Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aktualizace BIOSu ... náprava přes LIVE CD?  (Přečteno 2873 krát)

josef_m

  • Host
Aktualizace BIOSu ... náprava přes LIVE CD?
« kdy: 17 Října 2009, 15:31:33 »
Zdravím,

chtěl jsem si aktualizovat BIOS (NTB Acer Aspire 1520) ale zřejmě jsem si rozhodil ovladače a i přes slibný start Ubuntu se zobrazení plochy zešikma roztáhne tak, že v tom vůbec nejde pracovat.
Spustit systém můžu přes Live CD ... jestli by "jen" stačilo aktualizovat ovladače, tak by to bylo fajn, ale při Live Session se nic neuloží, hm?
Systém z HDD můžu spustit v záchranném režimu jako terminál, ale jak dál? Jak můžu provést aktualizaci ovladačů přes příkazový řádek?
Předem dík za tipy
J.

Dragonn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Re: Aktualizace BIOSu ... náprava přes LIVE CD?
« Odpověď #1 kdy: 25 Října 2009, 11:16:14 »
Možná by mohlo pomoct
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorgnabídne ti to pak nastavení, který ve většině případů jenom odklikáš a necháš tam to, co sám rozpoznal, vytvoří ti potom novej xorg.conf. Třeba by to mohlo stačit. Potom buď reboot, nebo příkaz startx (ten ale obejde přihlašovací obrazovku (gdm), takže asi lepší je ten reboot)
Pokud něco alespoň trochu funguje, je lepší se v tom nešťourat.
Ntb: MSI EX300X, Core 2 duo 2GHz, 4GB RAM, ATI HD3450 256MB, Ubuntu 9.10

josef_m

  • Host
Re: Aktualizace BIOSu ... náprava přes LIVE CD?
« Odpověď #2 kdy: 25 Října 2009, 14:01:06 »
Po zadání navrhovaného příkazu počítač nastavoval jen klávesnici, pak mě to hodilo zpět na příkazový řádek s hláškou, že byla uložena záloha měněného nastavení.
- "reboot" - do systému se nedostatu (logo ubuntu dvakrát vedle sebe a nic se neděje)
- "startx" - spousta hlášek jako "Unable to find a valid framebuffer device" nebo "Screen(s) found, but none have a usable configuration", "Fatal server error: no screens found", "unable to connect to X server" atd.

na disku nemám žádná důležitá data (resp. zálohu kompletního obsahu mám), myslíže, že pomůže nová instalace systému? Proč se ptám aniž bych to předem zkoušel: stará DVD mechanika pokažená (minule mi to jednou spustilo Live CD, ale zase stávkuje, holt super hardware dodávané výše jmenovanou firmou), nová přijde asi až za týden.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Aktualizace BIOSu ... náprava přes LIVE CD?
« Odpověď #3 kdy: 25 Října 2009, 16:57:29 »
Mozna by pomohlo pres apt odinstalovat a zase nainstalovat driver fglrx (myslim ze mas graf. ati jestli se nepletu). zkus se mrknout na http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20nesvobodn%C3%BDch%20ovlada%C4%8D%C5%AF%20ATI%20(fglrx)
« Poslední změna: 25 Října 2009, 16:59:12 od Bohouš »
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

josef_m

  • Host
Re: Aktualizace BIOSu ... náprava přes LIVE CD?
« Odpověď #4 kdy: 14 Listopadu 2009, 07:27:23 »
zdravim, omlouvam se za delsi dobu neodpovidani.
Na tom NTB (acer aspire 1520) je nefunkcni CD/DVD mechanika, divil jsem se, ze mi to prvne vubec nacetlo LiveCD, ted uz ani to ne. Objednal jsem si novou, ta taky nefunguje (byla z bazaru, mym umyslem bylo, kdyby to aspon pomohlo na ty opravy a pak NTB prodat, protoze dal investovat do toho kramu nechci).
NTB neumi bootovat z USB, takze nereaguje na externi CD/DVD mechaniku.
Veskere pokusy o opravu zatim bez vysledku.

Dragonn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Re: Aktualizace BIOSu ... náprava přes LIVE CD?
« Odpověď #5 kdy: 25 Listopadu 2009, 21:32:26 »
Nevím jak máš dispozice doma, ale předpokládam, že můžeš notebook připojit do sítě s jiným pc s Ubuntu (bude třeba propojení kabelem, nelze spoléhat na wifi toho noťasu) a nabootovat systém ze sítě. Jako návod můžeš použít část tohodle http://howtoforge.com/ubuntu_pxe_install_server_p2 myslim si že by to mělo fungovat, akorát ti bude stačit stáhnout pouze aktuální verzi ubuntu, nemusíš pročítat celej manuál a přidávat spoustu distribucí.
Jinak občas jsem narazil na to, že pc odmítal bootovat z externí CD mechaniky, ale z flash disku to šlo, to můžeš kdyžtak taky vyzkoušet.
Pokud něco alespoň trochu funguje, je lepší se v tom nešťourat.
Ntb: MSI EX300X, Core 2 duo 2GHz, 4GB RAM, ATI HD3450 256MB, Ubuntu 9.10

josef_m

  • Host
Re: Aktualizace BIOSu ... náprava přes LIVE CD?
« Odpověď #6 kdy: 27 Listopadu 2009, 15:06:34 »
zdravim,
podarilo se mi nahrat (aktualni) soubory dle zmineneho navodu, po propojeni pocitacu se nic nestalo, resp. ten ktery mel bootovat (acer) hledal, pak vypsal, ze nenasel server.

Muj postup:
- stazeni doporucenych souboru do noveho pocitace (dell)
- nastaveni na starem pocitaci (acer) boot pres sit a propojeni kabelem
- start stareho pocitace (acer), ten hleda "v siti" ale nic nenajde, tak nabizi start nefunkcniho systemu z HDD

co delam spatne? pocitace jsem nikdy nepropojoval, musim neco instalovat (samba atp?) na svuj funkcni pocitac (dell)? boot z USB klicenky jsem nezkousel - NTB nenabizi boot z USB, a stejne si nemam jak bootovaci flashku vyrobit, vetsinou bud najdu programy pro windows, nebo pod linuxem mi postupy prijdou slozite.

Tak me napada, jestli by neslo nejak nainstalovat system z HDD ... napr. kdyz vyjmu stary HDD, tak bych tam nahral soubory (iso?) ... slo by to pak pres prikazovy radek nainstalovat?

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Aktualizace BIOSu ... náprava přes LIVE CD?
« Odpověď #7 kdy: 27 Listopadu 2009, 15:59:56 »
Tip laika: Mě několikrát pomohlo spustit Live CD a smazat či lépe přejmenovat xorg.conf na HDD (třeba na xorg.conf.puvodni). Restartovat. Naskočí jednoduchá grafika a jejím správným nastavením (například rozlišení obrazovky) se vytvoří nový funkční xorg.conf.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.