Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce  (Přečteno 2345 krát)

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« kdy: 09 Listopadu 2009, 11:41:27 »
Zdravím všechny,
mám bohužel poslední verzi Ubuntu 9.10, kde je nový typ grubu. Instalace je provedena pomocí aplikace Wubi. Včera v noci jsem Ubuntu vypnul a vše vypadalo dobře, ale když jsem to ráno zapnul tak mě to nepustilo k bootování a napsalo: No filesystem could mount root, tried: ext3 ext2 ext4 fuseblk, Kernel panic - not syncing:VFS: Unable to mount root fs on unknown block (8,21).
A nepřetržitě bliká Caps lock, Scroll Lock. Co teď s tím? Toto je už po třetí co se objevuje závažná chyba. První po restartu zmizel root.disk (formát), druhá Ubuntu 9.04 nezvládlo povýšení na 9.10 (formát) a teď tohle a vůbec netuším jak to řešit?!
Díky za pomoc

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #1 kdy: 09 Listopadu 2009, 12:03:45 »
Nechci strasit, ale blikajici Caps lock a Scroll Lock se mi objevoval, kdyz zacaly odchazet kondenzatory na motherboardu. System vytuhl a blikaly ty dve kontrolky.
Ale pokud wokna funguji bez problemu, tak se omlouvam za OT.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #2 kdy: 09 Listopadu 2009, 12:05:24 »
ak uz ubuntu daky cas pouzivas - nerozmyslal si otom nainstalovat ho normalne na vlastnu particiu? urcite by ti to vyriesilo par problemov..
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #3 kdy: 09 Listopadu 2009, 12:31:21 »
To mosqa: O tom jsem taky přemýšlel. Jenže mám v PC 2 HDD...jednu 120 GB a 320GB. Ta stodvacítka je rozdělená na 40 GB a 80. Původně jsem chtěl na ten díl s 80GB nainstalovat plnou instalaci Ubuntu bez použití wubi. Ale problém byl v tom, že ten disk je naformátovaný v NTFS a když se spustí dialog instalace Ubuntu, tak vidí ten disk jako jeden a tím by ho taky naformátoval. To by znamenalo, že by mi ho celý naformátoval a přišel bych o Windows. Pokud bych to chtěl celé přemístit, tak disk 320GB má data, který musím zálohovat. A teď mě děsí myšlenka, že by se mi stalo něco podobného v plný instalaci a to by byl velký průšvih. Už teď nemůžu zálohovat data co mám v root.disk.

To Krysař: To blikání dělá Ubuntu...nevím jak a proč, ale dnes jsem se s tím setkal poprvé. Windows jedou normálně.

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #4 kdy: 09 Listopadu 2009, 12:41:46 »
... když se spustí dialog instalace Ubuntu, tak vidí ten disk jako jeden a tím by ho taky naformátoval. To by znamenalo, že by mi ho celý naformátoval a přišel bych o Windows...
Je moznost disk nejdrive rozdelit/preformatovat a pak spustit instalaci na predem pripravene partisny.

Citace
. A teď mě děsí myšlenka, že by se mi stalo něco podobného v plný instalaci a to by byl velký průšvih. Už teď nemůžu zálohovat data co mám v root.disk.
To by prave bylo lepsi, protoze pokud jsou data na disku (ne zakodovane v souboru) tak i pri nemoznosti nastartovat system je mozne nabootovat z LiveCD a k datum na disku se dostanes.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

Pavel1TU

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
    • Můj WEBlog
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #5 kdy: 09 Listopadu 2009, 12:44:45 »
... je rozdělená na 40 GB a 80. Původně jsem chtěl na ten díl s 80GB nainstalovat plnou instalaci Ubuntu bez použití wubi. Ale problém byl v tom, že ten disk je naformátovaný v NTFS a když se spustí dialog instalace Ubuntu, tak vidí ten disk jako jeden a tím by ho taky naformátoval...

To není možný, já jsem kdysi dávno takto začínal a několikrát reinstaloval UBUNTU a právě co se mi líbilo, že UBUNTU nepotřebuje primární disk, že se v pohodě nainstaluje i na logický disk (vždy všechny disky vidělo v pohodě) - na rozdíl od Woken.
Naopak když někdo donese nabourané PC s Woknama, opravuji to buď pomocí záchranných CD (trinity apod.) nebo přímo LIVE UBUNTU. v pohodě tak i zvětšuji / zmenšuji disky, mám i jedno CD kde lze disky (za určitých podmínek) spojit (to jsem dělal jen jednou a dopadlo to).
Jestli to není tím Wubi ?
Ubuntu 10.04 (9.04), Slack 12.2, Gentoo 10.1
ASUS M2N-E SLI nForce500; AMD Athlon A64 X2 4200+EE; 2G DDR2 800MHz; ASUS EN8500GT PCI-E; HDD 2x320G, AUDIOTRAK-Prodigy-7.1-hifi

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #6 kdy: 09 Listopadu 2009, 12:57:42 »
cistu instalaciu som nerobil uz dost davno, ale nieje to tam nahodou tak ze ti ponukne instalaciu na cely disk ktory si automaticky podla potreby rozdeli [/, swap] a potom tam je moznost manualneho rozdelenia kde ti zobrazi dosk tak ako je - aj ntfs, a vyberies si na ktoru particiu chces instalovat, popripade ich dalej delit..skus si pozriet najprv toto:
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD#Krok_5_-_volba_disku_pro_instalaci
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #7 kdy: 09 Listopadu 2009, 13:36:21 »
To mosqa: Takže myslíš, že tímto způsobem zachovám Windows XP a zároveň nainstaluju Ubuntu? A jak to bude vidět Windows? Protože teď to má tak, že systémový disk C má 40 GB a druhá část toho samého fyzického disku má označení E a to má 80 GB. Když teda udělám instalaci podle kroku 5.2 a dám pro Ubuntu 80GB, tak jak to bude vidět Windows? Zmizí disk E úplně, protože bude mít jinou strukturu než NTFS a zůstane pouze C se 40GB  Windows XP?

karlos007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
  • Ubuntu od 22.10.2009
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #8 kdy: 09 Listopadu 2009, 13:48:55 »
To mosqa: Takže myslíš, že tímto způsobem zachovám Windows XP a zároveň nainstaluju Ubuntu? A jak to bude vidět Windows? Protože teď to má tak, že systémový disk C má 40 GB a druhá část toho samého fyzického disku má označení E a to má 80 GB. Když teda udělám instalaci podle kroku 5.2 a dám pro Ubuntu 80GB, tak jak to bude vidět Windows? Zmizí disk E úplně, protože bude mít jinou strukturu než NTFS a zůstane pouze C se 40GB  Windows XP?
dej rucni volbu oddilu. ten co je 40GB vyber z moznosti NTFS a pripojny bod treba /mnt/win . ten co ma 80GB tak dej jako ext4 a pripojny bod / . pokud u toho prvniho sam nezaskrtnes moznost formatovat tak tam data zustanou.

Zipule

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #9 kdy: 09 Listopadu 2009, 14:11:59 »
To mosqa: Takže myslíš, že tímto způsobem zachovám Windows XP a zároveň nainstaluju Ubuntu? A jak to bude vidět Windows? Protože teď to má tak, že systémový disk C má 40 GB a druhá část toho samého fyzického disku má označení E a to má 80 GB. Když teda udělám instalaci podle kroku 5.2 a dám pro Ubuntu 80GB, tak jak to bude vidět Windows? Zmizí disk E úplně, protože bude mít jinou strukturu než NTFS a zůstane pouze C se 40GB  Windows XP?
Muzes si udelat z toho 80GB E dalsi partition jestli nechces obetovat celych 80GB, ten diskovy nastroj ti z E v podstate ukroji kus volnyho mista a udela z nej novou partition na kterou si hodis Ubuntu. Mne to takhle v pohode fungovalo. Zalezi uz pak jen na tobe jak to chces mit poskladany.
Asus X51H, Ubuntu 9.10

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #10 kdy: 09 Listopadu 2009, 14:54:12 »
ano ked budes bootovat windows tak budes vidiet len to c: [40GB] +ten druhy 320disk, ten 80GB oddiel ti windows nerozozna..ak ale potrebujes pristupovat z windowsu na ten ubuntu oddiel tak sa to da spojazdnit pomocou dakych ext2/ext3 ovladacov pre windows, problem je s ext4, pre ktoru zatial takato moznost nieje [pokial viem, mozno sa uz nieco zmenilo..]..takze v takomto pripade ten 80gb oddiel formatuj na ext3. a ta volba 5.2 je tusim len ked nemas disk rozdeleny vobec, ty by si mal ist podla 5.3 kedze uz mas pripravenu particiu pre ubuntu..staci len pozorne citat vsetky upozornenia a moznosti ktore tam pri instalacii mas..a ak mas na tej 40GB particii dake dolezite data tak pre istotu zalohuj
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #11 kdy: 09 Listopadu 2009, 15:14:57 »
Tak právě jsem to zkoušel. Přes instalační cd vytvořit disk s Ubuntu není vůbec jednoduchý. Pokud postupuji podle kroku 5.2, tak to tam ukáže harddisk, ale 320GB kde mám uložené data a tam Ubuntu nemá co dělat, dokud ty data nebudou zálohována. Tak se snažím změnit disk na tu 120cítku a to nejde. Prostě podle kroku 5.2 nezměním disk...dá se vybrat pouze u možnosti "Smazat a použít celý disk", což vymaže celý disk 120GB včetně Windows. Potom teda zkouším vybrat "použít největší souvislé místo" kde zase nemůžu nic moc upravovat a zobrazí se mi 80GB rozdělený disk označen zelenou barvou, jenže tam je velikost jen 7,8 MB a nejde to přenastavit, nebo nevím jak.

geronimo72

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • No Future, No Hope
    • http://www.lyrika.sk/galeria
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #12 kdy: 09 Listopadu 2009, 15:24:14 »
este je tam tretia moznost (alebo aspon doteraz bola), ktora nema ziadnu grafiku iba text v zmysle upravit rozlozenie rucne alebo tak nejako a v nej vidis vsetky disky ktore sa fyzicky nachadzaju v pocitaci. ja som tak vcera instaloval 9.04 do notebooku kde bol predinstalovany win a dokonca vytvoreny este nejaky recovery oddiel. ten hlavny disk sa dal v poho rozdelit...
No Future, No Hope

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #13 kdy: 09 Listopadu 2009, 16:58:21 »
Nic textovýho neznám a ani s tím neumím pracovat. Jak to mám nainstalovat, když mi grafický instalátor nenabídne prostor. Buď zlikvidovat Windows a nainstalovat to na celý 120GB disk nebo do 320GB disku, ale kdo mi zaručí, že ty data co tam jsou zůstanou a systém se nainstaluje do zbytku místa? Ani jedno není řešení, protože Windows potřebuju a data za tři roky mazat nehodlám. Proč mi to nedá vybrat prostor kam má instalovat systém?

karlos007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
  • Ubuntu od 22.10.2009
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #14 kdy: 09 Listopadu 2009, 17:02:08 »
Nic textovýho neznám a ani s tím neumím pracovat. Jak to mám nainstalovat, když mi grafický instalátor nenabídne prostor. Buď zlikvidovat Windows a nainstalovat to na celý 120GB disk nebo do 320GB disku, ale kdo mi zaručí, že ty data co tam jsou zůstanou a systém se nainstaluje do zbytku místa? Ani jedno není řešení, protože Windows potřebuju a data za tři roky mazat nehodlám. Proč mi to nedá vybrat prostor kam má instalovat systém?
jkak bylo psane o jedno vys, v tom bode mas dve "graficke" moznosti s ruznyma barvama a pod tim je jenom kolecko na zatrzeni a tam je neco jako "urcim sam" nebo "podrobne nastaveni" a tam pak uz mas jednotlive partition

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #15 kdy: 09 Listopadu 2009, 17:17:31 »
ako pise karlos, aj ja som ti to uz predtym pisal - postupuj podla kroku 5.3 na wiki [oznac poslednu omznost a klik na dalej, v dalsom kroku budes mat moznost podrobneho nastavenia], pricom nakoniec by si mal dojst k podobnemu vysledku ako je na poslednom obrazku pred 6. krokom:
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Třetí závažná chyba Ubuntu za poslední 2 měsíce
« Odpověď #16 kdy: 09 Listopadu 2009, 21:50:44 »
Tak jsem to udělal podle rozdělení disků. 80GB již není vidět ve Windows. Dal jsem do toho disku vytvořit oddíl ...velikost 30 GB, žurnálovací souborový systém Ext3 a přípojný bod /  a naformátovat. Potom jsem dal na tom disku vytvořit swap - odkládací prostor 1,9GB. Vše proběhlo na první pohled dobře. Doinstalovalo to systém a pak mě to vyzvalo k resetu. To jsem udělal. Objevil se grub s výběrem Windows a Ubuntu. Dal jsem Ubuntu a naběhlo mi toto: "System Windows nelze spustit. Uvedeny soubor je poskozeny nebo nebyl nalezen. <windows root>\system32\hal.dll Nainstalujte znovu uvedený soubor." Tak tomu už opravdu nerozumím.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.