 »
Za vypnutí, restartování, hibernování, uspání jsou zodpovědné příkazy:
Kód: [Vybrat]
shutdown -h now
shutdown -r now
pm-hibernate
pm-suspend
Obyčejný uživatel je může spustit pomocí sudo a grafický dialog lze vyvolat i z terminálu. Pak tedy zbývá jen zjistit jak nastavit libovolnou klávesovou zkratku (gnome nepoužívám). Netýká se to speciálních kláves a tlačítek jako je power a restart.
PS: Používám Debian unstable.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.