Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Aky mate nazor na vyvoj gr. prostredia ubuntu.

Uz to zacinaju prehanat
13 (18.8%)
Pomali to upada
16 (23.2%)
Da sa
19 (27.5%)
Paci sa mi ako na to idu
16 (23.2%)
Uz je ako win. a to mam rad :)
3 (4.3%)
Vyjadrim sa nizsie.
2 (2.9%)

Celkem hlasů: 60

Autor Téma: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.  (Přečteno 14080 krát)

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #50 kdy: 06 Října 2009, 14:57:38 »
No,specialni dovednost bych to nazval jen pokud by pochopil co ten prikaz znamena,takhle je jen ovce co to napise,nevidim problem :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #51 kdy: 06 Října 2009, 14:59:10 »
Konzole je zajímavá (osobně ji používám rád, tedy když je to nutné, člověk se učí...), ale v dnešní době je to už pro spoustu lidí přežitek ala MS-DOS.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

NoWin

  • Host
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #52 kdy: 06 Října 2009, 15:02:24 »
To Roman:
Jakých speciálních dovedností? No třeba otevřít terminál a napsat "sudo apt-get install neco" už je (byť se to možná nezdá) speciální dovednost.
Ale huš, tak tady máme Synaptic- klikátko! Pro někoho je speciální dovedností zapnout vůbec počítač- to se jako k Ubuntu bude přibalovat Afričan mačkající tlačítko Power na PC?

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #53 kdy: 06 Října 2009, 15:05:04 »
ad zjednodušování a konzole:
Po pravdě řečeno, jsou dva důvody, proč používám konzoli
1) Jsem zvyklý - dříve nějaká akce nešla udělat "přes klikadlo" a muselo se do konzole. A jak se říká, zvyk je železná košile
2) Nějaká akce přes klikadlo nejde nebo nedělá přesně to, co chci - v tom případě hopla otevřít terminál a hezky to naťukat, protože alternativa není

Osobně se přimlouvám za co nejvíce klikadel a zároveň o možnost vše kutit v terminálu - je to přece svobodný software, tak ať se každý svobodně rozhodne, jakým způsobem ho bude využívat.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

NoWin

  • Host
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #54 kdy: 06 Října 2009, 15:07:07 »
ad zjednodušování a konzole:
Po pravdě řečeno, jsou dva důvody, proč používám konzoli
1) Jsem zvyklý - dříve nějaká akce nešla udělat "přes klikadlo" a muselo se do konzole. A jak se říká, zvyk je železná košile
2) Nějaká akce přes klikadlo nejde nebo nedělá přesně to, co chci - v tom případě hopla otevřít terminál a hezky to naťukat, protože alternativa není

Osobně se přimlouvám za co nejvíce klikadel a zároveň o možnost vše kutit v terminálu - je to přece svobodný software, tak ať se každý svobodně rozhodne, jakým způsobem ho bude využívat.
3) Než se k něčemu doklikám, v konzoli to mám hned

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #55 kdy: 06 Října 2009, 15:09:25 »
ad zjednodušování a konzole:
Po pravdě řečeno, jsou dva důvody, proč používám konzoli
1) Jsem zvyklý - dříve nějaká akce nešla udělat "přes klikadlo" a muselo se do konzole. A jak se říká, zvyk je železná košile
2) Nějaká akce přes klikadlo nejde nebo nedělá přesně to, co chci - v tom případě hopla otevřít terminál a hezky to naťukat, protože alternativa není

Osobně se přimlouvám za co nejvíce klikadel a zároveň o možnost vše kutit v terminálu - je to přece svobodný software, tak ať se každý svobodně rozhodne, jakým způsobem ho bude využívat.
3) Než se k něčemu doklikám, v konzoli to mám hned

ad 3 - naprostý souhlas  :D
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #56 kdy: 06 Října 2009, 15:18:22 »
@Tadeáš&Roman: Říkám, ať je volba - sám taky ledasco dělám v konzoli, protože netuším, jak se k tomu proklikat. Ale z hlediska nových uživatelů (a ať hlavně nikdo netvrdí, že je Ubuntu a Linux obecně nepotřebuje) vidím jako 100x schůdnější řešit "jak se k čemu proklikat" než "něco někam psát".

Konzole je opravdu super, ale (a teď nechci rozpoutávat flame nebo vzrušenější debatu) uživatelské trendy jdou trochu někam jinam - a ruku na srdce, má dnes Linux potenciál tyto trendy nějak výrazně ovlivňovat?
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #57 kdy: 06 Října 2009, 15:21:20 »
@Tadeáš&Roman: Říkám, ať je volba - sám taky ledasco dělám v konzoli, protože netuším, jak se k tomu proklikat. Ale z hlediska nových uživatelů (a ať hlavně nikdo netvrdí, že je Ubuntu a Linux obecně nepotřebuje) vidím jako 100x schůdnější řešit "jak se k čemu proklikat" než "něco někam psát".

Konzole je opravdu super, ale (a teď nechci rozpoutávat flame nebo vzrušenější debatu) uživatelské trendy jdou trochu někam jinam - a ruku na srdce, má dnes Linux potenciál tyto trendy nějak výrazně ovlivňovat?

Proto jsem psal, že je to pro spoustu lidí nepochopitelný přežitek ala MS-DOS. Nehledě na to, že to berou jako "frajeřinku", ne zrovna v dobrém slova smyslu.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #58 kdy: 06 Října 2009, 15:50:16 »
ad zjednodušování a konzole:
Po pravdě řečeno, jsou dva důvody, proč používám konzoli
1) Jsem zvyklý - dříve nějaká akce nešla udělat "přes klikadlo" a muselo se do konzole. A jak se říká, zvyk je železná košile
2) Nějaká akce přes klikadlo nejde nebo nedělá přesně to, co chci - v tom případě hopla otevřít terminál a hezky to naťukat, protože alternativa není

Osobně se přimlouvám za co nejvíce klikadel a zároveň o možnost vše kutit v terminálu - je to přece svobodný software, tak ať se každý svobodně rozhodne, jakým způsobem ho bude využívat.
3) Než se k něčemu doklikám, v konzoli to mám hned

ad3 - kdyz si pamatuju, co presne a jak velkymi pismenky to mam napsat... Jinac su v riti, a kazdy klikatko je pro me pak dobry a IMHO nejsem sam. Kdo ty prikazy pise dnes a denne, je pro nej konzole vyhodou, kdo potrebuje neco nastavit jednou za pul roku/rok, je pro nej absence klikaciho rozhrani utrpenim.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #59 kdy: 06 Října 2009, 16:01:49 »
ad zjednodušování a konzole:
Po pravdě řečeno, jsou dva důvody, proč používám konzoli
1) Jsem zvyklý - dříve nějaká akce nešla udělat "přes klikadlo" a muselo se do konzole. A jak se říká, zvyk je železná košile
2) Nějaká akce přes klikadlo nejde nebo nedělá přesně to, co chci - v tom případě hopla otevřít terminál a hezky to naťukat, protože alternativa není

Osobně se přimlouvám za co nejvíce klikadel a zároveň o možnost vše kutit v terminálu - je to přece svobodný software, tak ať se každý svobodně rozhodne, jakým způsobem ho bude využívat.
3) Než se k něčemu doklikám, v konzoli to mám hned
Zo vsetkym sa da suhlasit. Ovsem su ludia ako ja ktori kym pridu na to ako napisat prikaz v terminale tak to rychlejsie naklikaju aj ked to mozno v terminale spravit s viacerymi volbami.
Preto som aj na zaciatku pisal ze by tam ta volba pre podrobnosti mohla/mala byt.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #60 kdy: 06 Října 2009, 16:37:53 »
...
Preto som aj na zaciatku pisal ze by tam ta volba pre podrobnosti mohla/mala byt.
Já bych se neukvapoval - přeci jenom jsme pořád ve stádiu bety a je dost možné, že neaktivní možnost rozkliknout detaily je pouhý bug. Ale jinak souhlasím, že pokud měly možnosti zobrazit detaily mizet, byl by to krok špatným směrem.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #61 kdy: 07 Října 2009, 10:50:40 »
Inak k tym prekladom, mohlo by byt nieco take ako cesko-slovensky preklad - velkej vacsine ludi, ktori nevedia anglicky, by to urcite pomohlo. Podla mna je hlupost, ked mame tak spolocne jazyky a nevyuzit to.

NoWin

  • Host
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #62 kdy: 07 Října 2009, 13:23:25 »
Preto som aj na zaciatku pisal ze by tam ta volba pre podrobnosti mohla/mala byt.
Myslíš něco na způsob nastavení u VLC? Podle mýho by to bylo ideální až na jeden detail- program by si měl zapamatovat, jakej režim (základní, rozšířenej) byl naposledy použit.

NoWin

  • Host
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #63 kdy: 07 Října 2009, 13:30:48 »
Inak k tym prekladom, mohlo by byt nieco take ako cesko-slovensky preklad - velkej vacsine ludi, ktori nevedia anglicky, by to urcite pomohlo. Podla mna je hlupost, ked mame tak spolocne jazyky a nevyuzit to.
Nemyslím, že by to bylo realizovatelný. Co je přeložený, to je v češtině/slovenštině, co není, je v angličtině. Buď pojedeš globálně na češtinu (která je přeložena z větší části než slovenština), nebo, pokud umíš alespoň trochu anglicky (nebo použiješ třeba Google Translate + mozek), můžeš se zapojit do překladů, čímž bys pomohl i "súkmeňovcom" spoza prekrásnych Tatier ;).

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #64 kdy: 07 Října 2009, 15:21:05 »
Mne osobne angličtina nevadí...ide len o to, že viac ľudí by si našlo cestu k Ubuntu, keby bolo ČS. Len to by potrebovalo spoluprácu :-)

NoWin

  • Host
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #65 kdy: 07 Října 2009, 15:26:34 »
Mne osobne angličtina nevadí...ide len o to, že viac ľudí by si našlo cestu k Ubuntu, keby bolo ČS. Len to by potrebovalo spoluprácu :-)
Nejsem si jistej, ale distribuce zvaná Greenie Linux (založená na Ubuntu) by snad měla bejt přeložena líp (CZ+SK) jak Ubuntu, ale nezkoušel jsem.

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #66 kdy: 07 Října 2009, 15:38:00 »
Mne osobne angličtina nevadí...ide len o to, že viac ľudí by si našlo cestu k Ubuntu, keby bolo ČS. Len to by potrebovalo spoluprácu :-)
Nejsem si jistej, ale distribuce zvaná Greenie Linux (založená na Ubuntu) by snad měla bejt přeložena líp (CZ+SK) jak Ubuntu, ale nezkoušel jsem.
Ježiš, nestraš s Greenie!

NoWin

  • Host
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #67 kdy: 07 Října 2009, 15:40:50 »
Mne osobne angličtina nevadí...ide len o to, že viac ľudí by si našlo cestu k Ubuntu, keby bolo ČS. Len to by potrebovalo spoluprácu :-)
Nejsem si jistej, ale distribuce zvaná Greenie Linux (založená na Ubuntu) by snad měla bejt přeložena líp (CZ+SK) jak Ubuntu, ale nezkoušel jsem.
Ježiš, nestraš s Greenie!
Copak? Jsou s ním problémy?

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #68 kdy: 07 Října 2009, 15:44:51 »
Áno, Greenie poznám, aj keď osobné skúsenosti veľké nemám. Neviem ako je na tom preklad v ňom, ale asi to bude nejaký mix, keďže autor tam píše, že je pre slovenských a českých užívateľov. Len tu je zas problém, že ku Greenie sa veľa ludí dostane skôr náhodne...ale k Ubuntu sa dostane ako k prvému linux systému a myslím, že má aj perspektívnejšiu budúcnosť.

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #69 kdy: 07 Října 2009, 15:51:56 »
Ježiš, nestraš s Greenie!
Copak? Jsou s ním problémy?
Recenze Greenie od Vojty Trefného: http://www.linuxexpres.cz/distro/greenie-pohled-na-slovenskou-distribuci

Cituji závěr recenze: Co říci ke Greenie závěrem? V přírodě signalizuje zelená barva často dvě věci - jedovatost a nedozrálost. Greenie vám sice počítač neotráví, ale jistá nevyzrálost je až příliš znát. U většiny funkcí pro Greenie člověk jen nevěřícně kroutí hlavou - koncepcí jsou minimálně podivné a i ty, které vypadají rozumně, zabíjí naprosto příšerné provedení. Greenie rozhodně nemohu nikomu s čistým svědomím doporučit - začátečník bude ztracen a pokročilý uživatel zděšen. Autor by měl celou distribuci (nebo spíše koncepci) od základu předělat, nebo se raději přidat k nějakému již existujícímu projektu, kde by svůj elán využil mnohem lépe...

NoWin

  • Host
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #70 kdy: 07 Října 2009, 15:57:13 »
Ježiš, nestraš s Greenie!
Copak? Jsou s ním problémy?
Recenze Greenie od Vojty Trefného: http://www.linuxexpres.cz/distro/greenie-pohled-na-slovenskou-distribuci

Cituji závěr recenze: Co říci ke Greenie závěrem? V přírodě signalizuje zelená barva často dvě věci - jedovatost a nedozrálost. Greenie vám sice počítač neotráví, ale jistá nevyzrálost je až příliš znát. U většiny funkcí pro Greenie člověk jen nevěřícně kroutí hlavou - koncepcí jsou minimálně podivné a i ty, které vypadají rozumně, zabíjí naprosto příšerné provedení. Greenie rozhodně nemohu nikomu s čistým svědomím doporučit - začátečník bude ztracen a pokročilý uživatel zděšen. Autor by měl celou distribuci (nebo spíše koncepci) od základu předělat, nebo se raději přidat k nějakému již existujícímu projektu, kde by svůj elán využil mnohem lépe...
Á, díky za info!

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #71 kdy: 07 Října 2009, 15:59:56 »
Áno, Greenie poznám, aj keď osobné skúsenosti veľké nemám. Neviem ako je na tom preklad v ňom, ale asi to bude nejaký mix, keďže autor tam píše, že je pre slovenských a českých užívateľov. Len tu je zas problém, že ku Greenie sa veľa ludí dostane skôr náhodne...ale k Ubuntu sa dostane ako k prvému linux systému a myslím, že má aj perspektívnejšiu budúcnosť.

Já jsem proto, aby každý jazyk měl svůj překlad. Netvrdím, že mám nějakou averzi vůči slovenčině, ale mnoha výrazům už zkrátka nerozumím. Pokud se bavím se Slovákem, není problém si slůvka vysvětlit. Ale u programů bych byl radši, kdybych jim rozuměl na 100%. Krom toho je možné nastavit, které jazyky má systém používat, jde nastavit i záložní jazyk, kdyby pro první nebyl překlad...
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

NoWin

  • Host
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #72 kdy: 07 Října 2009, 16:04:56 »
Áno, Greenie poznám, aj keď osobné skúsenosti veľké nemám. Neviem ako je na tom preklad v ňom, ale asi to bude nejaký mix, keďže autor tam píše, že je pre slovenských a českých užívateľov. Len tu je zas problém, že ku Greenie sa veľa ludí dostane skôr náhodne...ale k Ubuntu sa dostane ako k prvému linux systému a myslím, že má aj perspektívnejšiu budúcnosť.

Já jsem proto, aby každý jazyk měl svůj překlad. Netvrdím, že mám nějakou averzi vůči slovenčině, ale mnoha výrazům už zkrátka nerozumím. Pokud se bavím se Slovákem, není problém si slůvka vysvětlit. Ale u programů bych byl radši, kdybych jim rozuměl na 100%. Krom toho je možné nastavit, které jazyky má systém používat, jde nastavit i záložní jazyk, kdyby pro první nebyl překlad...
To je ale ostuda...  :-\ Při nejhorším použij http://translate.google.com  ;D

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #73 kdy: 07 Října 2009, 16:16:13 »
To je ale ostuda...  :-\ Při nejhorším použij http://translate.google.com  ;D
Dneska je to naprosto normální, nic ostudného. Většina mých vrstevníků (je mi čerstvě 22 let) má stejné problémy se slovenštinou. Jak mají vědět, co to znaená raňajky, cnieť, omrvinky nebo kapusta, když to v životě neslyšeli (případně v jiném významu)? No je pravda, že to zrovna příklady z oblasti IT nejsou, ale byla to první slova, která mě napadala jako taková problematická.

A systém, při jehož používání musí mít člověk otevřený google translate, by tedy cílem ubuntu být neměl, pokud dobře rozumím významu těch řečí o softwaru v rodném jazyce a zdarma...
« Poslední změna: 07 Října 2009, 16:18:51 od Ender Wiggin »
Xubuntu 12.04

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #74 kdy: 07 Října 2009, 16:19:17 »
No nevím, je mi skoro 25 a se slovenštinou tedy opravdu problémy nemám... Ale faktem asi je, že lidi pod 20 prostě nerozumí, hlavně tady v ČR - opačně je to mnohem lepší, asi je to tím, že je na Slovensku naprosto běžné, že se dávají česky dabované filmy/programy apod.

Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.