Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT  (Přečteno 6804 krát)

Dr.Joe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« kdy: 18 Listopadu 2009, 21:28:38 »
Mám v počítači základní desku ASRock P4I65G s integrovanou grafickou kartou Intel 82865G.
Bohužel jsem se dostal do problému při připojení grafické karty Nvidia GeForce 7600 GT přes AGP slot na tuto desku.
V Biosu nemám volbu vypnutí integrované grafiky (můžu pouze nastavit prioritu grafického adaptéru) a při pokusu nainstalování systému z liveCD se mi instalace ukončí s černobílími pruhy na obrazovce.

Když nastavím integrovanou grafiku jako primární, tak mi systém najede. Zároveň mi doporučuje nesvobodné ovladače na nvidii.
Jednou jsem zkusil tyto ovladače nainstalovat a po restartu mi zhavaroval systém  :(
Musel jsem obnovit ze zálohy soubor xorg.conf

Hledal jsem na netu nějáké rady, pár věcí jsem vyzkoušel, ale nic mi nefungovalo.

Myslím si, že pravděpodobný problém bude ve dvou grafikách a systém neví, kterou si při najíždení systému vybrat (i když je v Biosu určená)

Nemá někdo nějákou radu?
 

Přikládám výpis po příkazu lspci

Kód: [Vybrat]
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82865G/PE/P DRAM Controller/Host-Hub Interface (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82865G Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:06.0 System peripheral: Intel Corporation 82865G/PE/P Processor to I/O Memory Interface (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev c2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) IDE Controller (rev 02)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801EB (ICH5) SATA Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) SMBus Controller (rev 02)
00:1f.5 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) AC'97 Audio Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G73 [GeForce 7600 GT] (rev a2)
01:05.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

 
 
Lubuntu 18.04

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #1 kdy: 28 Listopadu 2009, 00:15:03 »
Měla by to být Intel extreme graphics 2, ta tvoje karta. Je to docela zvláštní, domníval jsem se, že se  integrovaná graf. vypne automaticky, pokud se do pci-e/agp slotu zapojí jiná. Alespoń u mně to tak je a vždycky bylo. Jak je vidět z lspci, opravdu jsou tam obě dvě, každá na jiné sběrnici. Zdá se mi, že obyčejně se dělí o patici a používají stejný přerušení atd., takže není možné je použít současně. Co se týče biosu, nikdy jsem v žádném volbu vypnutí integrované karty neviděl. Zkusil bych zapojit monitor do nvidie, nabootovat, potom v biosu vypnout té integrované grafice sdílení paměti a vůbec všechno co se dá a vyzkoušet. Pokud dám vyhledat "disabling Intel extreme graphics 2" googlem, nic moc významnýho nenajde, takže by v tom takovej problém být neměl.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #2 kdy: 28 Listopadu 2009, 03:53:03 »
co znamená po restartu zhavaroval systém? Zatuhnutí nebo jen nejela grafika a byl alespoň terminál?

zkusil bych následující postup - bez záruky
Kód: [Vybrat]
lspci -k se podívat jaké moduly karty obsluhují
a pak zakázal ten nežádoucí modul v /etc/modprobe.d/blacklist.conf (třeba v tomto souboru ať vidíte strukturu, ale klidně si vytvořte vlastní něco.conf)

Pak se podívejte na stránky nvidie - http://www.nvidia.com/Download/Find.aspx?lang=en-us
a stáhněte si nějaký ovladač, přepněte se do terminálu, ukončete grafiku, změnte mu spustitelný příznak a spusťte

Název souboru ke stažení není žádná magie - ze stránek nvidie je v posledním kroku pod tlačítkem agree & download - takže ve FF kliknout pravým místo levého a zvolit "kopírovat adresu odkazu"

Postup včetně stažení v terminálu (můžete stahovat klidně z grafiky, ale pokud vám nenaběhne tak se to bude hodit celé)
Kód: [Vybrat]
ctrl+alt+f1
sudo -s
gdm stop
wget http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/195.22/NVIDIA-Linux-x86-195.22-pkg1.run
chmod +x NVIDIA-Linux-x86-195.22-pkg1.run
./NVIDIA-Linux-x86-195.22-pkg1.run
reboot

BTW nemusíte stahovat zrovna tuto poslední betu, klidně zkuste i starší ovladače.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #3 kdy: 28 Listopadu 2009, 10:36:58 »
Jen tak pro zajímavost. Má základovka má v BIOSe možnost vypnout integrovanou.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Dr.Joe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #4 kdy: 28 Listopadu 2009, 14:15:10 »
Už vím, co se skrývá za těmi černobílými pruhy při bootování z Live CD, když mám nastavenou externí grafiku.

Kód: [Vybrat]
mount: mounting /dev/sdb2 on /cdrom failed : Input / output error
mount: mounting /dev/sdb3 on /cdrom failed : Invalid argument
stdin: error 0

následuje hromada hlášek ohledně nepřimountování dalšího zařízení (nestíhal jsem to zapisovat) a na konci je tato informace:

BusyBox v.1.13.3 (Ubuntu 1:1.13.3-1 Ubuntu 7) built-in shell (ash)
Enter "help" for a list of built-in comands.
(initramfs) Unable to find a medium containing a live file system

Ještě malá poznámka ohledně grafického slotu na této desce. Není AGP ale AGI (ASRock Graphics Interface) a v manuálu píší, že je kompatibilní s AGP.

Lubuntu 18.04

Dr.Joe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #5 kdy: 29 Listopadu 2009, 17:53:37 »
co znamená po restartu zhavaroval systém? Zatuhnutí nebo jen nejela grafika a byl alespoň terminál?

Při nabootování s externí grafikou černobílé pruhy  ???. Později jsem zjistil, že nemám nic přimountováno. :-\
Při nabootování s integrovanou grafikou najel blikající terminál - nebylo možné se vůbec přihlásit  :(
Situaci jsem zachránil z LiveCD, když jsem smazal xorg.conf.

Trochu už jsem pokročil. Jsem schopen externí grafiku rozjet (v xorg.conf přímo určím sběrnici a pak to systém vezme). Problémem ale je, že musím bootovat s integrovanou grafikou, najet systém a pak přehodit monitor na externí grafiku.
Zkoušel jsem nechat připojený monitor v externí grafice a najet systém poslepu, ale to nefunguje. Při najiždění musí být monitor připojen v integrované grafice  :-[ 
Lubuntu 18.04

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #6 kdy: 29 Listopadu 2009, 19:08:53 »
Ta integrovaná grafika musí jít nějak vypnout. Znovu bych prolezl pořádně bios. Já osobně mám tuhle možnost taky v biosu hodně zašitou.
Pak jako druhou možnost bych viděl nějakýho jumpera na základní desce. Doporučuji pročíst manuál k základní desce.
Fire's in my soul, steel is on my side

Dr.Joe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #7 kdy: 29 Listopadu 2009, 19:22:29 »
Ta integrovaná grafika musí jít nějak vypnout. Znovu bych prolezl pořádně bios. Já osobně mám tuhle možnost taky v biosu hodně zašitou.
Pak jako druhou možnost bych viděl nějakýho jumpera na základní desce. Doporučuji pročíst manuál k základní desce.

Řádně jsem manuál pročetl a opravdu tam volba vypnutí integrované grafiky není a jumper také ne  :'(
Lubuntu 18.04

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #8 kdy: 29 Listopadu 2009, 20:15:39 »
bude to někde v nastavení v biosu.
když najedeš na položku "Advanced" , tam na položku Chipset Configuration

Jaký tam je nastavení?
Defaultně by tam mělo být:

Kód: [Vybrat]
DRAM Frequency:Auto
Flexibility Option:Disabled
Configure DRAM Timing by SPD: disabled
 bla bla bla....

Init. Graphic Adapter Priority:[AGP/PCI]
Internal Graphics Mode Select: auto/disabled
Graphics Aperture Size: Disabled/nebo co nejmenší
« Poslední změna: 29 Listopadu 2009, 20:18:00 od pepéé »
Fire's in my soul, steel is on my side

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #9 kdy: 29 Listopadu 2009, 23:45:37 »
Fajn Dr. Joe, stáhl jsem si manuál k tvojí desce a věz, že tvůj grafický slot je prachsprostý 1,5V AGP 8x. A dále, jak tady píše pepe:

Jdi do Chipset Configuration, najdi

Init. Graphic Adapter Priority - This allows you to select [PCI/AGP] and [AGP/PCI] as the initial graphics adapter priority. The default vaule is [PCI/AGP]. - zkusil bych AGP/PCI

Internal Graphics Mode Select
This option will not appear if you install AGP VGA card on this motherboard. This allows you to select the size of share memory for onboard VGA. If larger size of share memory is selected, onboard VGA will get better resolution under DOS. The default value is [Auto]. Configuration options: [Auto], [Enabled, 1MB], [Enabled, 4MB], [Enabled, 8MB], [Enabled, 16MB] and [Enabled, 32MB].

- tato volba by neměla být viditelná, pokud použiješ kartu AGP, což podle mne znamená, že interní grafika se vypíná automaticky

Graphics Aperture Size - stejné jako předchozí, nemělo by jít nastavit

Neuvedl jsi, jestli tahle kombinace  byla funkční například ve windows? Samozřejmě, poked je ta intgrovaná grafika stále funkční i přes to, že je využitá jiná přes AGP, myslím že se budou hádat kvůli přístupu do paměti, nebo přerušení, protože něco určitě sdílenýho mít musejí, i když je ta interní PCI..

Já osobně bych zkusil vymazat BIOS jumperem na desce, vytáhnout nvdiu, potom v biosu tu interní kartu úplně očesat a nastavit prioritu inicializace na AGP/PCI, uložit bios, vypnout, zastrčit kartu a zkusit nahodit...Pokud žádná změna nenastane, vyzkoušet v tvojí desce libovolnou jinou AGP kartu, případně zkusit nvidii v jiné desce..Poslední možnost je ještě upgrade Biosu.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #10 kdy: 29 Listopadu 2009, 23:52:44 »
Poslední verze biosu pro tvoji desku je 1.40 8/20/2007, hodně štěstí:)
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Dr.Joe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #11 kdy: 30 Listopadu 2009, 17:00:45 »
Já osobně bych zkusil vymazat BIOS jumperem na desce, vytáhnout nvdiu, potom v biosu tu interní kartu úplně očesat a nastavit prioritu inicializace na AGP/PCI, uložit bios, vypnout, zastrčit kartu a zkusit nahodit
Tak tohle jsem přesně udělal, ale žádná změna. Stále problém v Ubuntu s bootováním.
Ve Windows XP nvidia funguje jako primární, ale interní grafika není vypnutá, protože se mi zobrazuje v nabídce win jako druhý monitor a dá se na ní přepnout. Tak nevím, asi zkusím update Biosu.

Pak mě ještě napadá pohrát si s bootováním Ubuntu, ale to nevím jak  ???

Píše mi to EXT3-fs: Group descriptors corrupted, pár hlášek a na konci (initramfs)

Jenom upozorním, že problém s najížděním Ubuntu je pouze při nastavení nvidie jako primární grafiky (AGI/PCI/Onboard)
 

Jinak v  manuálu to mám napsané takhle, omlouvám se za malou chybku, deska má označení P4i65GV, ale princip je stejný:
Kód: [Vybrat]
Init. Graphic Adapter Priority
     This allows you to select [Onboard/AGI/PCI], [AGI/PCI/Onboard], and [PCI/
     AGI/Onboard] as the initial graphics adapter priority. The default vaule is
     [PCI/AGI/Onboard].

Internal Graphics Mode Select
     This allows you to select the size of share memory for onboard VGA. If
     larger size of share memory is selected, onboard VGA will get better
     resolution under DOS.

To jen pro pořádek  ;)


« Poslední změna: 30 Listopadu 2009, 17:06:30 od Dr.Joe »
Lubuntu 18.04

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #12 kdy: 30 Listopadu 2009, 18:12:42 »
mě by zajimalo jak to máš nastavený vtom biosu. POdle mě to nějak musí jít. bylo by postavený na palici kdyby ne.
ale nová verze bios muže pomoct tak hodně štěstí.
Fire's in my soul, steel is on my side

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #13 kdy: 30 Listopadu 2009, 19:53:46 »
No, tak to bude možná trochu podstatný rozdíl to písmenko v označení desky >:( Jelikož tohle píšou na OkComputers : AGP port je zajištěn AGI rozhraním, které nemusí podporovat všechny AGP karty

A kdyby ses mrkl sem, zjistil bys, že 7600GT nejspíš není podporovaná:
Kód: [Vybrat]
http://www.asrock.com/mb/vga.asp?Model=P4i65GV&s=478
Zvláštní ale je, že říkáš, že windows to zkousne. Ale abych pravdu řekl, nikdy jsem neviděl, že by fungovaly obě karty zároveň.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Dr.Joe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #14 kdy: 30 Listopadu 2009, 20:08:19 »
No, tak to bude možná trochu podstatný rozdíl to písmenko v označení desky >:( Jelikož tohle píšou na OkComputers : AGP port je zajištěn AGI rozhraním, které nemusí podporovat všechny AGP karty

A kdyby ses mrkl sem, zjistil bys, že 7600GT nejspíš není podporovaná:
Kód: [Vybrat]
http://www.asrock.com/mb/vga.asp?Model=P4i65GV&s=478
Zvláštní ale je, že říkáš, že windows to zkousne. Ale abych pravdu řekl, nikdy jsem neviděl, že by fungovaly obě karty zároveň.

Všechno je jednou poprvé  :)

Na tu stránku jsem se díval, moje karta tam není, ale 7600 GS je v pohodě a ještě ta spolupráce s win XP ,takže opravdu nevím.
A ještě jedna poznámka, když nastavím grafiku pře xorg.cong s udáním portu (BusID), tak to funguje.
Jak napsal pepéé, je to na palici  ???
Lubuntu 18.04

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #15 kdy: 30 Listopadu 2009, 20:11:01 »
Hmm, tak by mně zajímalo, co Asrock s tím svým Asrock Graphic Interfacem sleduje. Od Asrock raději ruce pryč..To já někdy nadávám na Via+Biostar, ale jak tak vidím, nejsem na tom vůbec špatně...

Sorry, ale já bych to uzavřel. Prostě nemáš kompatibilní hardware.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Dr.Joe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #16 kdy: 30 Listopadu 2009, 20:14:56 »
Hmm, tak by mně zajímalo, co Asrock s tím svým Asrock Graphic Interfacem sleduje. Od Asrock raději ruce pryč..To já někdy nadávám na Via+Biostar, ale jak tak vidím, nejsem na tom vůbec špatně...

Sorry, ale já bych to uzavřel. Prostě nemáš kompatibilní hardware.

Souhlasím s tebou, ne všechno se povede  :-[
Lubuntu 18.04

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #17 kdy: 30 Listopadu 2009, 20:21:24 »
No tak pokud ses už na tu stránku díval, všechno ti musí být jasné a já tady jenom nosím dříví do lesa, ne??

Jenomže GS není GT, 7600GS má frekvenci jádra 400MHz, 7600GT 560 MHz a pokud ses díval dobře, tak nejvyšší nvidia karta je tam uvedená 7800GS, která má ale frekvenci jádra hádej kolik??

PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #18 kdy: 30 Listopadu 2009, 20:27:32 »
Hmm, tak jsem se díval do manuálu a seznam podporovaných grafik je i tam. Bohužel, celkem bídný. Musím říct, že od ASRocku je to celkem podraz a od prodejce taky..Opravdu nevím, co je na tom jejich A.G.I. tak revolučního. Takže na ASRock bacha, měli by mít údajně i AGI pci-ex...

Bohužel, pro tebe to jistě moc potěšující není. :-\
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re: Integrovaná grafika Intel 82865G vs. GeForce 7600 GT
« Odpověď #19 kdy: 16 Prosince 2009, 12:38:16 »
http://javadocs.wordpress.com/2008/09/29/ubuntus-kernel-panic-freeze-with-an-asrock-motherboard-and-an-nvidia-gfx-card/

Kód: [Vybrat]
Z původní AGP koncepce vycházely i další sloty. Například:

    * 64-bit AGP Tento 64ti bitový slot vycházel koncepcí z AGP 3.0, ale ve finální verzi byl pozměně. Používal se pro High-endové grafické karty.
    * AGI (ASRock Graphics Interface) – byl vyvinut firmou ASRock, měl však jeden velký problém a tím byla nekompatibilita s mnoha čipsety a grafickými kartami.
    * AGX (Advanced Graphics eXtended) – vyvinula jej firma EpoX, potýkal se se stejnými problémy jako AGI slot.
    * Ultra-AGP, Ultra-AGPII Původní verze podporovala stejné přenosové rychlosti jako AGP 8X, zatímco Ultra-AGPII zvládla až 3.2GB/s. Tento slot byl vyvinut firmou SiS.

Třikrát tfuj! Takové prasárny kvůli licenčním poplatkům. Dokonce čtu, že když někomu funguje jeden model karty výrobce, tak stejný model jiného výrobce nefunguje. Tfuj tfuj tfuj!
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.