Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?  (Přečteno 4332 krát)

Malder

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Ahoj Linuxáci.
Dnes vyšlo na serveru Root článek Karmic Koala: první kroky ke zpoplatnění Ubuntu?. O co se jedná. V podstatě vývojáři hledají možnosti, jak nově získávat peníze od nás. Koncovích uživatelů. A Karmic Koala má být taková zkušební verze. Abych řekl pravdu, já mám v hlavě zafixováno: Linux = zadarmo. Myslim že takhle to má hromada lidí, i ti co Linux nepoužívají. Nadruhou stranu si uvědomuju, že vývoj stojí nemalé peníze. Nedokážu si představit, že by byly některé aplikace "ve zkušební době" zdarma, a pak by se za ně muselo platit. Teď se nechci dotknout světa opensorce, ale kvalita aplikací neni vždy 100%. Většinou je to funkční aplikace, které něco nechodí nebo nechodí jak by mělo. A že bych za to měl platit? No nevim. Spíš bych viděl šanci v modelu Googlu se svym apps. Základní verze by byla zdarma, s takovíma funkcema, které by uživateli plně vyhovovaly, a pokud bych chtěl "nadstandart", tak by si připlatil. A co se týče placených aplikacích v Ubuntu software centrum, tak sem klidně pro. Kdykoli si můžu tu placenou aplikaci přejít. Co si o této problematice myslíte vy?

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #1 kdy: 16 Listopadu 2009, 11:01:25 »
Zmiňovaný článek na rootu je naprostá bulvární škvára. Nevím, jestli to autor dělá schválně nebo tomu jen naprosto nerozumí...

Celé toto se točí kolem nového "Cetra softwaru pro Ubuntu", které by do budoucna (snad už v příští verzi) mělo nabízet možnost instalace komerčních aplikací -- do současné nabídky programu by přibylo něco jako "Komerční aplikace", kde bude možnost jednoduše zakoupit a nainstalovat různý komerční software pro Linux (Nero, Parallels, ale třeba i hry a co já vím co dalšího). Nevím, jestli jsem imbecil, naivní prosťáček nebo mi chybí jistá míra paranoie, ale já v tom žádnou "pandořinu skříňku" nevidím. Já v tom vidím jen zjednodušení systému, který pro mě nyní při koupi nějakého softwaru znamená dost složitou operaci.

A jen poznámka na okraj: nemyslete si, že Canonical na zprostředkování toho prodeje nějak zbohatne -- provize tam samozřejmě nějaká bude, ale naprosto zanedbatelná. Navíc většinu nákupů budou představovat firemní zákazníci (pro něž Canonical stejně už prodeje zprostředkovává při řešeních na míru), domácí uživatelé Ubuntu (a Linuxu vůbec) většinou za komerční systém neutrácejí...
« Poslední změna: 16 Listopadu 2009, 11:12:49 od Vojtěch Trefný »

juntas1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #2 kdy: 16 Listopadu 2009, 11:23:39 »
"Ubuntu je sice nejoblíbenější desktopová distribuce Linuxu, která je oproti konkurenci v mnohém napřed ....". A tohle tvrzení vzal autor článku jako kde??? Článek je plný nepodepřených tlachů. Když už něco plácnu, tak to musím taky zdůvodnit.

Je jen otázkou času, kdy se od opensource začne přecházet hromádka aplikací do komerční sféry. Linux je v současnosti celkem slabou konkurencí pro Windows - co se poměru na trhu týče. Avšak určitý potenciál v sobě má. Ve chvíli, kdy bude linux pro širší veřejnost zajímavější, zanče postupně přecházet do komerční sféry. Nevěřím ani zbla tomu, že by některá společnost plánovala donekonečna poskytovat a vyvíjet nějaký rozsáhlý produkt zdarma - nebuďme naivní. Jsme v tržním hospodářství a v něm musí společnosti pro svoje přežití vytvářet zisk. Pokud budu uvažovat za sebe, je to dobrá investice do budoucna - budu vyvíjet systém s otevřeným kódem, nechám nadšence, aby mi zdarma pomohli systém opravami zdokonalovat (celou dobu budu hlásat, že Ubuntu bude vždy zdarma!) Ve chvíli, kdy bude systém dobře konkurovat ostatním a bude perfektně vychytaný, Ubuntu jednoduše zruším a vytvořím nějakou komerční odnož, kterou si lidé třeba i koupí, protože jsou na ni zvyklí. K nikomu nejsem smluvně vázán - vše mi doposud dělali nadšenci zcela zdarma.


arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #3 kdy: 16 Listopadu 2009, 11:40:45 »
Canonical je evil company, Mark má tajné plány na zpoplatnění Ubuntu, administrátoři fóra tají informace aby si lidé kupovali jejich předraženou knížku...

A pak že je tady na fóru nuda  ;D
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #4 kdy: 16 Listopadu 2009, 11:55:27 »
Citace
opensource začne přecházet hromádka aplikací

No to je jako kdyby komerční aplikace vůbec neexistovali na linuxu. SuSe, Nero, Winstrom a další a další.... Klidně můžou přejít i další aplikace to je ve hvězdách. Ale nějak dále bych to nerozebíral...
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #5 kdy: 16 Listopadu 2009, 12:03:29 »
To je ale pandořina skříňka :D Autor pěkně míchá "seznam komerčních aplikací" s linuxem.
Budu jenom rád, když se přidají všechny možné i nemožné komerční produkty do "repository". Chci? Kliknu (=nainstaluju), pošlu platbu a hotovo. Výborná představa, snad se toho dočkáme.
« Poslední změna: 16 Listopadu 2009, 12:05:03 od luisah »

oyankee

  • Host
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #6 kdy: 16 Listopadu 2009, 12:45:27 »
Myslím si, že slib tvůrců:

Citace
The Ubuntu promise

    * Ubuntu will always be free of charge, along with its regular enterprise releases and security updates
    * Ubuntu comes with full commercial support from Canonical and hundreds of companies from across the world
    * Ubuntu provides the best translations and accessibility features that the free software community has to offer
    * Ubuntu core applications are all free and open source. We want you to use free and open source software, improve it and pass it on.

mluví za vše, a s takovými hemzy může přijít jen idiot.

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #7 kdy: 16 Listopadu 2009, 12:58:50 »
Ubuntu vždycky bude zdarma. Bohužel na root.cz přijde docela pro geeky. A zase na root.cz však nechodím protože nerozumím co oni myslí. Však raději ču na abíčka či linuxexpres. Ubuntu One je docela užitečné aspoň podpoří vývoj či zvýšení kapacitu. Pokud to nelíbí tak nepoužívej. Totéž Ubuntu Software Center je docela zajímavý inspirovaný od App Store ale však mi chybí ten hodnocení a také hlavně komentáře. Prej v přístí verzi bych mělo objevovat. Mně osobně nevadí že bude komerční programy ale určitě neco bude užitečné.
Stejně řeknu jako bych jste používaly Debian s instalovanými komerční software Cedega. Ono je však jedno. Hlavně Ubuntu má více aplikaci (je zrozen od Debianu). Ubuntu stále populární a vývoj už konečně zlepšilo ale po čase Ubuntu bude konečně stabilní.
Já osobně na služby Ubuntu mi však nevidím že bych ohrozil Linuxům. Ale jde o tom že Widláci jsou zvyklí používát a proto však kupují nějaké programy třeba Nero. Kdyby na Ubuntu Software Center objevily reklamy tak začnu protestovat. Ale nevidím žádný důvod že bych nebyl konec zdarma Ubuntu.  :)
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #8 kdy: 16 Listopadu 2009, 15:48:19 »
Volil jsem ano,prijemne zjednoduseni protoze jsou veci ktere jsou spotrebni a musi tedy byt komercni (priklad,pocitacove hry).Ja sice zustanu u OSS aplikaci uz z presvedceni,ale nedavno jsem si s radosti a bez vycitek koupil World of Goo :) Podle me je to nevyhnutelny krok,ktery jen dopomuze rozsireni se linuxu :)
edit:(Ale ted jde taky o to aby lide automaticky nekupovali komercni aplikace,nebo aby se nezacal masovat warez na linux :()
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

nettezzaumana

  • Host
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #9 kdy: 16 Listopadu 2009, 15:52:21 »
chvalyhodne, platit za software se totiz nerovna byt exotem ;)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #10 kdy: 16 Listopadu 2009, 15:58:49 »
Ja jsem se uz asi pred 3 lety zarekl, ze zadny sw uz kupovat nebudu - a dodrzuju to :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

nettezzaumana

  • Host
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #11 kdy: 16 Listopadu 2009, 16:03:53 »
Ja jsem se uz asi pred 3 lety zarekl, ze zadny sw uz kupovat nebudu - a dodrzuju to :D
ha. rovna *nebudu *kupovat take *neupiratim?

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #12 kdy: 16 Listopadu 2009, 16:06:46 »
Ja jsem se uz asi pred 3 lety zarekl, ze zadny sw uz kupovat nebudu - a dodrzuju to :D
ha. rovna *nebudu *kupovat take *neupiratim?
to urcite ne, otcenas jsem uz zapomel a taky musim uznat, ze je to sem tam docela zabavny...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #13 kdy: 16 Listopadu 2009, 16:07:55 »
Zvláštní, že když mám operační systém zdarma, jsem podle některých individuí divnej. Zvláštní, že oni jej maj taky zadarmo. Taky ta rovnice co je zdarma je na houby, je nejenom v tomto případě nešťastná.
« Poslední změna: 16 Listopadu 2009, 16:10:43 od Rovano »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

nettezzaumana

  • Host
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #14 kdy: 16 Listopadu 2009, 16:10:31 »
Zvláštní, že když mám operační systém zdarma, jsem podle některých individuí divnej. Zvláštní, že oni jej maj taky zadarmo. Taky ta rovnice co je zdarma je na houby, je v tomto případě nešťastná.
.. hehe, tohle plati zcela presne ;)

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #15 kdy: 16 Listopadu 2009, 16:13:21 »
Zvláštní, že když mám operační systém zdarma, jsem podle některých individuí divnej. Zvláštní, že oni jej maj taky zadarmo. Taky ta rovnice co je zdarma je na houby, je nejenom v tomto případě nešťastná.
Je to tak

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #16 kdy: 17 Listopadu 2009, 08:03:48 »
Je to naprostý žvást. Je to o rozhodování mezi dvěma situacemi: Mít systém a všechny aplikace co doposud zdarma + mít jednoduchý způsob jak koupit a nainstalovat komerční aplikace a mít systém a všechny aplikace co doposud zdarma, ale komerční aplikace musí člověk koupit někde jinde a pak je přes nejrůznější obskurní instalátory instalovat.
Bohužel z trojky Abíčko, Root, LinuxExpres je Root jednoznačně nejhorší. Články jako tento a pak ty od Bednáře jsou fakt žumpa. Myslím si, že mám právo kritizovat, pro linuxové magazíny jsem napsal desítky článků.

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #17 kdy: 17 Listopadu 2009, 19:14:10 »
Ve chvíli, kdy bude systém dobře konkurovat ostatním a bude perfektně vychytaný, Ubuntu jednoduše zruším a vytvořím nějakou komerční odnož, kterou si lidé třeba i koupí, protože jsou na ni zvyklí. K nikomu nejsem smluvně vázán - vše mi doposud dělali nadšenci zcela zdarma.

mohu se zeptat, jak neco pod GPL "proste zrusis"?
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #18 kdy: 17 Listopadu 2009, 21:01:28 »
Marvn: On už tu na fóru má (i kvůli těmhle kecům) ban,nevšímej si ho :P
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Walard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 278
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #19 kdy: 17 Listopadu 2009, 21:11:11 »
Centrum software pro ubuntu mi přijde jako alpha verze ve srovnání s softwarovými manažery ostatních distrubucích, je toho hodně zlepšovat   ;D.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #20 kdy: 18 Listopadu 2009, 10:49:55 »
Centrum software pro ubuntu mi přijde jako alpha verze ve srovnání s softwarovými manažery ostatních distrubucích, je toho hodně zlepšovat   ;D.
Sice centrum softwaru pro ubuntu je opravdu nyní jednuduchá aplikace, ale dokud to nebude "to" centrum softwaru, které má sjednotit správu softwaru, tak si myslím, že je lepší, aby byl tento nástroj opravdu jednoduchý - což je. A když někdo hledá pokročilejší nástroj, tak od toho tu je přeci Synaptic.

krispos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #21 kdy: 20 Listopadu 2009, 11:00:52 »
Já jakožto linuxový greenhorn nemůžu posoudit (ne)kvalitu článku, ale hodně mě zaráží, že v diskuzi pod ním se spousta lidí shoduje na tom, že úroveň jednotlivých distribucí má spíše klesající tendenci...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #22 kdy: 20 Listopadu 2009, 11:13:19 »
Taky jsem znal jednu Pandoru, ale svou skříňku mi neukázala.. ;)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #23 kdy: 20 Listopadu 2009, 11:26:21 »
Taky jsem znal jednu Pandoru, ale svou skříňku mi neukázala.. ;)

tak si asi pouzil nespravny postup - byl si furt v GUI, soustredil ses na vzhled a klikatka...Namisto toho si mel zautocit primo na terminal, pouzit lajnu a az pak sahnout na hlavni vypinac ;D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Karmic Koala pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí?
« Odpověď #24 kdy: 20 Listopadu 2009, 11:44:27 »
A pak stisknout správný knoflík. :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.