Naprosto správná cesta. Má-li být Ubuntu linuxem pro lidi, tak to jinak ani být nemůže. BFU neví, jak rychlý má procesor, natož aby ho ještě (a přiznejme si že celkem zbytečně) monitoroval. BFU nezajímá, co se mu zrovna stahuje, jakou rychlostí a jak je to veliké, nehledě na to, že ho název nějaké závislé knihovny může ještě rozhodit ("tohle jsem instalovat nechtěl!" ). BFU má nejraději minimum detailů. Pro ostatní zbývá terminál a chcete-li si hrát na geeky, dá se odinstalovat i X server. Stojí za to se poučit v Mac OSX - "systém pro tupé ovce" - výborně funguje bez zbytečných složitostí. Jde o to, aby byl systém rychlý, stabilní, jednoduchý na ovládání (t.j. blbuvzdorný), líbivý a bez "nesmyslů", které obyčejného uživatele dokážou nejen znepokojit, ale nedej bože mu i připomenout, že něčemu nerozumí. Většina uživatelů si nedokáže nainstalovat operační systém, a většinou ani netuší, že něco jako operační systém v počítači existuje. Používají prostě "počítač". Pro tuhle cílovou skupinu uživatelů se snaží být Ubuntu.
Jestli je cílem Ubuntu bejt Woknouzem (=OS zejména pro tupý ovčí stádo postrádající zbytečnost jménem šedá kůra mozková), tak to potěš /dev/null!
Ubuntu jsem instaloval několika BFU (Woknouz BFU != Linux BFU), který ani s Woknouzem neuměli, ani nezvládali běžnou údržbu (defrag, občas prošmejdit disk antišmejdem s aktuální databázi atd.), jen "Internet" (M$IE) a AjSýKjů instalovaný zručnějšími kamarády), ale v případě Ubuntu to bylo jinak- po necelou hodinu trvajícím školení, mnou provedeným, uměj pracovat se Synapticem, systém zaktualizovat, upgradnout na vyšší verzi, googlovat atd., akorát jeden přišel za mnou s tím, že mu nejde nová FireWire karta a že potřebuje schopnej program na DV- to jsem zprovoznil, jinak nikdo si zatím nestěžoval.
Tak proč ještě Ubuntu víc ořezávat? To se plánuje jeho nasazení do mentálhausů?
Zjednodušovat se dá i jinak:
* Zvýšení stability a spolehlivosti systému jako celku (Čerstvý vydání Ubuntu jsou furt čím dál tím víc Unstable-Experimental-Bleeding-Edge obsahující často nepříliš otestovanej a nepříliš dobře fungující software, např. PulseAudio- zlatá ALSA!)
* Zlepšená lokalizace (občané znající anglicky pouze "Jes", "Nou" a "Fakin Niga Bič!" často odrazuje fakt, že na ně některý aplikace křičej česko-anglicky, respektive anglicko-slovensky [tam je to s lokalizací do slovenčiny bohužel horší jak u nás], čemuž nerozuměj a bojej se toho)
atd.
Ale prece si urcite cetl u svych zacatku, ze Ubuntu je "linux pro lidi" - jednoduchy na obsluhu - teda vyvoj sleduje spravnou cestu. Tebe vsak nikdo neomezuje v tve chuti po slozitosti - napr. akorat vyslo nove Gentoo, nebo Slackware - tak si muzes doprat poradnou misu
6.06 ještě moc pro lidi nebylo
Co chtěj obyčejný lidi, lamy, n00bové, BFU?
* Aby jim pokud možno všechno fungovalo korektně a stabilně, aby nemuseli řešit třeba kolabující zvuk- jo, KK pojede podle všeho na PulseAudio, který má na mnoha i celkem běžných zvukovkách velký problémy, i u tý mý. Zlatá ALSA!
* Padající/částečně nefunkční/divně se chovající aplikace: v repozitářích Ubuntu je kolem 80% aplikací zastaralých, přičemž jsou na jiných distribucích jejich novější, často lepší a odladěnější verze, kdežto vcelku stěžejní aplikace jsou vývojově snad ještě v plínách, alespoň co se jejich spolehlivosti týče.
* Překlady:
podle Launchpadu, pro Karmic:
ČR: přispěvatelů:
278; přeloženo: cca
60%.
SR: přispěvatelů:
239; přeloženo: cca
50%. Ale třeba na švédštině pracovalo jen
257 lidí, ale je přeložena z cca
80%! Existuje nějakej důvod, proč jen málokdo z nás, alespoň trochu anglicky mluvících, nepřekládá? V Rosettě je to snadný a upstream taky není složitej! A navíc, my, Češi a Slováci si můžeme vypomáhat, jazyky máme sakra podobný, krom fotbalu a hokeje spolu neválčíme, nic na tom není a občas je to i zábavný a hlavně poučný. A možnost pochlubit se s tím, že i já se podílel na vývoji těch a těch aplikací, to taky není k zahození! A neděláme to jen pro sebe, ale pro další tisíce uživatelů.
* Jednoduchost obsluhy- snad každej BFU preferuje klikátka před konfigurákama. Vysvětlení je jednoduchý, prostě se nechtěj ničemu novýmu učit. A co když po některý aplikaci nutně chtějí nějakou vlastnost, která se vyklikat nedá, musí se růčo přepsat to a to v konfiguráku, při nejlepším si to vyhledat a vyklikat v GConf Editoru? Třeba v GNOME to udělali blbě, sice tam je jednoduchý ovládání, ale některý slušný funkce jsou klikači zapovězeny buď úplně, nebo částečně v případě, pokud mají např. Ubuntu Tweak, kde je ovšem jenom to, co jeho vývojáři považovali za dostatečně relevantní (kompozitní funkce Metacity aj.). Kdyby se tohle dalo tehdá jednoduše naklikat v nastavení tý který GNOME aplikace, Ubuntu Tweak snad ani nevznikne.