Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Připadá vám podpora pro začínající, mající zájem o Ubuntu dostatečná?

Absolutně dostačující
25 (40.3%)
Jak kdy a v čem
25 (40.3%)
Nic moc
2 (3.2%)
Jako začátečník tápu
8 (12.9%)
Rád se navrátím k Windows
2 (3.2%)

Celkem hlasů: 57

Autor Téma: Začátečníci.  (Přečteno 5727 krát)

NoWin

  • Host
Re: Začátečníci.
« Odpověď #25 kdy: 07 Listopadu 2009, 00:52:48 »
No... Nevím... Myslím si že právě díky slabé začátečnické podpoře zájemců o Linux, pardon - Ubuntu se B. Gates zatím moc konkurence obávat nemusí. Ale od roku 1997 Linux určitě pokročil. Už jen to, že někteří producenti SW ho začínají respektovat. Jsem zvědavý jestli alespoň třetina z periferií které mám připojené bude spolupracovat tak jako pod Windows, až se prokoušu tak daleko.
Jaká slabá začátečnická podpora?
* Pokud někdo něco neví, tak se slušně zeptá, tady nikdo krom prasete a BBM nekouše. Tyhle lidi jsou tady od toho, aby mohli poradit, což ovšem neznamená, že to dělat musej! Učenej z nebe nespad', zde existující nadpřirozený bytosti, linuxový geekové taky kdysi hovno věděli, museli se ptát.
* Pokud někdo něco neví a zeptat se nechce (bojí se BBM, neumí to, považuje všechny zde přítomný za magory), pak je debil a když pak navíc všude šíří nesmyslný bludy, že Linux je na píču a že všichni linuxáci jsou magoři, pak by si měl vytetovat americkou vlajku na prdel a nahej vyrazit do Irácký školky.

A nestěžuj si na nefunkčnost svých periférií nám, nebo těm, co museli na ně ve svým volným čase, bez nároku na dostatečnej finanční honorář, napsat ovladač prakticky od nuly, stěžuj si výrobcům toho svýho hardwaru, co často neposkytli jedinej bajt informací o svým HW, nebo dokonce funkční ovladač, byť jen proprietární.
« Poslední změna: 07 Listopadu 2009, 13:48:37 od Roman Horník »

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: Začátečníci.
« Odpověď #26 kdy: 07 Listopadu 2009, 04:54:30 »
No... Nevím... Myslím si že právě díky slabé začátečnické podpoře zájemců o Linux, pardon - Ubuntu se B. Gates zatím moc konkurence obávat nemusí. Ale od roku 1997 Linux určitě pokročil. Už jen to, že někteří producenti SW ho začínají respektovat. Jsem zvědavý jestli alespoň třetina z periferií které mám připojené bude spolupracovat tak jako pod Windows, až se prokoušu tak daleko.
asi takhle, dokud linux nebudou tlacit komercni firmy (distributori/vyrobci pocitacovych sestav), tak se nikdy poradne nerozsiri. zatim je to alternativa pro ty, co jim nevyhovuji windows a maji chut/cas s tim neco udelat. ale vetsine lidi je naprosto ukradeny, co maji za OS a ani je nehne si ho instalovat rucne. takze dokonalost podpory na linuxovych forech je pro rozsireni linuxu jen malo relevantni ;)
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Začátečníci.
« Odpověď #27 kdy: 07 Listopadu 2009, 07:59:03 »
To je další věc. Lobby. Když si jde někdo koupit počítač většinou ani netušíí že existuje něco jako operační systém. Prostě si koupí to co mu k počítači přistrčí a vydávají to za jeho přirozenou součást. Je to to samé jako by jste si šli koupit rohlík a oni vám ho automaticky namazali marmeládou pana Nováka a cenu marmelády automaticky zaúčtovali. Nebo se snad někomu stalo že když si šel bedýnku koupit že se ho dotyčný prodavač zeptal jestli chce k počítači i O.S. v ceně 2500 Kč.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Začátečníci.
« Odpověď #28 kdy: 07 Listopadu 2009, 08:16:47 »
No... Nevím... Myslím si že právě díky slabé začátečnické podpoře zájemců o Linux, pardon - Ubuntu se B. Gates zatím moc konkurence obávat nemusí. Ale od roku 1997 Linux určitě pokročil. Už jen to, že někteří producenti SW ho začínají respektovat. Jsem zvědavý jestli alespoň třetina z periferií které mám připojené bude spolupracovat tak jako pod Windows, až se prokoušu tak daleko.
asi takhle, dokud linux nebudou tlacit komercni firmy (distributori/vyrobci pocitacovych sestav), tak se nikdy poradne nerozsiri. zatim je to alternativa pro ty, co jim nevyhovuji windows a maji chut/cas s tim neco udelat. ale vetsine lidi je naprosto ukradeny, co maji za OS a ani je nehne si ho instalovat rucne. takze dokonalost podpory na linuxovych forech je pro rozsireni linuxu jen malo relevantni ;)

No, jestli bude Canonical vydavat neco tak nedodelaneho, jako Karmic Koala - a prave v dobe, kdyz vysel Windows7...; a jestli bude vyrobce doporucovat upgrade, ktery se u vice nez 50% pripadu neobejde bez zavaznych chyb, tak se zadne zmeny nedockame! 
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

qUAKER

  • Host
Re: Začátečníci.
« Odpověď #29 kdy: 07 Listopadu 2009, 10:01:36 »
já bych všechny ty lihuxy a bubunty zakázal.. ;D

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Začátečníci.
« Odpověď #30 kdy: 07 Listopadu 2009, 10:09:11 »
já bych všechny ty lihuxy a bubunty zakázal.. ;D
a co bys pak delal? dyt bys nemohl kompilovat kernel..to by te zabilo  :P
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

qUAKER

  • Host
Re: Začátečníci.
« Odpověď #31 kdy: 07 Listopadu 2009, 10:33:29 »
já bych všechny ty lihuxy a bubunty zakázal.. ;D
a co bys pak delal? dyt bys nemohl kompilovat kernel..to by te zabilo  :P

přešel na Debian GNU/Hurd. :D

NoWin

  • Host
Re: Začátečníci.
« Odpověď #32 kdy: 07 Listopadu 2009, 13:37:33 »
já bych všechny ty lihuxy a bubunty zakázal.. ;D
;D ;D ;D

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Začátečníci.
« Odpověď #33 kdy: 07 Listopadu 2009, 13:40:38 »
Tohle nedopadne dobře, ale budiž, dokud se to nezvrhne.
Věštba se naplnila!Ó velké prase z orákla,naslouchám ;D
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

NoWin

  • Host
Re: Začátečníci.
« Odpověď #34 kdy: 07 Listopadu 2009, 13:51:34 »
já bych všechny ty lihuxy a bubunty zakázal.. ;D
a co bys pak delal? dyt bys nemohl kompilovat kernel..to by te zabilo  :P

přešel na Debian GNU/Hurd. :D
Hurd už je použitelnej?

Pavel Půlpán

Re: Začátečníci.
« Odpověď #35 kdy: 07 Listopadu 2009, 17:37:00 »
Tohle nedopadne dobře, ale budiž, dokud se to nezvrhne.
Věštba se naplnila!Ó velké prase z orákla,naslouchám ;D
Nezapomeň! Pan režisér, maminka, prase a Ntz mají vždycky pravdu. :D

já bych všechny ty lihuxy a bubunty zakázal.. ;D
a co bys pak delal? dyt bys nemohl kompilovat kernel..to by te zabilo  :P
přešel na Debian GNU/Hurd. :D
Snad si nezačal brát drogy?! 8)

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Začátečníci.
« Odpověď #36 kdy: 07 Listopadu 2009, 19:51:54 »
Tohle nedopadne dobře, ale budiž, dokud se to nezvrhne.
Věštba se naplnila!Ó velké prase z orákla,naslouchám ;D
Nezapomeň! Pan režisér, maminka, prase a Ntz mají vždycky pravdu. :D

já bych všechny ty lihuxy a bubunty zakázal.. ;D
a co bys pak delal? dyt bys nemohl kompilovat kernel..to by te zabilo  :P
přešel na Debian GNU/Hurd. :D
Snad si nezačal brát drogy?! 8)

tak to je dobrý :-) dneska jsem si Linusovi citace pročítal :-) :-)
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: Začátečníci.
« Odpověď #37 kdy: 08 Listopadu 2009, 04:45:15 »
No... Nevím... Myslím si že právě díky slabé začátečnické podpoře zájemců o Linux, pardon - Ubuntu se B. Gates zatím moc konkurence obávat nemusí. Ale od roku 1997 Linux určitě pokročil. Už jen to, že někteří producenti SW ho začínají respektovat. Jsem zvědavý jestli alespoň třetina z periferií které mám připojené bude spolupracovat tak jako pod Windows, až se prokoušu tak daleko.
asi takhle, dokud linux nebudou tlacit komercni firmy (distributori/vyrobci pocitacovych sestav), tak se nikdy poradne nerozsiri. zatim je to alternativa pro ty, co jim nevyhovuji windows a maji chut/cas s tim neco udelat. ale vetsine lidi je naprosto ukradeny, co maji za OS a ani je nehne si ho instalovat rucne. takze dokonalost podpory na linuxovych forech je pro rozsireni linuxu jen malo relevantni ;)

No, jestli bude Canonical vydavat neco tak nedodelaneho, jako Karmic Koala - a prave v dobe, kdyz vysel Windows7...; a jestli bude vyrobce doporucovat upgrade, ktery se u vice nez 50% pripadu neobejde bez zavaznych chyb, tak se zadne zmeny nedockame! 
hm, ale to vubec nesouvisi s tim, co jsem psal

btw. kde mas pruzkum dokladajci tech 50% pripadu?
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Začátečníci.
« Odpověď #38 kdy: 08 Listopadu 2009, 08:57:06 »

btw. kde mas pruzkum dokladajci tech 50% pripadu?
Mas pravdu - nebudeme operovat s domenkama! http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,41040.msg300597.html#msg300597  
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: Začátečníci.
« Odpověď #39 kdy: 08 Listopadu 2009, 14:56:42 »
btw. kde mas pruzkum dokladajci tech 50% pripadu?

No, 2 dny jsem tu nebyl a naskákalo na mě sedum stránek nových příspěvků, za těch šest nových vydání, které jsem tu zažil, nepamatuju, že by se po nové verzi řešilo tolik problémů.

No... Nevím... Myslím si že právě díky slabé začátečnické podpoře zájemců o Linux, pardon - Ubuntu se B. Gates zatím moc konkurence obávat nemusí. Ale od roku 1997 Linux určitě pokročil. Už jen to, že někteří producenti SW ho začínají respektovat. Jsem zvědavý jestli alespoň třetina z periferií které mám připojené bude spolupracovat tak jako pod Windows, až se prokoušu tak daleko.

Jak by jsi si představoval silnou podporu začátečníků? Vodit je za ručičku jako ve školce? O Linux se musíš zajímat, je to především koníček. Když stavíš model letadla, dostaneš materiál a nákres, práci si už musíš udělat sám.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

Tom Fryzelka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
  • Buď zdráv příteli.
Re: Začátečníci.
« Odpověď #40 kdy: 08 Listopadu 2009, 15:42:02 »
To že Canonical vypouští neodladěné verze systému je docela ostuda, jak má potom člověk Ubuntu doporučit, když je s tím co půl roku problém?
(Přitom by možná stačilo, kdyby to jednoduše pouštěli do aktualizací s třítýdenním zpožděním...)

Na druhou stranu, největší problémy způsobují ovladače, takže pokud jako prodejce nabízím počítače s Ubuntu, volím logicky takovou konfiguraci, abych těmto problémům předcházel.

Co se týče zdejší podpory, tak ta je myslím si docela luxusní. Pokud to někomu nestačí, ať si zaplatí komerční podporu, nebo najde někoho, kdo mu to za patřičný honorář vysvětlí.

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Začátečníci.
« Odpověď #41 kdy: 08 Listopadu 2009, 16:58:30 »
To že Canonical vypouští neodladěné verze systému je docela ostuda, jak má potom člověk Ubuntu doporučit, když je s tím co půl roku problém?
(Přitom by možná stačilo, kdyby to jednoduše pouštěli do aktualizací s třítýdenním zpožděním...)

Na druhou stranu, největší problémy způsobují ovladače, takže pokud jako prodejce nabízím počítače s Ubuntu, volím logicky takovou konfiguraci, abych těmto problémům předcházel.

Co se týče zdejší podpory, tak ta je myslím si docela luxusní. Pokud to někomu nestačí, ať si zaplatí komerční podporu, nebo najde někoho, kdo mu to za patřičný honorář vysvětlí.

Myslím, že největší chyba Ubuntu je právě v půlročním vydáváním... Chápu, že je to ekonomicky a marketingově lepší, ale potom to jenom odnášejí noví uživatelé... Psal jsem to už několikrát, kdyby Canonical místo jednoho vydání a -1 sekundy bootu hledal chyby a dolaďoval podporu out-of-the-box, tak by se to vyplatilo. Už jen proto, že se Ubuntu tváří jako distribuce pro úplné začátečníky...  Jinak zdejší fórum je vážně bezvadný, ale bylo by mnohem méně "práce", kdyby Canonical tolik nespěchal na nová vydání...:-)
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Začátečníci.
« Odpověď #42 kdy: 08 Listopadu 2009, 19:48:55 »
Zrovna jsem se zaobíral myšlenkou jestli si mám přeinstalovat na 9.10.   Vypadá to že asi ne? Jak to chodí tady po prvních problémech nové verze? Také něco podobného Service Packům?

Zipule

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Začátečníci.
« Odpověď #43 kdy: 08 Listopadu 2009, 20:20:55 »
Ještě se mi nestalo, že by mi tu za slušný dotaz někdo vynadal, nebo se mi vysmál. Vždycky jsem se zatím setkal jenom se snahou mi pomoci. Problém je leda v těch nově příchozích co se buď neumějí chovat nebo správně ptát. Když nedej bože někdy hledám něco třeba na živě.cz tak se nestačím divit kolik se vždycky najde bl*ů co odpovídají stylem "Máš to  rozbitý" nebo "Zkoušels to vypnout a zapnout". Na to jsem tady ještě nenarazil. Navíc na málokteré i placené podpoře se najdou lidi, kteří věci opravdu rozumí, kterých je tady poměrně dost. Kdo na nějaké pracoval tak ví jak to chodí :)
Asus X51H, Ubuntu 9.10

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Začátečníci.
« Odpověď #44 kdy: 08 Listopadu 2009, 22:56:45 »
No vidíte pane kalfar a jsme u toho. Jedno přísloví říká: " Na svém se dělá s láskou a hodiny se nepočítaj." Tak se divím že když je Linux - Ubuntu věcí hobbystů proč se některé věci dozvím až tady na diskusním fóru. Proč WIKY nemá nějaký OBSAH nebo rejsrřík jako má knížka. Či proč není rozdělená na kapitoly. Její filozofie je založená na vnořování se a vnořování a nebo na vyhledávání řetězců. Vyhledávání je takový internetový mor. Jen málo kdy se sejdou řetězce které mám na mysli s těmi co jsou ve WIKY. Vždyť zanořováním spoustu věcí přece minu?  Tady mi neustále někdo posílá odkazy na WIKY kde jsem nikdy nebyl, ačkoliv jsem si myslel že určitá témata jsem prošmejdil? Je něco prohnilé ve státě Dánském. Řekl by klasik. Tvůrci WIKY by se měli trochu zamyslet. Nevím jak je na angl. Ubuntu takový Lexikon - Linuxkon pojatý al asi úplně jinak. Půjdu se tam asi podívat. Ale je fakt že čeština je čeština.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Začátečníci.
« Odpověď #45 kdy: 08 Listopadu 2009, 23:01:24 »
Proč WIKY nemá nějaký OBSAH nebo rejsrřík jako má knížka. Či proč není rozdělená na kapitoly.
Protože wiki není knížka která tě má postupně provést celým světem ubuntu,ale spíš soubor informací.A proč by mělo být vyhledávání morem?Stačí se zamyslet,jak to asi bude vypadat,a hlavně co vlastně hledáte.Pokud máte problémy,můžete se zkusit zeptat na buď už irc kanálech (##linux@irc.freenode.net,#ubuntu@irc.freenode.net)nebo na jabber místnostech (linux@conf.netlab.cz,ubuntu@conf.netlab.cz) tam vám buď pomohou přímo,a nebo vám pomohou hledat,nebojte,já týdně aspoň osmkrát otravuji lidi z mého rosteru (contact list)  že nevím co a jak mám hledat ;D Ale házet to na wiki,že je problém s wiki že není jako knížka,nebo že by ji měli tvůrci měnit (což je blbost,protože tvůrci jsou všichni,můžete ji upravit i vy) je nesmysl.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: Začátečníci.
« Odpověď #46 kdy: 08 Listopadu 2009, 23:13:05 »

btw. kde mas pruzkum dokladajci tech 50% pripadu?
Mas pravdu - nebudeme operovat s domenkama! http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,41040.msg300597.html#msg300597  
26 respondentu neni nic prukazneho...ale o to nejde. me spis v posledni dobe dostava, jak lidi pouzivaji procenta tam, kam vubec nepatri. cestina ma pritom tolik krasnych neurcitych cislovek. misto 50% pripadu se da pouzit treba "v mnoha pripadech" ci "caste se neobejde bez chyb". (jo vim, je to detail, mel bych mlcet)
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Začátečníci.
« Odpověď #47 kdy: 09 Listopadu 2009, 06:38:45 »

btw. kde mas pruzkum dokladajci tech 50% pripadu?
Mas pravdu - nebudeme operovat s domenkama! http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,41040.msg300597.html#msg300597   
26 respondentu neni nic prukazneho...ale o to nejde. me spis v posledni dobe dostava, jak lidi pouzivaji procenta tam, kam vubec nepatri. cestina ma pritom tolik krasnych neurcitych cislovek. misto 50% pripadu se da pouzit treba "v mnoha pripadech" ci "caste se neobejde bez chyb". (jo vim, je to detail, mel bych mlcet)
26 respondentu hlasovalo v 1. den ankety - hold budu to muset casto updatovat, aby si tu anketu vsimli i ostatni...
Samozrejme ze jsem strilel od boku - je to vsak opravdu detail, vychazel jsem z mnozstvi upgrade-problemu na foru a taky z rozmrzelosti nad vlastnim rozesranym systemem - sme jenom lidi  :P  
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.