Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE  (Přečteno 1865 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« kdy: 16 Října 2009, 08:47:09 »
Měl jsem NB s fungujícím dualbootem (Ubuntu a WXP).
Vytvořil jsem si tam další oddíl a na něj nainstaloval SUSE. Nešlo bootovat nic. Nenaskočil ani GRUB.
SUSE nabízí různé možnosti obnovení GRUBu i se zahrnutím původní nabídky a výběrem jeho umístění, ale žádná mi nefunguje.
Obnovil jsem tedy původní GRUB (do hd0). Funguje, ale nenabízí SUSE. Jak ho tam přidám?

Fakt je ten, že jsem SUSE instaloval jen 3x (na klíčenku, stolní a NB) a nikdy se nevytvořil funkční GRUB. V nejlepším případě ho stačilo editovat.

hd0,0 /dev/sda1 WXP
hd0,1 /dev/sda2 Ubuntu 8.04
hd0,2 /dev/sda4 data
hd0,3 /dev/sda3 extended
hd0,5    /dev/sda6 SUSE
hd0,4    /dev/sda5 swap


Pravděpodobně by se do menu.lst mělo připsat něco jako (pouze příklad):
Citace
title openSUSE 11.1
root (hd0,5)
kernel /boot/vmlinuz-2.9.99.9-31-default root=/dev/disk/by-id/scsi-SATA_Maxtor_2B010H1_B19VAK2E-part2 resume=/dev/sda6 splash=silent showopts
initrd /boot/initrd-2.9.99.9-31-default

...ale to z hlavy nedám... :-(  Potřeboval bych něco jako "najdi všechny systémy a znovu sestav menu.lst".

« Poslední změna: 16 Října 2009, 09:09:00 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #1 kdy: 16 Října 2009, 11:32:14 »
Na partisne se SUSE  bys mel  najit /boot/grub/menu.lst a z nej presunes odpovidajici odstavec do menu.lst v Ubuntu.

Jinak pro vice OS je vhodne mit samostatnou partition, pripojovanou jako /boot. Pak je jeden menu.lst spolecny pro vsechny.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #2 kdy: 16 Října 2009, 11:38:54 »
Díky, udělám to. Ale proč mít samostatnou parcelu pro /boot, když může být menu.lst společný pro všechny OS i ten, který je na společné parcele s Ubuntu? Ale jestli to je výhodné, tak to samozřejmě udělám.

Jak posunu (zvětším, zmenším) oddíl s NTFS? Jde to nějak z Ubuntu?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

picard

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 563
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #3 kdy: 16 Října 2009, 11:48:21 »
Na SUSE je používán k bootování GRUB2, který funguje naprosto jinak než předchozí GRUB, zatímco do verze Ubuntu 9.04 GRUB.

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #4 kdy: 16 Října 2009, 11:53:43 »
Grub je jeden a pracuje s jednim /boot. Pokud nainstalim jeden OS, bude mit svuj /boot na svoji partition.
Po instalaci druheho, ktery nainstaluje "svuj" grub, si vytvori na svoji partition menu.lst s polozkami prvniho OS, ale v /boot/grub/menu.lst prvniho se zadne zmeny neprojevi. (takze po pripadne obnove grubu pro prvni instalaci nebude druhy OS pristupny)
Pokud je samostatna partisna pripojovana jako /boot spolecne pro oba/vsechny OS, pouziva se jeden menu.lst pro vsechny.
snad to je napsane pochopitelne

ad editace oddilu v ubuntu: gparted

...a NTFS pred editaci defragmentovat!!!

/edit
Na SUSE je používán k bootování GRUB2, který funguje naprosto jinak než předchozí GRUB, zatímco do verze Ubuntu 9.04 GRUB.
Takze pak to bude fungovat s Ubuntu od verze 9.10 dle pravidel grub2
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #5 kdy: 16 Října 2009, 12:24:39 »
Můj gparted mi nedovolí měnit oddíly s NTFS. Ostatní bez problémů.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #6 kdy: 16 Října 2009, 12:35:06 »
To je divný, ne? Máš okna korektně vypnuté? Nemáš je jen v režimu spánku? Nebo nemáš připojené ty oddíly?

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #7 kdy: 16 Října 2009, 13:49:47 »
To je divný, ne? Máš okna korektně vypnuté? Nemáš je jen v režimu spánku? Nebo nemáš připojené ty oddíly?

Oddíl NTFS jsem odpojil.
Okna jsou vypnuté (ne uspané)
Oddíl NTFS je defragmentovaný (pomocí starého OS)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #8 kdy: 16 Října 2009, 14:18:10 »
Jinak pro vice OS je vhodne mit samostatnou partition, pripojovanou jako /boot. Pak je jeden menu.lst spolecny pro vsechny.

A když se aktualizuje jádro v některém ze systémů, změní se i záznam v /boot?
Mohu tímto GRUBem spouštět SUSE, které má standardně GRUB2?
Mohu U8.04 i Suse spouštět GRUBem2?
Bude se v GRUBu2 aktualizovat záznam při změně jader?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #9 kdy: 16 Října 2009, 14:30:23 »
Prave aktualizace jader je priklad, proc je vhodne mit samostatnou part pro /boot.

teoreticky by melo slapat vse co popisujes, pravdepodobnejsi varianta je pouzivat grub2, ale pozor ma jinak resene nastavovani: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,39688.0.html
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #10 kdy: 16 Října 2009, 14:57:17 »
Takže to chápu správně tak, že si udělám zvláštní oddíl pro /boot.
Do něj nechám pomocí SUSE nainstalovat GRUB2.
A do něj se budu snažit nějak přidat záznam s Ubuntu?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #11 kdy: 16 Října 2009, 20:59:14 »
Jo, tak tady radeji at poradi nekdo se zkusenosti s grub2, co bude nejlepsi. Ale v podstate to tak nejak je.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #12 kdy: 18 Října 2009, 21:28:59 »
Momentálně to mám ve stavu, že když obnovím zavaděč z CD SUSE, zavádí se SUSE pomocí GRUB2, ale Ubuntu ne (skočí tam znovu nabídka zavaděče).
Když obnovím zavaděč z Ubuntu, zavádí se Ubuntu pomocí GRUB, ale nenabízí se SUSE.
:-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Trojkombinace: Ubuntu, WXP a SUSE
« Odpověď #13 kdy: 20 Října 2009, 08:28:12 »
Tak jediné funkční řešení, které jsem našel je:

Nainstalovat oba systémy, každý do svého oddílu.
Méně používaný systém (v mém případě SUSE) i se zavaděčem (GRUB2) do oddílu pro SUSE.
Ubuntu se zavaděčem do oddílu s Ubuntu a na ten nasměrovat MBR, do zavaděče přidat záznam, který to v případě potřeby hodí do zavaděče od SUSE.

Takže mám GRUB:

Ubuntu
SUSE (zavaděč)
Windows

Není to moc elegantní, ale mě to funguje a zatím nic lepšího neumím... :-(
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.