Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak získat práva k /home při běhu z live CD  (Přečteno 1494 krát)

aahzmandius

  • Host
Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« kdy: 29 Září 2009, 08:31:59 »
Ahoj, podařilo se mi odrovnat systém takže se při spuštění rozsype celé grafické rozhraní.

Moje úvaha tedy byla, že bych pomocí live CD session přesypal data na externí disk a reinstalloval.

Bohužel jsem nikde nenašel možnost jak se dostat ke chráněným datům v home. Heslo samozřejmě znám. Je nějaký postup. Nebo je jediná možnost přihlásit se přes command line a přes ni to také nakopírovat?

Díky

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« Odpověď #1 kdy: 29 Září 2009, 08:47:18 »
Možností je hodně, např. v LiveCD zkus
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilus
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« Odpověď #2 kdy: 29 Září 2009, 08:51:07 »
Pokud je opravdu nutne reinstalovat, doporucil bych pak vytvorit samostatnou partition pro /home. Priste tak odpadne problem se zachranou dat.  ;)
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

aahzmandius

  • Host
Re: Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« Odpověď #3 kdy: 29 Září 2009, 09:00:33 »
Já jsem to tak zamýšlel při původním installu, ale nějak jsem na to zapomněl a lenost zvítězila  >:(

aahzmandius

  • Host
Re: Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« Odpověď #4 kdy: 29 Září 2009, 09:02:03 »
Možností je hodně, např. v LiveCD zkus
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilus

Fenomenální, díky

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« Odpověď #5 kdy: 29 Září 2009, 10:23:54 »
Akorat dej pozor, az to posleze nakopirujes zpatky, bude potreba nastavit vlastnika tech souboru/adresaru.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« Odpověď #6 kdy: 30 Září 2009, 19:20:59 »
Aby jsi potom nemusel měnit ta práva(je to hrozná pakárna, vím, o čem mluvím), tak by myslím bylo lepší z liveCD pod rootem či přes sudo napsat příkaz chroot [přípojný bod disku se starým ubuntu - například /media/disk] a poté napsat login a vyplnit přihlašovací údaje tak, jakoby jsi se přihlašoval do systému.. Potom budeš mít odpovídající oprávnění a soubory můžeš zkopírovat na ten externí disk se správnými oprávněními. ;)

Ale pokud ti to připadá moc složité, zkrátka se na to vykašli..  Ale potom zas budeš mít práci s těmi právy, tak si vyber.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

nettezzaumana

  • Host
Re: Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« Odpověď #7 kdy: 30 Září 2009, 19:46:03 »
pokud mas samostatnou /home partisnu, tak si system muzes reinstalovat dle libosti (pokud si to pri instalaci sam nezlikvidujes)

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« Odpověď #8 kdy: 02 Října 2009, 15:44:53 »
drobátko mimo téma.

Citace
Pokud je opravdu nutne reinstalovat, doporucil bych pak vytvorit samostatnou partition pro /home. Priste tak odpadne problem se zachranou dat.  Mrknutí

Citace
pokud mas samostatnou /home partisnu, tak si system muzes reinstalovat dle libosti (pokud si to pri instalaci sam nezlikvidujes)

to by se mi hodilo abych pokaždé nemusel zalohovat data z home. Jen nějak vevím jak udělat samostatnou partition pro home   :( .
Fire's in my soul, steel is on my side

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« Odpověď #9 kdy: 02 Října 2009, 16:37:30 »
jednoduse pri instalaci - v rucnim rozdeleni disku vytvorit jednu partition pro system (cca 10 GB): pripojny bod / a druhou pro /home (pripojny bod /home) ... jo a jeste swap
po instalaci je to trochu slozitejsi, ale jde to taky. nekde tady na foru je urcite navod.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« Odpověď #10 kdy: 02 Října 2009, 18:23:19 »
Ajo. Tak to je šikovný. Díky moc.
Jen se mi nabízí ještě jedna otázka....když pak budu systém přeinstalovávat, tak ten nový si začlení starý /home sám nebo proto musím něco udělat?
Fire's in my soul, steel is on my side

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Jak získat práva k /home při běhu z live CD
« Odpověď #11 kdy: 02 Října 2009, 22:24:46 »
Uplne stejne, jako pri prvnim vytvareni partition, akorat tam je jeden velmi dulezity moment: nesmi byt zaskrtnuta volba "formatovat"  :) :D ;D
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.