V expertním režimu instalace Debianu je možnost vygenerování cíleného a obecného ramdisku, takže je na to určitě nějaká fičura. Víc nevím, nepovím. 
Díky Pavle, to vím, ale na obrazu instalačního CD byla tuším v expertní instalaci chyba, po instalaci mi nešel GRUB (selhalo spuštění update-grub, ačkoliv v n00bovský instalaci to bylo bez problému) a pak jsem zjistil, že tam nemám žádnýho uživatele a root měl neznámý heslo, grafická instalace nešla vůbec, šla jen textová, n00bovská instalace byla ale v pořádku (ale sralo mně to, chtěl jsem si nastavit takovejch věcí...).
Zkoušel jsem googlit, ale žádnou pořádnou odpověď jsem nenašel.
Chci to z toho důvodu, že se snažím ze systému vysekat všechno nepotřebný. Začal jsem s odstraněním nepotřebných balíků (bylo jich cca 200, na Ubuntu skoro 500), vypnul jsem spouštění nepotřebných procesů a virtuálních konzolí (po startu si můj Sid s GNOME vezme z RAM 86MiB!), ještě si zkompiluju kernel a bude to dokonalý!